Gebeliğe Hazırlık Gebelikte Psikolojik İlaç Kullananlar

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.
Ben 2017 de hamile kaldım 2018 de doğum yaptım. Aynı soruları sora sora bir hal olmuştum. Ben kendi yaşadıklarımı yazayım. Başta 50 mg lustral kullanıyordum hamile olduğumu öğrenince hemen bıraktım biraz iyiydim ama 1 ay sonra sıkıntılarım başladı sürekli internette çare arıyordum doktorlar c grubu için sana kalmış sen karar ver diyor içmeden dayanmaya çalıştım ama dayanamadım doğuma 2 ay kala 25mg lustral içmeye başladım son 1 ayım iyi geçti doğum yaptım ilk 10 gün iyiydi ama sonra bir kötü oldum oğlumun ilk 1. Ay kontrolüne bile gidemedim evden çıkamıyorum çok kötüydüm annemler götürdüler sonra daha da kötü oldum annemlere gittim bebekle orda kaldım 6 ay 1 ay emzirebildim zar zor sonra lustral e yine başladım ama geçmedi daha kötü oldum doktora bile gidemiyordum bebekle yalnız kalamıyorum sonra annem doktora götürdü doktor İlaç dozajlatını epey artırdı rexapin vs çok uyku yaptı hep uyuyor yataktan kalkamıyorum ancak 6 ay sonra yavaş yavaş kendime gelmeye başladım sonra herşey geçti şimdi herşey çok güzel çok şükür bu arada ilaca devam ediyorum ama dozajı düşük. Demem o ki ilaçsız hamilelik zor çok zor oluyor ben dayanmaya çalıştım mafoldum ve doğum sonrası çok kötü oldu. Şimdiki aklım olsa düşük dozda içmeye devam ederdim diye düşünüyorum. Bu arada herşey çok zor da olsa gelip geçiyor ve çok güzel bir yavrununuz oluyor onun seni çok seviyorum anne demesini duymak kadar bu hayatta güzel birşey yok. Bir de kesinlikle doğru doktorları bulun.

Ben 2017 de hamile kaldım 2018 de doğum yaptım. Aynı soruları sora sora bir hal olmuştum. Ben kendi yaşadıklarımı yazayım. Başta 50 mg lustral kullanıyordum hamile olduğumu öğrenince hemen bıraktım biraz iyiydim ama 1 ay sonra sıkıntılarım başladı sürekli internette çare arıyordum doktorlar c grubu için sana kalmış sen karar ver diyor içmeden dayanmaya çalıştım ama dayanamadım doğuma 2 ay kala 25mg lustral içmeye başladım son 1 ayım iyi geçti doğum yaptım ilk 10 gün iyiydi ama sonra bir kötü oldum oğlumun ilk 1. Ay kontrolüne bile gidemedim evden çıkamıyorum çok kötüydüm annemler götürdüler sonra daha da kötü oldum annemlere gittim bebekle orda kaldım 6 ay 1 ay emzirebildim zar zor sonra lustral e yine başladım ama geçmedi daha kötü oldum doktora bile gidemiyordum bebekle yalnız kalamıyorum sonra annem doktora götürdü doktor İlaç dozajlatını epey artırdı rexapin vs çok uyku yaptı hep uyuyor yataktan kalkamıyorum ancak 6 ay sonra yavaş yavaş kendime gelmeye başladım sonra herşey geçti şimdi herşey çok güzel çok şükür bu arada ilaca devam ediyorum ama dozajı düşük. Demem o ki ilaçsız hamilelik zor çok zor oluyor ben dayanmaya çalıştım mafoldum ve doğum sonrası çok kötü oldu. Şimdiki aklım olsa düşük dozda içmeye devam ederdim diye düşünüyorum. Bu arada herşey çok zor da olsa gelip geçiyor ve çok güzel bir yavrununuz oluyor onun seni çok seviyorum anne demesini duymak kadar bu hayatta güzel birşey yok. Bir de kesinlikle doğru doktorları bulun.
İyi veya kötü o dönemi atlatmış olmanıza sevindim. Ne olacağını bilmiyorum ama o dönemi görebilirsem ben ilaç kullanmayı tercih ederim. Çünkü ilaç kadar o streste o çocuğa zarar verecek. Gel görki şuan o adımı atacak ana bile cesaret edemiyorum nasıl aşacam bilemiyorum

ben onu bir doçente danışmıştım kesinlikle gebelikte psikiyatrik ilaç kullanılmaması gerektiğini söyledi antidepresan dahil çok zararlı oluyormuş

Psikiyatrise gitmenin yaninda psikologada gorunurseni, panik atak ve anksiyeteni iyilestirebilirsin ben oyle yapiyorum ayni zamandada cocuk dusunuyorum

Çok zor çok 😔 anksiyete için 3 sene düzenli Escitalopram kullandım , bıraktıktan 1 sene sonra tekrarladı tekrar başladım , 1 sene kullanıp tekrar bıraktım. Yakın zamanda tekrarlayınca yeniden başlamıştım ,1 ay olmuştu tam hamile olduğumu öğrendim plansız gebelikti ama mutlu oldum. Biri profesör 3 kadın dogumcu da ilacı bırakman lazım deyince 1 hafta / 10 güne yayarak azaltarak bıraktım ama o kadar zorlanıyorum ki anlatamam. O ilk hamilelik sevincim bile uçtu gitti . Hayatında hiç bu dertten muzdarip olmamış ,ilaç kullanmamış insanların " sen o ilaçlara mecbur değilsin, bebeğini düşün , olumlu düşün " vs demesi bana küfür gibi geliyor. Beynin kimyası bozuk işte , o şekilde dusunemedigin için ilaç kullanıyorsun zaten . Öyle toz pembe hayal kurarak, yürüyüş yaparak , müzik dinleyerek ya da dua ederek düzelecek birşey olsaydı keşke 😔 ruhum can cekisiyor resmen . Allah hepimizin yardımcısı olsun.
Merhaba ben de hamilelik öncesi okb ve anksiyete hastasıydım düzelmiştim hamilelikte panik atak tarzı nöbetler çıkmaya başladı zehir oldu hayat. Yarın kdogumcuma gidicem danısıcam terapiyse terapi bilmiyorum. Ne durumdasınız acaba nasıl bir yol izlediniz merak ettim

Merhaba ben de hamilelik öncesi okb ve anksiyete hastasıydım düzelmiştim hamilelikte panik atak tarzı nöbetler çıkmaya başladı zehir oldu hayat. Yarın kdogumcuma gidicem danısıcam terapiyse terapi bilmiyorum. Ne durumdasınız acaba nasıl bir yol izlediniz merak ettim
Çok şükür atlattım , ilacı bıraktığım dönem hamileliğin ilk ayları çok zor geçti .daha önce bir gebelik kaybı yaşamış ,o acıyı bilen biri olmama rağmen " eğer bebek düşerse ,en azından ilaçlarıma geri dönebilirim " diye düşünmeye başlamıştım ,öyle sağlıksız bir ruh halindeydim . Sonra 3 ay dolsun hemen ilaca başlayacağım diye teselli ettim kendimi . Sonra yavaş yavaş iyi hissetmeye başladım ve 3 ay bittikten sonra artık ilaca ihtiyaç duymuyordum . Ekstra birşey yapmadım , sabrettim sadece. Şuan 7 aylık hamileyim ve çok şükür iyiyim. Eğer çok kötü hissediyorsaniz ve Dr unuz da ilaç kullanmanıza onay veriyorsa ,kullanın bence .

X