Gerçekten böyle hayatı olan var mı?

Evimde gereksiz eşya yok. İşlerimi kolaylaştıracak kaliteli dikey şarjlı süpürge ve silva mop. Tam kurtarıcı ikisi de. Asla iş ertelemem ki en önemlisi bu. Her gün yarım saat temizlik ve düzene ayırıyorum.

Sabah 7 kalkış-08. evden çıkıyorum. Akşam 6'da evdeyim. Eşim sofrayı genelde hazırlamış oluyor. Yemek yeme toplama faslı 19'u buluyor. 19.30'a kadar tüm evi evde geçiriyorum. Toplama, lavabo tuvalet yıkama, mutfağı temizleme, evi sil süpür kapanış. Yarım saate hepsi bitiyor her gün yaptığım için. Yemek yapacaksam 45 dk oluyor bu süre. Ondan sonra oğlumla parka gidiyoruz ya da birlikte aktivite yapıyoruz saat 20.45-21.00'e kadar. Sonra ufaklığı yıkayıp yatırıyoruz babası uyutuyor ben de spor yapıyorum o arada 30-40 dk, sonra duş ve kişisel bakım. Akşam 22.30-24.00 arası eşimle bize ait zaman. Hafta içi böyle. Bu hafta eşimle bize kalan zamanda salça yapacağız çift aktivitesi olarak. :)

Yok herkesin tarzı farklı. Bir insan düzenli olabilir, olmayadabilir. Ama düzenli her insana kakılmış muammelesi yapmak mantıklı değil sadece. Evimin toplu ve temiz olması, spor yapmak filan bana angarya gelmiyor pozitif hissettirdiği için. Başkası bunu elzem bulmayabilir. Bu çok doğal bence. Ama böyle insanlar var yani.
Yarım saatte hem evi, hem banyoyu hem de mutfağı nasıl temizleyebiliyorsunuz, ya yemeği 15 dk da nasıl halledebiliyorsunuz? Benim b. makinesini boşaltıp kirlileri yerleştirip sadece tezgahı temizlemem bile daha fazla sürüyordur, gerçekten şaşırdım, maaşallah.

Bu sosyal medya olayı şuna benziyor .Ben misafir geleceği zaman bı temizlik yaparım ,bı temizlik yaparım .Çocuklarıma da hep şunu söylerim bı temiz görsünler sonra sizi salıcam😂Yani bence o da bir fotoğraf karesi Bir an olduğunu unutmayın .Tabi gerçek hayatta olmaz .

3.5 yaşında kızım var. Yemeğe 8 kişi çağırdım. 3 gündür aralıksız ev toparlayıp temizliyorum yine de olmadı. Onlar hep yalan. Yorumum bu kadar.

Saygılarımla,
Shusui

bu arada evi her gün deli gibi temizlemek değil derdim, gerçekten mükemmel ev kadını olana kimse madalya takmıyor
ama bakımlı olmak, sistemli olmak, bugünün işini yarına bırakmamak bunlar önemli.
Ki bunları da yapmak çok kolay olmuyor işte maalesef

Herşey bir arada olmuyor. 😬 Yogami, sporumu aksatmam. Saç, baş, kiyafet konusunda motivasyonum yuksektir.
Hatta oturup incecik fircalarla nail art yapmaya vakit harciyorum bunlarda
bikmiyorum, kendimle ugrasirim, bakarim ama gel gelelim mutfakta gecirdigim 10 dakika beni daraltiyor resmen. 🙄

Yarım saatte hem evi, hem banyoyu hem de mutfağı nasıl temizleyebiliyorsunuz, ya yemeği 15 dk da nasıl halledebiliyorsunuz? Benim b. makinesini boşaltıp kirlileri yerleştirip sadece tezgahı temizlemem bile daha fazla sürüyordur, gerçekten şaşırdım, maaşallah.
Her gün yaptığım için pislenmiyor. Hafta içi pratik yemekler yapıyoruz zaten. Mesela bu akşam yarın fırına atılmak üzere tavuk ve patates baharatlayıp dolaba attım. Eşim gelince fırına atacak ve salata yapacak yanına. 10 dk mı bile almadı marine etmek. Çok büyük bir mutfağım yok o yüzden hızlı toplanıyor. Elim alışmış heralde.

Bir insan hem ev işi,hem çocuk,hem yemek,hem eş,hem kendine bakım bunları tek başına yapamaz. Bişeyler illaki eksik olur. Hepsi tamsa eğer yardımcı vardır evde,çok takmayın yani. Alın bi yardımcı bakın keyfinize

Bir insan hem ev işi,hem çocuk,hem yemek,hem eş,hem kendine bakım bunları tek başına yapamaz. Bişeyler illaki eksik olur. Hepsi tamsa eğer yardımcı vardır evde,çok takmayın yani. Alın bi yardımcı bakın keyfinize
Allalla yapan var gerçekten, hatta ben hem çalışıp hem hepsini kendim yapıyorum,hiç de insanüstü varlık filan değilim bildiğin ortahalli çalışan kadınım...ha kimse mükemmel değildir tabii,arada camları 2 ayda bir sildigim olmuştur arada kuaföre de giderim ( Pandemide onu da kendim yapıyorum) ama siz böyle söyleyince tuhaf oldum, ben mi acayibim anlamadım

Konu bu aralar baya bu aslında hayatımdan genel anlamda memnunum hatta bazı şeyleri çok takmıyorum(temizlik, yemek vs.) ama inanın yapanı görünce içimden "yav arkadaş millet bunu nasıl başarıyor." diyorum. Millet dediğim şu sosyal medyada her şeyi düzenli olanlar. Aslında konuyu açmayacaktım ama az önce bir sosyal medyada yemek vs bakarken üst üste karşıma 3 4 kez çıktı bu durum aaaaaa oldum
Mesela çekmiş kadın yemek yapılmış, her yer süpürüp silinmiş, çamaşır yıkanmış, yıkanan ütülenmiş, ütüler kaldırılmış hatta parka gidilmiş😑 kıskanmak mı değil içimdeki ama hayret etmek diyelim ya ben temizlik yapsam yemek yapamıyorum, yemek yapsam her yer dağılıyor. İki kızım var. Çocuk odalarını toplayıp tam yatak odasına geçerken bir tanesi odasını dağıtıp diğerine geçiyor dağıtmaya, çamaşır yıkasam asılmadan kalıyor yemeğe koşarken, süpürge bitti derken bir şey dökülüyor yok ben tamam gayet kabulüm ama yapan cidden nasıl yapıyor valla meraktan yapacağımdan değil.
🤣🤣🤣 Ben de sonradan aydinlananlardanim. Hemen hemen pandemiye kadar hep kendimi parçaladım ev işleri diye. Neymiş, benim evimi kimse benim kadar iyi! temizleyezmis. Artik haftalik bir abi, bir abla geliyorlar, sagolsunlar herseyi yapıp gidiyorlar. Yemek desen haftanın 4 günü yapıyorsam, 3 günü dışarıdan. Misss gibi hayatmis, hic olmadığım kadar pozitif ve mutluyum. Kendimi heba ettiğim yıllara acıyorum 🥳

Konu bu aralar baya bu aslında hayatımdan genel anlamda memnunum hatta bazı şeyleri çok takmıyorum(temizlik, yemek vs.) ama inanın yapanı görünce içimden "yav arkadaş millet bunu nasıl başarıyor." diyorum. Millet dediğim şu sosyal medyada her şeyi düzenli olanlar. Aslında konuyu açmayacaktım ama az önce bir sosyal medyada yemek vs bakarken üst üste karşıma 3 4 kez çıktı bu durum aaaaaa oldum
Mesela çekmiş kadın yemek yapılmış, her yer süpürüp silinmiş, çamaşır yıkanmış, yıkanan ütülenmiş, ütüler kaldırılmış hatta parka gidilmiş😑 kıskanmak mı değil içimdeki ama hayret etmek diyelim ya ben temizlik yapsam yemek yapamıyorum, yemek yapsam her yer dağılıyor. İki kızım var. Çocuk odalarını toplayıp tam yatak odasına geçerken bir tanesi odasını dağıtıp diğerine geçiyor dağıtmaya, çamaşır yıkasam asılmadan kalıyor yemeğe koşarken, süpürge bitti derken bir şey dökülüyor yok ben tamam gayet kabulüm ama yapan cidden nasıl yapıyor valla meraktan yapacağımdan değil.
Sosyal medyadakiler genelde şey ben hemen özet geceyim yardımcı biri + eş desteği + misafirsiz karı koca varsa çocuk çekirdek aile + herzaman mutluyuz huzurluyuz cocukluyiz ha birde bolca paralıyız . 😁 mutlu olduklarını düşünmüyorum 24 saat telefon karşısında rol yapıyorlar sanki herşey dört dörtlük gibi . Bana mı garip geliyor acaba bazı şeyler özel hayat diye birşey yok başlı başına ? Bol tatil bol reklam bol gösteriş. Nadiren baktigim önüme düşen biri var . Sürekli dört dörtlük yemek sofra ev aile hayatı yaşadığını kanıtlamaya çalışıyor ama o kadar belli ki mutsuz olduğu . Mantık kurmak Gerekirse hergun sabah akşam gezip nasıl sürekli temizlik yapsın yemek yapsın eve geldik sonunda şükür falan yazıyor ardından sarmalar pastalar çorekkler ... sabah evden çıkıyor akşam geliyor eline bir fıs fis oh evim mis gibi tertemiz hadi canım ya diyesim geliyor gorduklerinize inanmayın hiçbirşeye onlar sadece rol yapıyor kimse dört dörtlük herzaman işini yapamiyor ki elinden geldiği kadar yapan elbet ki var onların yapamadıkları zamanlarda oluyor . 😉 konuyla alakası yok ama içimden geldi anlatmak istedim böyle yeni fenomendir şu bu çıktığı zamanlar bir bakıyorum hergun güller gezmeler kıyafetler lüks marka hediyeler havalarda uçuyor ya adamlar heran romantik 🤣 kendi ilişkime baktim çok güzel hicbir sorun yok durduk yere bende neden yok bunlar nasıl böyle diye kendi kendimi manipüle ettim bir süre sonradan anladım ki hepsi yalan kadına bakıyorum övüyor storiler hediyeler adamın hesabına bakıyorum hayattan bıkmış kadın supriz yemek masası falan paylaşıyor adam başka yerde alakası bile olmayan şeyler sadece bizleri kandırıyorlar 🤣

Allalla yapan var gerçekten, hatta ben hem çalışıp hem hepsini kendim yapıyorum,hiç de insanüstü varlık filan değilim bildiğin ortahalli çalışan kadınım...ha kimse mükemmel değildir tabii,arada camları 2 ayda bir sildigim olmuştur arada kuaföre de giderim ( Pandemide onu da kendim yapıyorum) ama siz böyle söyleyince tuhaf oldum, ben mi acayibim anlamadım
Tabikide yapabilirsiniz herkes yapabilir bazen sizinde yorulduğunu şu bu olur bunlar normal . Konuda anlatılmak istenen sürekli dört dörtlük hayat yaşıyor gibi sunan sosyal medyada popüler kişiler insan şaşırıyor herşeyleri mı böyle olur diye :KK51: yoksa siz harikasınız ne kadar güzel bende öyleyim yapıyorum bazen uapamadigim oluyor elbet ... Işte etkileri altında kalıp şaşırıyoruz bazen ağam bizimle dalga geçir herhal diyesim geliyor :rolleyes:

Tabikide yapabilirsiniz herkes yapabilir bazen sizinde yorulduğunu şu bu olur bunlar normal . Konuda anlatılmak istenen sürekli dört dörtlük hayat yaşıyor gibi sunan sosyal medyada popüler kişiler insan şaşırıyor herşeyleri mı böyle olur diye :KK51: yoksa siz harikasınız ne kadar güzel bende öyleyim yapıyorum bazen uapamadigim oluyor elbet ... Işte etkileri altında kalıp şaşırıyoruz bazen ağam bizimle dalga geçir herhal diyesim geliyor :rolleyes:
Sosyal medya kullanmadığım için kimlerden nasıl bir atmosferden bahsedildiğini anlamıyorum , hiç seyretmedim o evini barkini paylaşan insanları belki o yüzden garipsedim yazılanlari,..Bak o kadar anlattınız hala inanamıyorum bı insan niye evini çocuğunu sofrasını kocasını filan uluorta paylaşır , kim niye seyreder ki, işi gücü yok mu insanların deli mi bunlar diyorum :-) saskinligim tamamen SM cehaletimden

Sosyal medya kullanmadığım için kimlerden nasıl bir atmosferden bahsedildiğini anlamıyorum , hiç seyretmeden o evini barkini paylaşan insanları belki o yüzden garipsedim yazılanlari,..Bak o kadar anlattınız hala inanamıyorum bı insan niye evini çocuğunu sofrasını kocasını filan uluorta paylaşır , kim niye seyreder ki, işi gücü yok mu insanların deli mi bunlar diyorum :-) saskinligim tamamen SM cehaletimden
En güzelini yapıyorsunuz bende takip etmiyorum önüme çıkıyorlar arada keşke bende kapatıp tamamen uzaklassam çok güzel olur . Fazla takılmak hatta bulunmak bile zararlı anlattığım gibi durduk yere güzel giden ilişkimi mahvedecektim kendi kendimi sorguladım bir süre bana neden olmuyor diye taaki gerçekleri göresiye hayal dünyasından çıkasıya kadar

Tebrik ederim yapabiliyorsanız ama ben çok yıpranırdım. Vakit yok zaten. Sabah uyanıyorum duş makyaj saç. Bazen kuaföre gitmek için daha erken uyanıyorum hatta. Gün içinde iş. Yarattığım boşluklarda tırnak,cilt bakımı,boya vs yaptırıyorım haftaiçinde. Haftasonumu bunlara ayırmak istemiyorum çünkü. Kendi işim olmasa mecburen haftasonu mu ayıracaktım bunlara. Akşam eve gelince zaten yorgunum temizlik,yemek,çocuklar bla bla hangisine yeteyim. Yetemem.. Akşam eve geldiğimde ev mis gibi,yemek pişmiş ve evde iş kalmamış oluyor. Bende biraz yorgunluk atıp eşime ve çocuklarıma ayırıyorum uykuya kadar olan zamanı.. Eğer evde yardımcı olmasa akşam mesaisinde süpürge,vileda,wc temizleme tüm bunların arasında yemek pişirme falan olacak sanırım. Bunlar günlük iş hadi neysede cam,kapı dolap ne zaman silinir allah bilir. Tatil günlerinde diyeceksiniz muhtemelen. Ben yapamam.. tatil günü bizim için aileye ayrılan,iyi vakit geçirilen,her zaman bedenen olmasada zihnen dinlendiğimiz günler. Eşimde hiç sevmez temizliğe dair işleri. Bırak şunu falan der elimde bişey görse. O yüzden yapmıyorum,yapmakta istemiyorum. En çok kendime ve aileme vakit ayırmayı seviyorum. Süpürgeyle camla kendimi yoramam.

Sen de sabah 5 te süpürge tutmiycan bacım herhalde :-) ben 5- 6 arası duş makyaj giyinme, 6-7 arası kızı kocayı uyandırma besleme tarama giydirme 7-7 buçuk arası ortalık toplama yatak kapatma 7 buçuk 8 buçuk ev ahalisini ise okula bırakma, 9 işe varış, 17 işten çıkış, 18 ev ahalisini okuldan işten toplayıp eve varış, sonrası yemek bulaşık çamaşır hızlı sil süpür 11 istiklal marşı kapanış şeklinde gidiyorum...bı de haftalık menü ve dondurucuyu hazirlik , alışveriş, ütü , kek , kurabiye ayrıntılı temizlik filan haftasonu yapılip stoklanacak tabii, anca yetisiyor
maşallah maşallah

Sosyal medyada gördüğünüz her şey öyle değil aslında paylaşmak için yapıyorlar ha böyle kişiler yok mu var biliyorum. Ama kendinizi başkalarıyla kıyasmayın herkesin evi köyü ayrı siz nasıl mutluysanız öyle yaşayın

Tebrik ederim yapabiliyorsanız ama ben çok yıpranırdım. Vakit yok zaten. Sabah uyanıyorum duş makyaj saç. Bazen kuaföre gitmek için daha erken uyanıyorum hatta. Gün içinde iş. Yarattığım boşluklarda tırnak,cilt bakımı,boya vs yaptırıyorım haftaiçinde. Haftasonumu bunlara ayırmak istemiyorum çünkü. Kendi işim olmasa mecburen haftasonu mu ayıracaktım bunlara. Akşam eve gelince zaten yorgunum temizlik,yemek,çocuklar bla bla hangisine yeteyim. Yetemem.. Akşam eve geldiğimde ev mis gibi,yemek pişmiş ve evde iş kalmamış oluyor. Bende biraz yorgunluk atıp eşime ve çocuklarıma ayırıyorum uykuya kadar olan zamanı.. Eğer evde yardımcı olmasa akşam mesaisinde süpürge,vileda,wc temizleme tüm bunların arasında yemek pişirme falan olacak sanırım. Bunlar günlük iş hadi neysede cam,kapı dolap ne zaman silinir allah bilir. Tatil günlerinde diyeceksiniz muhtemelen. Ben yapamam.. tatil günü bizim için aileye ayrılan,iyi vakit geçirilen,her zaman bedenen olmasada zihnen dinlendiğimiz günler. Eşimde hiç sevmez temizliğe dair işleri. Bırak şunu falan der elimde bişey görse. O yüzden yapmıyorum,yapmakta istemiyorum. En çok kendime ve aileme vakit ayırmayı seviyorum. Süpürgeyle camla kendimi yoramam.
Ne mutlu size, imkanınız varmış yardımcı alabiliyorsunuz, benim olsa ben de alırdım ama mümkün değil. Bizim kız çok masraflı :-) Benim maaş olduğu gibi onun okuluna, kursuna, üstüne, başına, birikimine gidiyor.Supurgeye cama ben de bayilmiyorum ama vakit yaratıp kendim yapmaya alıştım herşeyi, bir noktadan sonra başkasının düzenime müdahale etmesi düşüncesi bile daha çok yoruyor beni.

benim sosyal medyada sarma sararken cekilmis fotom var :rapci:

belirteyim, hayatimda sadece 1 kez sarma sardim bu arada :KK48:

bu sosyal medya yorumum.

onun disinda evin son derece duzenli, temiz vs olusunun, evde 3-5 cesit yemek bulunmasinin cok gerekli olmadigini biliyoruz,
evlerimiz muze degil yasam alanidir, temiz oldugu olur, kirli oldugu olur, daginik oldugu olur, yasam alaninda bunlar olur yani, normaldir.
Kimisi sever, icinden gelerek duzenli tutar, kimisi sevmez zorunluluk hallerinde yapar,
cok kendinize yuklenmeyin, evinizde huzurlu olmaya bakin, sizi huzurlu kilan ne ise o.

benim calisan kadin olup, ev isi yapmaktan da son derece haz alan, hatta terapi gibi gordugunu soyleyen arkadaslarim var mesela, ya da onbes cesitle misafir agirladiginda gozlerinin ici gulen arkadaslarim, bir de ben varim zorunlu olani oldugu kadar yapan. Herkes evinde huzurlu ise bence hepsi normal ve guzeldir.

Yapana tü kaka pis, yapmayana da kendini düşün keyfine bak yaklaşımını doğru bulmuyorum.ha çocuklu bir evde hepsini sürekli yapabilmek zaten imkansız ve eğer oluyorsa kadın akşama kadar mahvoluyordur o kesin.
Ama eşi tarafindan destek gören,mutlu bir insan o işleri yapma motivasyonunu kendinde bulabilir.2. şart evdeki tüm fazlalıklardan kurtulmak ve iş yükünü hafifletmek.
Açıkçası benim hem moralim bozuk(eşimden boşanma aşamasındayım)
Hem de bı yeri toplarken bakıyorum kızım şoke saça ekmek yiyor,kardeşi kraker dolu tabağı yere çalıyor mesela ya bunu görünce içimdeki heves bı kaçıyor ki o anda bakıyorum yerler süpürülecek,çamaşır katlanacak,oyuncaklar her yerde,mutfak dağılmış.birak otur herşey berbat diyorum.kendime gelmem zaman alıyor.ama evimi temiz ve düzenli tutmayı seviyorum bu harika bişey bana da iyi hissettiriyor.tek sorun motivasyonun yok,olanı da çocuklar alıp götürüyor

Ne mutlu size, imkanınız varmış yardımcı alabiliyorsunuz, benim olsa ben de alırdım ama mümkün değil. Bizim kız çok masraflı :-) Benim maaş olduğu gibi onun okuluna, kursuna, üstüne, başına, birikimine gidiyor.Supurgeye cama ben de bayilmiyorum ama vakit yaratıp kendim yapmaya alıştım herşeyi, bir noktadan sonra başkasının düzenime müdahale etmesi düşüncesi bile daha çok yoruyor beni.
Ben çalışmayı yaşam standartımı arttırmak olarak görüyorum. Kazanıp,kazandırayım diyorum. Diğer yandan bende rahat ediyorum. Düzenli yardımcı modelinde sizin düzeniniz onunda düzeni oluyor zaten. Günlük olarak ne iş yapılacaksa o biliyor,yönlendirmeye gerek kalmıyor. Bide yemek olayında başarılıysa tadından yenmez. Tabi bunu bulmak zaman alıyor.. Kimse bayılmıyordur eminim ama kısmende olsa kendimizi rahatlatmalıyız diye düşünüyorum. Akşam eve yorgun gelip yemek temizlik ütü düşünmek istemiyorum. Haftasonum bana ve aileme ait olsun istiyorum. Haftasonuna iş kalmasın diye kişisel bakım işlerimi bile haftaiçi halletmeye özen gösteriyorum. İmkan yoksa yapacak bir şey yok tabi,çok kasmadan olduğu kadar demek lazım.

X