Fikirlerinize ihtiyacım var

Emelerva

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
24 Kasım 2020
119
42
Merhaba hanımlar konuyu uzatmadan baslayim 5 yıllık evliyim ve 2. Çocuğuma kaza ile hamile kaldım korunma ile oldu eşimle evlenirken herşeyi kendimiz yaptık ve ev kredisi çekip ev aldık üstüne 1.5 yıl sonra doğum yaptım tam topladık derken eve hırsız girdi geçen yıl 1 Mart ve hala mahkemesi sürüyor sonuçlanmadı bidaha da toplayamadik yakamizi derken ikinci hamileliğim i öğrendim bı şekilde idare ederiz dedik ama bu sürede herşeyden kistik zaten borçlu evlendigimiz için (ev kredisi düğün masrafı) derken lux hayatımız olmadı acaba korunmaya rağmen hamile kaldım zor gebelik geçiriyorum sağlık sorunlarım ve 2 buçuk yaşında kızım var diye aldırmayı düşünmedik değil ama kıyamadık korktuk ve ben benimsemiş herşeye sabretmeye başlamıştım benim ailem yok eşimin ailesi 3 5 de olsa şükür sıkışık durumumuzda yardım etti ama artık onlarında şu dönemde edecek durumu kalmadı eşimle bu akşam konuştuk mecbur ikinci bı kredi cekicez öbür türlü ekşi hesap kartlar derken daha çok faize girip 3 Ken 5 oldu daha çok dağıldık şimdi kredi cektigimizde odeyebilcegimiz rakam vs belli hesap yaptık ve bebek geleceği için kenara da 10 bin ayırmak istedik çünkü sıkıştığı mız da artık kimse yardım etmez eşimin ailesi dile getirdi bunu ve bende çalışamıyorum hem bebeğime bakan olmdigi için hem sağlık sorunlarından dolayı bı dönem calistigimda hırsız girdiğinde çalındı zaten en çokta buna üzüldüm asıl konuya geleyim
Eşimin liseden beri arkadaşı var şuan eşi ile ben 1.yildir bı konu yüzünden konuşmuyoruz ve konusmayizda artık buyuzden eşimle de arkdasi artık nadir yada dışarda görüşmeye başladı bu arkadaş benim ilk dogumumda cumhuriyet altını takmıştı ve ozaman 1850 TL idi hatta bozdurup mama almıştım çünkü eşim şakasına müjde verirken cumhuriyet i hazırla amca oluyorsun demiş doğumda getirdiğinde ben şaşırdım ve kabul etmedim bak bunu geri oduyemeyiz diye de dile getirdim bu yigenime feda olsun dedi bizim ile karsilastirdigimizda maddi durumu evi arabası borçsuz aldı ve eşimin iki katı maaş alıyormuş eşimle konuşurken duymuştum şimdi eşim kredi cekersek verelim mi dusuncesine girdi fakat onu verirsek şuan 5800 lira gibi bi rakam cumhuriyet bizim bebek için elimizde kalan para gidiyor ve sikistigimizda kimse destek olmucak bu çok net yaşadık çünkü bende küçük altın yapalım dedim gücümüz buna yetti deriz biraz topladığımız da belki oda ikinciyi yapar ozaman bidaha yaparsın dedim eşime yanlismi düşünüyorum
Birde biz eşi ile konusmadigimiz için (aramızda 5 hafta var ) çocuğu göstermeye bilir eşimde pek üstüne düşmez kız öyle biri çünkü anca resimlerine bakar arkadaşı atarsa ki bunu aralarında konuşmuşlar hatta bende sizin ikinciyi görmeye gelemeyebilirim uzun bı sure demiş doğumlar cakiscagi için siz olsanız ne yapardınız eşimin çocukluk arkadaşı diyebilirim kendisinde severim ama eşiyle anlasamadik ve 1 yıldır konuşmuyoruz 7 yıldır arkadaşı çocuk istiyordu kız istemiyordu ilk cocuklari şuan

Sen görüşmesen de gitmesen de eşin görme işini yapmalı. Yani illa onların taktığını takın diyemem ama eşin arkadaşına hediyesini vermeli. Bence arkadaşı da bekler zaten. Gücünüz neye yetiyosa onu alın ileride paranız olursa ikinci çocuklarında iyi bi hediye alırsınız.

Ben birisine hediye alinirken aynısı geri gelecek diye düşünmem..bunu bir yatirim araci olarak gormem.(boyle gorenler var)..benim mantigima gore arada cok ucurum olmamali..karsi taraf tam altin aldiysa sizde yarim alirsiniz..karsi taraf 200 tl takarsa sizde 150 tl takarsiniz..ama durumunuz yok..Durumunuzu biliyorsa sizi anlayışla karşılar.. gercekten cok sikisiksaniz 6000 tl masrafa girmek yersiz..bütçeniz dahilinde uygun birşey yapın.ileride doğum günü olur,sünnet olur vs o zaman durumunuz varsa telafi edersiniz

Zamanında takılan altınları altın bu kadar artmisken aynısı bekleyen varsa avucunu yalar bence sadece. Aşırı asiri arttı ben yapamam şahsen ve yapmiycamda. Kaynım dugunume tam altın çocuğuma tam altın taktı. 1000 TL di o zaman. Geçen sene düğünü oldu tam altın yaptık ama bu sene çocuğu olacak çeyrek ellerinden öper. Bence gayet makul. Fazlasını bekleyen sadece bekler. Kendimizden kısıp tam yapamayiz.
Karşıdaki insanda da az anlayış varsa beklemesin bir zahmet. En iyi ihtimalle yarım takin bence.

Ben hediyede karşılık beklemem ama bu tarz bir konuda asla kimseye minnet etmem.Zaten aranızda iyi değilmiş, cumhuriyeti gönderir olayı kapatirim .Yapıma ters kimseye minnet eylemem ,sonucta esiniz ağzı ile istemiş bir de ,ben huzursuz olurum.

Normalde takıda karşılık aramam
Ama sizin durumda eşiniz ağzıyla istemiş gerçekten
Adam da mecbur istendiği için almış aralarındaki samimiyete de güvenerek
Bunun şakasını yaparken ilerde işlerin terse döneceğini de düşünmesi lazımdı
Bir de sizden sebep arkadaşların arası açılmış
Bu da ikinci eksi
Almasanız lafı sözü olabilir
Ben de sanırım hiç kimsenin lafının altında ezilmek istemezdim
Ama dediğim gibi böyle bi yorum yapmamın altında eşinizin ağzıyla istemesi var
Direkt kendi istekleriyle getirselerdi herkes durumunuza göre diye düşünürdüm

Şuan düşünmeniz gereken 2 evladınız var onların gelirini kısıp başkasına hediye vermek bana göre ters.Altın fiyatları bukadar yüksek olduğu zamanda hediye olarak kıyafet alır gönderirdim.
Eşinizin arkadaşı cumhuriyet bekliyorsa borcunuz bittiği zaman alırsınız

Eşin ağzıyla cumhuriyet mi istedi ? Aman Allahım. E ben olsam böyle bir durumda giderken de götürürdüm.
Ayrıca aklıma evde çalışma durumu geldi. Trendyol, e bebek gibi yerler evde call center durumunu kabul ediyor. Yerinizde olsam araştırırdım. Elinize asgari ücret geçmiş olur ve böylelikle de rahatlarsınız.

Anadolu' da adettendir, doğum, sünnet, nişan, düğün, ev görme gibi hatta hacıya, umreye giderken bile bir şey takarlar veya (yağ, şeker, çerez tepsisi) götürürler. Ne takıldıysa, ne götürüldüyse anne ve babası değilse bir deftere takan da takılan da yazar. Ve özel günlerinde ne takıldıysa/geldiyse, karşı taraf da onun özel günlerinde veya bir fırsatta götürür aynısını takar/götürür.
Haaa, gücün yoktur sen bunu bir kerede ya da bir kaç defa da da takabilirsin. (örneğin 1 cumhuriyet 2 yarım eder, 2 defa da 1' er yarım veya 1 cumhuriyet 4 çeyrek eder, 4 defa da 1' er çeyrek gibi)
Bana şunu taktı o zaman bu paraydı, şimdi bu para ben takmam diyen arkadaşlar, madem böyle düşünüyorsunuz o takıyı bozdurmayacaktınız ilk fırsatta bir şeyi bahane edip karşı tarafa takacaktınız. Bu düşünceleriniz hem etik değil, hem de ben fetva verecek en son kişi olabilirim ama kul hakkına girer.

Anadolu' da adettendir, doğum, sünnet, nişan, düğün, ev görme gibi hatta hacıya, umreye giderken bile bir şey takarlar veya (yağ, şeker, çerez tepsisi) götürürler. Ne takıldıysa, ne götürüldüyse anne ve babası değilse bir deftere takan da takılan da yazar. Ve özel günlerinde ne takıldıysa/geldiyse, karşı taraf da onun özel günlerinde veya bir fırsatta götürür aynısını takar/götürür.
Haaa, gücün yoktur sen bunu bir kerede ya da bir kaç defa da da takabilirsin. (örneğin 1 cumhuriyet 2 yarım eder, 2 defa da 1' er yarım veya 1 cumhuriyet 4 çeyrek eder, 4 defa da 1' er çeyrek gibi)
Bana şunu taktı o zaman bu paraydı, şimdi bu para ben takmam diyen arkadaşlar, madem böyle düşünüyorsunuz o takıyı bozdurmayacaktınız ilk fırsatta bir şeyi bahane edip karşı tarafa takacaktınız. Bu düşünceleriniz hem etik değil, hem de ben fetva verecek en son kişi olabilirim ama kul hakkına girer.
Geldi seneler once taktiği altinlari ayni şekilde bekleyenlerden biri. Bencede fetva verecek son kişi olabilirsin :) Altın 1800 Ken gelmiş 7000 e dayanmış şuanda kadın bütçem yok diyor okuma yazmanız yok mu? Sence keyfinden mi yapmiyor? Siz kimsinizde gelen altını bozdurup bozdurmayagimizi size sorucaz :))

kimse kusura bakmasın düğüne, doğuma takılan takılar ülkemizde hediye değil ödünçtür (doğum, düğün gibi şeyler masraflı olduğu için herkes kendince ödünç takar) altın her zaman her bütçeye her dönem fazla oldu, olacak. onlarının evinin borcunun olup olmaması, maaşının miktarı vs sizi ilgilendirmez. cumhuriyet geldiyse cumhuriyet takmalısınız.

Geldi seneler once taktiği altinlari ayni şekilde bekleyenlerden biri. Bencede fetva verecek son kişi olabilirsin :) Altın 1800 Ken gelmiş 7000 e dayanmış şuanda kadın bütçem yok diyor okuma yazmanız yok mu? Sence keyfinden mi yapmiyor? Siz kimsinizde gelen altını bozdurup bozdurmayagimizi size sorucaz :))
İnsanlar kendi takdirleriyle takmış olsalar haklısınız bence
Ama konu sahibinin eşi takılacak miktarı ağzıyla istemiş karşı taraftan
Bunun üsyüne ama ekonomi kötü demek ayıp bence onlara verme zamanı gelince

Ben öyle bir şey bekliyorum dedim mi? Ne de güzel boş yapmışsın, burada herkes biz yaşlarda değil, bazı şeyleri bilmiyor olabilir diye anadolu adetlerinden söz ettim. Önce bir saygılı olmayı öğren, sonra altın işine girersin. Haydi başka kapıya!

İnsanlar kendi takdirleriyle takmış olsalar haklısınız bence
Ama konu sahibinin eşi takılacak miktarı ağzıyla istemiş karşı taraftan
Bunun üsyüne ama ekonomi kötü demek ayıp bence onlara verme zamanı gelince
Bu anlamda evet haklısın bencede keşke kendileri istememiş olsaydi. Ama işte bu şekilde bütçem yok diyor doğum yapacak vs. aynı konumda degiller. Altın bu kadar artmisken bilemedim aynısını yapmaları gerekir mi

Bu anlamda evet haklısın bencede keşke kendileri istememiş olsaydi. Ama işte bu şekilde bütçem yok diyor doğum yapacak vs. aynı konumda degiller. Altın bu kadar artmisken bilemedim aynısını yapmaları gerekir mi
Valla ben karşı taraf olsam lafını ederdim mutlaka
Belki onların da verme zamanı durumu yoktu
Ama istendiği için mecburen vermişler
Hatta durumları olsa da belki gram filan takacaklardı
İstendiği için mecburen kendilerinden kısıp vermişler zamanında

Ben öyle bir şey bekliyorum dedim mi? Ne de güzel boş yapmışsın, burada herkes biz yaşlarda değil, bazı şeyleri bilmiyor olabilir diye anadolu adetlerinden söz ettim. Önce bir saygılı olmayı öğren, sonra altın işine girersin. Haydi başka kapıya!
Boş yapmak konusunda eline su dokemem cidden şu üsluba bak başka kapıya 😁😁 size iyi forumlar. Ayrıca siz nereden biliyorsunuz adetleri vs bilmedigini. Kadın durumum yok yapamıycam diyor naapsin kendini mi parçalasin aynısını yapcam diye. Tövbe ya

Boş yapmak konusunda eline su dokemem cidden şu üsluba bak başka kapıya 😁😁 size iyi forumlar. Ayrıca siz nereden biliyorsunuz adetleri vs bilmedigini. Kadın durumum yok yapamıycam diyor naapsin kendini mi parçalasin aynısını yapcam diye. Tövbe ya
Ben de illa ki yapsın demedim, bir defada alacak durumu yoksa parça parça ödesin dedim. Okuduğunu anlamıyorsun sanırım bayan akademisyen!

Valla ben karşı taraf olsam lafını ederdim mutlaka
Belki onların da verme zamanı durumu yoktu
Ama istendiği için mecburen vermişler
Hatta durumları olsa da belki gram filan takacaklardı
İstendiği için mecburen kendilerinden kısıp vermişler zamanında
Yani bu durumda konu sahibi dilinin serrine düşmüş gibi olmuş maalesef keşke istemeseydi diliyle o kötü olmuş.. Ama ne biliyim bence illa karşılıklı olmaması gerekiyor benimde taktiğim bir sürü altın gitti geri gelmedi ama altın bu kadar olmuşken bişey diyemem demem açıkçası. Bilemedim

Yani bu durumda konu sahibi dilinin serrine düşmüş gibi olmuş maalesef keşke istemeseydi diliyle o kötü olmuş.. Ama ne biliyim bence illa karşılıklı olmaması gerekiyor benimde taktiğim bir sürü altın gitti geri gelmedi ama altın bu kadar olmuşken bişey diyemem demem açıkçası. Bilemedim
Takılan altınların hesabını ben de yapmam ama benden istenen altını merak ederim bana ne gelecek diyr 😂😂😂

X