Gebelilte oruç tutmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tiroid ilaci kullaniyorsan kesinlikte tutma derim çunki her sabah düzenli ilacını kullanman lazım tiroid gebelikte düzende olmazsa çok sorun çıkartır düşüge kadar gider mazallah.😕
Tiroid
Doktorum yasaklamadı. İzin vermiyorum diye bir şey demedi. Şuan riskli bir durum da yok. Sadece tutmasan daha iyi olur dedi. Kararı bana bıraktı. Tut ve veya tutma demedi. Sadece demir, d vitamini ve tiroid ilacı kullanıyorum. D vitaminine gerek görmedi ama kış ayındayız haftada 1 al dedi. Gebe kalmadan önce gebelik planlarken değerlerimi yükselttim. Ben de illa tutacağım demedim zaten. Kim bebeğini riske atmak ister? Eğer riske atsaydım kimseye sormadan fikir almadan hatta doktora da sormadan tutardım değil mi? Çevremde tutan da gördüm tutmayanda sadece deneyiminiz varsa fikirleri alıp ona göre bir karar vermek istedim. Gebeliğimi de çok rahat geçiriyorum. Bu güne kadar hiç kusmadım. Her besini tüketebiliyorum. Ne koku hassasiyeti var ne de bir yemekten tiksinme. Suyumu içiyorum. Sadece kuyruk sokumu ağrım var. O da gebelikten mi değil mi belli değil. Hiç kimse bebeğini riske atmaz. Doktor tutmayacaksın riskli deseydi böyle kararsız kalmaz araştırmazdım.
Troid hapını sahur yemeği hazırlamaya kalktığında içebilir. 45 dk 1 saat önce yani. Sonrasında yemek yer. Bende içiyorum bu şekilde bir sıkıntı olmaz. Önemli olan ilacı doğru kullanmak.

Günah mı? Dininiz beni ilgilendirmiyor bilim diyorum öznel değil diyorum hanımefendi ama kime diyorum ne diyorum neler diyorum ben böyle.
Bende bilim diyorum ama sen belli ki dine ön yargılı bakıyorsun. Doktor katiyen tutamazsın dememiş. Buna doktor (adil doktor ) karar verin. Dinim seni ilgilendirmiyorsa sorunu sen oruç neden tutulur siye sormayacaktın o zaman. Artislik yapma hadi. Dinim ilgilendirmiyorsa da bana cevap verme yazı yazma polemik oluşturma. Daha konuştuğunuz konuyu bilmezsiniz o konunun cahilisinizdir ama heryerden çıkarsınız. Bilim bu kadının oruç tutmasında bir sıkıntı yok da der. Bir sürü doktor var bunu diyen. Ama yok siz o doktorları da kabul etmezsiniz doğru.

Bende bilim diyorum ama sen belli ki dine ön yargılı bakıyorsun. Doktor katiyen tutamazsın dememiş. Buna doktor (adil doktor ) karar verin. Dinim seni ilgilendirmiyorsa sorunu sen oruç neden tutulur siye sormayacaktın o zaman. Artislik yapma hadi. Dinim ilgilendirmiyorsa da bana cevap verme yazı yazma polemik oluşturma. Daha konuştuğunuz konuyu bilmezsiniz o konunun cahilisinizdir ama heryerden çıkarsınız. Bilim bu kadının oruç tutmasında bir sıkıntı yok da der. Bir sürü doktor var bunu diyen. Ama yok siz o doktorları da kabul etmezsiniz doğru.
Aynen abla 😂😂😂

Yaw he he… mevzu islam ise hem düşmanlık var, hem herkes biliyor bu ülkede. Ne güzel ya. Arkadaş bizi ve dinimizi rahat bırakın. Ağzı olan konuşmasın. Yeter da İslam dinini bi salın da. Herşeye bilip bilmeden atlamayın. Kesin artık. Kaynaksız konuşmayın. Bu kadar. Nokta.

Tiroid
Troid hapını sahur yemeği hazırlamaya kalktığında içebilir. 45 dk 1 saat önce yani. Sonrasında yemek yer. Bende içiyorum bu şekilde bir sıkıntı olmaz. Önemli olan ilacı doğru kullanmak.
Içe bilir ama oruç tutması hamilenin doğru değil bebeginde kendininde hayatını tehlikeye atmış oluyor.Siz tutarsınız bir şey olmaz ama kim garanti ede bilir bu arkadaşının bebegine mazallah bir şey olmayacagini.Duzenli beslenmedigi için bebekte gelişim geriligi ola bilir kilo artımı haftasına göre çok azala bilir deneyimler yapilmiş hamilelikte oruc tutan tutmayan kadinlar arasinda bu dedigim sorunlar oluşmuş.Dünde doktorlar bilgi veriyordu önermiyoruz tutmayın bir sey olursa sorumlusu sizsiniz diye.

sanmıyorum ki bir doktor kesinlikle tutamazsın ya da tutabilirsin sorun olmaz desin. Ben olsam tutmam.

Içe bilir ama oruç tutması hamilenin doğru değil bebeginde kendininde hayatını tehlikeye atmış oluyor.Siz tutarsınız bir şey olmaz ama kim garanti ede bilir bu arkadaşının bebegine mazallah bir şey olmayacagini.Duzenli beslenmedigi için bebekte gelişim geriligi ola bilir kilo artımı haftasına göre çok azala bilir deneyimler yapilmiş hamilelikte oruc tutan tutmayan kadinlar arasinda bu dedigim sorunlar oluşmuş.Dünde doktorlar bilgi veriyordu önermiyoruz tutmayın bir sey olursa sorumlusu sizsiniz diye.
Bu karar ona ait kendi bilir durumuna göre bakar. Ayrıca ilk 3 ay bebek depolardan beslenir. Denegelerse bir sıkıntı olmadan tutan bir sürü gebe var. Oruç tutmak nefsi köreltmek aç kalmak değil. Namaz gibi farz ve zamanındaki sevap ölçülemez. Sonradan kazası çok kalan var normal zamanda tutmak zor hep beraber yapılan ibadettir şevkle kolay. Annelerimiz hep tutmuş bir sıkıntıda olmamış. Dr kesin diyorsa kendi sıkıntı çekiyorsa elbet zorlanmaz. Yok illa bebeğe birşey olacak çok kötü düşünülemez gibi bir yaklaşım asıl doğru olmayan. Siz troid hapı için söylemişsiniz bende hap engel olmaz diye söyledim. Doğru kullanırsa maksat yerine gelir. İlaçta önemli olan önceden aç karna içmek 45 dk 1 saat birşey yememek.

Bu karar ona ait kendi bilir durumuna göre bakar. Ayrıca ilk 3 ay bebek depolardan beslenir. Denegelerse bir sıkıntı olmadan tutan bir sürü gebe var. Oruç tutmak nefsi köreltmek aç kalmak değil. Namaz gibi farz ve zamanındaki sevap ölçülemez. Sonradan kazası çok kalan var normal zamanda tutmak zor hep beraber yapılan ibadettir şevkle kolay. Annelerimiz hep tutmuş bir sıkıntıda olmamış. Dr kesin diyorsa kendi sıkıntı çekiyorsa elbet zorlanmaz. Yok illa bebeğe birşey olacak çok kötü düşünülemez gibi bir yaklaşım asıl doğru olmayan. Siz troid hapı için söylemişsiniz bende hap engel olmaz diye söyledim. Doğru kullanırsa maksat yerine gelir. İlaçta önemli olan önceden aç karna içmek 45 dk 1 saat birşey yememek.
Sıkıntı olan gebeler de var. Burada da bebeğini kaybeden gebe örneği var mesela. Kimse unutamaz onu. Şimdi bebeğine bir şey olsa biz kalkıp da sorun olmaz tut dememizin hesabını nasıl verebiliriz kendimize?

Yani Allah bile hamile kadınlara izin vermişken kişilerin kendilerini zorlaması kadar saçma bişey yok.
Kendimi zorlayacağımı kim söyledi? Zorlanırsam bırakacağım elbette. Bütün gebeler oruç tutarken zorlanmıyor. Bazıları zorlanıyor bırakıyor bazıları hiç zorlanmıyor.

Herkes o dengeyi kuramaz.Hamilenin sevabı oruç tutan insandan çoktur derler çünki bedeninde bir can taşıyor Allah bile tutmayı şart koşmamış süt veren ve hamileler tutmaya bilir demiş.Bu konu tartışılacak bir konu değil.Kimseye tut demem çunki hayati mesele bir söz konusu tüm gün aç kalıp bir kere beslenmek ne bebek için ne anne için sağlıklı değil herkeste aynı değil.Kendisi bileceği iş yinede herkes kendisinden sorumlu ben kendimce tavsiyemi verdim.Doktorlarda uygun görmüyorsa bir bildigi vardır boşuna o kadar okumamışlar.

ayrıca tiroid ilacını almadan önce de yaklaşık 5-6 saatlik açlık gerekiyor.
Aynen tiroid ilacı kullanmış biri olarak her sabah aynı saatde kahvaltıdan bir saat önce alınmalı bir ilaç.Bana doktorum sabah 8 gibi al demişti bir saat geçince kahvalti.Tiroid öyle kafana göre davranılacak bir sorun değil hamile için zararı çok.

Aynen tiroid ilacı kullanmış biri olarak her sabah aynı saatde kahvaltıdan bir saat önce alınmalı bir ilaç.Bana doktorum sabah 8 gibi al demişti bir saat geçince kahvalti.Tiroid öyle kafana göre davranılacak bir sorun değil hamile için zararı çok.
haklısınız. Ben de Haşimoto hastasıyım yaklaşık 10 senedir. Hamilelikte ekstra dikkat etmem gerekti doza ve kullanma şekline.

İslam dininde fetva öyle her ağzı konuşanın vereceği bir durum değildir. Burda ne kadar çok bilen varmış pes. Kızcağız belli ki içi rahat etmemiş doktorda kesin bişi dememiş fikir almak istemiş, hemen yargılamak, ahkam kesmek, ukalalık yapmak ohooooo ağzı olan konuşmuş. Ayrıca o bebek depolardan besleniyor. Riskli gebeliğiniz yoksa kendi durumunuza bakarsınız denersiniz su alımınızı da düzenlerseniz sıkıntı yaşamadan tutan milyarlarca insan var. Ayyyy oruca gelince bahanelerinizi ve ahkamlarınızı ne rahat kesip veriyorsunuz… herkeste konuşmayıversin ya islam hakkında. Ben şuan 8 aylık hamileyim kan sulandırıcı iğnem var ve islam kolaylık dini olduğu için tutamıyorum. Ama farklı olsaydı deneyecektim. Herşeye burnunu sokan, bence diye islam hakkında fetva veren insanların cahil olmaları dışında bu konuda da soruda da bir sıkıntı göremiyorum.

Hamileliğin çok ileri değil, depoların iyiyse o bebek her türlü beslenir onu düşünme. Sadece ilaçlarını aksatmayacaksan, su alımını da 3-3,5 litre altına düşürmeyeceksen, kendini de iyi hissediyorsan, doktorda riskli bir durum görmediyse dene inşaAllah. Allah kolaylık verir niyetine bakar. Baktın olmuyor tutmazsın.
İnsanların algıları kapanmış. Ben olurda gebelikte oruç tuttum şöyşe sıkıntılar yaşadım veya ben rahat oruç tuttum bir deneyin diye yazanlar çıkar diye yorum bekliyorum. Ama saçma sapan yorumlar okuyorum. Doktorların hatta bilimin bile kesin bir dille konuşmadığı kadar kesin konuşuyorlar. Hatta onların yasaklamadığı kadar orucu yasaklıyorlar. Konuyu farklı yerlere çekiyorlar. Gerçekten okuduklarım karşısında şaşkın kaldım. Ben ne sordum neler okuyorum diye. Tam olarak hangi konuda ne düşüncede olduğumu bilmeden hatta birçok şeyi bilmeden net yargılar yapılmış. Böyle düşünme biçimlerini görmeye alışık değilim. Daha objektif yorumlar beklerdim. Sorduğum kısacık bir soru ile ( başka herhangi bir kriteri referansı göz önünde bulundurma gereği duymadan) ne yargılarda bulunmuşlar😀. Yorumun için teşekkür ederim. Bugün deneyim dedim. Şuan hiçbir sıkıntı yok. Bu süreçte biraz gece ile gündüzün yerini değiştireyim dedim. Sahurdan iftara kadar gündüzmüş gibi besleneyim. Gündüz de geç uyanırım dedim. Zorlanırsam veya çok acıkırsam uyduramazsam bırakırım. Yorumun için teşekkür ederim

haklısınız. Ben de Haşimoto hastasıyım yaklaşık 10 senedir. Hamilelikte ekstra dikkat etmem gerekti doza ve kullanma şekline.
Geçmiş olsun.Annemde haşimoto hastası benimde degerlerim hep oynuyor belli yaşa gelince tiroid hastası olucam galiba çunki sabit durmuyor bende bazen tiroid ilacı kullanıyorum.Iki hamileligimde de kullandım ara sıra tahlil tekrarlıyoruz belki yine yükselir diye.

allah bile zorunlu tutmadıktan sonra inatla oruç tutmak en hafif tabirle bile isteye bebeğe zarar vermektir ve bence oruç tutmamaktan günahı daha büyüktür. sıkıldım gebe kadınların oruç dedemagojisinden.
Bu süreçte oruç tutmak zorunlu değil. Allah kolaylığını vermiş. Ama bir kesinlik yok değil mi? Yani yasak da değil. Böyle bir kolaylık var çünkü herkesin gebeliği farklı geçiyor. Dinde de tıpta da gebeler oruç tutamaz tutmasınlar diye kesin bir ifade yok. Kimisi gebe olduğunu bile hissetmiyor kimisi ağzına bir lokma koyamıyor. Doktorlar gebelikte oruca sizin kadar karşı çıkmıyor. İnatla oruç tutacağımı size kim söyledi? Bunu neye dayanarak yazdınız anlamadım. Konu ilginizi çekmiyorsa okumayın yorumlamayın. Herkes sizin ilginizi çeken sevdiğiniz konularda soru sormak zorunda değil.

Böyle yorumlar istiyorum ya. Bu konudaki tezlere makalelere bakacaktım. Araştırma sonuçlarına ama vaktim olmadı bir türlü. Akşam kanalları karıştırdım belki konuyla ilgili bir şeye denk gelirim diye ama göremedim maalesef.

Böyle yorumlar istiyorum ya. Bu konudaki tezlere makalelere bakacaktım. Araştırma sonuçlarına ama vaktim olmadı bir türlü. Akşam kanalları karıştırdım belki konuyla ilgili bir şeye denk gelirim diye ama göremedim maalesef.
Google'de iyice araştırırsanız denk geliceksiniz.Ben dün doktorları dinliyordum ramazan geldi diye hamileler sorular soruyordu oruç tuta bilirmiyiz diye doktorda yapılan araştırmaları örnek göstererek anlatdı önermiyoruz diyorlardı biz hamilelere çunki deneyimlerin sonucu ortada.Yinede siz bilirsiniz tavsiyeler bu yönde.

Doktorum yasaklamadı. İzin vermiyorum diye bir şey demedi. Şuan riskli bir durum da yok. Sadece tutmasan daha iyi olur dedi. Kararı bana bıraktı. Tut ve veya tutma demedi. Sadece demir, d vitamini ve tiroid ilacı kullanıyorum. D vitaminine gerek görmedi ama kış ayındayız haftada 1 al dedi. Gebe kalmadan önce gebelik planlarken değerlerimi yükselttim. Ben de illa tutacağım demedim zaten. Kim bebeğini riske atmak ister? Eğer riske atsaydım kimseye sormadan fikir almadan hatta doktora da sormadan tutardım değil mi? Çevremde tutan da gördüm tutmayanda sadece deneyiminiz varsa fikirleri alıp ona göre bir karar vermek istedim. Gebeliğimi de çok rahat geçiriyorum. Bu güne kadar hiç kusmadım. Her besini tüketebiliyorum. Ne koku hassasiyeti var ne de bir yemekten tiksinme. Suyumu içiyorum. Sadece kuyruk sokumu ağrım var. O da gebelikten mi değil mi belli değil. Hiç kimse bebeğini riske atmaz. Doktor tutmayacaksın riskli deseydi böyle kararsız kalmaz araştırmazdım.
Tutmasan daha iyi olur ne demek ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X