Fetal DNA ile Trizomi 18 teşhisi nedeniyle Sezeryanla Tıbbi Tahliye ve 2. Gebelik endişelerim

Canım acını anlıyorum, hem de çok iyi... Haziran 2020’de benzer bir olayı yaşadık. 17. Haftamda şiddetli bir kasık ağrısıyla sabah yerimden kalkamadım. 1 saat kadar sürdü bu ağrı, öncesinde de çabuk geçen kramplar yaşıyordum vajinal ve kasıktan ama o sabah ki bambaşka bir ağrıydı. Doktoru aradım, rahim büyümesidir veya enfeksiyondur ama gel bakalım dedi yine de. Gittiğimde bebeğin suyu azalmış hiç iyi görünmüyor dedi. Prof Perinatologa gönderdi aynı gün içinde. O doktor bebekteki tüm anomalileri tespit etti nerdeyse. Dandy Walker Sendromu, Kalp sorunları ve atnalı böbrek benzeri şeyler, kalbi daha atıyordu o gün miniğimin, tıbbi tahliyesi aile ile görüşülsün diye not düştü. İkili testimde trisomi 13/18 değerim 1/292 çıkmış ama doktorum bana amniyosentezden falan bahsetmedi riskin var dikkat edeceksin dedi sadece ve gönderdi beni daha o zaman 12. Haftadaydık ama 8 gün gelişim geriliği vardı. Zaten ilk gebelik haberimi aldım ultrasona girdim 5 gün geriydi haftasına göre. 15 güne kadar artı eksi değişmesi normal dediler. Ben de hiç takılmadım geri olmasına bu yüzden. Hatta Bu ikili testi yapan doktoru riskin var dediği için beni korkutuyor diye düşünüp başka bir doktora sonraki kontrole gittim o da ikili testimle ilgili ekstra bi yorum yapmadı, risklisin falan da demedi hiç, oh dedim bu doktor beni rahatlattı derken 17. Haftada teker patladı. İlk doktor haklıymış oysaki ama o da net bişi demediğinden beni korkutmamak adına sanırım bekleyip izleyelim taktiği uygulamak istedi. 1/300’ün üzerinde bir risk çıkarsa direkt amniyosentez öneriliyormuş normalde devlet hastanelerinde bunları sonra öğrendim tabii doktor doktor gezerken.
Velhasıl Perinatologdan sonra ben başka doktora gidicem ama devlete gidicem dedim, ertesi sabah gittim o da benzer şeyler söyledi amniyosentez yapalım dedi ama arada 4 gün vardı, o güne kadar bebeğin kalbi durdu. İşlem yapılamadan bana doğum önerildi. Bebek doğduktan sonra genetik teste gönderelim dediler ama bebek canlı olmadığı için genetik testten de sonuç çıkmadı. Normal doğumla bebeğimi doğurdum ve kolay oldu ama psikolojisi çok ağırdı. Çok ağladım, sinirli ve hassastım bir süre. İşe de gitmedim bir ay. Sonra eşimle bana genetik testler yapıldı, ben de hafif genetik bir bozukluk çıktı, kimi doktor PGT’li Tüp bebek önerdi genetik hastalığı olan embriyoları elemek adına, kimisi de 33 yaşındasın doğal deneyin, hamile kalmanda sorun yok dedi. Buarada bu benim 2. Bebek kaybımdı, ilkini 8. Haftada kaybetmiştim.

Şimdi Esas kısma geliyorum bunca sıkıntı stresten sonra Eylül 2020’de biz denedik ve hamile kaldım 🤲❤️🍀Bebek tahliyesinden sonra adetim 50. Günde geldi o da ayrı bir stresti zaten mahvoldum tek kelimeyle. 28 gün sonra 2. Adetimi gördüm ve beklemeden doktorlar da deneyin dediği için denedik ve sonuç güzel oldu. Şuan 16+3’teyiz. Bebeğim çok sağlıklı çok şükür. 2’li testi çok iyi çıktı. Bugün 4’lü testimin sonucunu aldım bunun sonucunun da iyi olduğunu söyledi doktorum sadece Bhcg olması gerekenden düşük çıkmış ama bunun da önemli olmadığını söyledi, ona bi kafam takılmadı değil aslında, zaten onu araştırırken sizin paylaşımınızı gördüm ve içinizi ferahlatmak adına bir kardeşiniz olarak yazmak istedim. Ne zaman isterseniz yanınızdayım. Hissettilerinizi çok iyi anlıyorum. Umudunuzu taze tutun hepsi zor da olsa yakaarak da olsa geçiyor. Kendinizde hiç kabahat aramayın olacağı varmış deyip kabullenmeye çalışın ve önünüze bakın. Ben o süreci yürüyüş, meditaayon yaparak ve bolca dua edip pozitif düşünmeye gayret ederek atlattım ama ilk bir aydan sonra tabii, ilk ay kılımı kıpırdatamadım. İyi beslenmeye çalışın vitaminlerinzie kan sayımlarınıza ve genetik test yaptırın ama o kadar uğraşıyorsunuz genetik test için sonunda yine kendiniz deneyecekseniz ona da gerek yokmuş, o testler de eğeyce stres yaratıyor çünkü.
Allahım insanın okuduğu her cümleye sarılıp öpesi geliyor Allah bin kez razı olsun umut ve huzur kapladı içimi inşallah bana da nasip olsun. Sağlıkla kucağınıza alın ve bir ömür hiç ayrılmayın dileğim budur. Bende pozitif düşünmeye ve iyi beslenmeye çalışıyorum. Ruh sağlığı için de çok önemli beslenme ama pandemi nedeniyle eve de tıkılmış haldeyim psikolojimi nasıl uzun vadede toparlayacağım bilmiyorum. Daha doğrusu kaygıları üzerimden atamıyorum o da zamanla inşallah. Güzel haberlerini bizden esirgeme :)

Canım bana nasıl umut oldun dönüp bu akşam aklıma düşüp okuduğumda bir bilsen. Allahım sağlıkla kucağına almanı nasip etsin ve bir ömür ayırmasın sizi hiç. Benim için içinden geçirdiğin o güzel dualara kocaman bir amiiin. Çok korkularım kaygılarım var inşallah bana da nasip olsun. Hiç takmıyordum şimdi bir de yaşı kafaya takmaya başladım :) hala elimizden gelen bir şey olmadığını anladığımız halde herşeyi planlamaya çalışmaya devam bende acaba nolcak kaç ay daha koruncam hemen olurmu sağlıklı olurmu kaygıları beni bitiriyor ama o zamanları da görürüm inşallah. Güzel haberlerini bekliyorum mutlaka :)
Canım kaç yaşındasın bilmiyorum ama inan bana ki Rabbim ol deyince herşey oluyor..Hiç canını sıkma.. Rabbim inşallah seni de ikinci kez sınamaz aynı dertle..

Ben O doktorun kapısında beklerken o kadar çok anne gördüm ki 38 yaşında olanda vardı 37 yaşında, 42 yaşında olanda vardı hepsi de maaşallah sağlıklı bebekleri vardı.. Bende hep derdim içimden Allahım bana da bir gün nasip edecek misin diye.. Ama bak oluyor işte😊
Kendini hazır hissettiğinde korunmayı bıraktığında sağlıkla kavuş inşallah yavruna..Umarım Buradan bizlere de güzel haberlerini verdiğini görürüz🙏

Herkese merhabalar, ilk hamilelik belirtilerimden son güne kadar hep Kadınlar Kulübünü okuyarak tecrübelendim. Öncelikle şimdiden herkese teşekkürler. Bu konu hakkında çok deneyim okuyamadığım için yaşadıklarımı ben aktarmak istedim. Genelde herkes suni sancı ile tıbbi tahliye yolunu seçmiş. Ama sanırım ben çok azınlık gruptayım.

29 yaşımdayım, ilk gebeliğimdi. Hiç kanamam ya da ağrım olmadığından gayet sağlıklı gittiğini düşünüyordum. Çok bulantı ve kusmam vardı ve 6 kg vermiştim. Bunu da sağlıklı bir gebeliğe yorarak ayakta kalmaya çalışıyordum!! 10. Haftada bebeğimizin ense kalınlığı, burun kemiği hepsi normaldi ultrason bulguları sağlıklıydı. Sonra ikili tarama testi yaptırdık 1/320 çıktı. Doktorumuz risk yok bence ama sınır değere yakın istersen Fetal Dna Testi yaptır dedi. Beklemeden ertesi gün Nice isimli testi yaptırdık. Test sonucum daha çıkmadan kontrol zamanım gelmişti. Eşimle mutlulukla gittik doktor ultrasonla bakarken uzun süre hiç konuşmadı bir terslik olduğunu anladım ne olduğunu sordum, bebek olması gereken sağlıkta değil dedi. Bizi beklemememiz lazım dedi ve aynı gün riskli gebelik uzmanına detaylı ultrason için yönlendirdi. Bir prof’a gittik 1.5 saat ultrasonla bakıldı, bebeğim daha 14 haftalık ve küçücük olmasına rağmen tüm vücudunda karnında bağırsaklarında ve ciltte ödem vardı ultrasonda da görünüyordu zaten. Kalbi, bağırsakları, böbrekleri hepsi hastalıklıydı. Ters A dalgası vardı ve ense kalınlığı da 5.5 ml’di. Cilt ödemi ise 6 ml’di. Doktor neden böyle olduğunu anlamak için amniyosentez yapmamız gerektiğini ama bebeğin hiç sağlıklı olmadığını ve her türlü bu haftadan görünen bu problemlerle yaşama olasılığının düşük olduğunu söyledi. Yani aslında söylemeye çalıştıkları şey gebeliğin devam etme olasılığı olmayacak şekilde bulgular vardı. Ağlaya ağlaya eve geldik. Akşam fetal dna test sonucumuz çıktı. Trisomi 21! Bütün bu rahatsızlıklar da ona eşlik ediyordu. Bebeğimizi aldırmak istememekle beraber bebeğin durumuna bakarak hiç yaşama şansı olmadığını belirttiler. Çünkü ağır yaşamla bağdaşmayan sorunları olduğunu ilettiler. Yine de cvs ya da amniyosentez yaptırmak istiyordum. Ertesi gün başka, ertesi gün başka doktor derken bebeğin her gün 1 ml daha ödem topladığı gözüküyordu. Son bakan doktor, amniyosentez yapsak bile sonucu gelmeden bu bebek ölecektir dedi ve zaten haklı da çıktılar, öğrendim ki ameliyatı bile bekleyemeden kalbi durmuş. Doktorlar tıbbi tahliye kararı vermişti. Normal doğumdan çok korkuyordum çünkü kaygı bozukluğum var ve travma yaşayacağımı düşünüyordum. Hali hazırda da biri 6 cm olmak üzere 3 miyomum vardı. Doktorumla nasılsa miyomlarımı aldırmak zorunda olduğum için mini bir sezeryanla ortak bir miyom ameliyatına karar verdik. Annenin sağlığı ve 2. gebeliğe hazırlığı ön planla diye sakinleştirerek ameliyathaneye aldılar beni, çıktığımda kendimde değildim. Doktorlar hemen almış. Sapsağlam bir hamilelik geçiriyorum diye mutluluk içinde gezerken 3 günde hayatım değişti ve şuan o kadar sancılarımın arasında kalbim uyuşmuş durumda. Boş bir sezeryan yaşadım. Doktorum 6. Ay sonra yeniden hamile kalmayı deneyebilirsin dedi ama çok korkuyorum. Hem yeniden aynı şeyi yaşama olasılığımı düşünüyorum hem 2. bir sezeryanı düşünüyorum. Çok karamsarım şuan ve sanırım umutla geleceğe bakmak için hikayeler arıyorum. Daha önce böyle bir öyküsü olup sağlıkla bebek sahibi olan birileri inşallah vardır burada.
Ayrıca hayatta bizim başımıza gelmez dediğimiz her şey gelebiliyormuş onu öğrendim. Bana ders oldu, çok şey öğretti kızımız bize. Yaşamadı, çok az kaldı bizimle ama umarım kimse yaşamaz bu duyguları ve hayat bahar tadında devam eder herkes için.
Acinizi hafifletmez belki ama bi nebze teselli olur diye yaziyorum ben ilk gebeligim normal giderken 26+2 de plasenta ayrılması sebebi ssglikli bebegim erken dogdu 2 gün kuvizde kalıp vefat etti saglijli bir bebekti ve ben sezaryen oldum ve kucağım bos kaldi o 2 gün boyunca sürekli sut üretme çabaları bebek vefat edince gelen sütler tam bir tramva etkisi yarattı bende o yüzden düşünüyorum da belki daha erken dönemlerde olsaydı bu kadar yaralanmazdim bunu niye anlattım cunku hep beterin beteri vardır her kotu halimize Hamd edip tesellimizi istemeliyiz ben o dönemler biraz kafam kendine gelince sehit annelerini düşünerek teselli olmustum ya da 2 yaşında 5 yaşında kaybeden anneleri düşünüp Allah acinizi hafifletip yeniden saglikli bir bebek nasip etsin inş

Allah kimseye bu acıları yaşatmasın, ben tüp bebek ile gebe kaldım her şey çok güzel giderken gebeliğimin 12. Haftasında kontrolde ense kalınlığı ve ödem olduğunu öğrendim, 3 gün önce, şoktayım hala düşünüyorum, hemen cvs yaptırdık, sonuçları bugün belli olacak , her şey Allahtan ne olursa hayırlısını takdir edecektir. Bekliyorum, ama aklımdan çıkaramıyorum. Bu şekilde olup sağlıklı gebelik geçirenlerde var, allah büyük ama insan başına gelmeden bilemiyor. Allah yardımcımız olsun..kimseyi bununla imtihan etmesin
Merhabalar canım aynı durumdayım .Cvs sonuçların nasıl geldi ?umarım her şey yolundadır

Allah yardımcın olsun cnm aynı seyi bende yaşadım 2 buçuk ay oldu. Riskli bi gebeliğim vardı kesesi küçük kalıyordu haftasina göre ama 12.haftada ense kalınlığı burun kemiği falan cok iyiydi. 14.de kontrole gittiğimizde ense kalınlığı artmıştı. Abim korona oldu karantinaya alındık 17 de gidebildik ve malesef gelişimi 15 de kalmisti kızımın ve suyu bitmişti 😑kalp atışları cok zayıftı. Kalbinin etrafı su toplamıştı beyinsel yapida ciddi sıkıntılar var dedi doktorum. Kaybettim melek kizimi😑doktorum anestezi verdi kurtaj oldum.. Ilk ay korunun sonra Deneyebilirsiniz dedi benimde ilk ayim denemede ama dediğin gibi benimde korkularım var 😑
Merhaba cnm kaçıncı haftanda kürtaj oldun acaba ? Doktorun kimdi ?ben de normal doğumla tahlıye edılmesini istemiyorum bebegımın.anestezi önemli

Merhaba cnm kaçıncı haftanda kürtaj oldun acaba ? Doktorun kimdi ?ben de normal doğumla tahlıye edılmesini istemiyorum bebegımın.anestezi önemli
18 haftalıkti ama kızımın gelişimi 15 de kalmıştı. Bursada doc dr mehmet aral atalay da oldum.

18 haftalıkti ama kızımın gelişimi 15 de kalmıştı. Bursada doc dr mehmet aral atalay da oldum.
Basın sağ olsun canım zor zamanlar ,aynısı su an benım de basımda.ciddi düzeyde panik atağım var ayrıca .tahlıye edilirken normal kürtaj gıbı uyutuldun ve sonra da uyandın her şey bıtmısti öyle mi ?bana doktorum 12.haftadan sonra kürtaj yapılamayacagını suni sancı ve normal doğumla tahlıye edılebılecegını soyledı de onu anlamaya çalışıyorum ?

Basın sağ olsun canım zor zamanlar ,aynısı su an benım de basımda.ciddi düzeyde panik atağım var ayrıca .tahlıye edilirken normal kürtaj gıbı uyutuldun ve sonra da uyandın her şey bıtmısti öyle mi ?bana doktorum 12.haftadan sonra kürtaj yapılamayacagını suni sancı ve normal doğumla tahlıye edılebılecegını soyledı de onu anlamaya çalışıyorum ?
Temmuz ayında aynı şeyi yaşadım canım 12+3 teydik ve maalesef kürtaj olmadı normal doğum şeklinde tahliye edildi ve ardından kürtaj yapıldı plesanta için. Kürtajı hiç hatırlamıyorum tabi ki uyudum ve uyandım bütün acım dinmişti. Ama öncesi zordu. Çok geçmiş olsun. Unutma ama yaşanılan fiziki acı gelip geçiyor ve yaşamamışa dönüyorsun.

Gece 12 de 2 tane fitil ve serum verdi doktorum sabaha kadar sancilandim cok 3 4 saat baya sancı çektim. 8 buçuk gibi aldı kızımı yani sancı çektim ama sezaryan şeklinde aldi bişey duymadım kızımi alirken. Doktoruma özellikle rica ettim ben diğer türlü dayanamam diye sağolsun kırmadı beni

Teşekkür ediyorum canım .kürtajdan sonra be kadar korunma varmıştı peki ?kusura bakma cok soruyorum ama

Merhabalar canım aynı durumdayım .Cvs sonuçların nasıl geldi ?umarım her şey yolundadır
Benim cvs sonuçlarım temiz geldi çok şükür. Çok dua ettim Allaha bıraktım. Şimdi 26. Haftadayım ense kalınlığı geriledi. Çok az sıvı gördüler en son, Her şey normal görünüyor, organlarda sıkıntı yok gelişimi normal. Duam Rabbim sağlıklı sıhhatli doğmasını nasip eder inşallah. Kimsenin başına vermesin Allah, ama evladımdan iyiki vazgeçmemişim. Zaten düşünmüyordum ama insan oğlu aklıma neler gelmiyor. Drlar testler doğacak bebeğimizin sürecini bilemiyor. Yaradan Allahım kimseye evlat acısı yaşatmasın. Sizde dua edin ve umudunuzu kaybetmeyin. Çünkü ne olacaksa o biziö için en hayırlı olandır.

Benim cvs sonuçlarım temiz geldi çok şükür. Çok dua ettim Allaha bıraktım. Şimdi 26. Haftadayım ense kalınlığı geriledi. Çok az sıvı gördüler en son, Her şey normal görünüyor, organlarda sıkıntı yok gelişimi normal. Duam Rabbim sağlıklı sıhhatli doğmasını nasip eder inşallah. Kimsenin başına vermesin Allah, ama evladımdan iyiki vazgeçmemişim. Zaten düşünmüyordum ama insan oğlu aklıma neler gelmiyor. Drlar testler doğacak bebeğimizin sürecini bilemiyor. Yaradan Allahım kimseye evlat acısı yaşatmasın. Sizde dua edin ve umudunuzu kaybetmeyin. Çünkü ne olacaksa o biziö için en hayırlı olandır.
Merhabalar cok sevındım sizin adınıza .ve bana da umut oldu .ben de bugün cvs yaptırdım şimdi onsonuc beklıyorum .ense kalınlığım 11haftada 4.50 12.haftada 4.29 ölçüldü yani gerıleme var sayılmaz pek .sizin kaçtan kaça gerilemişti? Cvs ten sonra doktorunuz array testi önermedi mi ? Bu da kromozomlara bakıyormuş .onsonuc geldıgınde mi cınsiyet ogrenılıyor bunu da cok merak edıyorum .sizin onsonucta mı sonraki geç cıkan sonuçta mı bellı olmustu ? Bu arada ayıp olmazsa yaş kaç acaba sizin ?

Merhabalar cok sevındım sizin adınıza .ve bana da umut oldu .ben de bugün cvs yaptırdım şimdi onsonuc beklıyorum .ense kalınlığım 11haftada 4.50 12.haftada 4.29 ölçüldü yani gerıleme var sayılmaz pek .sizin kaçtan kaça gerilemişti? Cvs ten sonra doktorunuz array testi önermedi mi ? Bu da kromozomlara bakıyormuş .onsonuc geldıgınde mi cınsiyet ogrenılıyor bunu da cok merak edıyorum .sizin onsonucta mı sonraki geç cıkan sonuçta mı bellı olmustu ? Bu arada ayıp olmazsa yaş kaç acaba sizin ?
Benim 1 haftada önsonuç geldi, 1 ayda tam sonucu. 6mm idi ense kalınlığı ve hiç iyi şeyler duymadım periontologtan, drdan . Ense kalınlığı tek başına belirti ama burun kemiği , kalp , ve diğer yerlerde gelişimsel bir sıkıntı yoktu çok şükür. 12+4 te öğrendim cvs yaptırdım aynı gün, 13+5 te temiz çıkınca tekrar ölçüldü ilerleme yoktu. Ben 17. Haftaya kadar gitmedim tekrar kontrole. Cvs sonucu raporum gelince gittim. Bu süreçte dua ettim hep. 17 Haftada ense ödemi azalmıştı. Doktor sıkıntı görmedi. Genetik test önermedi testlerde sorun olsa bile hastalık olmayabilir dedi. Bende artık önensemedim. 21 ve 26 da gittim tekrar kilo boy gelişim normaldi. Dr ayrıntılı incelediği için ekstra tarama, test, tahlil yaptırmadım. Yürüyüş yapıyorum düzenli, beslenmeme dikakt ediyorum, artık kendimi bırakmadım , Allah nasip ederse doğurursam inşallah sağlıklı sıhatli olur. Sizde sürecinizi stres olmadan geçirmeye çalışın. YouTube da başına bu şekilde durum gelen sağlıklı doğan bebekler var. Biz bilemeyiz gelişim süreci nasıl olacak. Doktorlarda sadece olasılıklarla yorumluyor. Tabiki risk almıyorlar ve olumsuz olanı söylüyorlar. Benim doktorumda hala açık kapı bırakıyor.

Bu arada yaşım 33 , tüp bebek tedavisi ile hamile kaldım. Cinsiyet bilgisi söylemediler, erken haftalarda kromozom analizinde yasal olarak raporda belirtilmesi yasakmış .Ama ben zaten ense kalınlığını öğrendiğimde dr büyük ihtimal erkek demişti. Periontolog detaylı incelediği için cvs ön sonucunda kontrolde net söyledi cinsiyetini.

cok gecmis olsun. ben eylulde 13 haftalikken evde dusuk yaptim. yurtdisindayim. dusuk yaparken hep elimde telefon okudum. covid nedeni ile pek cok ulke kurtaj yapmiyor, evde dusuk yapmaya yonlendiriyor. hep brosurler hazirlamislar. turkiyede doktorlar beklemeyi hic secenek olarak sunmuyorlar ama o da bir secenek. doga gorevini yapiyor. bilmiyorum boyle oldugu icin memnunum da cunku ben bir karar vermedim. hersey olmasi gerektigi icin oldu.

Temmuz ayında aynı şeyi yaşadım canım 12+3 teydik ve maalesef kürtaj olmadı normal doğum şeklinde tahliye edildi ve ardından kürtaj yapıldı plesanta için. Kürtajı hiç hatırlamıyorum tabi ki uyudum ve uyandım bütün acım dinmişti. Ama öncesi zordu. Çok geçmiş olsun. Unutma ama yaşanılan fiziki acı gelip geçiyor ve yaşamamışa dönüyorsun.
Cnm geçmiş olsun. Tahliye sonrası tüp bebek ile mi oldu? Kaç ay sonra denedin eğer öyle ise? Cevaplar isen sevinirim.

12. Haftadayız kalp burun kemiği ve organlarda bir sorun görmedi doktor, cvs sonuçlarını bekliyoruz. Bakalım inşallah temiz gelir hayırlısıyla, Allah kimseye yaşatmasın ..Hepimizin bir imtihanı, insan yaşamadan anlamıyor.. İnşallah Rabbim tüm isteyenlere sağlıklı ve hayırlı evlatlar nasip eder ..
Merhaba bebeğinizin durumu nasıl

28. Haftadayım çok şükür şu anda iyi , en son 3 hafta önce gittim kontrole, gelişimi normaldi, ense kalınlığı gerilemiş, çok az bir ensede sıvı gördü en sondr . Her şey normal görünüyor demişti Allaha çok şükür. Bende iyiyim rahat bir gebelik geçiriyorum. Allah inşallah sağlıklı sıhattli kavuşturur. Rabbimin mucizesi rahimlerimizde olanı ne yparsak yapalım bilemiyoruz.

X