Gebelilte oruç tutmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Günlük alman gereken kalori ve içmen gereken bir su var. Ha ben bunu dengelerim, ayarlarım kendimi diyorsan ne ala 🤷🏻‍♀️ Susuz kalıp çocuğun amniyon sıvısının azalmasına sebep olma ihtimali var, vitamin folik asit magnezyum, hele kan ile ilgili ilaç gibi takviyeler de verdi ise değerlerinden ötürü ve doktor da tutmasan daha iyi dedi ise sonrasında kaza edersiniz.

Diyanetin de gebelerin oruç tutması ile ilgili açıklaması var onu da inceleyebilirsiniz.
Çok şükür gebeliğim çok rahat geçiyor. Zaten biraz da bu sebeple tutabilir miyim diye düşündüm. Hiç gebe değil gibiyim. Her şeyi yiyebiliyorum hiç kusmadım. Sadece çok hareket edince kuyruk sokumum çok ağrıyor. 3 gündür midemde reflü gibiydi ama o da geçti. Vitaminlerimi zaten gebelik planlarken yükselttim. Ama yine de demir ve d vitamini kullanıyorum. Kalsiyumum magnezyumum yüksek zaten. Belki denerim olmazsa bırakırım.

Doktorum yasaklamadı. İzin vermiyorum diye bir şey demedi. Şuan riskli bir durum da yok. Sadece tutmasan daha iyi olur dedi. Kararı bana bıraktı. Tut ve veya tutma demedi. Sadece demir, d vitamini ve tiroid ilacı kullanıyorum. D vitaminine gerek görmedi ama kış ayındayız haftada 1 al dedi. Gebe kalmadan önce gebelik planlarken değerlerimi yükselttim. Ben de illa tutacağım demedim zaten. Kim bebeğini riske atmak ister? Eğer riske atsaydım kimseye sormadan fikir almadan hatta doktora da sormadan tutardım değil mi? Çevremde tutan da gördüm tutmayanda sadece deneyiminiz varsa fikirleri alıp ona göre bir karar vermek istedim. Gebeliğimi de çok rahat geçiriyorum. Bu güne kadar hiç kusmadım. Her besini tüketebiliyorum. Ne koku hassasiyeti var ne de bir yemekten tiksinme. Suyumu içiyorum. Sadece kuyruk sokumu ağrım var. O da gebelikten mi değil mi belli değil. Hiç kimse bebeğini riske atmaz. Doktor tutmayacaksın riskli deseydi böyle kararsız kalmaz araştırmazdım.
Benim doktorun geçen yıl tutabilirsiniz sorun olmaz demişti. 2-2,5 aylık hamileydim o zaman. İlk gün denemek istiyordum aslında ama aşırı mide bulantım sebebiyle tutamamıştım. Bu sene de emziren anneyim, nasip olursa yarın yine deneyeceğim. Sütümün durumuna göre ya bırakacağım ya devam edeceğim. O yüzden doktor kesin bir dille olmaz demediyse, siz kendinize göre eminim en doğru yolu çizersiniz

ozelikle bugünlerde bi tık daha halsizlik hissediyorum.
Oda normaldir zaten.
Bende simdilik hic kusmadım.
Halsiz de hissetmiyorum hiç. Hatta buugün bütün gün dışarıdaydık eşimle. Sadece çabuk yorulduğum için sık sık dinleniyorum. İnanır mısınız uyku da yok bende. Gece 2 de de yatsam sabah 8.30 da 9 da uyanıyorum. Bir daha uyumuyorum. Sabah sporuna çıkıyorum yürüyüşe. Ev temizliği yapıyorum. Şu kuyruk sokumu ağrımda olmasa çok iyi olacaktı. O da doktor gebelikten değil dedi. Doğumdan sonra ortopediye gideceğim.

Benim doktorun geçen yıl tutabilirsiniz sorun olmaz demişti. 2-2,5 aylık hamileydim o zaman. İlk gün denemek istiyordum aslında ama aşırı mide bulantım sebebiyle tutamamıştım. Bu sene de emziren anneyim, nasip olursa yarın yine deneyeceğim. Sütümün durumuna göre ya bırakacağım ya devam edeceğim. O yüzden doktor kesin bir dille olmaz demediyse, siz kendinize göre eminim en doğru yolu çizersiniz
Yorumunuz için teşekkür ederim.

Halsiz de hissetmiyorum hiç. Hatta buugün bütün gün dışarıdaydık eşimle. Sadece çabuk yorulduğum için sık sık dinleniyorum. İnanır mısınız uyku da yok bende. Gece 2 de de yatsam sabah 8.30 da 9 da uyanıyorum. Bir daha uyumuyorum. Sabah sporuna çıkıyorum yürüyüşe. Ev temizliği yapıyorum. Şu kuyruk sokumu ağrımda olmasa çok iyi olacaktı. O da doktor gebelikten değil dedi. Doğumdan sonra ortopediye gideceğim.

Benim uykum 11 bucuk ile 12 arasi geliyor su gunlerde. 😃
Sabah uyanis saatim 9 / 10 gibi.
yuruyus durumu bnde de var uygun musait olunca yuruyorum.

Gercekten cok degisik kafalar. Doktor tutmasan daha iyi diyor, o buraya gelmis soruyor. Destek bulsa tutacak yani

Gecen sene de bi oruc reisimiz var hatirlar misin 😂
😂😂😂 cehalet ve ön yargı. Sana ne desem anlamazsın zaten kafan almaz bu ön yargıyla. Yine de diğer yorumlara verdiğim cevaplara bak istersen belki kafan bir şeyler alır

Benim uykum 11 bucuk ile 12 arasi geliyor su gunlerde. 😃
Sabah uyanis saatim 9 / 10 gibi.
yuruyus durumu bnde de var uygun musait olunca yuruyorum.
Yürüyüş inanılmaz iyi geliyor. Fazla kilo alımını da engelliyor gerçekten. Yürüyüşe çıkamazsam evde egzersiz yapıyorum o da çok iyi oluyor.

Tiroid ilaci kullaniyorsan kesinlikte tutma derim çunki her sabah düzenli ilacını kullanman lazım tiroid gebelikte düzende olmazsa çok sorun çıkartır düşüge kadar gider mazallah.😕
Tiroid ilacını bırakmam zaten. Gebelik bitene kadar devam edeceğim. Bu ilaca gebeliğimi planlarken başlattı doktor. Tiroidlerin normal seviyede yüksek değil ama biz gebelikte tiroidlerin daha düşük değerlerde olmasını istiyoruz. Çünkü gebelikte tiroidler yükseliyor dedi. Gebe kalmadan 1 ay kadar önce başladım. Gebeliğin sonuna kadar kullanacağım.

😂😂😂 cehalet ve ön yargı. Sana ne desem anlamazsın zaten kafan almaz bu ön yargıyla. Yine de diğer yorumlara verdiğim cevaplara bak istersen belki kafan bir şeyler alır
Bakmak istemiyorum hic, beni de ilgilendirmiyor siz ve bebeginiz. Ben sadece sordugunuz soruya elestirel bir yorumda bulundum, bu kadar 🤷🏼‍♀️

birakin ben cahilligimde bogulayim ama en zeki en bilgili siz olun 😂😂😂

Bakmak istemiyorum hic, beni de ilgilendirmiyor siz ve bebeginiz. Ben sadece sordugunuz soruya elestirel bir yorumda bulundum, bu kadar 🤷🏼‍♀️

birakin ben cahilligimde bogulayim ama en zeki en bilgili siz olun 😂😂😂
En zeki en bilgili benim ben olacağım diye bir iddiada bulunmadım. (Lütfen beyninizle okuyun, düşünün) Sizin üçer dörder satırlık cümlelere yaptığınız kesin yorumlarınız cahiiliğinizi gösteriyor. Dört satırlık cümleye böyle net yorumlar yapılmaz. Kelimelerin, cümlelerin hatta eklerin anlamlarını iyi öğrenin ona göre eleştirel yorumlar yapın. 😉

En zeki en bilgili benim ben olacağım diye bir iddiada bulunmadım. (Lütfen beyninizle okuyun, düşünün) Sizin üçer dörder satırlık cümlelere yaptığınız kesin yorumlarınız cahiiliğinizi gösteriyor. Dört satırlık cümleye böyle net yorumlar yapılmaz. Kelimelerin, cümlelerin hatta eklerin anlamlarını iyi öğrenin ona göre eleştirel yorumlar yapın. 😉
Ama ben bana ne sizden, bebeginizden, ibadetinizden diyorum, siz bana cahil, beyninle oku vs diyorsunuz. Daha ne diyeyim size? Gercekten umrumda degilsiniz ama siz polemik yaratmaya calisiyorsunuz 🤷🏼‍♀️

Ya siz sorunlu musunuz? Özür dilerim de! Normal halinizde açın halinden anlayayım nefsimi körelteyim diye tuttuğunuz oruç bu. Bir de hamileyken mi anlayayım, körelteyim diyorsunuz? Aç olan hamile kalmasın kardeşim, sen de içinde başka bir canlı varken aç kalma. Regl halinde kan kaybınızın olduğu dönemde tutmanız yasak olan orucun içinizde bir canlı beslemek zorundayken nasıl farz olduğunu düşünebiliyorsunuz? Ben iyiyim yürüyorum koşuyorumla olmuyor o iş. O bebek sizden bütün gün besin almak zorunda. Su almak zorunda, kanınızı paylaşmak zorunda. Gün 24 saat bunun 8i uyku… Kalan 16 saatin 14 saati size muhtaç bir canlıyla su ve yemeğinizi paylaşmamanızdan daha büyük bir günah yok bence de!! Siz bilirsiniz! Sonra biz dinsiz imansız oluyoruz da bence insan önce bi kendini sorgulamalı!

Ya siz sorunlu musunuz? Özür dilerim de! Normal halinizde açın halinden anlayayım nefsimi körelteyim diye tuttuğunuz oruç bu. Bir de hamileyken mi anlayayım, körelteyim diyorsunuz? Aç olan hamile kalmasın kardeşim, sen de içinde başka bir canlı varken aç kalma. Regl halinde kan kaybınızın olduğu dönemde tutmanız yasak olan orucun içinizde bir canlı beslemek zorundayken nasıl farz olduğunu düşünebiliyorsunuz? Ben iyiyim yürüyorum koşuyorumla olmuyor o iş. O bebek sizden bütün gün besin almak zorunda. Su almak zorunda, kanınızı paylaşmak zorunda. Gün 24 saat bunun 8i uyku… Kalan 16 saatin 14 saati size muhtaç bir canlıyla su ve yemeğinizi paylaşmamanızdan daha büyük bir günah yok bence de!! Siz bilirsiniz! Sonra biz dinsiz imansız oluyoruz da bence insan önce bi kendini sorgulamalı!
Bir şeyi düzgün anlamanız için veya konuyu çarpıtmamanız için illa bebeğe anlatır gibi mi anlatmalıyım? Ben bu oruç her durumda tutulmalı gibi katı bir yorum mu yaptım? Böyle bir şey söylemedim. Gebelikte de tutulmalı şart farz diye bir şey dedim mi? Bu yorumu neye dayanarak yapıyorsunuz? Elbette biliyorum orucun bazı hallerde tutulamayabileceğini ve daha sonra uygun hallerde kaza edilebileceğini.. çevremde oruç tutan da tutmayan da gebe oldu. Her iki gebenin bebeğinde de bir sağlıksız duruma rastlamadım. Duymadım da. Zorla oruç tutan kimseye de rastlamadım çevremde gebelikte oruç zor geldiği için yarıda bırakanı da gördüm(bunu daha az gördüm). Orucu tam tutabileni de gördüm. Ayrıca doktorlar bu konuda farklı görüşteler. Bazı doktorlar tutabilirsin sorun olmaz diyor(iftarla sahur arası besinleri almak koşuluyla). Bazıları bu dönemde tutma diyor.. Ben de kalkıp zorlansam da ayılsam da bayılsam da tutacağım demiyorum. Böyle bir şey iddia etmedim. Sadece kararsız kaldım tutabilir miyim diye? Acaba tutupta bir sorun olan oldu mu diye endişe edip sorayım dedim. Deneyimi olanlar yazsın dedim. Ama nedense 4 satırım birkaç kişi tarafından farklı yerlere çekilmiş yanlış anlaşılmış. 4 satırımdan neler çıkarmışlar.. Sadece oruç tutan ve tutmayan gebelerden tecrübelerini yazmalarını istedim. Sizden böyle saçma sapan yorumlar istemedim..

İslam dininde fetva öyle her ağzı konuşanın vereceği bir durum değildir. Burda ne kadar çok bilen varmış pes. Kızcağız belli ki içi rahat etmemiş doktorda kesin bişi dememiş fikir almak istemiş, hemen yargılamak, ahkam kesmek, ukalalık yapmak ohooooo ağzı olan konuşmuş. Ayrıca o bebek depolardan besleniyor. Riskli gebeliğiniz yoksa kendi durumunuza bakarsınız denersiniz su alımınızı da düzenlerseniz sıkıntı yaşamadan tutan milyarlarca insan var. Ayyyy oruca gelince bahanelerinizi ve ahkamlarınızı ne rahat kesip veriyorsunuz… herkeste konuşmayıversin ya islam hakkında. Ben şuan 8 aylık hamileyim kan sulandırıcı iğnem var ve islam kolaylık dini olduğu için tutamıyorum. Ama farklı olsaydı deneyecektim. Herşeye burnunu sokan, bence diye islam hakkında fetva veren insanların cahil olmaları dışında bu konuda da soruda da bir sıkıntı göremiyorum.

Hamileliğin çok ileri değil, depoların iyiyse o bebek her türlü beslenir onu düşünme. Sadece ilaçlarını aksatmayacaksan, su alımını da 3-3,5 litre altına düşürmeyeceksen, kendini de iyi hissediyorsan, doktorda riskli bir durum görmediyse dene inşaAllah. Allah kolaylık verir niyetine bakar. Baktın olmuyor tutmazsın.

İslam dininde fetva öyle her ağzı konuşanın vereceği bir durum değildir. Burda ne kadar çok bilen varmış pes. Kızcağız belli ki içi rahat etmemiş doktorda kesin bişi dememiş fikir almak istemiş, hemen yargılamak, ahkam kesmek, ukalalık yapmak ohooooo ağzı olan konuşmuş. Ayrıca o bebek depolardan besleniyor. Riskli gebeliğiniz yoksa kendi durumunuza bakarsınız denersiniz su alımınızı da düzenlerseniz sıkıntı yaşamadan tutan milyarlarca insan var. Ayyyy oruca gelince bahanelerinizi ve ahkamlarınızı ne rahat kesip veriyorsunuz… herkeste konuşmayıversin ya islam hakkında. Ben şuan 8 aylık hamileyim kan sulandırıcı iğnem var ve islam kolaylık dini olduğu için tutamıyorum. Ama farklı olsaydı deneyecektim. Herşeye burnunu sokan, bence diye islam hakkında fetva veren insanların cahil olmaları dışında bu konuda da soruda da bir sıkıntı göremiyorum.

Hamileliğin çok ileri değil, depoların iyiyse o bebek her türlü beslenir onu düşünme. Sadece ilaçlarını aksatmayacaksan, su alımını da 3-3,5 litre altına düşürmeyeceksen, kendini de iyi hissediyorsan, doktorda riskli bir durum görmediyse dene inşaAllah. Allah kolaylık verir niyetine bakar. Baktın olmuyor tutmazsın.
Siz oruç neden tutulur bildiğinize emin misiniz? hamileyken alkol kullanıp çok sağlıklı bebeği olan binlerce insan da var mesela o zaman sizin mantıkla hamilelikte alkol serbest? Pozitif bilimlerin sizin elinizden çektiğini kimse kimseden çekmedi vallahi, bilim öznel değil nesneldir öfffffff ne anlatıyorum

Siz oruç neden tutulur bildiğinize emin misiniz?
Bence diye yorumlarınızı kendinize saklayın. İslam hakkında kaynaksız konuşulmaz. Bilimsel kararları doktorlar verir. Adil doktor olması gerekir. Herhangi bir sağlık problemi olmayan bir hamilenin oruç katiyen tutmaması gerekir diye bana bir ayet, hadis veya içtihat gösterirsiniz. Bende derim ki aaaaaa bu konuda kaynak var ben bilmiyormuşum. Ama buraya gelip kendinizi (siz yapıyorsunuz demiyorum ama bence diye fetva verenler bunu yapıyor) Allah yerine koyamazsınız. Ama doktor der ki (bu doktorunda duruşuna bakılır islam düşmanı mı diye) sen oruç katiyen tutamazsın o saatten sonra oruç tutmaya çalışmak haramdır. Lütfen bilgisi olmadığınız konular hakkında buraya gelipte oruç neden tutulur bikbik etmeyin.

Olay aynen şudur özetle:

Hiçkimse: yaaa bence oruç tutamazsıaaaaannn günah

Ben: kaynak?

Hiçkimse: g*tüm

Bence diye yorumlarınızı kendinize saklayın. İslam hakkında kaynaksız konuşulmaz. Bilimsel kararları doktorlar verir. Adil doktor olması gerekir. Herhangi bir sağlık problemi olmayan bir hamilenin oruç katiyen tutmaması gerekir diye bana bir ayet, hadis veya içtihat gösterirsiniz. Bende derim ki aaaaaa bu konuda kaynak var ben bilmiyormuşum. Ama buraya gelip kendinizi (siz yapıyorsunuz demiyorum ama bence diye fetva verenler bunu yapıyor) Allah yerine koyamazsınız. Ama doktor der ki (bu doktorunda duruşuna bakılır islam düşmanı mı diye) sen oruç katiyen tutamazsın o saatten sonra oruç tutmaya çalışmak haramdır. Lütfen bilgisi olmadığınız konular hakkında buraya gelipte oruç neden tutulur bikbik etmeyin.

Olay aynen şudur özetle:

Hiçkimse: yaaa bence oruç tutamazsıaaaaannn günah

Ben: kaynak?

Hiçkimse: g*tüm
Günah mı? Dininiz beni ilgilendirmiyor bilim diyorum öznel değil diyorum hanımefendi ama kime diyorum ne diyorum neler diyorum ben böyle.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X