Hafif Hasar Raporu Verilen Ev ve Konteyner Meselesi

Kimsenin yükünü omuzlamasın da.
Deprem olmuş ev bark gitmiş... Bazen fedakarlık yapmak gerek. Ömür boyu taşısın demek değil ama en azından bir iki ay. Belki daha atanmadım siz kendi dilediğiniz düzeni kurun atamam olunca ben kendi başımın çaresime bakarım demek daha uygun olacaktır. İnat ettikçe başına kalacaklar.
Bence kızın endişelendiren birkaç ay kalmalari değil, bir kere gelip kız evlenene kadar beklenti içinde olmaları.

Bence kızın endişelendiren birkaç ay kalmalari değil, bir kere gelip kız evlenene kadar beklenti içinde olmaları.

Endişesine hak veriyorum da bazen bu kadar agresif tepki vermek işleri yoldan çıkarabiliyor. Siz kendinize göre bakın bakalım atama olacak mı ülkenin hali ortada vs gibi biraz atlayarak onların düzen kurmasını öncelemek gerekiyor diye düşünüyorum.

Nasıl çıkarcı oluyor? O da onun evladı?
Burada koca koca kadınlar boy boy çocuklarıyla anne babalarının evine dönmüyorlar mı?Onlar benim ailem bize bakmak zorunda demiyorlar mı?

Çıkarcı veya değil bilemem.
Konu sahibi detay vermediği için bana durumu inanılmaz geldi.
Dövdü, sövdü, taciz etti, sevmedi vs. göremedim.
Yani bana biraz "Banane banane tek kalacağım ben." gibi geliyor.
Millet tanımadıklarını evine alırken anne ve kardeşlerini 2. 3. dereceden akrabalara bırakmayı hedeflemek de garip geliyor bana.
Deprem olmasa yorumum başka olurdu

Kuzenler olarak haklılar,bu dönemde evlerini açmışlar helal olsun,sonsuza kadar orada kalamazlar muhakak ne zaman gidecek diye bekliyorlardır.
Ama bir taraftan da “büyümeyen anne” sendromunda bir anne.evlatlar baksın da ama hangi evlat? daha işi gücü yok bir kız.kendine daha bakamamış ki peşlerinden gitmiş sığınmış. evlatsa o da evlat kaç yaşında olursa olsun anasının babasının kanatlarının altına girmek isteyebilir.
Anne genç sağlıklı kadın anladığım kadarıyla öyle 60 yaşının üstü biri değil.Sorumluluk almamak için kocasından yıllarca boşanmamış,mazallah boşanırsam çocuklarıma annelik yapmak zorunda kalırım diye,bu kızımızı kendi kocasına ezdirmiş savunmamış,şimdi kalkmış ileri yaşta babasının memleketine ona baktırıyor kendini.
Önce koca,sonra baba,ileride evlat. Hepsi ona bakmak zorunda.
Baksın bakmasın demiyorum, kızıdır sonuçta. Ama önce bir sal,emeklesin, ayağa kalksın, yürümeyi öğrensin çocuğun.
Bu yorumu okuyunca da sana hak verdim.
Benim aklım karışık galiba son zamanlarda :KK43:
Konu sahibi sen önce kendini düşün en iyisi..

Konu sahibi bence bakmak zorunda değilsin. Ama anladığım kadarıyla kaçak dövüşüyorsun Türkiyedeki büyük çoğunluk gibi. Duygularını dürüstçe ve açıkça söyleyemiyorsun ve beklentiyi kıramıyorsun.

Açık ve net annene yapması gereken anneliği yapmadığını, ona öfkeli olduğunu açıklayıp kardeşine de karakterini hiç sevmediğini, aranızda kan bağı olmasa asla arkadaş olmayacağını anlatmalısın. Sonra da kesinlikle bir ömür hiçbirine bakma gibi bir durumun olmayacağını, hepsinin kendi ayakları üzerinde durması gerektiğini belirtip sana güvenmemelerini söylemelisin.

Hem bunları söylemeyim, içimde kalsın. Helalliğimi alayım, normal bir aile gibi davranayım hem de istediğim gibi uzak olsunlar demek bence hem karnım doysun, hem pastam dursun durumu. Açıkça hepsiyle konuşun. Bugüne kadar size yapıldığını düşündüğünüz yanlışları öfkeyle değil, olanca açıklıkla anlatın. Bilsinler. Sevmediğinizi, affetmediğini ve ilerde de mesafe istediğinizi bilirlerse başlarının çaresine bakarlar. Olmadı anneniz babasına sığınır. Kardeşler de zaten zamanları gelince kendi hayatlarını kurar gider.

Annenize kimse demiyor mu bir ise gir calis cocuklarini ac acik birakma diye niye hersey 20 yasinda bir kizin ustune yikilmaya calisiliyor? Ben size hak verdim siz calismaya baslayacaginiz zaman kimseye haber vermeyin hangi ilde olcaginizi bile bilmesinler gidin kendi duzeninizi kurun. Kocaman kadin kendi basinin caresine baksin dogurdugu cocuklari da kendi dusunsun size mi sormus dogururken ben burdaki yorumlari da anlamis degilim. Karsimizda daha meslegini eline almamis bir genc kiz var bu kadar yuklenmek hemde anne kardes olamamis insanlara bakmasi icin zorunlu oldugunu soylemek bana sacma geldi katı dusunuyor olabilirim ama bence boyle
Buradaki bazı yorumlara ben de hiçbir anlam veremedim.

Yani annesine hitap şekli "kaşar" olan bir çocuğu melek olarak görüyorsanız haklısınız ben şeytan olarak anlatmışım. Üzgünüm ama yaptıklarını sıralamaya kalksam yeni konu açmam gerekir. Bana "hemşire parçası" olarak hitap eden biri hemşire parçasının üç kuruş maaşı ile nasıl yaşayacak?
kardeşiniz terbiyesiz, şeytan değil. ayrıca ergen. hem de iyi ailesi olmayan 15-16 yaşında bir çocuk. diğeri de 10-11 yaşında. onlara karşı bu nefretiniz hiç normal değil. anneniz sizi korumadığı için kızabilirsiniz, babanız size eziyet ettiği için nefret edebilirsiniz ama o çocuklar da benzer ailede büyüyorlar ve küçükler daha. ailenizin size verdiği sevgisizliği devam ettiriyorsunuz farkında değilsiniz. ailenizin size uyguladığı duygusal şiddeti yansıtıyorsunuz farkında olmadan. size yapılanların ya da yapılmayanların sorumlusu kardeşleriniz değil. onlardan niye bu denli nefret ettiğinizi hiç anlayamadım ben.

Kimse kimseyi zorla sevemez kimbilir neler yaşandı ki bu duruma geldiniz. Yargilamayacagim. En son yatalak babasını ve hasta annesini sahiplenmeyen bir arkadaşımı eleştirdim altından neler çıktı. Babadan burnu kanayana kadar dayak hem de daha yedi yaşından itibaren, liseye giderken eve habersiz kız arkadaşı gelmis babası tarafından sopayla kirbaclanip odada ağlarken annesinin kardeşinin dinlen geçer demesi, o izlerin hala sırtında olması.. en son lise son sınıfta odasına girip taciz eden baba ve bunu gören annenin gördüğü halde susup neyse devam edemicem. Daha çok çok başka şeyler de var. Evi okuldan bir erkek arkadaşı aramis ortak ödev için diye üniversiteden almışlar ve eve hapsetmisler evde de pislik bu kız bununla konuşmayın demiş babası o.. oldu demiş ve ailenin diğer fertleri de uymuş. Altı ay kimse konusmamis bununla millet sofradan kalktıktan sonra yemeğe oturmuş mutfakta basma etek almışlar ve bundan sonra tek işin hizmet sen hizmetçisn demiş babası. Baba bu arada mimar anne öğretmen cahil degiller yobaz da degiller. Evde Bir kişi itiraz etmemiş bu duruma. Dahası kız ağlarken icerden gulusme sesleri geliyormuş. O gece intihar etmeye karar verip hap yutmuş ama annesine gidip helallik istemis hem anneden hem kardesinden. Ölmek için uyumuş ama sabah sagsalim uyanmış. Kadın yıllar sonra ben anlamıştım senin intihar edecegini o gece demiş ama bir defa odaya girip bakmamış. Disardan öyle farklı bir imajlari vardı ki ailenin.Simdi aile diyor ki kıza beraber yaşayalım. Çünkü kız güzel bir işe girdi yeniden doğdu küllerinden. Kabul etmedi tabı ki. Sonrasında da annesi sitem ediyor kardeşi sitem ediyor neden aramıyorsun bizi diye. Benim böyle ailem olsa Allah korusun bir saniye durmazdım. O yüzden sabırlı olun. O arkadasim ayrı bir şehirde kendine hayat kurdu aşırı yakışıklı bi sevgili buldu ve canı isterse ailesinin telefonunu açıyor
Aynısını ben yaşadım benim annemde sürekli beni bildim bileli bırakıp bırakıp gitti ya köye gitti ya diğer kardeşlerimin yanına benimde psikopat babamla yaşamak kaldı .burnuma yumruk attı fosur fosur kanadı dudağımı patlattı sadece tatile gitmek istiyorum dediğim için kendini intihar et dedi bana 15 16 yaşındaydım annem dediğim gibi olmadığı için küçücük yaşta yemek temizlik yapmaya çalışıyordum çay demlemisim fazla demledim diye hepsini bana içirdi çayın çalıştığı yerden kıyafet getirmiş açık bir kıyafeti giy ben sana bakiyim dedi henüz ortaokuldaydim annem bana inanmadı ama Allah öyle büyük ki ikiside içler acısı şekilde göçüp gittiler hep çıkar icinde oldular ben ise maşallah geçti ama unutamıyorum Allah kotlugun cezasını verir iyiliğine mükâfatını iyi olacaksın...

Aynı ailede ben de büyüdüm. Onların yaptıkları bu hareketlerin binde birini yapmadım zaten yapabilme şansım olmadı da. Ergenlik ve kötü karakter arasında ki ayrımı yapabilecek durumdayım. Özellikle büyük kardeşimin karakter yapısını somut bir biçimde görebiliyorum. O, babasının kopyası. Adım kadar eminim de şimdi neyse yetişkinlik çağında da aynısı olacak. Vefasız, iki yüzlü, saygısız, terbiyesiz, arsız...
kardeşiniz terbiyesiz, şeytan değil. ayrıca ergen. hem de iyi ailesi olmayan 15-16 yaşında bir çocuk. diğeri de 10-11 yaşında. onlara karşı bu nefretiniz hiç normal değil. anneniz sizi korumadığı için kızabilirsiniz, babanız size eziyet ettiği için nefret edebilirsiniz ama o çocuklar da benzer ailede büyüyorlar ve küçükler daha. ailenizin size verdiği sevgisizliği devam ettiriyorsunuz farkında değilsiniz. ailenizin size uyguladığı duygusal şiddeti yansıtıyorsunuz farkında olmadan. size yapılanların ya da yapılmayanların sorumlusu kardeşleriniz değil. onlardan niye bu denli nefret ettiğinizi hiç anlayamadım ben.

Hayır, demiyor. Ne güzel ben varım işte üstüne yüklenilebilecek.
Annenize kimse demiyor mu bir ise gir calis cocuklarini ac acik birakma diye niye hersey 20 yasinda bir kizin ustune yikilmaya calisiliyor? Ben size hak verdim siz calismaya baslayacaginiz zaman kimseye haber vermeyin hangi ilde olcaginizi bile bilmesinler gidin kendi duzeninizi kurun. Kocaman kadin kendi basinin caresine baksin dogurdugu cocuklari da kendi dusunsun size mi sormus dogururken ben burdaki yorumlari da anlamis degilim. Karsimizda daha meslegini eline almamis bir genc kiz var bu kadar yuklenmek hemde anne kardes olamamis insanlara bakmasi icin zorunlu oldugunu soylemek bana sacma geldi katı dusunuyor olabilirim ama bence boyle

Aynısını ben yaşadım benim annemde sürekli beni bildim bileli bırakıp bırakıp gitti ya köye gitti ya diğer kardeşlerimin yanına benimde psikopat babamla yaşamak kaldı .burnuma yumruk attı fosur fosur kanadı dudağımı patlattı sadece tatile gitmek istiyorum dediğim için kendini intihar et dedi bana 15 16 yaşındaydım annem dediğim gibi olmadığı için küçücük yaşta yemek temizlik yapmaya çalışıyordum çay demlemisim fazla demledim diye hepsini bana içirdi çayın çalıştığı yerden kıyafet getirmiş açık bir kıyafeti giy ben sana bakiyim dedi henüz ortaokuldaydim annem bana inanmadı ama Allah öyle büyük ki ikiside içler acısı şekilde göçüp gittiler hep çıkar icinde oldular ben ise maşallah geçti ama unutamıyorum Allah kotlugun cezasını verir iyiliğine mükâfatını iyi olacaksın...
Onun ailesi de korkunç hastalıklar geçirdi ilahi adalet var sanırım. Çok geçmiş olsun. Korkunç olmalı yasadiklariniz

Nasıl çıkarcı oluyor? O da onun evladı?
Burada koca koca kadınlar boy boy çocuklarıyla anne babalarının evine dönmüyorlar mı?Onlar benim ailem bize bakmak zorunda demiyorlar mı?
Koca koca kadınların onlar benim ailem bize bakmak zorunda demesi de saçmalık. Öyle bir zorunluluk yok yetişkin çocuklar için. Elinde varsa destek olur ama kendi aç kalsın beni doyursun kendi salonda yatsın bana odasını versin ( geçen hafta bir konuda vardı bu örnek) doğru değil. Ailesi depremde evsiz kalmışken konu sahibi bence de ailesine bir süre destek olmalı birlikte yaşayabilirler ama bu sonsuza kadar onun görevi değil.

Ailesi depremde evsiz kalmışken konu sahibi bence de ailesine bir süre destek olmalı birlikte yaşayabilirler ama bu sonsuza kadar onun görevi değil.
konu sahibinin bir evi,düzeni,işi,parası varmı ki destek olsun?cebinde beş kuruş parası yok,kimlik kartı cüzdanı bile hasarlı evde kalmış gidip alamıyor bile,yol yordam bilmediği bi memlekette.
Atanıp atanmayacağı da belli değil henüz,20 li yaşlarda genç kız. Kendisinin desteğe ihtiyacı var hala.
İnsanlar neden ısrarla bunu anlamıyor,sanki konu sahibi mesleğini eline almış,evini düzenini kurmuş yetişkin insan muamelesi görüyor?Çok güzel hayatı varda kapısını mı açmıyor ailesine,onun bir kapısı yok ki yok:KK43:

konu sahibinin bir evi,düzeni,işi,parası varmı ki destek olsun?cebinde beş kuruş parası yok,kimlik kartı cüzdanı bile hasarlı evde kalmış gidip alamıyor bile,yol yordam bilmediği bi memlekette.
Atanıp atanmayacağı da belli değil henüz,20 li yaşlarda genç kız. Kendisinin desteğe ihtiyacı var hala.
İnsanlar neden ısrarla bunu anlamıyor,sanki konu sahibi mesleğini eline almış,evini düzenini kurmuş yetişkin insan muamelesi görüyor?Çok güzel hayatı varda kapısını mı açmıyor ailesine,onun bir kapısı yok ki yok:KK43:
Kast ettiğim eğer atanırlar atandıktan sonra bir süre ( 3 4 ay) destek olması. Ailesi kendilerine ev bulup düzen kurana kadar.

Kast ettiğim eğer atanırlar atandıktan sonra bir süre ( 3 4 ay) destek olması. Ailesi kendilerine ev bulup düzen kurana kadar.
bu bir masal olur bence..
diyelim ki konu sahibi çanakkaleye atandı,bilmediği yere ailesini peşine taktı,çocukların okulu kaydı kuydu ne olacak? bir kaç aylığına kim okula yazdırcak?
geçici bir süre idare etme kavramı bu konuda işlemez sanki,asıl o zaman vefasız evlat diyecekler,kapının önüne koymuş,anasını evine sığdıramamış diye.
en iyisi kalsın ailesi o memlekette.en azından bildiği bir yer dedesi,dayıları teyzeleri hep oradalarmış zaten hem kirasını ödüyorlarmış,hep birlikte yaşasınlar bu kızı da salsınlar kendi haline. yeni bir il,yeni bi iş,kendisi de ilk etapta çok kazanacağını sanmıyorum ya orada burada kalacak yada ev arkadaşıyla veya 1+1 tutar kendine anca. işte tek başına olursa başının çaresine bakar da,ardından 3 kişiyi sürüklerse işin altından kalkamaz

Bakın, şu an atanmış, ev tutmuş, düzenini kurmuş bir insan olsam birkaç ay değil ailem ile herhangi bir depremzede aile ile bile yaşarım. Mevzu üç beş ay mevzusu değil, bazı hanımefendiler bunu anlamıyor. Hep beraber gidip yeni bir hayat kurmaktan bahsediyorlar. Ne olacak, ben kısmet olur da sağ kalır ve atanırsam varı yoğu o şehre taşıyıp, çocukların okul kaydını her şeyi halledip üç ay sonrasında "Ya kızım sen tek daha rahat edersin, biz üç ay kaldık yeter. Hadi biz oraya geri dönüyoruz." mu diyecekler? Bu şehrin eski haline dönmesi yıllar alır. Annemi bu şehre bağlayan bir şey yok. Burada memur değil mesela. Bu üç beş ayı nereden çıkartıyor bu mesaj sahipleri, ben anlamıyorum.

yani yeni atanmış memur maaşıyla 4 boğaz bakacaksın 2 çocuk okutacaksın kira ödeyeceksin elektriği suyu doğalgaz telleri ödeyeceksin annenin aklı kıt galiba biraz.
dedemin evi yıkıldı demişsin dedenle ev tutsun madem annen. herkes kendi çocuğuna baksın. okutmamış bir meslek edindirmemiş onun bunun üstüne yıkılan evlat yetiştirmiş otursun baksın şimdi hem çocuğuna hem çocuğunun çocuklarına.

Konu sahibi bence bakmak zorunda değilsin. Ama anladığım kadarıyla kaçak dövüşüyorsun Türkiyedeki büyük çoğunluk gibi. Duygularını dürüstçe ve açıkça söyleyemiyorsun ve beklentiyi kıramıyorsun.

Açık ve net annene yapması gereken anneliği yapmadığını, ona öfkeli olduğunu açıklayıp kardeşine de karakterini hiç sevmediğini, aranızda kan bağı olmasa asla arkadaş olmayacağını anlatmalısın. Sonra da kesinlikle bir ömür hiçbirine bakma gibi bir durumun olmayacağını, hepsinin kendi ayakları üzerinde durması gerektiğini belirtip sana güvenmemelerini söylemelisin.

Hem bunları söylemeyim, içimde kalsın. Helalliğimi alayım, normal bir aile gibi davranayım hem de istediğim gibi uzak olsunlar demek bence hem karnım doysun, hem pastam dursun durumu. Açıkça hepsiyle konuşun. Bugüne kadar size yapıldığını düşündüğünüz yanlışları öfkeyle değil, olanca açıklıkla anlatın. Bilsinler. Sevmediğinizi, affetmediğini ve ilerde de mesafe istediğinizi bilirlerse başlarının çaresine bakarlar. Olmadı anneniz babasına sığınır. Kardeşler de zaten zamanları gelince kendi hayatlarını kurar gider.
Önceki konularıma bakın lütfen. Kaçak dövüşüyor olsaydım annem bu ilde bir düzen hiç kurmayacaktı. Asla iş aramayacaktı. Ben atanana kadar bir yerde idare edip tak peşime takılacaklardı. Sevmediğimi, istemediğimi, bana yapması gereken anneliği yapmadığını bin beş yüz defa suratına çarptığım için o kendine bir düzen kurdu bana da "Atanana kadar yanımda kal, sonra canının nereyi istiyorsa oraya tek başına git." dedi. Hatta şu an bahsettiğim kuzenim "Sadece öfke ve kinden ibaretsin. İnşallah en yakın zamanda atan git, birbirinizi daha fazla kırmayın. Birbirini seven anne kız olarak değil bari arkadaş gibi ayrılın." falan diyordu. İçimde tuttuğum bir şey yok yani. Helallik mevzusuna gelince, illa normal aileler mi helallik istiyor anlamadım. Yani" Kırdım, kırıldım. Her şeye rağmen halkını helal et ama bundan sonra diyaloğumuz var ile yok arası olsun. " Bu yani.

X