Saç Dökülmesi, Yıpranmış, Kırılmış Saçlar Genc yasta sac uzatmak boy uzamasini engeller mi?

Yıpranmış Kırılmış Saçlar, Saç Dökülmesi ve Çözümleri

petitmathilda

Cry me out
Kayıtlı Üye
5 Şubat 2010
62
0
Onceden bi yerde okumustum ama simdi bulamiyorum. Bide bi kac kisiden duyuyodum. Bu konu hakkinda bilgisi olanlar bizi bilgilendirebilir mi? opuyorumnanaktan

kendimi tutamaarak b konuya maydnoz oluyorum, her duydugunuza inanmayin kardesim, biraz mantik yürütün, böyle bir sacma soruu olamazzzz

kendimi tutamaarak b konuya maydnoz oluyorum, her duydugunuza inanmayin kardesim, biraz mantik yürütün, böyle bir sacma soruu olamazzzz

her duyduğuma inanmadığım icin bu başlığı açtım.ayrıca bilimsel bir sonucu var bunun kemik gelişimini engelledigine dair.. Asıl siz bilmediginiz konu hakkında yorum yapmayın ! bilmiyosan oku geç , inan bu zor değil.

Çünkü saç için kullanılan vitaminlerin çoğu boyu uzatmak için.. Örnegin , demir.. Bunlar gelismekte olan cocugun boyunu etkiler!..

Ayrıca , araştırdıgım sonuclar internetten buldugum , kiminin salladıgı çözümler değil.

Dün kuaförede bir çocuk gördümm..Çocuk 7 yaşlarındaydı saçı nerdeyse boyu kadardı...Doğduğundan beri çocuğun saçını hiç kestirmemişlerrr..90 cm belkide vardı abartmıyorumm..Ama çocuğa gerçekten üzüldümm boynu saçları taşıyamayacak kadar gür ve uzundu...ıçimden bu saçlar bu çocuğu bitirir dedim durdumm...çocuğun gerçekten büyümesinde engeller oluşturabileğini düşündümm..Şimdii forumda dolaşırken başlığıı görünce canlı canlı yazayım dedim :KK70:

Dün kuaförede bir çocuk gördümm..Çocuk 7 yaşlarındaydı saçı nerdeyse boyu kadardı...Doğduğundan beri çocuğun saçını hiç kestirmemişlerrr..90 cm belkide vardı abartmıyorumm..Ama çocuğa gerçekten üzüldümm boynu saçları taşıyamayacak kadar gür ve uzundu...İçimden bu saçlar bu çocuğu bitirir dedim durdumm...çocuğun gerçekten büyümesinde engeller oluşturabileğini düşündümm..Şimdii forumda dolaşırken başlığıı görünce canlı canlı yazayım dedim :KK70:

Hehe tesekkurler. :) Zaten bu konuyu ben iyice arastirdim , gercekten cok etkilermis.

Bilimsel araştırma yapılmış mı bu konuda?Araştırma sonucu bu yönde ise yapabileceğimiz tek şey saçlarımızı kestirmek olacaktır.kaydirigubbakcemile3

Ergenlik genini bulan Türk bilim insanı, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Topaloğlu, Çocuklarda ``büyümeyi engelleyeceği`` gerekçesiyle saçların kesilmesinin hiçbir bilimsel dayanağının bulunmadığını söyledi.

Prof. Dr. Topaloğlu, yaptığı açıklamada, düzenli beslenme, iyi bir sosyal ortam, sağlıklı bir ruh hali ve sevginin çocuğun gelişimindeki en önemli etkenler olduğunu, bunun dışında halk arasında çocuk gelişimiyle ilgili anlatılan çoğu hikayenin doğru olmadığını belirtti.

Kız ya da erkek olsun çocukların bebeklik döneminden itibaren saçlarının sürekli kısa kesilmesinin vücut gelişimine hiçbir katkısının olmadığını ifade eden Topaloğlu, ``Saçın uzatılmasının vücudun gücünü azaltıp büyümeyi engelleyeceği yönündeki söylentilerin hiçbir bilimsel dayanağı bulunmuyor`` dedi.

Topaloğlu, bazı çocukların saçları kesilse de kesilmese de son derece sağlıklı olduğunu, bu durumun çocuğun genel vücut sağlığı ve genleriyle ilişkisinin bulunduğunu belirterek, ``Vücudun genel sağlık durumu bozulduğunda elbette bundan saçlar da etkilenir`` diye konuştu.

Anne ve babası gür saçlı ya da ailede saç yapısı güçlü bireylerin olması durumunda çocuğun da saçlarının aynı özellik taşımasının normal olduğuna dikkati çeken Topaloğlu, şöyle devam etti:

``Bunun tam tersi durum da söz konusu. Genetik saç yapısı bozuk olan, ince telli ve güçsüz saçlara sahip bir çocuğun saçını sürekli kestirseniz de istenilen sonuç elde edilemez. Çocuğun aldığı vitaminleri saçların çekmesi zaten metabolik olarak mümkün değil.``

ne alakası var akıl var mantık var yaa
hormonlarla ne ilgisi var saçların
benim saçlarım çocukken hep kısaydı ama 160 cm kaldım
ööle olsa selvi boylu olurdum

vücuttaki mineral mi vitamin mi ne onların saçlara akışı olacağı içinmişmiş, vücuttaki mineral mi vitamin ne eksikliğine neden olurmuşmuş, ben de böyle duydum hep, doğru dürüst duyamamışım ama böyle bir şeydi, zatı bu savdan yola çıkıp annem babam saçlarımı kestirirdi, ama yine de 1.62 yim :KK1:

ama şunun doğruluğu kesin, küçükken saçları devamlı kestirirsen hele hele sıfır numara yaptırırsan devamlı, ilerde saçların çok gür oluyor, misal ben :KK1:

evt cnm ben de duymuştum böyle birşey ve gayet mantıklı bence henüz gelişimini tamamlamamış çocuklar için sonuçta saç da proteinlerden oluşuyor saç ne kadar çok ve uzunsa vücüdun o kadar çok protein üretmesi gerek bu da gelişimi etkiler...

arkadaşlar valla bazen böyle başlıklar okuyunca çıldırasım geliyor.
şimdi elinize bi makas alın
sonra 3 tel saçınızı 1 cm kadar kesin

canınız yandı mı?
hayır
çünkü saç kökü dışında kalan yerler canlı değildir.
dolayısıylaa ister kestirin ister uzatın saç dibini etkilemez.
saçlarınız ayda 1 cm uzamaya devam eder.
saçlar "hobba çok uzucam ben hadi bu ay 5 sonraki ay 10 cm uzayayım vücudun bütün vitaminciklerini mineralciklerini kullanayım" demiyor

ha diyorsanız ki benim vitaminlerim hep kafama gidiiyiii boyum güdük kalıcak
o zaman kazıtın saçınızı
bakalım uzucak mısınız :KK9:

ayrıca saçlarımız ne menem proteinler kullanıyormuş ki kemiği engelliyormuş vay be :)
kemikte kalsiyum var saçta keratin ne alaka ya
hayır bir de ben çok araştırdım fln diye burda ahkam kesiyorsunuz ya pek komik oluyorsunuz :KK60:
nerden araştırdınız acaba kim bilir hangi forumda neresinden uydurup yazdı millet.

ha şimdi hala ikna olmadıysanız kazıtın saçınızıı. "kafamı kazıttım ayda 2 cm uzuyorum yuppi" diye başlık açın. altına da " idrar da sürdüm kafama saça çok faydalı boyum 1.75'e varınca artık kazıtmayı bırakıcam böylece hem gür ve sağlıklı saçlarım hem de selvi boyum olacak :KK66: "diye mesaj yazın

Son düzenleme:
arkadaşlar valla bazen böyle başlıklar okuyunca çıldırasım geliyor.
şimdi elinize bi makas alın
sonra 3 tel saçınızı 1 cm kadar kesin

canınız yandı mı?
hayır
çünkü saç kökü dışında kalan yerler canlı değildir.
dolayısıylaa ister kestirin ister uzatın saç dibini etkilemez.
saçlarınız ayda 1 cm uzamaya devam eder.
saçlar "hobba çok uzucam ben hadi bu ay 5 sonraki ay 10 cm uzayayım vücudun bütün vitaminciklerini mineralciklerini kullanayım" demiyor

ha diyorsanız ki benim vitaminlerim hep kafama gidiiyiii boyum güdük kalıcak
o zaman kazıtın saçınızı
bakalım uzucak mısınız :KK9:

ayrıca saçlarımız ne menem proteinler kullanıyormuş ki kemiği engelliyormuş vay be :)
kemikte kalsiyum var saçta keratin ne alaka ya
hayır bir de ben çok araştırdım fln diye burda ahkam kesiyorsunuz ya pek komik oluyorsunuz :KK60:
nerden araştırdınız acaba kim bilir hangi forumda neresinden uydurup yazdı millet.

ha şimdi hala ikna olmadıysanız kazıtın saçınızıı. "kafamı kazıttım ayda 2 cm uzuyorum yuppi" diye başlık açın. altına da " idrar da sürdüm kafama saça çok faydalı boyum 1.75'e varınca artık kazıtmayı bırakıcam böylece hem gür ve sağlıklı saçlarım hem de selvi boyum olacak :KK66: "diye mesaj yazın

tatlım bu gelişme çağındaki çocuklar için geçerli gelişimini tamamlamış biri tabi ki saçını kazıtınca uzamaz...:KK1:ve öyle çok abartılı uzamadan da bahsedilmiyor etkiler deniliyor sadece...

arkadaşlar 3 yaşındaki kuzenimi doktora götürdüğümüzde çocuğun traşı gelmiş kestirin saçını demişti ben oğlumun saçını hemen traş ettiriyorum gelişimini etkiliyor dedi. yani bunu söyleyen çocuk doktoru nedenini biz bilemeyiz ama boş yere söylemez gibime:44::44: geliyor.:44:

X