Gelinler hep kayınvalideyi eleştirir ama ben de bizim gelini anlayamıyorum

ay gelininiz beni bile bunalttı valla, sonuna kadar okuyamadım. ama sonuçta şöyle bişey var ki insanları gelin, kaynana, görümce diye kategorize etmemek lazım çünkü kaynanalar aynı zamanda anne, gelinler aynı zamanda elti, görümceler gelin falan.. önemli olan iyi insan olabilmek.. Allah herkesi iyi insanlarla karşılaştırsın.. size de kolaylık versin..

Evet babam çok düşünür hep der çok çalıştınız bir çok şeyimi aldı sağolsun ben alma dedikçe alıyor borç ile birde dairemi verdi ama ben üzerime almadım henüz istemedim şuan dedim sonra ..İkizim var oda bekar şimdi o çalışıp benim borçlarımı ödicek kira gelirimizde var 1 sene sonra bitirecekler inşallah bir aksilik çıkmazsa kardeşim evlenince bizde ona yardımcı olacağız eşim öyle istedi :) Eşim babama da dedi baba alma sen biz alıcaz ama babam olmaz dedi bende eşimin yanında çalışacağım her ay kardeşim için 1 ve ya 2 küçük altın yapabilirsem çok iyi olacak eşimde yaparsın dedi bakalım :) Çok şükür nazar değmesin eşime ve ailesine iyiler :) Ama herşey karşılıklı benim ailemde çok iyi :)

bal kaymak yani. aman nazar değmesin:nazar::nazar:

Abim bir gün gelip evleneceğim dedi sevindik kız arkadaşını davet ettik tanışmak için kız gelmedi.
Bu arada ailem küçük bir ilde yaşıyor. Ablam davet etti yine gelmedi neymiş ortada resmi bir şey yokken gelmesi uygun değilmiş.
Bunu diyen bir kişi mutasıp düşünen biri olması lazım ama bu kız tam tersi abimle gece yarıların kadar özgürce gezebilen biri (yanlış anlaşılmasın eleştirmek için yazmıyorum çünkü ben de öyle düşünen biri değilim)

Bunlara rağmen peki dedik kızın ailesi zaten küçük yerde yaşadığımız için tanıyoruz duyanların hepsi abiniz o kızla evlenirse hayatı biter. Ailesi araştırıldı hoş şeyler duyulmadı. Kızın babası emekli müdür çalıştığı kurumu dolandırmış, abisi kumar oynuyor, gelinleri başka bir adamla görüşüyormuş v.s. iç durumu karışık bir aile buna rağmen sevdiği için kimse sesini çıkarmadı. Abimle kız sevgiliyken kızın babasının fatura yatırma bürosu vardı. Eniştem gitmiş telefon faturasını yatırmış bir ay sonra telefon kapanmış aradıklarında borcun ödenmediği söylenmiş. Eniştem de faturayı yatırdığı büroya gitmiş kusura bakmayın yanlışlık olmuş falan diyip düzeltmişler. Aynı şey bir daha olmuş bu sefer eniştem sinirlenmiş orada çalışan bayana kızmış. Bir müddet sonra o büro kapandı meğer aldıkları parayı kullanıyorlarmış çoğu kişin fatura paraları yanmış. Babası hapse falan girdi zaten girdiği hapis ne ilk ne sondu. Kız abime söylemiş eniştemin gidip dükkanda bağırdığını tabi bizler suçlu olduk.

Ablam ile ben sadece dikkatli ol dedik. Abim için bunu söyedik diye bizler düşman olduk. Nişan oldu gittik bir hoş geldin bile denmedi sanki yabancı insanlar gibi köşeye oturduk nişan bitmeden kalktık biz oradan ayrılınca kız nikah istemiş hoca gelmiş falan filan, duyunca şok olduk ve üzüldük o sinirle ablamla ben kızdık. Abim küstü bize sonra tabi kardeş o da dayanamadı bizde ama çok kırdı bizi. Düğün için en ufak bir hazırlığa anneme karıştırtmadı daha kimse ne evini ne eşyasını gördü oturduğu evi bile görmedim. Kış boyu abimi evlenelim diye bunalttı abim de yaza diyince annemi arayıp sitem etmiş evlenemiyoruz diye annem de kızım niye acele ediyorsun geç olsun güç olmasın demiş bu laf yüzünden anneme küstü. Bizlerle zaten hiç görüşmüyor. Bir abimin maddi durumu pek iyi değildi eşinden boşanmıştı iki çocuk abim de doğal olarak para yardımında bulundu bu kız için kavga meselesi oldu bu arada kız da ailesinin borçlarını ödüyor ev kredisi çekmiş 10 yıl boyunca maaşının yarısı yok abim bunu lafını bile etmedi.
Nişanlıyken kızın annesi annemi aramış abim eşinden ayrı olduğu için çocuklara annem bakıyor. Kızın annesi çocuklarını annesine ver sen niye bakıyorsun diye çıkışmış. Burada maksat çocuklara maddi anlamda abim de ilgileniyordu. Derslerine falan çalıştırıyordu. Annem de sanane benim torunlarımdan demiş bu kadar söyledim diyor. Kadın ayılmış bayılmış hastaneye kaldırmışlar abim annemi azarlamış ne söyledin de böyle hastalandı diye.Nişanda takılan altınlar olduğu gibi kızın ailesine gitmiş abim söyledi söyleseydin takmazdık dedik.

Abim hep bu kızla tanışmadan önce annemi istemeyen kızı ben de istemem derdi. Beraber oturacağız derdi. Babam yok. Bu kıza başta abim söylemiş tabi demiş kız otururum demiş annnesi de ne var ki kızım oturursunuz demiş o çocuklara annelik yaparsın demiş. Ben bunu savunmuyorum herkes ayrı evlerinde olmalı o zaman da dedim aynı evde olmaz ayrı eve çıkın dedik. Aynı evde oturmayı kabul eden kız bir anda ben anneni istemiyorum diye şehrin en uzak yerinde ev tuttular kadın orada çocuklarla yanlız.

Düğünden bir gün önce kına oldu erkek tarafı davetli değildi bize de kına yok denildi gelinleri üç ay önce vefat etmişti yastayız dediler. Abim bile kına yok dedi o gece kız aradı evde misafir var süt lazım alıp gel dedi abim gece yarısı koşa koşa kızın evine gitti sabah yatakta uyurken bir baktım elinde kına var meğer kına gecesi yapıp kendi aralarında eğlenmişler. Bir de utanmadan ölmüş gelinlerinin adını kullanarak yastayız dediler.

Düğün günü o kadar öfkeliydim ki abim zaten gerçekleri söylediğim için benimle kavgalı benim salak eşimde kızın peşinde şoförlük yaptı yok kuaföre yok resim çektirmeye açtım telefonu bağırdım ne işin var onların yanında diye.
Düğün gecesi bileziği iğneyle abimin yakasına taktım kızı da tebrik ettim tek bir resim bile ne ben ne ablam çekinmedik.
Adetlerimize göre düğün gecesi kız alınır erkek annesinin evine gelir. Kız düğün bitince annesinin evine gidip gelinliğini çıkarmış hayretler içinde kaldık. Annem oğlum niye gelmiyorsun diyince yukarı çıktılar yola çıkacaklardı gelin hanım teyzemin zoruyla içeri girdi. Teyzem ayıp içeri gel beş dk diye ısrar edince gelin hanım teyzeme senin amacın ne niye ısrar ediyorsun diye kızmış. İçeri geldi beş karış surat beş dk bile durmadı hemen yola çıktılar.
İlk bayramda geldiler hiç annemde kalmamışlar hep kızın ailesinde kalmışlar sadece bir kere yemeğe gelmişler. Ne kadar acı bir şey...
Şimdi abim benimle konuşmuyor ben onu rezil etmişim. Çok zoruma gidiyor olaylar burada anlattığım gibi ne bir eksik ne bir fazla ben nerede hata yaptım inanın anlayamıyorum.
Biraz uzun oldu ama çok doluyum evlendikleri günden beri kavgalılarmış benim yüzünden kız sürekli beni konuşuyormuş abim kendi kafasına silah dayamış öldüreceğim kendimi diye arayıp soramıyorum konuşmuyor benimle tek hatam düğünde tebrik etmemem ve bileziği abimin yakasına takmam.

merhabalar canım yazdıklarını okudum...gerçekten allah sabır versin böyle durumlar da insanın kardeşiyle görüşmemesi nekadar acıdır biliyorum...ama ben yerin de olsam kardeşimi arardım..sorardım eskiyi de asla açmazdım....o senin abin ama erkek olduğu için grur yapıyordur onlar pek duygusal düşünemez birde haliyle dolduruşa geliyordur ama bence aramalısın hatta evine gitmelisin!!!abin olduğu için senin canın olduğu için...ki abinde eminim çook sevinecektir!!!

valla bence de en dogrusunu yapmışsınız aynı şey benım basıma gelse bende oyle yaparım bana ınsan gıbı muamele etmeyene ben hıç etmem kımse kusura bakmasın hepsını de hak etmış.

''beni hiç tanımadı en ablamla ne benle konuşmuşluğu var diosunuz'' o zaman sizde o kızı hiç tanımıyorsunuz ama çok önyargılısınız bence abinizi istiyorsanız biraz alttan almalı ve orta yolu bulmalısınız.

Beni ilk defa görüyor elimde fotoğraf makinası resimlerini çekiyorum hanımefendi bana öf falan yapıyor
Sizce kim önyargılı???

siz görüyorsunuz ama abiniz görmüyor.yada görmek istemiyor... ama göz göre göre de susmak insanı daha çok kızdırır. Allah kolaylık versin size.:KK14::KK14:

İlk öncelik konu için her iki taraf için sabır dileyerek konuya kendi açımdan yaklaşarak samimi yorum yapmak istedim..

Kızlar ben henüz evlenmedim..Nişanlıyım Allah nasip kısmet ederse 2 ay sonrada düğünüm olacak.(AMİN) Çok zorlu bir nişan süreci gecirdim tam 1.5 sene çok direndim sanırım başarıyorum..Benimde kayınvalidem olacak kişi tipik kayınvalidelere görümcemler ise görmeyim ömrümce denilen insanların bir aynısı..Ki birde akrabam(annemin dayısının oğlu nişanlım) Kayınvalidem eşini annemin dayısını sürekli doldurdu ailem ve benm üzerime saldı..Hakaretler iftiralar ve bir sürü şey..Onlar başka ildeler ben başka..Söz alışverişi için gittiğimde nişanlım askerdeydi..Ve ardımdan gelen dedikodu iftiralar hakaretler çok ağır ve kırıcıydı..Görümcelerim 2 tane 2side yok kapımdan geçirmem onun gibisini yok bebeği olan oğlu için oğlum seni şöyle yapsın seni böyle etsin çok gücüme gidecek şeyler.. Birde akraba olunca dilden dile çok dolaştı.tüm akrabalar komşular bu olaylarla gününü geçirdiler..Kayınvalidem beni çok farklı tarzda anlattı herkese..o kız yaramaz bize fln filan..

velhasıl kelam, bu benim dayımken 1 bilezik taktılar 30.000 lira oldu 1 çaylarını içtim neler oldu..nişanlım benim için adak kesti hepsinin gözüne battı..üstelik hepsinide onlar yemişlerdi..Hakkımda söylenenler yargılamaları farklı bir kişilikle suçlamaları şimdi onları hiç gözümde paklamayacaktır..Görümcem eğer bileziği nişanlıma taksaydı yüzüne bakmamam normal olurdu..Evinize gelmemesi, abinizle arasındaki ilişkiye ciddiyet kazandırmak istemesidir..Gecelere kadar gezmesiyle yargılamak yanlış..ve artık sizin kardeşiniz bir başka kadınla sizin gibi bir hanımla evli bu tür düşünceleri atıp uzlaşmayı denemezseniz sorunlarınız 2 ye katlanacaktır..

Hayırlısı..

Son düzenleme:
İlk öncelik konu için her iki taraf için sabır dileyerek konuya kendi açımdan yaklaşarak samimi yorum yapmak istedim..

Kızlar ben henüz evlenmedim..Nişanlıyım Allah nasip kısmet ederse 2 ay sonrada düğünüm olacak.(AMİN) Çok zorlu bir nişan süreci gecirdim tam 1.5 sene çok direndim sanırım başarıyorum..Benimde kayınvalidem olacak kişi tipik kayınvalidelere görümcemler ise görmeyim ömrümce denilen insanların bir aynısı..Ki birde akrabam(annemin dayısının oğlu nişanlım) Kayınvalidem eşini annemin dayısını sürekli doldurdu ailem ve benm üzerime saldı..Hakaretler iftiralar ve bir sürü şey..Onlar başka ildeler ben başka..Söz alışverişi için gittiğimde nişanlım askerdeydi..Ve ardımdan gelen dedikodu iftiralar hakaretler çok ağır ve kırıcıydı..Görümcelerim 2 tane 2side yok kapımdan geçirmem onun gibisini yok bebeği olan oğlu için oğlum seni şöyle yapsın seni böyle etsin çok gücüme gidecek şeyler.. Birde akraba olunca dilden dile çok dolaştı.tüm akrabalar komşular bu olaylarla gününü geçirdiler..Kayınvalidem beni çok farklı tarzda anlattı herkese..o kız yaramaz bize fln filan..

velhasıl kelam, bu benim dayımken 1 bilezik taktılar 30.000 lira oldu 1 çaylarını içtim neler oldu..nişanlım benim için adak kesti hepsinin gözüne battı..üstelik hepsinide onlar yemişlerdi..Hakkımda söylenenler yargılamaları farklı bir kişilikle suçlamaları şimdi onları hiç gözümde paklamayacaktır..Görümcem eğer bileziği nişanlıma taksaydı yüzüne bakmamam normal olurdu..Evinize gelmemesi, abinizle arasındaki ilişkiye ciddiyet kazandırmak istemesidir..Gecelere kadar gezmesiyle yargılamak yanlış..ve artık sizin kardeşiniz bir başka kadınla sizin gibi bir hanımla evli bu tür düşünceleri atıp uzlaşmayı denemezseniz sorunlarınız 2 ye katlanacaktır..

Hayırlısı..

ne kadar enteresan değil mi dünya değişiyor ama bu kavramlar değişmiyor. yani neden kaynana görümce sorunları yüzyıllardır süregelir. aslında kuşak atladığımızı sanıyoruz hepimiz. yani anlam veremediğim hala böyle tiplerin olması. neye karşı kime karşı savaş veriyorlar. o görümceler kendileri evlense kaynanalar ne yapar kızlarına karşı acaba. benim kardeşim evli biz annem babam dahil olmak üzere kardeşimin eşi incilmesin diye valla gözünün içine bakıyoruz.1 yıldır evli 2 kere 1 er saatten gittim evine haber vererek çok yakın değiliz gerçi ama neden insanlar böyle yapıyor. doğanın kanunu değil mi evlenmek evlenince herkes ayrı bir ev olmuyor mu? herkesin kapısı ayrı değil mi? adını koyamıyorum bu durumların..

şeytan şeytan allah ıslah etsin valla :KK47::KK47::KK47: allah abinede akıl fikir versin.. ne oluyorda insanların bu kadar gözleri boyanıyor ya bazı kanallarda gece yarısı uykumun kaçıpta izlediğim entrika dolu dizilerdeki kötü gelinler gibi aynı pes valla

ne kadar enteresan değil mi dünya değişiyor ama bu kavramlar değişmiyor. yani neden kaynana görümce sorunları yüzyıllardır süregelir. aslında kuşak atladığımızı sanıyoruz hepimiz. yani anlam veremediğim hala böyle tiplerin olması. neye karşı kime karşı savaş veriyorlar. o görümceler kendileri evlense kaynanalar ne yapar kızlarına karşı acaba. benim kardeşim evli biz annem babam dahil olmak üzere kardeşimin eşi incilmesin diye valla gözünün içine bakıyoruz.1 yıldır evli 2 kere 1 er saatten gittim evine haber vererek çok yakın değiliz gerçi ama neden insanlar böyle yapıyor. doğanın kanunu değil mi evlenmek evlenince herkes ayrı bir ev olmuyor mu? herkesin kapısı ayrı değil mi? adını koyamıyorum bu durumların..

Oğlum askerden gelsin evide hazır işide arabasıda altınıda..Durumları kötü olan bir aile değildi mal variyetleri var abisinin hanımına taktıkça takıyorlar bana gelince 4 bileziğe kadar düşmüştü kayınvalidemin binde biri..Görümcelerime gelince beni sevememişler ondan olmazmış..Kendileri kayınvalidemle görümcemler sabah 8 de gelceklermiş akşam 7 de gideceklermiş her hizmetlerini ben yapacakmışım..Ben haftada 2 kere gelsinler ben de sıkılırım yanıma arkdş isterim dedim..vay efendim niye gelemiyormuşlar kendi eşini ve ailesni görümcem evine dahi almaz düşünün artık :mad:

Son düzenleme:
Oğlum askerden gelsin evide hazır işide arabasıda altınıda..Durumları kötü olan bir aile değildi mal variyetleri var abisinin hanımına taktıkça takıyorlar bana gelince 4 bileziğe kadar düşmüştü kayınvalidemin binde biri..Görümcelerime gelince beni sevememişler ondan olmazmış..Kendileri kayınvalidemle görümcemler sabah 8 de gelceklermiş akşam 7 de gideceklermiş her hizmetlerini ben yapacakmışım..Ben haftada 2 kere gelsinler ben de sıkılırım yanıma arkdş isterim dedim..vay efendim niye gelemiyormuşlar kendi eşini ve ailesni görümcem evine dahi almaz düşünün artık :mad:

Allah görümcene öyle bir kaynana versin ki analı kızlı sana yaptıkları aklından çıkmasın.

Allah görümcene öyle bir kaynana versin ki analı kızlı sana yaptıkları aklından çıkmasın.

Allah bence bütün hepimizin başındaki insanları ısllah etsin...benim görümceme kalırsa kaynanasını kovar eve almaz kavga eder diğeri eşinin büyük dedesini döver..ciddi anlamda sorunlu insanlar yani.

Çok güzel bir konuya degindiniz, insan önce insan olarak kötüdür demistim. Gelin görümce olabiliyor, elti kendi kötü degilken aynı zaman da elti olan gelin kötü olabiliyor ama, tek fark bakıs acısı..
Sizin görümceniz size böyle davranırken kendi esinin ailesini istemiyor...
Kötü bir gelin, kötü bir görümcenin ta kendisi olmus oluyor..

buradan şu sonuç çıkıyor demekki önce kimin sesi çıkarsa hep o haklı görünüyor beylerin gözünde. Karısı çok konuşan ailesine karşı, ailesi çok konuşan da eşine karşı doluyor demekki. bir orta yolu yokmu bu işin yahu :KK37:

buradan şu sonuç çıkıyor demekki önce kimin sesi çıkarsa hep o haklı görünüyor beylerin gözünde. Karısı çok konuşan ailesine karşı, ailesi çok konuşan da eşine karşı doluyor demekki. bir orta yolu yokmu bu işin yahu :KK37:

canım bu çok ince bir çizgi. kim önce sobe yaparsa oyunu alıyor. yoksa uzatmalarda analar bir adım öne geçiyor.:KK1:

Herşeyi gelip size yetiştiren abiniz sizin kızın ailesi hakkında söylediklerinizi de kıza yetiştirmiş. Sonuç ortada ve bence siz kızı istemediğiniz için de kız size çok tepkili. Kızın ailesinde ki kişilerin şereflerine ve namuslarına yönelik isnatlarınız var. Birisi sizin ailenize bu tür isantlarda bulunsa idi onlarla aile olmayı düşünmek gibi bir hata yapar mıydınız ? Olaki ailesi dediğiniz gibi kızın suçu ne !!! Bence kız çok iyi ve abinle de çok iyi anlaşıyor! Aksi halde abin kredi çekip borç altına girmeyi göze almazdı evlenmek için demek ki öyle değil mi?

Siz gelini tanımaya çalışmadınız, istemediniz, o da sizi istemiyor.

canım bu çok ince bir çizgi. kim önce sobe yaparsa oyunu alıyor. yoksa uzatmalarda analar bir adım öne geçiyor.:KK1:

biz çocukken ortada sıçan oynardık bu evlilik de onun gibi bişey sanırım ben daha anlayamadım :KK31:
Allah nazarlardan saklasın dağlara taşlara ya rabbim kayınvalidem ne oğluyla ne de benimle samimi. Düğünde bayramda ancak görüyoruz birbirimizi. hatta eltim 10 senelik evli daha evime toplasan 10 defa gelmedi çok ince düşünür rahatsız etmemek için gelmez sen çağırmadan demiştide inanmamıştım:nazar:

Herşeyi gelip size yetiştiren abiniz sizin kızın ailesi hakkında söylediklerinizi de kıza yetiştirmiş. Sonuç ortada ve bence siz kızı istemediğiniz için de kız size çok tepkili. Kızın ailesinde ki kişilerin şereflerine ve namuslarına yönelik isnatlarınız var. Birisi sizin ailenize bu tür isantlarda bulunsa idi onlarla aile olmayı düşünmek gibi bir hata yapar mıydınız ? Olaki ailesi dediğiniz gibi kızın suçu ne !!! Bence kız çok iyi ve abinle de çok iyi anlaşıyor! Aksi halde abin kredi çekip borç altına girmeyi göze almazdı evlenmek için demek ki öyle değil mi?

Siz gelini tanımaya çalışmadınız, istemediniz, o da sizi istemiyor.

nedense banada öyle geldi !

biz çocukken ortada sıçan oynardık bu evlilik de onun gibi bişey sanırım ben daha anlayamadım :KK31:
Allah nazarlardan saklasın dağlara taşlara ya rabbim kayınvalidem ne oğluyla ne de benimle samimi. Düğünde bayramda ancak görüyoruz birbirimizi. hatta eltim 10 senelik evli daha evime toplasan 10 defa gelmedi çok ince düşünür rahatsız etmemek için gelmez sen çağırmadan demiştide inanmamıştım:nazar:

ee sen de iyiymişsin. yoksa bu kaynana sorunları gerçekten zamanla insanın midesine oturuyo bozuk kabak tadını andırıyo artık. herkeste bir sorun işte.

ee sen de iyiymişsin. yoksa bu kaynana sorunları gerçekten zamanla insanın midesine oturuyo bozuk kabak tadını andırıyo artık. herkeste bir sorun işte.

maşallah de lütfen:KK53:
ben henüz çok yeniyim 4 aylık evliyim ama eşimde ailesiyle arasına sınır koymuş aramızda ister istemez görünmez bir seviye çizgisi var. Allah herkese yardımcı olsun yakın arkadaslarımı görüyorum çok çekiyorlar.

X