Gebelilte oruç tutmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İnsanların algıları kapanmış. Ben olurda gebelikte oruç tuttum şöyşe sıkıntılar yaşadım veya ben rahat oruç tuttum bir deneyin diye yazanlar çıkar diye yorum bekliyorum. Ama saçma sapan yorumlar okuyorum. Doktorların hatta bilimin bile kesin bir dille konuşmadığı kadar kesin konuşuyorlar. Hatta onların yasaklamadığı kadar orucu yasaklıyorlar. Konuyu farklı yerlere çekiyorlar. Gerçekten okuduklarım karşısında şaşkın kaldım. Ben ne sordum neler okuyorum diye. Tam olarak hangi konuda ne düşüncede olduğumu bilmeden hatta birçok şeyi bilmeden net yargılar yapılmış. Böyle düşünme biçimlerini görmeye alışık değilim. Daha objektif yorumlar beklerdim. Sorduğum kısacık bir soru ile ( başka herhangi bir kriteri referansı göz önünde bulundurma gereği duymadan) ne yargılarda bulunmuşlar😀. Yorumun için teşekkür ederim. Bugün deneyim dedim. Şuan hiçbir sıkıntı yok. Bu süreçte biraz gece ile gündüzün yerini değiştireyim dedim. Sahurdan iftara kadar gündüzmüş gibi besleneyim. Gündüz de geç uyanırım dedim. Zorlanırsam veya çok acıkırsam uyduramazsam bırakırım. Yorumun için teşekkür ederim
Kimse size muhakkak oruç tutmalısın demiyor bazı arkadaşlar bunu yanlış anlamış. Bu durum katiyen hamilesin tutamazsına tepkidir. Kimse bunun fetvasını veremez. Ben mesela namaz kılan birisiyim geçen gebeliğimde doktorum düşük tehliken var oturarak kılacaksın dedi. Ne diyeyim hayır olmaz mı diyeyim. Doktorun adil bir doktordu tabiki onu dinledim. Sizinde bir sağlık probleminiz olur ve tutarsanız bu vebaldir. Adil bir doktor yapma deyip yaparsanız bu haramdır. Büzde aksini iddia etmiyoruz. İslamı bilime karşıymış gibi göstermeye de çalışmasınlar lütfen. Alimler de herhangi bir sıkıntı yoksa doktorunuzda aksini demediyse tutulabilir diyor. Bakın alim diyorum. Nasıl işinize geldiğinde bir işin uzmanı diyor ahkamı kesiyorsa bu insanlar islam dininde de uzmanlara bırakın.

Ayyjhhh herşeye özellikle de islam için bence diyenlere acayip gıcığım ya. Bence diyorsun da sen kimsin arkadaş? Vasfın nedir? İlmin nedir? Ben neden seni kaale alayım?

Allah kabul etsin canım ecirler versin

Son düzenleme:
Içe bilir ama oruç tutması hamilenin doğru değil bebeginde kendininde hayatını tehlikeye atmış oluyor.Siz tutarsınız bir şey olmaz ama kim garanti ede bilir bu arkadaşının bebegine mazallah bir şey olmayacagini.Duzenli beslenmedigi için bebekte gelişim geriligi ola bilir kilo artımı haftasına göre çok azala bilir deneyimler yapilmiş hamilelikte oruc tutan tutmayan kadinlar arasinda bu dedigim sorunlar oluşmuş.Dünde doktorlar bilgi veriyordu önermiyoruz tutmayın bir sey olursa sorumlusu sizsiniz diye.
Bu arada doktorla farklı konuşuyor. Bu konuda gerçekten net bir şeye rastlamadım. Yaşadığım ilçedeki hastanedeki doktorlarda hiç iyi değiller. Ben normalde gebelik planlamayacaktım. Bir sebepten doktora gittim bana senin çocuğun olmaz erteleme hatta 1 ay dene sonra tüp bebeğe git dedi. İkinci doktora gittim öyle bir şey yok sen kaygı yapma yeter dedi. Ben de bu süreçte gebelik planladım. Hemen de oldu bebeğim. Bebeğime faydalı olsun diye omega 3 takviyesi kullanabilir miyim diye sordum bir doktora kullan dediler. Takviye bitmek üzere doktora yine alayım mı dedim. Bana omega 3 şart değil dedi. Ama hastanede diğer gebelerle konuşuyoruz farklı doktorların gebeleri. Bana doğuma kadar kullan faydalı olur diyenler var. Mesela idrar yolu enfeksiyonu çok önemli erken doğuma neden oluyor. Bir doktor 1. Trimester geçsin ilaç kullan bu önemli dedi(hatta sende enfeksiyon yüksek çıkmış dedi). 2. Trimesterde doktora gittim. Seni rahatsız etmiyorsa boşver kullanma dedi. Doktorlar farklı konuşuyorlar. Özel hastanelerin de bir kısmı böyle. Bu arada unutuyordum. Hastanede bazı gebelere doktorlar tutabilirsin oruç diyor. Bazıları bu süreçte tutmasan daha iyi olur diyor. Bu konuda da farklılar. Bu gebeler riskli grupta olmayanlar.

Bu arada doktorla farklı konuşuyor. Bu konuda gerçekten net bir şeye rastlamadım. Yaşadığım ilçedeki hastanedeki doktorlarda hiç iyi değiller. Ben normalde gebelik planlamayacaktım. Bir sebepten doktora gittim bana senin çocuğun olmaz erteleme hatta 1 ay dene sonra tüp bebeğe git dedi. İkinci doktora gittim öyle bir şey yok sen kaygı yapma yeter dedi. Ben de bu süreçte gebelik planladım. Hemen de oldu bebeğim. Bebeğime faydalı olsun diye omega 3 takviyesi kullanabilir miyim diye sordum bir doktora kullan dediler. Takviye bitmek üzere doktora yine alayım mı dedim. Bana omega 3 şart değil dedi. Ama hastanede diğer gebelerle konuşuyoruz farklı doktorların gebeleri. Bana doğuma kadar kullan faydalı olur diyenler var. Mesela idrar yolu enfeksiyonu çok önemli erken doğuma neden oluyor. Bir doktor 1. Trimester geçsin ilaç kullan bu önemli dedi(hatta sende enfeksiyon yüksek çıkmış dedi). 2. Trimesterde doktora gittim. Seni rahatsız etmiyorsa boşver kullanma dedi. Doktorlar farklı konuşuyorlar. Özel hastanelerin de bir kısmı böyle. Bu arada unutuyordum. Hastanede bazı gebelere doktorlar tutabilirsin oruç diyor. Bazıları bu süreçte tutmasan daha iyi olur diyor. Bu konuda da farklılar. Bu gebeler riskli grupta olmayanlar.
Dedigin gibi salak doktorlar gerçekten var banada çocugun olmaz söyleyen oldu çok şukur ikinci çocuguma hamileyim.Her doktorda iyi değil tabiki iyi doktorları araştırıp bulmak lazım.Ben gerçekten işinde iyi olan doktorlardan bunu duydum ve size söylüyorum.Gebelikte vitamin takviyesi doktorların çogu yazıyor yazmayan çok azdır.Bende omega 3 iki hamileligimdede kullandım kan ilaci kalsium falan şu an omega 3 bitti kalsium ilacı içiyorum hergun.
Ben bildiklerimi size söyledim gerisi size kalmış artık hakkınızda hayırlısı olsun.

Dini konular yasaktır.
Hamile kadınlar oruç tutup tutmayacaklarını doktorlarıyla istişare etmeli, dini açıdan kafalarında soru işareti olması halinde de diyanetin Alo Fetva hattını aramalıdırlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X