Gitmek istediğim bir yer hakkında bilgiye ulaşamıyorum

Miracle Ladybug

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Temmuz 2015
6
5
Mezun olduğum lisedeki bir arkadaşımdan, Büyükada Aya Yorgi'de dilek dilenmesi hakkında bilgiler almıştım. 23 Nisan'da çok kalabalık olduğunu, 24 Eylül'de gidilirse daha rahat hareket edebileceğimizi söylemişti. Kendisi o gün için Bursa'dan tur düzenleyecekti. Bende cep telefonu olmasına rağmen şu anda ona ulaşamıyorum. Orada üç dilek dilediğini ve gerçekleştiğini söylediği için oraya gitmeyi çok istiyorum. Çevremde ondan başka oraya gitmiş hiç kimse yok. Daha önce Büyükada Aya Yorgi'ye gidip dilek dilemiş, nasıl gidileceğini bilen birilerinden bilgi almayı çok isterim.

dileklerin kabul olmasinin aya yorgiyle bi alakasi yok biz de gittik bi numara olmadi. hatta hic birimizin ki olmadi. denk gelmis

Üç dilek dilemiş, üçü de olmuş. Bir defa da ben oraya gidip dilemek istiyorum. Olmazsa da demek benim dileklerim burada da kabul olmuyor derim. Nasıl gidileceğini öğrenip, sonrası için olumlu düşünmek istiyorum.

Haberlerde bir ara ne çok çıkardı.
O Aya Yorgi Kilisesi baya yokuş bir yerde miymiş ne millet çıkıyor çıkıyor bitmiyor yoruluyorlar ki sanırım oraya yapılmasının nedeni insanların sabrını sınamakmış gibi bir şeyler duymuştum.
Nasıl gidileceğini bilmiyorum umarım bilen biri çıkar.
Ama baştan çıkıp duracağınız yokuşa hazırlıklı olun :)

Üç dilek dilemiş, üçü de olmuş. Bir defa da ben oraya gidip dilemek istiyorum. Olmazsa da demek benim dileklerim burada da kabul olmuyor derim. Nasıl gidileceğini öğrenip, sonrası için olumlu düşünmek istiyorum.
adalar feribotuna binip büyük adaya gidin, atlayın bir faytona son durak aya yorgi yokuşunun başıdır. oradan bir süre yüyüyerek ve dik bir yokuşu çıkarak kiliseye varırsınız , yokuşun başından sonuna kadar makara açma adeti vardır , kilisede de mum yakar dilek kutusuna dilek yazıp atarsınız gerisi Allahtan olursa olur, olmazsa kader.

Benim aya yorgiye gitmeme gerek kalmıyor , ellerimi RABBİME açıp hakkimda hayirlisiysa kabul eyle RABBİM diyorum ondan istiyorum ve bende olması için oturup beklemiyorum cabaliyorum olucagi varsa zaten oluyor. ..

adalar feribotuna binip büyük adaya gidin, atlayın bir faytona son durak aya yorgi yokuşunun başıdır. oradan bir süre yüyüyerek ve dik bir yokuşu çıkarak kiliseye varırsınız , yokuşun başından sonuna kadar makara açma adeti vardır , kilisede de mum yakar dilek kutusuna dilek yazıp atarsınız gerisi Allahtan olursa olur, olmazsa kader.

Teşekkür ederim, ben de aynen sizin gibi düşünüyorum. Umarım anlattığınız şekilde gidebilirim.

benim arkadaslar toplu gittiler kimse de bi numara yok. git gezmis olursun guzel bi tepenin basinda.
ama eger is icin gidiyorsan kendini gelistirmeni
sinav icin gidiyorsan calismani yani fiili duayi yapmis olman gerektigini
sevgili icin gidiyosan senin kismetin olmayanin ne yapsan olmayacagini bi kenarinda tut.
musluman degilsen saygi duyarim ama muslumansan manevi alan acisindan sultanahmeti eyup sultani tavsiye ederim.
zira kilise de bulunmanin da bi hesabi olacaktir
dilegin neyse en hayirli sekliyle olsun insallah

Büyükada'da fayton var. Belli bir bölgeye kadar fayton götürüyor sonrası kendiniz yokuş çıkmak zorundasınız. Fayton asla tavsiye etmem atlar işkence çekiyor. Bisiklet kiralayıp yine aynı kısma bisikletle gidebilirsiniz ama sonrası yine yokuş çıkacaksınız ve sanırım elinizde bisikletle birlikte. Çok yorucu. Ama manzarası şahane. Yan tarafta küçük bir lokanta vardı oturmuştuk yemekleri de çok lezzetliydi manzarası şahaneydi ama çok yorucuydu. Dilek dilemedim o kısmı bilmiyorum. Büyükada'ya gidince Aya Yorgi'yi bulmanız için sorarsanız yol gösterirler. Bursa'dan gidecekseniz bilmiyorum Mudanya'dan var mı ama Yalova sahilden kalkan vapurlar vardı.

Arkadaşlar anlatmış nasıl gideceğinizi, yalnız yokuş deyip geçmişler. Bu yokuş öyle bildiğiniz yokuşlara benzemez. Kimi ölüm yokuşu bile diyor, hava sıcakken çıkmak akıl işi değil, hem dik hem de git git bitmiyor. Ama yukarı çıkınca karşılaşılan manzara, "vay be çektiğime değdi" dedirtiyor.

Ayrıca lütfen faytona binmeyin. Atların canına okunuyor, faytonlar durdurulsun diye insanlar çığlık çığlığa... Adada bisiklet kiralayacak çok yer var. Mekanlara gidip, dilek dileme işlerine hiç inanmam ama sırf manzarası için bile gidilir. Yukarıda bir de gazino vardı, kilisede yaşayan rahiplerin yaptığı şaraplar filan satılıyordu ama hala aynı mıdır bilmiyorum. Ben gideli 4 sene oldu.

Büyük adaya feribotla geçiyorsunuz zaten sonra ayayorgi gibi tabelalar oluyordu sanırım belli kısma kadar bisikletle de gidebilirsiniz biz yürüdük yorucu değil havalar da serinliyor tam zamanı :KK16:daha sonrasında dik bir yokuşu var uzun bir süre zikzaklı gibi çıkıyorsun çıkışı zor inişi çok keyifli manzarası da buna değer öneririm :KK54:dilek durumunu bilmiyorum genelde içerisi kalabalık oluyor bizde meraktan bakmıştık öyle:KK45:

Haberlerde bir ara ne çok çıkardı.
O Aya Yorgi Kilisesi baya yokuş bir yerde miymiş ne millet çıkıyor çıkıyor bitmiyor yoruluyorlar ki sanırım oraya yapılmasının nedeni insanların sabrını sınamakmış gibi bir şeyler duymuştum.
Nasıl gidileceğini bilmiyorum umarım bilen biri çıkar.
Ama baştan çıkıp duracağınız yokuşa hazırlıklı olun :)
Evet resmen sabır ölçüyor, biz yokuşu çıkarken yanımızdan geçen biri arkadaşına "Oğlum o dönem Hristiyan olsaydım kesin bu yokuş yüzünden Müslüman olurdum hatta evlenmek için kiliseye geleceksem ömür boyu bekar kalırdım." demişti. :KK53:

Evet resmen sabır ölçüyor, biz yokuşu çıkarken yanımızdan geçen biri arkadaşına "Oğlum o dönem Hristiyan olsaydım kesin bu yokuş yüzünden Müslüman olurdum hatta evlenmek için kiliseye geleceksem ömür boyu bekar kalırdım." demişti. :KK53:
Yokuşun üstünde çeşmeler filan vardı, insanlar oralara doluşuyordu çölde vaha bulmuş gibi. Herkes kan ter içinde. Evet ben Temmuz'da gitmek gibi bir salaklık yapmıştım da. Bir daha gitsem kesin kar yağarken filan giderim, en azından dönüşte kaydırak etkisiyle hızlıca inilir. :KK58:

Yokuşun üstünde çeşmeler filan vardı, insanlar oralara doluşuyordu çölde vaha bulmuş gibi. Herkes kan ter içinde. Evet ben Temmuz'da gitmek gibi bir salaklık yapmıştım da. Bir daha gitsem kesin kar yağarken filan giderim, en azından dönüşte kaydırak etkisiyle hızlıca inilir. :KK58:
Ben de Eylül'de gitmiştim ama çok sıcaktı çıkana kadar yanımdakilere söylendim ama tepeden manzaraya dönünce "o neydi gızzz:KK53:" tepkisi verdim.
Ben de bir daha gitsem kesinlikle Ekim sonrası :KK54:

İstanbul'a gidiyorsun, Eminönü Kadıköy Bostancı gibi sana nereye yakınsa oradan bir adalar vapuruna biniyorsun. İnince kime sorsan gösterir zaten. Hele 23 Nisan'da gidersen kocaman kalabalıklari görürsün. Ayrıca aylardan eylul...o zamana kadar o arkadaşa bin kere ulaşırsınız.

Benim aya yorgiye gitmeme gerek kalmıyor , ellerimi RABBİME açıp hakkimda hayirlisiysa kabul eyle RABBİM diyorum ondan istiyorum ve bende olması için oturup beklemiyorum cabaliyorum olucagi varsa zaten oluyor. ..

Ayynen öyle.. Bu şekilde batıl inançlara şu devirde hala inanan insanları görmek çok şaşırtıyor.

X