Fibromiyalji, hep beraber dertleşelim, paylaşalım

Bende de var bu illet.. doktora gittiğimde bana sadece saçma sapan bir uyku ilacı verdi sonra da yolladı, bir de hareket gösterdi. İlacı bir süre kullandım sonra doktor tavsiyesiyle bıraktım, 4 yıl olacak artık ağrılara alıştım onlar olmadan hayat nasıldı hatırlamıyorum bile... Bu ağrılar yüzünden spor yapamıyorum, otobüs yolculuklarında çok ağrı çekiyorum, hayatım kısıtlanıyor. Doktora da kızdım güya en iyi doktorlardan biriymiş... bence değildi... kas gevşetici bile vermedi...

Bence bu hastalığın hormonel bir yanı da var.Çünkü beni,m tanıdığım fmli hatsların pek çoğu hamilelikten sonra yakalnmış durumda bu hastalığa.Viral de olabilir diyorum çünkü artık basit üşütme ve soğuk algınlıklarım bile hastalığımın tetiklemesiyle son buluyor.Ve kesinlikle kuvvetli ağrı kesici yerine alınana hafif dozdaki paracettomaller daha iyi geliyor.

Sanki terlediğiniz zaman toksinler vücuttan atılıyor ve rahatlıyorsunuz.

Hastalıgın esası şuymuş ki bu hastalığa sahip insanlar aslında uyuyorlar ama uykunun derin kısmına geçemiyolramış.Oysa vücuttan toksinlerin atılması için derin uyku şartmış.Derin uyku kısmına geçemediğinizden toksinler vücutta toplanıyor ve sabaha ağır bir şekilde kalkıyorsunuz.Vücudunuzun belli bölgelerine kan gtmiyor ve oksijensiz kalıyor.Bu yüzden ya ter yoluyla bu toksinleri atacaksınız ki sporun bir faydası bu.Ya da spor yoluyla kan dolaşımını hızlandırıp ilgili bölgelere oksijen yollayacaksınız.

Ben hastalığın ağrı kısmı dışındaki bölümlerini de yaşıyorum ve en çok da bu rahatsız ediyor beni.Mesela soğan ver sarımsak kokusu başta olmak üzere kötü koku duyduğumda mideme gaz doluyor ve müthiş bir başağrısı yaşıyorum.Bazen o kadar unutkan oluyorum ki hayatımı felç ediyor.Buna benzer sıkıntılarım çok.Prof Turgut beyin sitesine ben d eyazmıştım ama dernek çalışmasından ses yok sanrım henüz.

Ben Ankara Gazi hastanesinde bir profa gidiyorum çok düşük dolzu stablon iismli bir ilaçla tedaviye başladım.Etken maddesi triatripin sanırım ilacın,derin uykuyu sağlayan bağımlılık yapmayan ve yan etkisi olmayan bir ilaç.2 yıl kullanıp bıraktım.Uykusuzluklarım artınca tekrar başlıyorum.AmA yok arkadaşlar giren dert çıkmıyor.

.Ya da spor yoluyla kan dolaşımını hızlandırıp ilgili bölgelere oksijen yollayacaksınız.
.

Alet aldık spora başlıyorum bakalım faydası olacakmı.. inşallah olur, aldığımız alet ağrıyan yerlerimi de çalıştırmaya yönelik. Hayırlısı..

arkadaşlar bana da 2 doktor fibromiyalji tanısı koydu son doktor miyofasiyal. sizin ağrılarınızı sordum ama yanıt alamadım

benim boynumun sol tarafı sürekli kasılıyor ve ağrıyor sol kolumu havaya kaldıramıyorum çatır çatır ses geliyor kasılmadan sırtımda omuzumda da sürekli masaj isteye bir ağrı var 1.5 yıldır geçmedi.amöa uyku sorunum yok. sizlerinkisi nasıl cevaplarsanız sevinirim....

arkadaşlar bana da 2 doktor fibromiyalji tanısı koydu son doktor miyofasiyal. sizin ağrılarınızı sordum ama yanıt alamadım

benim boynumun sol tarafı sürekli kasılıyor ve ağrıyor sol kolumu havaya kaldıramıyorum çatır çatır ses geliyor kasılmadan sırtımda omuzumda da sürekli masaj isteye bir ağrı var 1.5 yıldır geçmedi.amöa uyku sorunum yok. sizlerinkisi nasıl cevaplarsanız sevinirim....

Benimki de aynı şekilde yanlız boynumda değil omuzlarımda. Aslında galiba aynı kas kümesinin kasılması yani kürek kemiğinin az yukarısındaki kasları sıkmaktan benimki omuzlarımda seninki de boynunda herhalde.

Aynı senin söylediğin gibi kollarımı yukarı kaldırırken müthiş ağrıyor çatır çatır ediyor, masaj isteyen ağrı... aynısı benimki 3 yıl oldu yanlız... :eek:
Masaj yapılsa yeniden tutulduğu zaman daha çok ağrıyor bir de.

Uyku problemim var, yani uykusuzluk ama kaçta yatarsam yatayım aynı saatte kalkmaya çalışıyorum hiç değilse bu şekilde düzene sokmaya çalışıyorum uykularımı

Fibrom,yalji tak kas kütlesi üzerinde olmuyor maalesef ve beraberinde pekçok sorun getiriyor.Benim gün içind ebile değişiyor yani ağrılarım gezici.Bazen kolumda çoğunluk boyun ve omuzumda bazen bacaklarımda.Gün içinde yeri hatta şiddeti değişiyor.İşte heryerim ağrıyor olayı .

Uyuyorum ama çoğunluk hiç uyumamış gibi yorgun kalkıyorum.Hergün aynı saatte ve özellikle gece 12den önce yatıp kalkarsam sorun yok.

Bazen vücudumda atipik seyirmeler oluyor.Uyuşma ve karıncalamar oluyor.Ağrı bazen derinde burkulma şeklinde bazen yüzeyde ince bir sızı şeklinde..Soğuk ve stresle artıyor.

kızlar umarım bu illetten hepimiz kurtuluruz :1no2:
ama çok yeni bir hastalık olduğu için yeni yeni araştırmalarına başlanılmış
biliyosunuzki bu tür araştırmalar ciddi maliyet taşıyor
hasta sayısının müthiş oranlarda artması amerikayı harekete geçirmiş canlar a.s
son birkaç yıldır hastalığın tedevisi için ciddi ilaç araştırmalarına başlamışlar bu bizim için güzel haber
umarım kısa zaman da tanısını ve tedavisini bulurlar a.s
yanlız bu hastalığa yakalandığım ilk yıllarda
bahsettiğin o sırt ağrısı bölgesi varya çare bulamayan nedenini bilemeyen bir doktor
nokta vuruşu yapmıştı bana büyük bir şırıngayla :1no2:
of offf içi bol ağrı kesici ve kas spazmını önleyici dolu bir şırıngayla sırt kasıma girmişti
sonuç ağrı kesilmemişti tabeeeeeee -tatlicadiarzu-
ben bunun daha sonraki aşamalarınıda yaşadım kızlar
sırt ağrıları ve kol ağrıların dan son ra bu illet bedenimizi saran göğüs kafezimizede sıçrıyor
dua edin de o aşamaya sakın gelmeyin
tam üç ay çığırmıştım üç ay senağlama
kabus gibi günlerdi
ağzınızdaki bir dişin ağrıdığında duyulan acıyı mutlaka bilirsiniz hepiniz senağlama
ama tüm göğüs kafesinizin binlerce diş ettiğini düşünürseniz ağrıması ne demek senağlama
inanın insan intihar etmeyi bile düşünüyor acıdan kurtulmak pahasına :1no2:
şükür bu günkü halime binlerce şükür :Saruboceq:

ben bunun daha sonraki aşamalarınıda yaşadım kızlar
sırt ağrıları ve kol ağrıların dan son ra bu illet bedenimizi saran göğüs kafezimizede sıçrıyor
dua edin de o aşamaya sakın gelmeyin

Canım ne kadar zamanda bu aşamaya geldin? Bende bu ağrılar 3 yıldır var ama göğüs kafesime sıçramadı çok şükür...

herkeze gecmis olsun noral terepi diye bir sey duydunuzmu kızlar nette bu konuda bir arastırma yapın belki isinize yarar bir sey olabilir herkeze sevgiler

Canım ne kadar zamanda bu aşamaya geldin? Bende bu ağrılar 3 yıldır var ama göğüs kafesime sıçramadı çok şükür...

yaklaşık 10 yada 12 yıldır bu illetten muzdaribim :1no2:
8 yıldan sonra göğüs kafesime sıçradı canım :1no2:
inan bana ğöğüslerim bile şişiyor yada ben şiştiğini zannediyorum
zonklayan bir ağrı tüm kaburgalarımı sarıyor göğüslerimde buna dahil tıpkı diş sancısı gibi birşey
ağrı değil yani sancı :1no2:
midemin bile yumru şeklinde ağrıdığını hissediyorum midemin içi değil bak dikkatini çekerim dışının sancıması :1no2:
ve dikkat ediyorum her seferinde nöbetler çok sıkıntıda olduğum kafaya bişeyleri çok taktığım da felaket şiddetli geliyor :1no2:

yaklaşık 10 yada 12 yıldır bu illetten muzdaribim :1no2:
8 yıldan sonra göğüs kafesime sıçradı canım :1no2:
inan bana ğöğüslerim bile şişiyor yada ben şiştiğini zannediyorum
zonklayan bir ağrı tüm kaburgalarımı sarıyor göğüslerimde buna dahil tıpkı diş sancısı gibi birşey
ağrı değil yani sancı :1no2:
midemin bile yumru şeklinde ağrıdığını hissediyorum midemin içi değil bak dikkatini çekerim dışının sancıması :1no2:
ve dikkat ediyorum her seferinde nöbetler çok sıkıntıda olduğum kafaya bişeyleri çok taktığım da felaket şiddetli geliyor :1no2:

Çok çok geçmiş olsun.. inşallah gerçekten işe yarayan bir ilaç birşey çıkarırlar da sen de kurtulursun. Peki doktorun sana hareket türü birşeyler vermişmiydi? Benimki bana hareket verdi hafifletse de tamamen geçirmiyor ağrılar sende de böyle mi oldu?

Çok çok geçmiş olsun.. inşallah gerçekten işe yarayan bir ilaç birşey çıkarırlar da sen de kurtulursun. Peki doktorun sana hareket türü birşeyler vermişmiydi? Benimki bana hareket verdi hafifletse de tamamen geçirmiyor ağrılar sende de böyle mi oldu?

ah ah neler vermedilerki -tatlicadiarzu-
ne ilaçlar ne iğneler üfyaaa -tatlicadiarzu-
birkaç sayfa geri git canım vaktin varsa orada anlattım en son durumumu uzun uzun şimdi çok iyiyim şükür a.s

lillyum maalesef aynı ben
tüm bahsedilenleri yaşıyorum nerdeyse:KK43:(
şu anda bile göğüs kafesimin üstünde kocaman bir taş varda ağırlık yapıyoır gibi künt bir ağrı
nefesimi daraltıyor

lillyum maalesef aynı ben
tüm bahsedilenleri yaşıyorum nerdeyse:KK43:(
şu anda bile göğüs kafesimin üstünde kocaman bir taş varda ağırlık yapıyoır gibi künt bir ağrı
nefesimi daraltıyor

hiç korkma minik kuşum Şeniz
inan bana çok şanslısın ,
bunu ben yıllardır çektim yeni tedavisini buldum
kısa zamanda bir psikiyatrise git ve ağrılarını anlat gerekirse benide anlat istersen ilaçların isminide verebilirim sana a.s
hemen ilerlemeden kurtul bu illetten kocaman öptüm canım Şeniz

arkadaşlar mrb... birkaç gündür yoğunluktan siteye hiç giremedim... ama lillyum senin yazdığın ilaçlarla ilgili kısa bir araştırma yaptım... hayatım bu ilaçlar bayağı ağır tedaviler için kullanılıyormuş... kabul bizimki de hafif bir durum değil.. ayrıca senin bahsetmiş olduğun göğüs kafesi ağrılarını ben de ataklar geldiğinde yaşıuorum... ben kalp doktoruna bile gitmiştim bir ara.. kalbim sıkışıuordu sol tarafım üzerine yatamıyordum.... zaten genelde de yatamam.. sola döndüğümde ağrım artıyor... ama araştırmalarıma göre senin bahsettiğin ilaçlar ileri derece psikiyatrik tedavilerde de kullanılıyortmuş ve kesildiğinde ya da orta ve uzun vadede bu defa yoksunluk sıkıntıları yaşanabiliyormuş...
çok yoğun olduğum halde dayanamayıp siteye giriyim seni ve arkadaşları da bu bildikerimden haberdar edeyim dedim... canım şimdi ilaçların faydasını görmüş olabilirsin ve doğal olarak da çok mutlusundur ki seni çok iyi anlıyorum... ben de bu ağrılardan tamamen kurtulmayı hayal bile edemiyorum... rüya gibi geliyor... ama ilaçların orta ve uzun vadedeki etkilerini duymak da beni endişelendirdi ve hemen sizlerle bunu paylaşayım dedim... bu durumu bir doktorunla ya da ikinci bir doktorla paylaşsan diyorum... endişem 6 ay sonra bu defa farklı bir sıkıntı hayatına girmesin yoksunluk belirtileri falan gibi fibromiyaljiyle uğraşırken.... bu ilaçların kesilmesi çok zor oluyormuş::KK43:(

:1shok:
arkadaşlar mrb... birkaç gündür yoğunluktan siteye hiç giremedim... ama lillyum senin yazdığın ilaçlarla ilgili kısa bir araştırma yaptım... hayatım bu ilaçlar bayağı ağır tedaviler için kullanılıyormuş... kabul bizimki de hafif bir durum değil.. ayrıca senin bahsetmiş olduğun göğüs kafesi ağrılarını ben de ataklar geldiğinde yaşıuorum... ben kalp doktoruna bile gitmiştim bir ara.. kalbim sıkışıuordu sol tarafım üzerine yatamıyordum.... zaten genelde de yatamam.. sola döndüğümde ağrım artıyor... ama araştırmalarıma göre senin bahsettiğin ilaçlar ileri derece psikiyatrik tedavilerde de kullanılıyortmuş ve kesildiğinde ya da orta ve uzun vadede bu defa yoksunluk sıkıntıları yaşanabiliyormuş...
çok yoğun olduğum halde dayanamayıp siteye giriyim seni ve arkadaşları da bu bildikerimden haberdar edeyim dedim... canım şimdi ilaçların faydasını görmüş olabilirsin ve doğal olarak da çok mutlusundur ki seni çok iyi anlıyorum... ben de bu ağrılardan tamamen kurtulmayı hayal bile edemiyorum... rüya gibi geliyor... ama ilaçların orta ve uzun vadedeki etkilerini duymak da beni endişelendirdi ve hemen sizlerle bunu paylaşayım dedim... bu durumu bir doktorunla ya da ikinci bir doktorla paylaşsan diyorum... endişem 6 ay sonra bu defa farklı bir sıkıntı hayatına girmesin yoksunluk belirtileri falan gibi fibromiyaljiyle uğraşırken.... bu ilaçların kesilmesi çok zor oluyormuş::KK43:(
:1shok::1shok::1shok::1shok::1shok::1shok:

arkadaşlar ben kendimi bildim bileli sırt, boyun, bel ağrısı çektim yıllarca.. spor da yapmıştım ama sadece hafiflemişti.. bazen hayatım bu ağrılardan zindana dönüyordu.. çekmeyen bilemez.. sanırım biraz da yapıyla alakalı. nispeten evhamlı, kafasında bişileri çok evirip çeviren insanlarda ve özellikle de kadınlarda daha çok rastlanıyor bu hastalığa.. nedeni de aslında engelleyemediğiniz kas spazmı... psikolojik etmenler çok etkili bu kas spazmlarının oluşmasında..

ama artık belim ağrımıyor :) boynum çok az arada bir çıtlıyor sadece.. sırtım da ağrımıyor.. eskiden nefes alıp verirken bile sırtım çıtlardı.. yalvarırdım sevgilime nolur masaj yap bana ölüyorum ağrıdan diye...

nası oldu derseniz:
1) Yüzmeye başladım..
2) Karın kası hareketleriyle karnımı güçlendirdim..
3)Sık ve kesikli sığ nefes almaktansa derin nefes alıp vermeye alıştırdım kendimi (diyaframı kullanarak, yogada temel prensiptir, yani nefes alırken göğüs kafesiniz inecek karnınız büyüyecek, verirken de tam tersi)

Yüzmek çok iyi geldi.. Bel ağrılarım geçti.. Başlangıçta geçmesi sadece bir gün sürüyor ağrılar tekrar hafiflese de başlıyordu. Ama düzenli devam edince tamamen ortadan kalktı. Aksatmadan haftada 3 gün birer saat yüzüyorum. Yüzme ek olarak da belimi, sırtımı ve karın kaslarımı güçlendirdi.. Kulağa değişik gelebilir ama gövde kaslarının (karın, bel) güçlü olması doğru duruş için çok çok önemli.. Ben hep spor yapan bir insandım ama özellikle duruş bozukluğunuz varsa bu kaslarınız umduğunuzdan zayıf olabiliyor.. Bu durum da duruşunuzu çok etkiliyor. Ve tabi ağrılarınızı da.. Eskiden tam manasıyla dik duramazdım mesela, kendimi çok da kasardım dik durabilmek için.. Ağrılarım artardı sadece..

Kısırdöngüyü bir şekilde kırabilirseniz gerisi geliyor.. Yüzüyorum, karın ve bel kaslarımı güçlendirdim, daha derin ve düzgün nefes alıp veriyorum ve şimdi duruşum çok çok düzeldi.. Kendimi zorlamadan dik durabiliyorum.. Çok daha kendine güvenli ve güzel gözüküyorum.. Ve ağrılarım yok oldu :) Sıkılaşan vücut ve stres atmak da bonusları.. Napın yapın bu ağrıları çekiyorsanız mutlaka yüzmeye başlayın ve pes etmeyin derim.. Nefesinizi ayarlayın bir de.. Etkisini en fazla bir ay içinde göreceksiniz..

Herkese ağrısız sızısız güzel günler :)

Tembellik etmeyin derim, ağrısız sağlıklı hayata kavuşmak imkansız değil :)

olala vurguladığın noktalar kesinlikle çook doğru.. ben de bir ara yüzmeye ve düzenli spor salonuna gidiyordum gittiğim spor salonu profesyonel bir jimnastikçi tarafından işletiliyordu.. ona sıkıntılarımı anlatmıştım ve bana özellikle üst sırt, omuz ve kolları çalıştıran bir program uygulamıştı... kesinlikle çook faydasını görmüştüm ama iş yoğunluğundan daha sonra gidemez oldum... sonra da taşındım ve bu spor salonundan iyice uzaklaştım... bizim sıkıntılarımız için düzenli hareket etmek gerekiyor.. spor ve özellikle yüzme çok faydalı ama onun için de uygun mekan ve zaman lazım maalesef ve uzun süredir bunlar da bende yok ::KK43:( hele hele de ankaradan diyarbakıra taşındıktan sonra nerdeee öyle yüzmek için uygun havuz ve spesifik sırt aletlerini barındıran spor salonu::KK43:(( kendim arada bir evde dumble ile çalışıyorum ama o da yetmiyor maaelsef

herkeze gecmis olsun noral terepi diye bir sey duydunuzmu kızlar nette bu konuda bir arastırma yapın belki isinize yarar bir sey olabilir herkeze sevgiler

9 seanstır nöral terapiye gidiyorum ilk başta hiç çözüm olmamıştı ama şimdi çok az rahatlama var gibi doktor bana da yüzmeyi tavsiye etti ilaç da yazdı onları da alacağım akupunktuır+ nöral terapi faydasını gören çokmuş yasemin yalçın da fibromiyaljiden bununla kurtulmuş darısı bizlere...

nöral terapi, akupunktur, lazer tedavi vb için gerçekten işinin ehli doktor bulmak gerekiyor... ben ankarada çok memnun olduğum bir yere devam ediyordum.. lazer seanslarına giriyordum ama paldır küldür tayinimiz çıkınca diyarbakıra maalesef tedaviyi yarıda kesmek zorunda kaldım....
istanbulda olanlar daha şanslı .. en çok alternatif orada var... google gibi bir arama motorundan nöral terapi yazıp bu uzmanlığı alan kişilere ulaşabilirsiniz... denemekte fayda var
benim yine atagım geldi maalesef son gülnlerde... 3 gündür günde 2 kere kas gevşetici iğne yiyoırum ve çook az fark etti henüz.... bir başkasına yapsan bu iğneleri muhallebi gibi olur... benim sırtım maşallah zırh gibi hala... n'olcak bizim bu halimiz :uhm:

X