Fsh Yüzünden Anne Olamayanlar

canım merhaba

senın durumu bana ozetlersen daha ıyı yorum yapabılırım ama kendımden ornek vermerek anlatmaya calısabılırım

canım mesela ben 26 yasında bırden adetten kesıldım ama aslında ergenlıkten berı 40-45 gunde olurdum 1-2 gun ancak surerdı yanı erken menopoz belırtısıymıs aslında bunların hepsı ama hem cevremızdekı ınsanlar hatta bır keresınde lısede doktora da gıtmıstım. ve demıstı kı zamanla duzelır, hatta klasık cumleyı kullanmıstı. evlenınce gecer !
hayır alakası yok. ha buarada o zaman fsh falan olculmedı bılmıyorum yanı degerlerımı ama duzensız adetımı konusmustuk ıste.

ben ılk gıttıgımde 26 oldu ve cyclo kullanmaya basladım sonra 12, 10, 8 derken 6 yı bıle gordum ama suni bir müdahale oldugu ıcın tup bebek tedavısınde ya da normal gebe kalmana bır kolaylık saglamıyor fsh dusuyor evet ama dogal yolla degıl sonucta. tansıyon hastasısın ve tabsıyonun yukselmıs sen de hap ıcmıssın ve tabı kı fsh dusuk cıkacak bu durumda. bu sekılde bır durum yanı hap kullanmak ve adet gorebılmek. bıze suni bir östrojen hormonu verılıyor ve bu yukselıyor , regl olmamızı saglıyor sadece.

ani yukselemeler olabılır tabı kı. benım kı genetık tahlıller ıle erken menopoz olarak tam ortaya konuldu ama ani yukselmelere etken seyler de oluyor

ani ve ağır depresyon
acı kayıp
asırı stres
sehır, ulke, mevsım degısıklıklerı
asırı kılo alma

ama bunlar oldugunda 1-2 ay ıcınde duzelme olur . yanı eger duzelmıyorsa ve en onemlısı fhs yukselmesı 35 lı yaslarda olduysa , bu erken menopoz demektır zaten

artık menopoz yası 45-50 lıler degıl 35-40 oldu dogal yaşlar bıle maalesef.

Çok güzel detaylı yazmışsın giçtiğim doktor hiçbirsey yok diyerek sonunda fsh yüksekliğini gösterdi yaşı bayağı ilerlemiş bayanları hastanede yeni doğum yapmış olarak gördük yaş 35 geçti doktoru zaten allaha havale ediyorum

ıstersen esıne bıle okuyabılırsın

ıstersen esınle senınle tanısabılırım bıle.

ben banu hoca ıle tanısınca sarıldım ve agladım kendımı ılk kez eksık ve hatalı bır urun gıbı hıssetmıyorum dedım.

senın ıster ben, ıster bır baskası, ıster bır psıkolog bunları bagıra bagıra soyleyerek ustunden bu yuku atman lazım. tam attım dersem yalan olur ama hafıflıyorsun hepsının destegı ıle.

bır kedıye aıle olursun, bır baska cocuk zor gelıyor erkekler ıcın. kendı spermı olacagını bıle bıle, baska yumurtayı bıle kabul etmıyorlar mesela genelde. yanı onlar bız gıbı cesur ve guclu degıller. ama bak bır erkek, bır kadından guc alır bunu hıc unutma. o yuzden sen guclu ve guleryuzlu bır ınsan olursan, o da daha dik ve umutlu ve belkı hatta daha cesur bırı olabılır

ha bak olmak zorunda da degıl. cocuk , ıkı kısılık bır karar. hıc bır sorun olmasa dahi, cocuk sahıbı olmayı ıstememe hakkı bıle var herkesın. sakın ustune gıtme, zaman ver ona. senın bedenınde olanları anlayamaz, o bır erkek . senın hıslerını de anlayamaz. zaman vermelısın ve guclu olmalısın.

banu hocayı arkadaşım yolladı bana bende bir çıkmazdayken onu okudum ve bir nebze daha olsa rahatladım...
biz eşimle maddi manevi zor süreçten geçtik 1.5 senelik evliyiz ve 1 senedir eşim işsiz aileler evlenirken problem çıkardılar babası daha biz evlenmeden beddualar vs evlat acısı görün gibi cümleler fln baya yıprandık ve bu süreçte eşimi suçladım senin ailenin bedduaları yüzünden bu haldeyiz diye ki hala onları suçluyorum :KK70: :KK70:
maddi açıcan zor dönemler tek başına çalışıyorum ev geçindirme borçlar vs baya yıpratı zaten doktorum stresten dedi :KK70: işte yeni yeni toparlıyorum tabi para buldukçada gezmeye çalışıyorum :KK70: ama inanıyorum bundan sonrası daha güzel olucak inşallah

Çok güzel detaylı yazmışsın giçtiğim doktor hiçbirsey yok diyerek sonunda fsh yüksekliğini gösterdi yaşı bayağı ilerlemiş bayanları hastanede yeni doğum yapmış olarak gördük yaş 35 geçti doktoru zaten allaha havale ediyorum

rica ederim

maalesef bu sürece cok erken atıldım ustelık ıstanbul dısında yasıyordum çcevremde anlayan ne bır ınsan ne bır uzman doktor vardı kendım zamanla ogrendım .

her ay benden tahlıl ıstedı damarlarım ınceldı bılek ustu ve el ustu morluklar ıle ıse donup calısmak zorunda kaldım. hakkımı helal etmıyorum bu doktorlara.

hepımıze zaman kaybı yasattılar

ama su da var onlar da uzman degıller aslında bu alanda. herhangı bır sebeple anne olamayan kadınları tedavı etmeyı ogrenmısler ya da bılıyorlar. bız gıbı ornekler azdı ya da ya da ne yapılacagı bılınmıyordu hem de yaygın degıldık bu kadar.

zamanla hem sayımız maalesef arttı hem de doktorlar 10-15 senede daha uzmanlastılar ama halen para tuzagı pesınde olan cok var. bırara kök hucre dusundum ama ondan bıle bır doktor vazgecırdı daha deneme asamasında olan bırsey ıcın ne bedenını ne umudunu ne paranı kullandırma dedı. kı bu da yıne banu hocadır. sagolsun

ama su da var onlar da uzman degıller aslında bu alanda. herhangı bır sebeple anne olamayan kadınları tedavı etmeyı ogrenmısler ya da bılıyorlar. bız gıbı ornekler azdı ya da ya da ne yapılacagı bılınmıyordu hem de yaygın degıldık bu kadar.

zamanla hem sayımız maalesef arttı hem de doktorlar 10-15 senede daha uzmanlastılar ama halen para tuzagı pesınde olan cok var. bırara kök hucre dusundum ama ondan bıle bır doktor vazgecırdı daha deneme asamasında olan bırsey ıcın ne bedenını ne umudunu ne paranı kullandırma dedı. kı bu da yıne banu hocadır. sagolsun

banu hocayı arkadaşım yolladı bana bende bir çıkmazdayken onu okudum ve bir nebze daha olsa rahatladım...
biz eşimle maddi manevi zor süreçten geçtik 1.5 senelik evliyiz ve 1 senedir eşim işsiz aileler evlenirken problem çıkardılar babası daha biz evlenmeden beddualar vs evlat acısı görün gibi cümleler fln baya yıprandık ve bu süreçte eşimi suçladım senin ailenin bedduaları yüzünden bu haldeyiz diye ki hala onları suçluyorum :KK70: :KK70:
maddi açıcan zor dönemler tek başına çalışıyorum ev geçindirme borçlar vs baya yıpratı zaten doktorum stresten dedi :KK70: işte yeni yeni toparlıyorum tabi para buldukçada gezmeye çalışıyorum :KK70: ama inanıyorum bundan sonrası daha güzel olucak inşallah

sen kac yasındaydın burcu ?

esıne ıs konusunda yardımcı olabılırz belkı. ozelden mail adresime cv gönderebilirsin. belkı faydamız olur meslegını bılmıyorum ama.

buarada sız cok yenı evlısınız, hemen erken menopoz falan nasıl teshıs koydular anlamadım ya da hemen neden tup bebek tedavısıne aldılar onu da anlamadım aslında.

ayrıca yanlıs anlama ama bu kadar maddi ve manevi sorun varken, bır bebek tedavısı masrafına gırmek dogru mu

maddıyat herkesı asırı strese sokar sırf cocuk olacak dıye kendınızı ve evlılıgınızı her anlamda bır dar bogaza sokmayın derım.

ayrıca cocugun masrafı da mınımum 500 tl valla. hele kı calısacaksan ısler daha da zor olacak ozellıkle senın acından hem maddı hem manevı.

ayrıca olumsuz seyler ıcın kımseyı suclamaya gerek yok bız dualar alan evlatlardık ama eskı esım de ben de bak cocuk sahıbı olamadık. ustelık ınsanın sevdıgı ınsanla evlenmesı ve aılesının bunu kabul etmeyıp beddua etmesı bence kabul olacak bır beddua da degıldır

Sakın vazgeçme yenenler var gördük stres çok önemli yaptığım ağlamak oldu sadece fsh yüksekti birden bütün hormonlar yükseldi ostrojen dusuklugu regl etkiliyor fsh düşürecek besinlerde yok

sen kac yasındaydın burcu ?

esıne ıs konusunda yardımcı olabılırz belkı. ozelden mail adresime cv gönderebilirsin. belkı faydamız olur meslegını bılmıyorum ama.

buarada sız cok yenı evlısınız, hemen erken menopoz falan nasıl teshıs koydular anlamadım ya da hemen neden tup bebek tedavısıne aldılar onu da anlamadım aslında.

ayrıca yanlıs anlama ama bu kadar maddi ve manevi sorun varken, bır bebek tedavısı masrafına gırmek dogru mu

maddıyat herkesı asırı strese sokar sırf cocuk olacak dıye kendınızı ve evlılıgınızı her anlamda bır dar bogaza sokmayın derım.

ayrıca cocugun masrafı da mınımum 500 tl valla. hele kı calısacaksan ısler daha da zor olacak ozellıkle senın acından hem maddı hem manevı.

ayrıca olumsuz seyler ıcın kımseyı suclamaya gerek yok bız dualar alan evlatlardık ama eskı esım de ben de bak cocuk sahıbı olamadık. ustelık ınsanın sevdıgı ınsanla evlenmesı ve aılesının bunu kabul etmeyıp beddua etmesı bence kabul olacak bır beddua da degıldır

33 yaşındayım adım burçin bu arada :)
eşim işe başladı 2 hafta oldu teşekkür ederim yardım için o yüzden yazmıştım ya inanıyorum bundan sonra güzel olucak diye...
düzensiz adetim vardı ondan doktora gittim geçen sene mart ayında bakıldı fsh 16 doktor bişey demedi strestendir dedi çocuk deniyelim dedik o ara eşim çalışıyordu olmadı gene adetim düzensizleşti 2 ay olmadım sonra düzene girdi derken 1 ayda 2 kere oldum vs. gene gittim doktora fsh 21e çıkmış erken menopoz acil tüp bebek dediler... sonra özelde kadın doğuma gittim cyclo-prognova diye ilaç verdi ve bian evvel tüp bebekle doğum yapıp vücudumu yenilemem gerektiğini söyledi bizde devlette yaptırdık bir umut tutar diye ama maalesef sonuç negatif... şimdi işe girdiği için kendimizi biraz daha toparlayıp rapor sürem bitmeden özelde yaptıralım diyoruz tabiki ailelerinde desteğiyle...

33 yaşındayım adım burçin bu arada :)
eşim işe başladı 2 hafta oldu teşekkür ederim yardım için o yüzden yazmıştım ya inanıyorum bundan sonra güzel olucak diye...
düzensiz adetim vardı ondan doktora gittim geçen sene mart ayında bakıldı fsh 16 doktor bişey demedi strestendir dedi çocuk deniyelim dedik o ara eşim çalışıyordu olmadı gene adetim düzensizleşti 2 ay olmadım sonra düzene girdi derken 1 ayda 2 kere oldum vs. gene gittim doktora fsh 21e çıkmış erken menopoz acil tüp bebek dediler... sonra özelde kadın doğuma gittim cyclo-prognova diye ilaç verdi ve bian evvel tüp bebekle doğum yapıp vücudumu yenilemem gerektiğini söyledi bizde devlette yaptırdık bir umut tutar diye ama maalesef sonuç negatif... şimdi işe girdiği için kendimizi biraz daha toparlayıp rapor sürem bitmeden özelde yaptıralım diyoruz tabiki ailelerinde desteğiyle...

öncelikle hayırlı olsun yeni iş ve yenı hayaller olsun inşallah

adet duzensızlıgın ne zamandan beri var peki ?

ve düzensızlıkten kastın nedir ? biraz acar msın ? her ay olur musun mesela ? kac gun surer ?

aynı ilacı kullanıyoruz ve gercekten erken menopozsan; muhtemelen 40-45 e kadar kullanacaksan. cunku ostorejen almak zorundayız, ozellıkle kemık ve kas erımesını durdurmak ıcın. vbe tabı her ay duzenlı regl olmak ıcın . hatta benım bazı zamanlar ılaca ragmen ıkı uc ay olmadıgı oluyordu son bır kac senedır ama buaralar her ay duzenlı oluyorum eskıden oldugu gıbı. donemsel etkı ve stres cok onemlı tabı kı ama kımse stres ıle menopoz gırmıyor bunu anlamak gerekıyor ama maalesef doktorlar bıle algılamıyor ayrıca genetık tahlıl cok onemlı

buna benzer makalaleri okumanı tavsıye ederım, bana 5 sene hıc bır doktor akıl etmedı bır tanıdık doktor, hastası olmadıgım halde akıl ettı ve tahlılerı yaptırdım ve tam nedenını ogrenmıs oldum

bendeki durum bu ve sadece bende var sülalede resmen.

b. X-kromozomunda küçük bozukluklar: X kromozomunun hiç olmaması Turner sendromuna neden olurken, kromozomun uzun kolundaki kısmi kayıplarda hastada sadece yumurtalık bozuklukları görülebilir ve hasta hiç adet görmeyebilir veya erken menopoza girebilir. Yine X kromozunda translokasyon adı verilen bozuklukların olması erken menopoza neden olabilmektedir. X mozaizm adı verilen kromozom bozukluğunda da erken menopoz görülebilir. Son olarak Frajil-X sendromu adı verilen ve genellikle ailenin erkek çocuklarında ileri derecede geri zekalılıkla seyreden kromozom bozukluğunda kız çocuklarında erken menopoz görülebilmektedir.

öncelikle hayırlı olsun yeni iş ve yenı hayaller olsun inşallah

adet duzensızlıgın ne zamandan beri var peki ?

ve düzensızlıkten kastın nedir ? biraz acar msın ? her ay olur musun mesela ? kac gun surer ?

aynı ilacı kullanıyoruz ve gercekten erken menopozsan; muhtemelen 40-45 e kadar kullanacaksan. cunku ostorejen almak zorundayız, ozellıkle kemık ve kas erımesını durdurmak ıcın. vbe tabı her ay duzenlı regl olmak ıcın . hatta benım bazı zamanlar ılaca ragmen ıkı uc ay olmadıgı oluyordu son bır kac senedır ama buaralar her ay duzenlı oluyorum eskıden oldugu gıbı. donemsel etkı ve stres cok onemlı tabı kı ama kımse stres ıle menopoz gırmıyor bunu anlamak gerekıyor ama maalesef doktorlar bıle algılamıyor ayrıca genetık tahlıl cok onemlı

buna benzer makalaleri okumanı tavsıye ederım, bana 5 sene hıc bır doktor akıl etmedı bır tanıdık doktor, hastası olmadıgım halde akıl ettı ve tahlılerı yaptırdım ve tam nedenını ogrenmıs oldum

bendeki durum bu ve sadece bende var sülalede resmen.

b. X-kromozomunda küçük bozukluklar: X kromozomunun hiç olmaması Turner sendromuna neden olurken, kromozomun uzun kolundaki kısmi kayıplarda hastada sadece yumurtalık bozuklukları görülebilir ve hasta hiç adet görmeyebilir veya erken menopoza girebilir. Yine X kromozunda translokasyon adı verilen bozuklukların olması erken menopoza neden olabilmektedir. X mozaizm adı verilen kromozom bozukluğunda da erken menopoz görülebilir. Son olarak Frajil-X sendromu adı verilen ve genellikle ailenin erkek çocuklarında ileri derecede geri zekalılıkla seyreden kromozom bozukluğunda kız çocuklarında erken menopoz görülebilmektedir.

şimdi şöyle 2018 ağustos ayında yaklaşık 3 hafta adetim geçti hatta hamilemiyim vs testler yaptık tatildeydim o zaman ama değilmişim ilaç verdiler o şekil adet oldum ama normalde 3 haftada 1 adet olurum ondada siyah renkte 3 günü zor çıkarırım çok az gelir ped değiştirmek için değiştiririm yani mikrop kapmıyım diye... sonra 2019 temmuzun da gene 2 hafta gecikti sonra kendiliğinden adet oldum 2 ay sonra eylül ayında 2 kere adet oldum biri başında biri sonunda o zaman doktora gittim fsh 21e çıkmıştı... ben 2019 mart ayında fsh 16ydı doktor önemsemedi biz çocuk istiyoruz olmuyor demiştim olur olur diye geçiştirdi malum devlet hastanesi :)

tüp bebek denememden yeni negatif aldım adet oldum ve ilacı bu sefer almadım zaten ilaca da ekim ayında başladım özel kadın doğuma gittim ordaki doktor önerdi fsh düşsün bian evvel tüp bebek yapıyım diye... dediğim gibi şuan ilacı bıraktım diğer adet dönemime kadar sonra doktora gidip kan tahlili vericem tekrar bakalım ne durum da diye sonrası tüp bebek doktoru araştırması zaten :)

benim ablam 37 yaşında hala adet görüyor annem 45de kesildi bizde tek annemin halası 35de kesilmiş adetten ama bana uzak akraba bağın olmaz diyolar bende bilemedim neden...

şimdi şöyle 2018 ağustos ayında yaklaşık 3 hafta adetim geçti hatta hamilemiyim vs testler yaptık tatildeydim o zaman ama değilmişim ilaç verdiler o şekil adet oldum ama normalde 3 haftada 1 adet olurum ondada siyah renkte 3 günü zor çıkarırım çok az gelir ped değiştirmek için değiştiririm yani mikrop kapmıyım diye... sonra 2019 temmuzun da gene 2 hafta gecikti sonra kendiliğinden adet oldum 2 ay sonra eylül ayında 2 kere adet oldum biri başında biri sonunda o zaman doktora gittim fsh 21e çıkmıştı... ben 2019 mart ayında fsh 16ydı doktor önemsemedi biz çocuk istiyoruz olmuyor demiştim olur olur diye geçiştirdi malum devlet hastanesi :)

tüp bebek denememden yeni negatif aldım adet oldum ve ilacı bu sefer almadım zaten ilaca da ekim ayında başladım özel kadın doğuma gittim ordaki doktor önerdi fsh düşsün bian evvel tüp bebek yapıyım diye... dediğim gibi şuan ilacı bıraktım diğer adet dönemime kadar sonra doktora gidip kan tahlili vericem tekrar bakalım ne durum da diye sonrası tüp bebek doktoru araştırması zaten :)

benim ablam 37 yaşında hala adet görüyor annem 45de kesildi bizde tek annemin halası 35de kesilmiş adetten ama bana uzak akraba bağın olmaz diyolar bende bilemedim neden...

3 haftada bir adet olmana ne diyor doktorlar ?

bu da ıyı degıl yani daha dogrusu, mıyom kist rahim kalınlasması durumunda erken kanamalar olur

bızım gıbı erken menopozlu kısıler , erken olmaz hatta gec olur. en onemlısı bu erken menopoz, rahım duvarında ıncelmeye sebep olur hatta rahım duvarı ınceldıgı ıcın, yumurta olsa bıle duvarda tutunup gelısememe rıskımız oluyor bızım .

siyah renkte olması, gun olarak az olması. bunlar erken menopoz belırtılerı. hatta zamanla daha koyu sıyah olacak ve gun bıle 1-2 gun olabılır. ped degıstırme sıklıgı falan dahil hersey aynı seyler hem benle hem bır cok ınsanla yani.

fsh benım su an senelerdır ılac kullanmama ragmen, 45-38 o aralarda gıdıp gelıyor. ve her ay adet oluyorum hap ıle olsa da. bı de olmadıgımı dusunsem ne olacak bılemıyorum.

16 ya dustu demıssın, ılac kullandın mı o zaman

ne kullandın

en son fsh rakam ne gordun ?

devlet hasnatesı olsa da olmasa da ınan ben ozele gıttım, 5 sene boyunca bosuna tahlıl yaptırmısım ya da bosuna tup bebege almıs benı mesela

yanı konu kadın kısırlıgı ozellıkle erken menopoz gıbı bırsey olunca, kımı bılgısızlıkten kimi de para hırsından maalesef bızlerı yanlıs yonlendırıyorlar ıste.

yeni negatif aldım demişsin. ne zaman oldu mu ?

yumurta toplandı mı ? yoksa catlama dahi olmadan, protokol yarım mı kaldı ?

doktor konusunda tavsiyeler verebilirim . forumda da araştırmalar yapman da fayda var ama ozellıkle erken menopoz ıle alakalı tecrubesı olan doktorları secmeye calıs lutfen. saba naçizane en buyuk tavsıyem budur.

hakkında hayırlısı olsun gelısmelerı yazabılırsen, mutlu olurum ve anladıgım kadarıyla destek de olmaya calısırım sana.

uzak akraba bağı diyen kim mesela ?

amca, dayı eşleri

hala teyze
anneanne baabanne

kardeşler

hepsinin gen haritasına bakılıyor, hepsinin menopoz yasları, cocuklarının adet ve sayısı, dusuk ya da ölu dogum var mı hepsıne tek tek bakılıyor

ayrıca mesela benım ıkı erkek kardesım var ama onlar x fertilize durumu yok. kız olsalardı da olacak anlamı yokmus. ben tek kısı ve tasıcıyım yanı cocuklarımın cınbsıyetı ne olursa olsun benden gececek. annenın bır ateslı hastalık gecırmesı mesela bana hamıleyken, ki bu olmadı bile. ama bu bıle bu sebep olabılır ya da olmayabılırmıs mesela bende neden olduguna dair. x ve y kromozomlarımda kopma meydana gelıyor, buna etken cok sey olabılıyormus, makalalelerde mevcut ama bendekının sebebı yok. cunku ne anneanne ne anne ne de baskasında yok dedıgım gıbı. bızımkıler korunurken bıle hamıle kalabılen kadınlar, 7 tane teyzem vardır onlarda da yok mesela boyle bır durum. yani demem o ki; x fertile durumu kız cocuklarında az yumurta ıle dogup erken menopoza gırmesıne sebep olabılırmıs. ve ben sebebı bellı olmadan bununla dogmus bır cocukmusum mesela.

ama bu seneper sonra ,i genetık tahlıller ve arastırmalar ıle ortaya cıktı ve hıc bır doktor bana bunu yapmayı dusunmedı bıle. oysakı ben belkı cocuk dogurabılsem bıle, tasıyıcı oldugum ıcın kendı genlerım ıle yanı kendı yumurtam ıle bır cocuk dogurmak ıstemeyecektım ya da bu x fertılızesı belkı bır hasar bırakacaktı cocugumda, normal hamıle kalsam bıle.

o yuzden bılgısız ya da para avcısı hıc bır doktora hakkım helal degıldır.

yeni negatif aldım demişsin. ne zaman oldu mu ?

yumurta toplandı mı ? yoksa catlama dahi olmadan, protokol yarım mı kaldı ?
ocak ayının sonuna doğru ilaçlara başladım 14 gün gonal f 375 kullandım geç büyüdü yumurtalar... toplandı 6 tane 4dü döllenmiş 1ini transfer ettiler ama oda tutmadı... devlet olduğu için diğerlerini çöpe attılar iyi kalite değilmiş...çünkü doktor transfer ederken kanalı bulamadı zorladı birde devlet iğne vermiyor tutunması için benim düşüncem öyle..

uzak bağ diyen tabiki devletteki doktor yaşıma göre erken menopoz olunca kim var diyince annemin halası dedim o sayılmaz dedi stresten olabilir dedi... birde ateşli hastalık demişsin ya ben küçükken 2 kere havale geçirmişim hastaneye zor yetiştirmişler ama herhangi bir problem hasar kalmamış bende belkide menopoza etken oldu bilemiyorum ki...
ekim ayında 21di doktor cyclo-prognova verdi sonra 16ya düştü ocakta da tüp bebek yapıldı ama şimdi ne ilacı kullanıyorum nede fsh ın durumunu biliyorum
bana tavsiye ve desteklerin için çok teşekkür ederim çok yardımcı oluyorsun

ocak ayının sonuna doğru ilaçlara başladım 14 gün gonal f 375 kullandım geç büyüdü yumurtalar... toplandı 6 tane 4dü döllenmiş 1ini transfer ettiler ama oda tutmadı... devlet olduğu için diğerlerini çöpe attılar iyi kalite değilmiş...çünkü doktor transfer ederken kanalı bulamadı zorladı birde devlet iğne vermiyor tutunması için benim düşüncem öyle..

uzak bağ diyen tabiki devletteki doktor yaşıma göre erken menopoz olunca kim var diyince annemin halası dedim o sayılmaz dedi stresten olabilir dedi... birde ateşli hastalık demişsin ya ben küçükken 2 kere havale geçirmişim hastaneye zor yetiştirmişler ama herhangi bir problem hasar kalmamış bende belkide menopoza etken oldu bilemiyorum ki...
ekim ayında 21di doktor cyclo-prognova verdi sonra 16ya düştü ocakta da tüp bebek yapıldı ama şimdi ne ilacı kullanıyorum nede fsh ın durumunu biliyorum

merhaba

buarada umarım tum mesajlaırmı okuma fırsatın olabılmıstır . cunku 4-5 tane arka arkaya mesajım olmalı. foruma bakarsan hepsı mevcut.

bak senın yumurtan olusuyor, bu sebeple erken menopoz olmayabılırsın. gecıcı bır menopoz ya da bır tur tembellık olabılır cunku cıddı erken menopoz olaylarında yumurtanın dollenmesını bırak .catlaması bıle ımkansızdır ben de oldugu gıbı. o yuzden moralını kesınlıkle yuksek tutmanı rıca ederım.

doktor kanalı nasıl bulamadı ? acaba tecrubesı az bırıne mı denk geldın :KK43:((

ve tutturma ıgnesı olsaydı daha farklı sonuc olurdu sanki. sımdı bunu duyunca cok uzuldum

evet uzak hala etkılı olmayabılır kaldı kı sen tam menopoz degılsın gıbı geldı. hıkayenı dınleyınce.

ateslı hastalıklar, erkeklerde sperm azlıgına neden oluyor . ama bebeklık ya da cocukluk donemınde.

anne hamıleyken ateslı hastalık gecırınce cocuk dogunca havale gecırebılıyor

benım anne bana hamıleyken boyle seyler olmamıs ama ornek vermıstı ıste doktor bu tur vakaları.

ılk regl oldugunda herhangı bır kadın dogum uzmanına gıtmende fayda var. hem fsh olcumu olur hem de yumurtalıga bakılır.

X