Gelinler hep kayınvalideyi eleştirir ama ben de bizim gelini anlayamıyorum

canım kusura bakma hoşuna gitmeyecek ama yazacağım,
abin sevmiş evlenmiş. derdini de kendi çekecek sefasını da kendi sürecek artık.
iki insan evlenip evlerini hayatlarını ayırdıktan sonra,
ister kardeşi ol ister annesi kimsenin hiçbir beklenti içine girmemesi gerek.
gelmek istemediyse gelmesin.
görüşmek istemiyorsa görüşmesin.
sen çok mu istiyorsun onunla görüşmek. çok mu sevdin yooo.
o zaman bırak herkes kendi hayatını kendi gönlünce yaşasın.
abine yazık oluyor ama kimsenin umurunda değil. kafasına silah dayayacak duruma getirmenin ne alemi var.
özgürlük olmadan mutluluk olmaz.

bileziği damadın yakasına takmakla çok yanlış yapmışsın. olacak şey değil.
silahları sen çekmişsin orda .
abini sevmiyormusun. bu kadar arada bırakmışsınız adamı.
kızın ahını alma bak sonra evlenince sen de çekersin görümcelerden.

Ben zaten evliyim, çocuğum var mutluyum görümcem de mükemmel bir insan çok iyi anlaşırız.
Şu konuda haklısın herkes birbirini sevmek zorunda değil görüşmeyiz olur biter

onların en güzel anlarında düğünlerinde trip atmışsınız foto çekilmemişsiniz bileziği abinize takmışsınız çok ayıpladım sizi.ne olursa olsun abinize küsenizde bu şekilde davranmamalıydınız.

ilk tanıştıklarında ve nişanlıyken bize gelmediler annesinde kaldılar diyosun bencede normali bu.bende arada ciddiyet olmadan sevgilimin ailesiyle tanışmak istememiştim.

vee anlaşılan eb başından beri geline karşı çok dolusunuz kızın ailesinden size ne yahu....ailesini insan kendi seçemiyorki...

benec birazda dönüp kendinize bakmalısınız objektif olun bence.çook zor bi görümecsiniz anlaşılan....

ayrıca milletin çocuğuyla yeni gelin aynı evde kalmak zorunda da değil...başlangıçta annenlerle oturmayı kabul etmiştir ama sonra sizi tanıyınca olayları düşününce vazgeçmiştir bencede en iyisini yapmış....

Biz de zaten aynısını söyledik aynı evde kalamazsınız dedik
Ayrı oturun dedik niye buna takıldınız anlayamadım
Bizi hiç tanımadı ki ne ablamla konuşmuşluğu var ne benle
Nişanda ilk defa karşılaştım elimde fotoğraf makinası resim çekiyorum öff pöff bitmedi tafraları yaptı ilk defa gördüğüm insan
Gerçekten zor bir görümceyim

ayrıca nişanda takılan takılar geline aittir size mi verecekelrini bekliodun anlayamadım yani...

düğünden sonra çift tatile gidecek niye illlede yukarı çağırıyosunuz anlamadım bırakın ya rahat verin...
ooff daraldım valla yazık kıza yaa bide tebrik etmemişsiniz bravo sizeeee ayıp yaa

Takılar niye bizim olsun ben öyle mi yazdım
Abim gelip takıları kızın ailesi borçlarına yatırmış diyince
Biz de söyleseydin takmazdık dedik
Kimse onlara altınların lafını etmedi bile

Evlenince ne kıymetli oluyor şu erkek evlatlarınız ve kardeşleriniz..
Bir cümlenizi okudum "Onun yaptıklarını ben yapsaydım eşim beni bir günde boşardı" gibi bir şey.. İşte asıl mesele bu siz mutsuzken abiniz "el kızını" nasıl mutlu edebilir!!
Allah o geline sabır ve güç versin...

Ben gayet mutluyum nasıl böyle bir kanıya vardın ki anlayamadım

Allah'ım okudum okudukça daraldım iyiki görümcem yokmuş çok şükür Rabbime
Nasıl bakarsan öyle görürsün diye bir laf varya sizinki öyle olmuş
Öncelikle ilk tanışma faslı konusunda gelininiz haklı
Arada resmi bir şey yokken gelmek istememesi normal
Ailesi hakkında kötü şeyler duymuşsunuz gelininizin ne suçu varki bunda
Babası hapse girdi felan demişsiniz ne ilk nede son diye büyük konuşmaya hiç gerek yok
Nişandan sonra İmam nikahı kıyılmış bunda küsecek ne buldunuz anlam veremedim gerçekten
Ne güzel işte evlilik hazırlığı yapılırken eşyaları siz mi beğenecektiniz abiniz en doğrusunu yapmış
Altın zaten gelinindir getirip annene yada sizlere verecek hali yok ya
Şu zamanda aynı evde oturmakta ne ya siz kabul edermisiniz böyle bir şeyi Allah aşkına
Düğün günü trip atmışsınız abinize gerçekten rezil etmişsiniz onu sanki yastaymış gibi
Onun en güzel gününü böyle mahvetmeye hakkınız yoktu bide eşiniz yardımcı olmuş diye fırçalamışsınız
Bilezik olayına hiç girmiyorum zaten ilk defa duydum damadın yakasına bilezik takıldığını tövbe estagfurllah:KK1:
Yani kısacası Çocuk gibi davranmışsınız gereğinden fazla kapris kıskançlık yapmışsınız
Sizin yüzünüzden yuvalarında mutsuzlarmış şimdi sevinin ohh!!!

Eşyalarından banane istersen gitsin Amerika'dan alsın sadece evini ne bizler ne annem görmedi bile
Nereden anlıyorsunuz anlamadım ki
Biraz empati yapın sizin abiniz gel kardeşim gel anne evime bak diye hiç davet etmese üzülmez misiniz sebep olarak da eşim kızıyor.

Ohh çokta güzel yapmışlar valla:21:
Olur olurrr bal gibi olurr
Biz öyle yapmadıkta ne oldu
Afedersin itten farkım yok onların yanında
Bu her şeye burnunu sokan insanlara sinir oluyorum...

Sen bu kafayla daha çok it bir şekilde dolaşırsın
Burnunu sokan insanlar lafını söyleyecek kadar sen beni nereden tanıyorsun ki bu kadar itici yorum yapıyorsun
Seviyen bu kadar işte düzeyli bir eleştiri bile yapamıyorsun

şimdi de gelin gelir başlık açarmış görümcemden çektiklerim diye :KK1:

nikah konusunda çok haklısınız. ne o öyle erkek tarafı gitti hadi bağlayalım da kaçmasın. olur mu öyle saçma iş
kına konusunda da haklısınız
ailesi konusunda yorum yapmak sakıncalı diye düşünüyorum. herkes ister evlenilecek kişilerin aileleri düzgün aklı başında bireylerden oluşsun. ben olsam ben de isterim. ama yine de büyük konuşmamak lazım.Hayatın ne getirceği belli olmazmış

kimilerinde adettir. gelinin kayınvalidesine gelmesi. benim babannem de istemiş mesela özeniyorum gelinlikleriyle evimize gelsin diye. annem de gitmiş bir çay içip evlerine dönmüşler. annende sanırım böyle bir şey istedi

sizden dinlediğimiz kadarıyla bana göre gelin hanım suçlu ama asıl suçlu abiniz. sonuçta o izin vermese hiçbiri olmazdı.

Aynen öyle gelinliğiyle eşinin ailesinin evine gelir bizde geline hizmette bulunulur
Bir yarım saat oturulur sonra uğurlanır burada garipsenecek bir adet yok
Kaldı ki bunlar farklı kültürden insanlar değil

Son düzenleme:
sadece bişiy söylüycem bir geli bir erkegi ailesinden bu kadar uzaklaştırmaya hakkı varmı..

erkek tarafının abilerinin her mutlu anında yanında olup onun evine yardımcı olmayı istemezmi?

neden herşey tek taraflı olup bitmiş..

soruyorum ey gelin o çocugu kim o yaşa getirmiş onun bir ailesi yokmu...

abisine yardımcı oluyosa bundan sanane....

offfffffff
yeter daraldımmm..

kafa karıştırıcı

Yazdıgım gayet acık ve net, sadece bir tarafa hak vermiyorum..
Benim icin haklı gelin ise gelin, kayınvalide ise kayınvalidedir.Ama bu konuda tek hatalı yok. Kadınlar kulübünde cok sık rastladıgımız durumlardan biridir burada her zaman gelin haklıdır, haksız bile olsa sebepsiz yapmamıstır birseyleri kesin o yaptıklarının gecerli bir sebebi vardır. Gelin, kaynana, görümce sıfatı her ne olursa olsun önce insandır ve insan hata yapan bir varlıktır. Bu sıfatlar kimseyi farklı kılamaz, ayıramaz.

Bu konuda her iki tarafı hatalı gördüm, olaylar büyümüste büyümüs. Hic kimse büyüklük yapıp alttan almamıs. Görümce' nin yazım üslubundan zaten geline olan tutumu belli hele ki abi zaten apayrı birsey, insan orta yolu bulmaya calısır. Kına' ya erkek tarafı cagırılmıyor ve abi bundan rahatsızlık duymuyor garip, cok garip..

Benim icin aile cok önemlidir, degerlidir, hice sayılmasını garipsedim. Ben ailemi kimse icin hice saymam, kimseye de bu hakkı vermem. Herkesin ailesi kendine degerlidir degil mi

Bunu anlamıyorum iste, kadın ailesini hice saymayınca, ailesini cignemeyince alkıslanıyor ya hani, erkekte de tam tersi ailesini hice sayınca bu durum oluyor. Neden erkek tarafının alttan alması, susması, sabır etmesi gerekir ben buna anlam veremiyorum? Erkek tarafı kınaya cagırılmayınca olabilir, uzatılmaması gereken bir konu olarak görülüyor ama görümcenin dügünde gelini tebrik etmemesi gelinin görümceye sittin sene küs kalabilecegi bir durum oluyor.. Hataysa ikiside hata, ne eksik ne de fazla..

pardon hemcinsim diye haksız birine haklı diyemem bana gelen doğruda bu ... abisine , annesine ve kardeşine gelin napmış ???? tek hatalı konu sahibi ve annesi ... kızın annesi çocuklara annesi neden bakmıyor demiş talihsiz bi laf söylemiş o da düğürüne sanane demiş ... sanane kelimesi normal bi kelimemi???

O konuşmayı bilmeden böyle bir yorum yapmanız yanlış annem kolay kolay sinirlenen bir insan değildir.
Kaldı ki bu olaylardan sonra bile hiçbir şey olmamış gibi gelinim yemeğe gelecek diye börekler yapıyor
Bu kadar net eleştirmek doğru değil
Annesi ne benim abimin yetim kalmış çocuklarından

sadece bişiy söylüycem bir geli bir erkegi ailesinden bu kadar uzaklaştırmaya hakkı varmı..

erkek tarafının abilerinin her mutlu anında yanında olup onun evine yardımcı olmayı istemezmi?

neden herşey tek taraflı olup bitmiş..

soruyorum ey gelin o çocugu kim o yaşa getirmiş onun bir ailesi yokmu...

abisine yardımcı oluyosa bundan sanane....

offfffffff
yeter daraldımmm..

Abime bugüne kadar 8.000 tl masraf yapmış çocuklara falan bunların tartışmasını yapıyor
Şöyle düşünün eşiniz bekarken sizin harcadığınız paranın hesabını yapıyor mu... normal mi bu

benim eşim kardeşine yardım ederse veya etmişse onun hesabını sormak bana düşmez..

tek şartla imkanlarımız dahilinde ölçüp tartarak...

8000 bin degil 100000 olsa imkanı varsa soramaz bence çünkü aliesi...

O cocuklar abinizin mi? Ben orasını anlayamadım pek?

Hayır benim iki abim var biri boşandı çocuklar boşanan abimin anneleri yok doğal olarak da çocuklara annem bakıyor
Boşanan abim de başka bir şehir de çalışıyor maddi olarak da zor durumda abim , ben herkes maddi olarak çocukların okulu için yardım ediyorduk. Bu problem oldu oysa kızın her ay maaşının yarısı ailesinin borçlarına gidiyor.

Hayır benim iki abim var biri boşandı çocuklar boşanan abimin anneleri yok doğal olarak da çocuklara annem bakıyor
Boşanan abim de başka bir şehir de çalışıyor maddi olarak da zor durumda abim , ben herkes maddi olarak çocukların okulu için yardım ediyorduk. Bu problem oldu oysa kızın her ay maaşının yarısı ailesinin borçlarına gidiyor.

Anladım, sanırım ailecek cocukların masraflarını karsıladıgınız icin gelininizin annesi arayıp annenize cocukları annesine gönderin dedi. Bazı insanlar '' ben '' merkezci oluyorlar, kendi yaptıkları gözlerine batmıyor ama baskalarına yapılanlar hoslarına gitmiyor.. Ne olacak yani, kücücük cocuklar tek kisi üzerinde de degilmis yardım sorumlulugu..

zor bir aile.. zor bir durum.. sizin için bir ölçüde zor ama abin için asıl zorluk. onu da aşktan kör olan gözleri açılınca anlayacak.. kız baştan sonra hata. tek güzel bir taraf bulmaya çalıştım yok gerçekten ama sanırım fiziksel güzelliği var. bazen erkekler bunun karşısında zayıf düşebiliyor...zaman herşeye çare şuan yapacak bir şey yok bence. sen de arama sorma abin cebelleşsin.

Yorumları okurken üzülüyorum
Ben dört dörtlüğüm demiyorum
Her insanın eleştirilecek yanları vardır
Ben de eksik yönlerimi görmek için açtığım bu konuda
Seviyesiz yorumları görmek cidden çok üzücü
Hakaret etmeden eleştirmek çok mu zor

Anladım, sanırım ailecek cocukların masraflarını karsıladıgınız icin gelininizin annesi arayıp annenize cocukları annesine gönderin dedi. Bazı insanlar '' ben '' merkezci oluyorlar, kendi yaptıkları gözlerine batmıyor ama baskalarına yapılanlar hoslarına gitmiyor.. Ne olacak yani, kücücük cocuklar tek kisi üzerinde de degilmis yardım sorumlulugu..

Bir ara yatılıya verin muhabbetleri dönmüş ablamla biz karşı çıktık bakan annem niye rahatsız oluyorlar anlam veremiyorum

Evlenmeden önce yapılan masraflardan ona ne buna kızıyorum
Kendisi her ay çatır çatır ailesinin borçlarını ödüyor
Ödesin ona da kimsenin laf söylemeye hakkı yok ama herşey karşılıklı

Evlenmeden önce yapılan masraflardan ona ne buna kızıyorum
Kendisi her ay çatır çatır ailesinin borçlarını ödüyor
Ödesin ona da kimsenin laf söylemeye hakkı yok ama herşey karşılıklı

abin çok kapılmış bu kızın esaretine yoksa bekarken harcadığı paraların hesabını sorması çok komik. nasıl bir ortamda büyümüş bu kız ilginç gerçekten.

X