Gebelilte oruç tutmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Marly123

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
17 Kasım 2023
95
20
30
Gebe hanımlar oruç tutacak mısınız? Bu konuda bir deneyimi olan var mı? Doktoruma sordum oruç tutabilir miyim diye. Tutmasan daha iyi olur dedi. 4.5 aylık gebeyim.

Gebe hanımlar oruç tutacak mısınız? Bu konuda bir deneyimi olan var mı? Doktoruma sordum oruç tutabilir miyim diye. Tutmasan daha iyi olur dedi. 4.5 aylık gebeyim.

Günlük alman gereken kalori ve içmen gereken bir su var. Ha ben bunu dengelerim, ayarlarım kendimi diyorsan ne ala 🤷🏻‍♀️ Susuz kalıp çocuğun amniyon sıvısının azalmasına sebep olma ihtimali var, vitamin folik asit magnezyum, hele kan ile ilgili ilaç gibi takviyeler de verdi ise değerlerinden ötürü ve doktor da tutmasan daha iyi dedi ise sonrasında kaza edersiniz.

Diyanetin de gebelerin oruç tutması ile ilgili açıklaması var onu da inceleyebilirsiniz.

2. Trimesterda sorun yoksa genelde gebelere bırakıyor doktorlar, kış zamanı olsa ezan 5-5,5ta okunduğu zamanlar bi nebze rahat fakat şuan açlık süresi uzun riske atmaya gerek yok daha sonra borçlarınızı tutabilirsiniz. Mesela 10-11de kalkıp 5-5,5ta oruç açılan dönemde tutmada sakınca olmaz fakat güne 8-9da başlayıp akşam 7-7,5a kadar olan süre sıvısız kalma açısından fazla

Hayır tutmuyucam artık gelecek sene inşallah.Bebege vitamin lazım iyice yemelisinizki beslensin saĝlikli bir şekilde büyüsün karnınızda.Açlıktan bayılma ola bilir bebeginde haraketlerinde azalma ola bilir tehlikeye atmaya gerek yok.Her gün düzenli su içmeniz yemek yemeniz şart.

Doktorun da izin vermediyse neden riske atmaya çalışıyorsun?
Doktorum yasaklamadı. İzin vermiyorum diye bir şey demedi. Şuan riskli bir durum da yok. Sadece tutmasan daha iyi olur dedi. Kararı bana bıraktı. Tut ve veya tutma demedi. Sadece demir, d vitamini ve tiroid ilacı kullanıyorum. D vitaminine gerek görmedi ama kış ayındayız haftada 1 al dedi. Gebe kalmadan önce gebelik planlarken değerlerimi yükselttim. Ben de illa tutacağım demedim zaten. Kim bebeğini riske atmak ister? Eğer riske atsaydım kimseye sormadan fikir almadan hatta doktora da sormadan tutardım değil mi? Çevremde tutan da gördüm tutmayanda sadece deneyiminiz varsa fikirleri alıp ona göre bir karar vermek istedim. Gebeliğimi de çok rahat geçiriyorum. Bu güne kadar hiç kusmadım. Her besini tüketebiliyorum. Ne koku hassasiyeti var ne de bir yemekten tiksinme. Suyumu içiyorum. Sadece kuyruk sokumu ağrım var. O da gebelikten mi değil mi belli değil. Hiç kimse bebeğini riske atmaz. Doktor tutmayacaksın riskli deseydi böyle kararsız kalmaz araştırmazdım.

Doktorum yasaklamadı. İzin vermiyorum diye bir şey demedi. Şuan riskli bir durum da yok. Sadece tutmasan daha iyi olur dedi. Kararı bana bıraktı. Tut ve veya tutma demedi. Sadece demir, d vitamini ve tiroid ilacı kullanıyorum. D vitaminine gerek görmedi ama kış ayındayız haftada 1 al dedi. Gebe kalmadan önce gebelik planlarken değerlerimi yükselttim. Ben de illa tutacağım demedim zaten. Kim bebeğini riske atmak ister? Eğer riske atsaydım kimseye sormadan fikir almadan hatta doktora da sormadan tutardım değil mi? Çevremde tutan da gördüm tutmayanda sadece deneyiminiz varsa fikirleri alıp ona göre bir karar vermek istedim. Gebeliğimi de çok rahat geçiriyorum. Bu güne kadar hiç kusmadım. Her besini tüketebiliyorum. Ne koku hassasiyeti var ne de bir yemekten tiksinme. Suyumu içiyorum. Sadece kuyruk sokumu ağrım var. O da gebelikten mi değil mi belli değil. Hiç kimse bebeğini riske atmaz. Doktor tutmayacaksın riskli deseydi böyle kararsız kalmaz araştırmazdım.
Tiroid ilaci kullaniyorsan kesinlikte tutma derim çunki her sabah düzenli ilacını kullanman lazım tiroid gebelikte düzende olmazsa çok sorun çıkartır düşüge kadar gider mazallah.😕

Benim mide bulantım oluyor .
Bazı yiyecekler zaten farkli koku gibi geliyor.
Hassaslik var.
Arada halsizlik . O halsizlik olunca elimde bi is varsa biraz brakp oturup dinleniyorum aradan 1 saat gecince tekrar devam ediyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X