Görücü usulü tanışmaya bakış açınız nedir

m1y1v

Guru
Kayıtlı Üye
23 Aralık 2009
1.585
1.418
Sizce bir kadının pek çevresi yoksa sıcakmı baksın.. Risk alıp küçük düşmekde var, okumadıkmı bu forumda görücü geldi sonra bir daha aramadılar, ne kadar onur kırıcı... Ama diğer yandan da başka olanak yok.

Sacmalamayin bence neden onur kirici olsun ki bu isler nasip isi kismette varsa olur belki siz onu begenmezsiniz bidaha aramazsiniz belkide o sizi ama farzedinki arkadas ortaminda biriyle tanisip hoslanmadinz ve gorusmek istmednz gorucu usulnde is biraz daha ileri sadece aile ortaminda tanisiyorsunz bunun ne gibi sakincasi var bence insanlarin nasil tanisdiklari yada nasil evlendikleri cokda onemli degil onemli olan ilerisi icin insanlar birbirlerinde bir isik goruyorlarmi gelecekle ilgili bir umut varmi onemli olan bu

Evlenmezsen olecek modundaysan gorucu usulu evlen. Baska bir neden goremiyorum gorucu usulu boyle benim icin

bence onur kirici bir durum degil- yani görücünün eve gelmesi bence gereksiz. bir araci sayesinde disarda bir bulusma gerceklesir ve iki tarafda olumlu bakarsa bir "iliski" baslar.
sonucda cogumuz arkadas ortaminda tanisiyoruz. bunu bi nebze görücü üsülu olmuyormu?

Karaktere bağlı bir şey. Ben yapamazdım mesela, bana tuhaf geliyor. Büyükler görüyor, beğeniyor, seçiyor, olabilitesi olduğunu düşünüyor. Sonra konuşsunlar falan filan. Kimsenin benim hakkımda karar vermesini istemem. Ha bunun bir üstü de var; direkt büyükler kadını görmeye geliyor çay kahve bahanesiyle o daha egzantrik. Ama böyle evlenip mutlu olan insanlar da var. Biraz şans meselesi.

bende görücü usulü tanıştım evlendim şükür pişman değilim aileler biliyordu ama biz aileler devreye girmeden bi müddet telefon ve yüzyüze görüşme yaptık emin olduk sonra aileler tanıştı.severek kendim bularak doğru insana denk gelemedim birilerinin tavsiyesi daha mantıklı geldi iyi insan olduktan sonra sevgi de olur dedim. öyle oldu.

Belli olmaz, esasında mantıklı aile büyükleri iki uyumlu olan insanı buluşturabilir ama evde değil dışarda bir yerde bakılır.
Konuşulup anlaşılıyorsa neden olmasın.
Ama bu büyükler tarafların değil kendi istedikleri gibi olmasını istediği için içi saçma insanı da bir araya getirebilir.
Evde kız görmek muhabbeti tiksinti verici iğrenç ona tamamen karsıyım.

Sizce bir kadının pek çevresi yoksa sıcakmı baksın.. Risk alıp küçük düşmekde var, okumadıkmı bu forumda görücü geldi sonra bir daha aramadılar, ne kadar onur kırıcı... Ama diğer yandan da başka olanak yok.
Bence görücü usulünün onur kırıcı bir yanı yok hakaret edip senin suran çirkin vs gibi ... Ki bu görücü usulü olmasada çirkin. Çevresi olan veya olmayan herkes için normal bi durum .
Açıkçası ben beni tanıyan ve seven insanların referanslarina guvenirim beni sevdikleri için uzulmemi istemezler ve iyi insanlar tavsiye ederler ve beni tanıdıkları için hangi değerlere önem verdigimi bilirler ve o değerlere sahip birilerini tavsiye ederler .
Bana da çok görücü geldi görüştüm hepsi değerli insanlardı ama nasip görücü usulü olmadı . Rabbim iyilerle karşılaştırsın 🙏🏻

bence onur kirici bir durum degil- yani görücünün eve gelmesi bence gereksiz. bir araci sayesinde disarda bir bulusma gerceklesir ve iki tarafda olumlu bakarsa bir "iliski" baslar.
sonucda cogumuz arkadas ortaminda tanisiyoruz. bunu bi nebze görücü üsülu olmuyormu?

Bu mantıklı. Onur kırıcı değil deniliyor ama bal gibi onur kırıcı.
Çünkü atıyorum kızın tüm ailesi evde, karşı taraf ailecek geliyor.
Vay kız satılacak mal gibi ortada resmen, sonra da erkek tarafı ses etmıyor.
İki üç kere olsun bu bak o kız kendını nasıl rencıde edılmıs olur ozguvenı kırılır.

Bu mantıklı. Onur kırıcı değil deniliyor ama bal gibi onur kırıcı.
Çünkü atıyorum kızın tüm ailesi evde, karşı taraf ailecek geliyor.
Vay kız satılacak mal gibi ortada resmen, sonra da erkek tarafı ses etmıyor.
İki üç kere olsun bu bak o kız kendını nasıl rencıde edılmıs olur ozguvenı kırılır.

eve gelmeleri zaten sacma. sonucda kurbanlik koyun alinmiyor, eti budu yerindemi diye bakilsin.
ben galiba farkli anladim, hani görücü usulu genel anlamda onur kirici degil. modernlesmis formu bence gayet normal. tanik biri önerir iki genc disarda bulusurlar. eger kafa uyuyorsa aileler devreye girer. ama eski usul eve gelip kizi süzmek onur kirici ama bence anne baba icin dahada beter bir durum. yani ben anne olsam eve görücü kabul etmem. ne o öyle kizi süsleyip millet icine salmak.

eve gelmeleri zaten sacma. sonucda kurbanlik koyun alinmiyor, eti budu yerindemi diye bakilsin.
ben galiba farkli anladim, hani görücü usulu genel anlamda onur kirici degil. modernlesmis formu bence gayet normal. tanik biri önerir iki genc disarda bulusurlar. eger kafa uyuyorsa aileler devreye girer. ama eski usul eve gelip kizi süzmek onur kirici ama bence anne baba icin dahada beter bir durum. yani ben anne olsam eve görücü kabul etmem. ne o öyle kizi süsleyip millet icine salmak.
Aynen tamamen katılıyorum kesınlıkle.

Klasik görücü usulü gibi düşünmüyelim, mesela direk gelip istemek yok, kulağınıza hafif hafif lafı geliyor oğlunu senin için düşünüyor gibi birbirinizşn evine gidip geliyorsunuz misafirliğe..

Klasik görücü usulü gibi düşünmüyelim, mesela direk gelip istemek yok, kulağınıza hafif hafif lafı geliyor oğlunu senin için düşünüyor gibi birbirinizşn evine gidip geliyorsunuz misafirliğe..

Boşver.
Oğlunu senin için düşünüyor da bakalım oğlu ne düşünüyor?
Zaten oğluna kız bakan kaynana adayı domınant karakterdır.

Görücülükte saçma bir şey görmüyorum.
Bana göre itici olan annelerin teyzelerin eve gelip önden bi “kız görme” işlemi hahah.

Çalışıyor musunuz? Evlenmeden önce kendi ayaklarınız üzerinde durabiliyor musunuz? Önceliğiniz bu olmalı. Mesleğiniz var mı? Yoksa herhangi bir yerde mutlaka işe başlayın. Sevdiğiniz bir insan sizin nazınızı çekebilir, yeri gelir anlayış gösterir bazı durumlarda. Ama görücü usülü hiç tanımadığınız bir insan ve aileyle, riskler bence her zaman daha fazla. Bir konunuza daha denk geldim. Çevre baskısı var sanırım.

Çalışıyor musunuz? Evlenmeden önce kendi ayaklarınız üzerinde durabiliyor musunuz? Önceliğiniz bu olmalı. Mesleğiniz var mı? Yoksa herhangi bir yerde mutlaka işe başlayın. Sevdiğiniz bir insan sizin nazınızı çekebilir, yeri gelir anlayış gösterir bazı durumlarda. Ama görücü usülü hiç tanımadığınız bir insan ve aileyle, riskler bence her zaman daha fazla. Bir konunuza daha denk geldim. Çevre baskısı var sanırım.

İşnbulamıyorum, ismek in tüm kursları dolu, konudaki kişi Bn değilim şuan aslında genel sormuştum. Bnde kısmet oranı - 50 :KK43:)

Bu tarz bir işe girmeden iyi araştırma yapın derim. Beni yıllardır isteyen bir kadın var annemin de yüzyıllık kankası ama oğlunun "bakire kız" takıntısı varmış yeni öğrendik mesela. E ben de evlendim ayrıldım, ki öyle olmasa bile bu kafada bir adamı asla istemem. İyi ki pat diye atlamamışım dedim. Bazen anneler istiyor ama oğullar farklı kafada oluyor.

Bu tarz bir işe girmeden iyi araştırma yapın derim. Beni yıllardır isteyen bir kadın var annemin de yüzyıllık kankası ama oğlunun "bakire kız" takıntısı varmış yeni öğrendik mesela. E ben de evlendim ayrıldım, ki öyle olmasa bile bu kafada bir adamı asla istemem. İyi ki pat diye atlamamışım dedim. Bazen anneler istiyor ama oğullar farklı kafada oluyor.

Evet o çok kötü oluyor ya annesi istiyor oğlu istemiyor yaşamıştım ben bunu, çok zoruma gitmişti.

Evet o çok kötü oluyor ya annesi istiyor oğlu istemiyor yaşamıştım ben bunu, çok zoruma gitmişti.

İşte ondan çok dikkatli olmak lazım. Çok yakın bir tanıdığım da gene oğluna kendi kız buldu, çocuk onunla evlendi sorun yaşayınca annesine anlatıyor annesi beni karıştırmayın nerden buldum diyor falan sıkıntı bu işler.

Çeşit çeşit görücü usulu tanısmalar var
Mesela arkadaşlarda birini baska birine ayarladıgında buda görücü usulu oluyor
Önemli olan tanısma yalnız direk görücü geldi istediler verdiler muhabbeti olmayacaksa vakit gecirip kendiniz tanımaya calısabilecekseniz neden olmasın ki

X