Mutfak Püf Noktaları gülbenın pragramındaki erkam şamcının bulasık det.ini deneyen var mı?

shequre

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Haziran 2009
180
1
arkadaslar gülben ergenin programında ziraatci erkan samcının yaptıgı bulasık mak deterjanını deneyen var mı. ben malzemeleri aldım ama daha yapmadım. eşim de o kadar masrafa girdim diye kızıyo, eger deterjanı yapmazsam beni deterjan yerine makineye koyar:)))) saka bi yana gercekten işe yarıyor mu merak ediyorum :KK52:

arkadaslar gülben ergenin programında ziraatci erkan samcının yaptıgı bulasık mak deterjanını deneyen var mı. ben malzemeleri aldım ama daha yapmadım. eşim de o kadar masrafa girdim diye kızıyo, eger deterjanı yapmazsam beni deterjan yerine makineye koyar:)))) saka bi yana gercekten işe yarıyor mu merak ediyorum :KK52:

Canım ben de malzemeleri aldım ama boraksım eksik onu henüz bulamadım. Bulunca yapıcam. Ama makinede parlatıcı yerine sirke kullanmaya başladım hatta detarjanla birliktede kullanıyorum süper oluyor. Erkan Şamcı' nın tavsiyelerini elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum. Şimdiye kadar kimyasal detarjanlara verdiğimiz paralara yazık. Hem sağlığımızdan hem cebimizden gidiyor öyle maalesef.Elde yıkamada da arap sabunu kullanmaya başladım süper temizliyor. Musluğu arap sabunuyla yıkıyorum sanki ciflenmiş gibi parlıyor, cife gerek yok yani:KK1:

bi yerde okudu. bi bayan uygulamıs ama bulasıklar bugulu olmus. hafif yag lekesi de var dedi. ben de kimyasallardan kurtulmak istiyorum ama yeni kullanacaklarımız tam temiz yıkamz diye korkuyorum

bi yerde okudu. bi bayan uygulamıs ama bulasıklar bugulu olmus. hafif yag lekesi de var dedi. ben de kimyasallardan kurtulmak istiyorum ama yeni kullanacaklarımız tam temiz yıkamz diye korkuyorum

Acaba bu bayan Erkan Şamcı' nın dediği ölçüleri tam yapmış mı? Çünkü Erkan Bey çok emin konuşuyor. Bence sirke ve limon tuzunu daha çok kullanmak lazım bu durumda. Ya da makineden kaynaklanan bir durum mu? Ben de burada bir bayanın arap sabunuyla makinesini kullandığını okumuştum ve bunu devamlı yapıyormuş.Memnunmuş yani. Ben yaptım hiç temizlemedi. Ama elde yıkamada süper. Neyse bakalım deneyince yazarım inşallah. Sen ne zaman yapıcaksın peki?:nazar:

ya ben de hardal tozu yok. onu bulur bulmazz yapıcam. hiç içime sinmiyo deterjanla yıkanan bardaklardan su icince. hatta yıkama bitince makineden buram buram deterjan kokusu geliyo, cok fena yaw :KK20:

tam malzemeleri ölçüleri ile yazmanız mümkün mü :44:

Erkan Bey' in bana vermiş olduğu ölçüler bunlar ama henüz denemedim. Yarım çay bardağı sofra tuzu, 10-15 damla portakal yağı, 1 su bardağı hardal tozu, 1 su bardağı karbonat,1 yemek kaşığı limon tuzu. Bunlar karıştırıldıktan sonra 2 yemek kaşığı kadarı 1 su bardağı kaynar suda eritildikten sonra makineye ( serperek) dökülecek. Yukarıda borakstan bahsetmişim, boraks çamaşır makinesi için aslında.Kolay gelsin yaparsanız yazarsınız buraya. :nazar:

Erkan Bey' in bana vermiş olduğu ölçüler bunlar ama henüz denemedim. Yarım çay bardağı sofra tuzu, 10-15 damla portakal yağı, 1 su bardağı hardal tozu, 1 su bardağı karbonat,1 yemek kaşığı limon tuzu. Bunlar karıştırıldıktan sonra 2 yemek kaşığı kadarı 1 su bardağı kaynar suda eritildikten sonra makineye ( serperek) dökülecek. Yukarıda borakstan bahsetmişim, boraks çamaşır makinesi için aslında.Kolay gelsin yaparsanız yazarsınız buraya. :nazar:

ama sanki bunun da içinde boraks vardı. bende hatırlayamıyorum ki. internette de arastırdım tarif için hep camasır mak. detr tarifi cıkıyo. ve eritme diye bişey de hatırlamıyorum yaw. sanki direk deterjan gorune koyuluyodu. ben mi yanlıs hatırladım.

ama sanki bunun da içinde boraks vardı. bende hatırlayamıyorum ki. internette de arastırdım tarif için hep camasır mak. detr tarifi cıkıyo. ve eritme diye bişey de hatırlamıyorum yaw. sanki direk deterjan gorune koyuluyodu. ben mi yanlıs hatırladım.

Canım netten videosunu izledim ben, istersen bak sende.Bu da Erkan beyin bana vermiş olduğu tarif: " Hazırlayacağınız karışımı ( yarım çay bardağı sofra tuzu üzerine 10-15 damla portakal yağı, bir su bardağı hardal tozu, bir su bardağı karbonat, bir yemek kaşığı limon tuzunu iyice karıştırıp yaptığınız bu karışımdan) 2 yemek kaşığı miktarı bir kupada kaynar suda eritip bulaşık makinanıza dökerek kullanın. Çatal-bıçak gözüne sıkılmış, çekirdekleri çıkartılmış yarım limon sıkıştırırsanız ve parlatıcı gözünü elma sirkesi ile doldurursanız ümit ediyorum ki bulaşıklarınız daha parlak olacak..Selamlarımla...:)) " dediğim gibi sen videosunu izlersen daha tatmin olursun.

Son düzenleme:

Canım bir de videoyu detarjan adı altında değilde sebzelerle ilgili bir başlıkta bulabilirsin , ben de tesadüfen girdim şansıma bulaşık makinesi için olan video çıktı.:KK34:

Ben dün gece bu kendi yaptığımız detarjanla yıkadım bulaşıkları. Erkan Bey eritmeden de detarjan gözüne koyabilirsiniz demişti. Öyle yaptım. Kesin bir daha yıkamak zorunda kalacağımı düşünüyordum nedense. Hatta sabah makineyi boşaltmak için sabırlanıyordum ya. Amaaaaa sonuç süper.:KK9::KK9::KK9: Diğer detarjandan hiç bir farkı yok temizlikte. Ben memnun kaldım kesinlikle gönül rahatlığı içerisinde yapabilirsiniz bu organik detarjanı.:KK9::KK9::KK9: Gerçektende sağlıklı yaşam adına Erkan Beyden çok şeyler öğrendik. Kimyasallları artık evimden çıkarıyorum yani bu detarjanlar olmadan da süper temizlik yapılabiliyormuş. Şimdi sıra çamaşır makinesi için olanı yapmakta:KK1:

evet ya. sen hangi tarifi uyguladın? yazar mısın? bir de tezgahları ve oyuncakları silmek icin bi tarif vermişti. onu biliyosanız yazar mısnız?

evet ya. sen hangi tarifi uyguladın? yazar mısın? bir de tezgahları ve oyuncakları silmek icin bi tarif vermişti. onu biliyosanız yazar mısnız?

yukarıda yazmış olduğum tarifi aynen uyguladım sadece makineye serperek değilde detarjan gözüne koyarak çalıştırdım. oyuncakları ve mobilyaları silmek için verdiği tarifi hatırlamıyorum ama başka bir siteden bulduğum bu tarif işinize yarayabilir:
İki tatlı kaşığı boraks ve 1 tatlı kaşığı bitkisel kaynaklı sıvı sabun veya yeterince arapsabununu, 1 lt. sıcak suya karıştırarak her yüzeyde; yarım bardak çamaşır sodasını bir kova suya katarak alüminyum, fiberglas ve cilalı zeminler hariç tüm yüzeylerde kullanabilirsiniz. Yağ lekelerini çıkarmak için, ilk karışıma bir çorba kaşığı sirke veya limon suyu ilave etmek yeterli olacaktır. :nazar:

ay yok. bi turlu hardal tozu bulamadım. bebegim var 6 aylık, dısarı cıkamıyorum ki. eşim de yogun calısıyo. yakınlarda da aktar yok. ama bu hafta denicem en kısa zamanda.

Ya benim ilk yıkama süperdi ama son iki yıkama hoşuma gitmemeye başladı, detarjanı ilk yaptığımda hardalı baharat olarak kullanmak için biraz ayırmıştım, sonra tadı acımsı gelince onu da detarjana ekleyeyim bari dedim, ondan mı oldu nedir özellikle cam ürünler buğulu çıkıyor. Limon tuzunu biraz artırayım diye düşünüyorum. Sen ne yaptın acaba diye merak etmiştim. Baksana bu konuyla da ikimizden başka da ilgilenen yok. Kimyasalları sadece biz dert ediyoruz anlaşılan.:KK50:

Ya benim ilk yıkama süperdi ama son iki yıkama hoşuma gitmemeye başladı, detarjanı ilk yaptığımda hardalı baharat olarak kullanmak için biraz ayırmıştım, sonra tadı acımsı gelince onu da detarjana ekleyeyim bari dedim, ondan mı oldu nedir özellikle cam ürünler buğulu çıkıyor. Limon tuzunu biraz artırayım diye düşünüyorum. Sen ne yaptın acaba diye merak etmiştim. Baksana bu konuyla da ikimizden başka da ilgilenen yok. Kimyasalları sadece biz dert ediyoruz anlaşılan.:KK50:

bak onu videoda da soyluyo erkan bey. bugulu cıkıyosa bir bardak sıcak suda eritip oyle yıkayın diyodu. videoyu bi izle istersen. Acıkcası ilginin azlıgına sasırmadım. Turk kadınlarının cogu camasır suyu ve deterjan kokusu almadan temzilik yaptım demez. görmdein mi gülben ergenin programında bile erkan bey cıkmadan hemen ince finish marka bulasık deterjanı reklamı yapıldı. tamam reklam alınacak ama, adam bas bas bagırıyo kimyasal yok diye. bari yiyecek urun reklamı yapın. :KK50:
ben denemek icin sabırsızlanıyorum ama sorma ya bulasık makinem bozuldu. yıkamya baslamyo bi turlu. sinir oluyorum ya. :26:

X