Gece uykudan uyanıp tatlıya abanmak

Belladerin

Üye
Kayıtlı Üye
17 Aralık 2020
178
251
Kizlar bende ergenlik cagimdan beri var. Cok buyuk bir dert. Ozellikle boyle uykumun en tatli yerinde uyaniyorum deli gibi tatli ariyorum. Sanki o an tatliyi yemezsem delirecekmisim gibi oluyorum. Annemle anneannemde de vardi aynisi. Kiz kardesimde yok. Bi keresinde uyanip 2 kutu pismaniye yemistim, bi keresinde koca bi kutu baklava, nutella vs vs. Hicbir sey bulamayinca kasik kasik toz seker yedigim bile oldu. Sabahinda tabi garip bir mide bulantisi. Sirf bu yuzden gobegim popom erimiyor bir turlu. Deli gibi yorgun olayim yine kalkiyorum. Sizde de var mi bu durumdan? Yeme bozuklugu mu bu?

kan şekerine vs baktır açlık tokluk şekerine.

Diyabet hastası mı bahsettiğiniz kişiler? Açlık ve tokluk kan şekerinize bakıldı mı, onlar normalse şeker yükleme testi ve hmg A1c testleriniz yapıldı mı? Tüm bunlar yapılmadıysa hemen yaptırın. Tatlı sevmek başka şey, uykudan uyanıp şeker yiyecek kadar hipoglisemi yemek ayrı şey. Ya diyabet hastasısınız ya da ciddi insülin direnciniz var. Burada değil iyi bir doktorda çözüm aramanız acilen gerekli

Birkac yil once gitmistim o doktor yeme bozuklugudur seker degerlerin normal demisti. Eskiden bu kadar degildi yine birkac gun ara verebiliyordum ya da 1 ay hic uyanmiyordum ama ozellikle su son 1 yildir felaket. Acayip kilo aldim. Ayin 16sinda randevum var dahiliyeye onu da sorucam gitmisken.

Şeker bir süre sonra bağımlılık yapıyor. Azaltarak kesmeniz lazım. Şeker ihtiyacınızı doğal şekerlerle karşılamayı deneyin. Evden bu tarz sağlıksız tatlıları çıkarıp mümkün olduğunca doğal şekere, meyveye yönelin. Hakiki bal alıp meyvelerin üzerine bir iki tatlı kaşığı da koyabilirsiniz. Yulaf-meyve-kakao ya da bal karışımı hazırlayabilirsiniz. Zevkinize göre yoğurt ve sütle hazırlarsınız. Bunun dışında internette sağlıklı bir sürü tatlı tarifleri var. Bunları yapıp hazırda bulundurabilirsiniz. Bir anda kesmek çok zor olur insan tatlı yedikçe yemek istiyor. Yediğiniz tatlıları değiştirmekle başlayın işte bence. Zaten meyve vs yiyince gerçekten insanın canı bir süre daha tatlı istemiyor.
Üstte arkadaşlar da demiş şeker değerlerinize baktırırsanız da güzel olur. Psikolojik boyutları da olabilir tabii.

Bende onun daha değişik bir modeli var. Özellikle uyku ilacı içtiğimde uyku arası kalkıp ekmek, peynir falan ayarlıyorum (bunu yaparken çok kendimde değilim), yatağımın kenarındaki komodine koyup döne döne yiyorum falan akdjsjdj. Hiç psikolojik olarak düşünmemiştim, çarşamba terapi var mutlaka soracağım.

Hipoglisemide tatlı yeme isteği oluşmaz ki. Hatta kan şekeri çok düşüyor olsa uykudan uyanamaz.

Pardon hipoglisemi yemek değil hipoglisemi yaşamak olacak orası. Yanlış yazmışım.

Aynen, tatli krizi ile ayni seydir mutlaka. Cunku uykudan uyanip hissedilen o aclik resmen vahsi bir aclik. Sanki 3 ay yemej yememissin gibi. Ben de ayni tatliya oyle oluyorum, yemezsen uyuyamiyorum sinirlerim tepeme cikiyor gozum donuyor

Evet, gece yeme sendromu diye bir hastalik var, altinda yatan bir cok sebep oluyor. Doktor olmadigim icin acikcasi ayrintili bilgim yok, internetten arastirin, sizde oldugunu dusunuyorsaniz doktor ya da diyetisyen yardimi alabilirsiniz.

Ben yasamiyorum çevremde de duymadım ama psikolojik olabilir.
Şeker degerlenirinizde de problem yokmuş.
Başucunuzda daha sağlıklı şeyler tutup onları yemeye çalışın bence.
Bir arkadaşın da dediği gibi bağımlılık bu ve çat diye bırakılmaz azaltmak lazım

Hayatım, çok mu streslisin şu sıralar?

3 yil olmustur ben gideli. 16sinda tekrar gidicem mutlaka belirticem onu da.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…