Gebelikte Kilo Alımı...sizleri bilgilendirmek icin

pferd

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2009
180
4
Gebelikte Kilo Alımı

Gebelikte kilo alımının, her hamileye uyarlanabilen ve önceden belirlenmiş bir tablosu yoktur.

Gebelikte alınacak toplam kilo, kişinin aileden gelen genetik yapısına, beden yapısına, gebeliğin başlangıcındaki kilosuna, gebelik öncesinde veya gebelik sırasında kullandığı ilaçlara, tekil veya çoğul gebelik olduğuna, kaçıncı gebelik olduğuna ve anne adayının yaşına göre değişkenlik gösterebilir.

Alınan toplam kilo kaç olursa olsun, son üç ay içinde biraz daha fazla olmak üzere gebelik aylarına eşit dağılım gösteriyorsa, genellikle sağlıklı bir gebelik söz konusu demektir.

Dört haftalık aralıklarla yapılan kilo takiplerinde aylık kilo artışının son bir ay içinde çok yavaşlamış olması veya son bir ay içinde aniden çok hızlı artmış olması bir sağlık sorunun ön habercisi olabilir.

Genellikle anne adaylarının aldıkları kiloyu ve karın büyüklüklerini başka anne adaylarıyla karşılaştırarak yorum yapmaları doğru bir yaklaşım olmaz.

Gebelikte alınan kilonun bebeğin doğumdaki kilosunu göstermeyeceği bilinmelidir.

Anne adayının gebelikteki kilo alımını çok önemsemesi ve buna göre beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi veya kendi kendine karar vererek diyet uygulaması çok sakıncalı sonuçlara neden olabilir.

Her anne adayı doğum yaptıktan sonra üzerinde kaç kilo kalacağını merak eder.

Basit bir hesaplamayla yaklaşık bir değer bulunabilir;

Miadında bir doğum gerçekleştiği anda yaklaşık 5 kilo verilir (bebeğin ağırlığı + su kesesi + plasenta)

Kalan kilonun yaklaşık olarak yarısı lohusalık sonuna kadar kaybedilir, geri kalan yarısı kalıcı olabilir.

Ancak yukarıda da açıklandığı gibi, bu hesaplama kişinin özelliklerine göre değişkenlik gösterecektir.

Aşağıdaki tablo, ortalama değerlerdeki kilo artışını göstermekle birlikte, her hamilenin buna tam olarak uyması beklenmemelidir.

12. Hafta öncesi : 1 - 2 kg

12 . Hafta : 1 - 2 kg

13 . Hafta : 1 - 2 kg

14 . Hafta : 2 - 3 kg

15 . Hafta : 2 - 3 kg

16 . Hafta : 2 - 4 kg

17 . Hafta : 3 - 5 kg

18 . Hafta : 4 - 5 kg

19 . Hafta : 4 - 6 kg

20 . Hafta : 5 - 7 kg

21 . Hafta : 5 - 7 kg

22 . Hafta : 6 - 8 kg

23 . Hafta : 6 - 9 kg

24 . Hafta : 7 - 9 kg

25 . Hafta : 7 - 10 kg

26 . Hafta : 7 - 10 kg

27 . Hafta : 8 - 11 kg

28 . Hafta : 8 - 11 kg

29 . Hafta : 9 - 12 kg

30 . Hafta : 9 - 12 kg

31 . Hafta : 9 - 13 kg

32 . Hafta : 10 - 13 kg

33 . Hafta : 10 - 13 kg

34 . Hafta : 10 - 14 kg

35 . Hafta : 11 - 14 kg

36 . Hafta : 11 - 14 kg

37 . Hafta : 11 - 14 kg

38 . Hafta : 11 - 15 kg

39 . Hafta : 11 - 15 kg

40 . Hafta : 11 - 15 kg

Güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler....

Ya kızlar merhaba;

7 haftalık hamileyim ama ben 2 kilo aldım.... Bu neden kaynaklanmış olabilir.Hamile kalmadan önce sigara kullanıyordum. İçmediğim için almış olabilirmiyim. çünkü annem hep derdi bak kkızım sigara içme nasıl toplayacaksın kendini diye. Gerçi sigara nasıl berbat birşeymiş istersem 10 kilo alayım önemli değilde hamilelik için zaralı bir durum mudur?

3 haftalık hamileyim daha hiç kilo almadım çünkü bebişim nokta kadar ama ilerisi ne olur acaba ?

merhaba arkadaslar gozunuz aydin hamile oldugunuza insala kucagniza saglikla alirsiniz bisey sorucaktm ama ben daha 50 gundur evliyim 2 hafta sonra adteim 2 gun oldu diger gunler azcik ve kahverengi siyah akintilar gordum simdi da kemerim belim miyedem cok agriyor yorgunum uykum var hep ama fazla uyuyamyorum hep gazm var size hamile olabilirmiyim cok teedirgenm ne yapacagma bilmiyom daha doktorada gorunmamism siz nasil farketniz hamile oldugunuza yani belirtleri nelerdir simdi beyaz akintlarim var ve tuvalete devamli giderim lutfen aydinlatin beni sizde oyle miydiniz size hamilemiyim

pferdcm canım bende daha senin gibi çok yeni evliyim bebiş istiyorduk ama bu kadar çabuk tahmin etmiyorduk her neyse ben dünden önceki gün adetimin geciktiğini farkettim ve evde test vardı zaten test yaptım 2. çizgi hafif silik çıktı dünde doktora gittim ultrasonda baktı ve kan testi yapıldı 3 haftalık hamileyim belirtilerim göğüslerim şişmişti sertleşmişti midem bulantı gibi bir şey oluyordu hani çok karışık şeyler yiyince olurya öyle işte birde hafif kahverengiye yakın akıntım vardı şimdide var bir kaç hafta daha olacakmış bebek yerleşirken oluyormuş kahverengi akıntı belki sende de öyledir ya da rahim gebeliğe hazırlanıyordur sınırdadır tam umutlandırmak istemem ama test yap veya doktora git emin ol bence canım :)

merhaba papatyacigim cevap verdigin icin cok sagol zatan soracak kimseyi bulamiyorm haklisin gebelige hazralnmis olabilirim daha adetime 10 gun kalmis 2 gun sonra giderim doktora yada daha mi bekleyim diye adetime bilmiyorum ama kendimi hech iyi hisetmiyorum ...

pferdcm bence doktora git yani sen bilirsin ama git ne kaybedersin ki :) inş. hamilesindir canım :)

ilk 3ayda 5kilo almisdim ve doktorum cok kizmisdi böyle devam edersen hic iyi olmaz son 3ayda alinir en cok kilo diye sonucda toplam olarak 12kg almisdim hamileligimde ve öncedende balik etli oldugumdan doktorum memnun kalmisdi bebekdi sonuydu susuydu derken cogu dogumda gider demisdi :) ama malesefki ben cok zorlu bi dogum gecirdigim icin üstüne yaklasik 30küsür kilo almisdim ve onlari verdimde cok sükür ama gerisi oldugu gibi kaldi.......

Pferd mrb, hamile olduğumu ilk olarak meme uçlarında aşırı hassasiyet ve acı ile anlamıştım.. yurtdışında soğuk bir yerde tatildeydim ve soğukta daha da feci acıyolardı.. sonra test yapınca + çıkmıştı... ama adetin geçmeden doktora boşuna gitme test yapmıyolar, ilk soruları kaç gün geçti? oluyor..5- 7 gün geçince gidebilirsin..

X