Giyim kıyafet konusunda ailemle sorun yaşıyorum

İnsan yerine göre davranmasını bilmeli. Elalem evet önemli değil ama konu sahibi bunu ailesine en azından şu aşamada anlatamaz. O zaman bu mücadele niye? Söylenmek istenen bu aslında. Tee Karaman'ın bilmem neresindeki x akraba bu kadar önemsizse -ki önemsiz- gözüne sokmak niye?

Benim ailem baskıcı insanlar değiller mesela. Ben ilkokuldan itibaren babama aşık olduğum erkekleri anlattım. Bi ara ergenlikte kendi kendime höflenip bıraktım bunu.
Ama üniversitede sevgilimle şehir dışına gezmeye giderken otogara babam götürdü beni.
Sonrasında da sevgililerimle tatillere gittiğim çok oldu. Annem bilirdi, babam pek sorgulamazdı ben zaten anneme bilgi veriyorum diye.
Ama ben bunları orada burada paylaşsaydım ne annemin ne babamın ailesine normal gelirdi bunlar. Çoğu garip bakardı.
Onlar bizden bambaşka dünyadalar çünkü.
Benim için ne düşündükleri önemli değil ama niye ailemin canı sıkılsın durduk yerde?

Bu da buna benzer bir durum.
Konu sahibinin ailesinin tek derdi elalem gibi duruyor konuya bakınca. Kendi ailesini bu duruma alıştırabilir çünkü büyük tepki vermemişler.
Ama anne babasını akraba çenesi çekmek zorunda bırakmasına gerek yok şu aşamada. Üstelik üniversiteye yeni başlamış, herkesin gözü üstündeyken.

Ben sizin aksinize çözümün bu olduğunu asla düşünmüyorum. Çözüm sosyal medyada paylaşım yapmayıp insanların sesini kesmekse buna tam olarak çözüm denmez. Bir şeylerin üstünü böyle kapatmak sadece geçici çözümdür.

Anne babasını akraba çenesi çekmek zorunda bırakmasına gerek yok şu aşamada demişsiniz ama olaya hiç konu sahibinin açısından bakmıyorsunuz. Anne babası akraba çenesi çekmesin diye kendi kızlarını baskı altına alıp ona zorla istemediği bir şeyi dayatmaya çalışıyorlar. Üzgünüm ama bu bence biraz bencillik oluyor.

Coguna katilmakla birlikte bir yerdefarkli dusunuyoruz. Sevgiliyi ya da onunla yasananlari aileyle paylasmakla, istedigi gibi giyinip bunu paylasmak cok farkli. Sevgili kisinin ozeliyken, kiyafet secimi toplum icindeki durusunuzu, hayata bakisinizi sergiler. Bir birey istedigi gibi giyinip, bunu da kimsenin baskisi olmadan istedigi gibi sergileyebilmeli; cunku o kisi o’dur zaten

Bir de ilk cümlenizi tam anlayamadım. İnsan yerini bilmeli derken nasıl bilmeli? Mesela ben istediğim gibi bikinili pozlarımı da, mini etekli pozlarımı da paylaşırım. Üstelik bu paylaşımlarımı aralarında varsa eğer gayet geri kafalı çevremizdekiler de görüyordur. Ama şu zamana kadar birisinin bile gelip anneme babama bir şey deme cesareti olamamıştır ve olamaz. Olsa dahi annem ve babam eminim onlara gereken cevabı da verir. Ben böyle ailemin canı sıkılmasın gibi söylemleri pek anlamadım anlayamıyorum lütfen kusura bakmayın. Burda da zaten sorgulanması gereken ve hatalı olan aile ancak herkes konu sahibine yerini bilmesi gerektiğini söylüyor. Yerini bilmesi gerekenler haddi olmayan konulara yorum yapan insanlardır bana göre.

Hayır ben kendine komple sansür uygulayıp kendini kısıtlasın demiyorum. Ben de böyle yapmıyorum.
Ama ben 32 yaşındayım, konu sahibi 20.

Siz belki 30 yaşında bir kadınsınızdır, mini etekli fotoğraf paylaşırsınız; ben 30 yaşında kadınım, rakı sofrası fotoğrafı paylaşırım ve kimsenin ne dediği bizim umurumuzda olmaz.
Ama bu kız henüz 20 yaşında, öğrenci ve ailesinden destek alıyor.
Ailesinin tavrı yanlış mı?
Yanlış.
Kırıcı mı?
Evet kırıcı.

Ama bu ülkede radyodan istek parça söylediği için kızını öldüren adamlar yaşıyor. Gerçek bu maalesef.
Yarın bu kızın babası akraba dolduruşuna gelip kızı okuldan alsa ne olacak? Vardır bunu yapacak olanlar.
Bunu yapmayacak bir insan olsa bile yok yere canı sıkılacak.
Bence gerek yok bunlara.

Yine paylaşsın ne paylaşacaksa ama akrabayı engellesin mesela. Ailesini değil akrabayı. Çok önemli değiller zaten.

Ve ZemheriPoyraz çok mantıklı bir soru sormuş. "Madem bu kadar cesurdun, neden o aldığın kıyafetleri memlekette giymedin" demiş.
Kendisi gittikten sonra ailesini böyle bir sorunla baş başa bırakmaya hakkı yok bence de. Çok cesursa ve hakkını savunmak istiyorsa orada aldığı kıyafetleri tam da orada giymeliydi. Kaçak dövüşüp "ailem neden arkamda değil" diye mızmızlanmasının anlamı yok.

Konu sahibi en başında o durumu açıkladı ve ailesinin öyle okuldan alacak bir aile olmadığını ve sadece insanların tepkilerinden rahatsız olduklarını dile getirmişti. Ben de tam olarak bunun üzerine yorum yaptım. Dediğiniz gibi kız daha 20 yaşında ama kaçak dövüşmenin anlamı yok demek bana o yaştaki birisine söylenmesi gereken en son şey olmalı gibi geliyor. Hepimiz bu yollardan geçtik. Hepimizin fikirleri, kararları değişebiliyor. Belki de kaçak dövüşmekten ziyade kendine olan güveni gelmiştir.

Onu örnek olarak vermiştim. Te 15 sene öncesi. O zamanlar instagram yoktu zaten, hayat bize güzeldi
Zaten şimdi olsa ailem de akrabaya "öf size ne" der kesin.

Konu sahibine de önce ailesini alıştırmasını önermiştim ilk mesajımda.
Böyle çok bodoslama dalmış bence. Daha ailesi alışkın değilken akrabaya açık paylaşım yapmış, herkes şok olmuştur. Ailesinin canı sıkılmıştır "kızı okumaya yolladık bizi ne hale düşürdü" diye.
Önce kendileri kabullenmeliler ki akrabaya aldırış etmesinler. Bu da bir anda olacak bir şey değil.

20 yaşında öğrenci bir kızı gaza getirmeye de korkuyorum ben.
"25-30 yaşındayım, şu işi yapıyorum, ailem böyle" deseydi yorumum çok daha farklı olurdu ama şu an ailesine bağımlıyken biraz orta yolu bulmalı.

Defalarca yanlış şeklide vurgulamışsınız ama yanlış okuduğunuz şekilde "yerini bilmeli" demedim. "Yerine göre davranmasını bilmeli" dedim. Dağlar kadar fark var.

Ben ülkenin geneline göre rahat bir şehirde ve rahat bir ailede büyüdüm dediğim gibi. Ama bazı ilçelere mini şortumla gitmem. Gitmem gerekir, gidebilmeliyim, bu benim hakkım ama şu an kendi hür irademle gitmem çünkü canımı sokakta bulmadım.
Yerine göre davranmaktan kastım da bu.

Konu sahibiyle yakın yaşlardasınız ve sizin sahip olduğunuz ve benzer bir durumda insanlara ağzının payını verecek olan aile konu sahibinde yok. Yok yani. Bu kadar basit.
O yüzden sabaha kadar çocukların ailelerin malı olmadığını, kendi fikirleri, kendi inanışları, kendi yaşayışları olması ve ailelerin bunu kabul etmesi gerektiğini savunabiliriz ama konu sahibinin ailesi aynı aile olmaya devam edecek ve bizim ideal ebeveyn-çocuk ilişkimizin konu sahibine bir faydası yok şu anda.

Bu ülkede hayatınızı istediğiniz gibi yaşayabilmeniz için ya yaşamak istediğiniz hayatı destekleyen bir aileniz ya da maddi gücünüz olması lazım.
Üzgünüm ama gerçek bu.
Ve şu an konu sahibinde ikisi de yok.

Son düzenleme:
Simdi yarın sen oralara gittin ,degistin diye okuldan falan alsalar deger mi?
Nasıl isterseniz öyle giyinin tabi ama aileniz hala karamanda o akrabanın,esin ,dostun icinde.
Onları yasadıkları yerde,diğer insanlarla muhattap etme hakkınız yok.Belliki böyle seyleri takan insanlar aileniz.
Biyerden sonra onlrın da özgürlük alanına girmis oluyorsunuz bence.
Paylasmanız cok önemli değildir sonucta.

"Ama şu zamana kadar birisinin bile gelip anneme babama bir şey deme cesareti olamamıştır ve olamaz"

bu çok güzel anne-babanız laf vermiyor kimsenin ağzına demek, konuşturmuyor.

Ama siz Karaman'ı bilmiyorsunuz.

bize komşu bir yer ordan gelinlerimiz var. nasıl bir yer ben biliyorum. şöyle ki mahallenin bakkalı da 85 yaşındaki gözü görmeyen kocası 20 sene önce ölmüş mübeccel teyze de kızların ne giydiğini, kimle konuştuğunu, kime göz süzdüğünü (ki yoktur öyle bir şey) konuşur... ultra mega giga yobaz bir yer Karaman. hala başlık parası, süt parası istenen köyleri var, hala 13-14 yaşında evlendirilen kızları var hatta erken evlilikte urfa 1 ağrı 2 karaman 3. çok almancısı var almancılar gelip parayı basıp kız satın alıyorlar bilenzik yarıştırıyorlar, falan filan...bura dışarıdan da göç almadığı için (hadim, taşkent, ereğli, akşehir filan gibi ezelden beridir okuyan bir yer de olmadığı için o kadar ki zamanında açılan tekstil-büsküvi vs. fabrikaları karamanda çalıştıracak kadın bulamadılar da etraf ilçelerden otobüs otobüs işçi taşıdılar, öyle bir yer karaman) halkı kendi içinde çok kapalıdır ve sürekli sidik yarıştırır (sürekli elti kavgası vs.) bu yarışın 1 numaralı öznesi de kadındır. kadının ne giydiğidir kadına kayınbabasının ne taktığıdır (2. konu modifiye arabaları 3. konu da evlerinin tefrişi ama bunlar kadın kadar heycan vermiyor zaar) yani kısacası evet aile önemli ama Karaman çok büyük bir faktör, oraları bilmiyorsanız anlamamanız normal.

Ailem okuluma engel olacak insanlar değiller. Eğitimimi hep önemsediler. İyi bir isim olmasını , bağımsız olmamı onlar da benim kadar isterler. Anlaşamadığımız nokta elalem ve işin günah sevap boyutu
Sevgili kardeşim, bu yorumunu konuna yazmamışsın. Beni de alıntılayıp söylemediğin için soruma cevap alamamış gibi oldum bir nevi. Bu cevabını daha sonradan görmüş oldum haliyle.

Dün yok yere kavga çıktı, aslında hemen hepimiz seni destekleyip sana hak vermemize rağmen, bazı manipülasyon çalışmalarından ötürü ortalık birbirine girdi.

Yorumlarımı okumuşsundur diye düşünüyorum, orada da bahsettim. Benim tek derdim/korkum seni okuldan alabilme ihtimalleriydi. Gerçekten sadece bu ihtimal için endişelenmiştim. Eğer böyle bir durum yoksa, çok ama çok sevindim.

Umarım huzurunu kaçırmadan, ailenle aranı bozmadan, okul hayatına zarar vermeden bu işin içinden çıkabilirsin.

Başarılar

İstediğiniz gibi yaşayın sosyal medyalarınıza aile ve akraba eklemeyin. Siz kimsenin bakış açısını değiştiremezsiniz tıpkı onların sizinkini değiştiremeyeceği gibi.

Ben de katılıyorum anlayış göstermeyeceğini bildiğin her şeyi bilmek zorunda değil ailen.. Kısıtlama ile büyüyen ailelerdeki çocukların geneli de böyle ama önemli olan bambaşka biri olarak ana ocağına dönmemen.. Zaten onların diyeceği söz de belli okumaya gitti de bozdu geldi.. İşte bunu dedirtmemek için giy, gez toz ama söyleme.. Yanlış arkadaşlık edinme, kendini kaybetme yeter ki!!

20 yaşında, küçük bir kentten İstanbul’a okumaya gitmiş bir genç kıza,
‘sen özgürsün, ne istersen giyersin , ne istersen yaparsın, kimsenin, ailen bile olsa, sana karışma hakkı yok’
Demek çok doğru gelmedi bana.
Olay sadece mini etek meselesi değil.
İnsanlar istedikleri gibi giyinsinler elbette.
Yanlız şöyle bir durum var bence,
Giyim tarzı, yaşam tarzının bir parçasıdır.
Ait olmadığımız yada tanımadığımız bir yaşam tarzına, giyimle sahip olamayız , aidiyet kazanamayız.
Öncelikle, bu kızımızın, nasıl bir yaşam tarzı, nasıl bir kimlik arayışı var ise, bu tarza yönelik pek çok donanıma ve birikime ihtiyacı var.
İstanbulu özgürlükler şehri sanıyor.
Ama değil.
Nerde ne giyilir ne giyilmezden başka, nerede ne yenir nerede ne içilir, nereye kiminle gidilir, nereye kiminle gidilmez, kiminle ne yapılır kiminle ne yapılmaz,
kiminle ne konuşulur, kiminle nasıl konuşulur, gibi gibi gibi o kadar çok şey var ki.
İnsanın yaşayarak, gözlemleyerek tanıyarak adapte olması yani içine sindirmesi gerekir.

‘Ben giydim oldu’ olmuyor. Yani olur da eğreti olur işte.
Ama ben gidin oldu diyorsa giysin kimseyi ilgilendirmez.
Anlatamadım bu saatte farkındayım aslında ama demek istediğim bu kadar hızlı değişim ve paylaşımlar doğru ve bilinçli değil bana göre.
İ

İstediğinizi yapar istediğinizi giyersiniz özgürlüğünüzü yaşamak hakkınız
Kız çocuklarını baskılamak kimliklerini hiçe saymak tercihlerini kabul görmezden gelmek toplumumuzun namus kisvesi
Konuşurlar konuşsunlar bakarlarsa baksınlar
Alışacaklar
Kabullenecekler
Kadınlar sindikçe bu dayatmaları kabullendikçe hep bir adım geride kalacaklar.
Sizi tebrik ediyorum bu forumda 20 yaşınızda sizin gösterdiğiniz kişilikli duruşu eleştirenlere kulak asmayın
Bir hayatınız var nasıl yaşamak istiyorsanız öyle yaşayın
'Ben giydim oldu' demelisin çok da güzel olur
Siz kendinize yakıştırdıysanız gerisi fasa fiso

Konu sahibi konunun icerisinde ailesinden detayli bahsetmemiş. İnsanlar da aileyi tanimiyor sonuçta. Evet istedigini giysin bence de ama endişe edilen şeyler de olabilecek şeyler ne yazik ki.

Kucuk biyerden buyuk şehre, okulumuza gelen bir arkadasimiz vardi. Arkadaş grubumuza dahil etmistik. Bu arkadas zamanla bize uymaya çalişti ama uymaya calistigi bir cok şeyi bizden daha çok abartmaya başlamisti, giyim de dahil. En sonunda ailesi okuldan alip direkt evlendirmişti, biz okulu bitirmiştik olan kendisine olmustu. Oluyor yani.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…