Haftasonu özel hastaneye gitmeyin çünkü...

AngryPenguin

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
8 Haziran 2012
5.394
1.442
1 Nisan tarihi itibariyle artık haftasonu ve mesai saati dışında özel hastanelere gidenlerin tedavi ücretini SGK karşılamayacak. Peki acil hallerde ne olacak?
Sağlıkta dönüşüm projesi ile at başı giden sosyal güvenlik reformu sonrasında vatandaşlar özel hastanelere gidebilmeye başladı. Ancak SGK 1 Nisan tarihi itirabariyle özel hastaneler konusunda bir düzenleme yaptı.

Bundan sonra özel hastanelere haftasonu ve mesai saati dışında gidenlerin ücreti devlet tarafından karşılanmayacak.

Bu düzenlemeyi Tabipler Birliği'nin istediği ortaya çıktı. Sebep ise doktor ve hemşirelerin aşırı derecede çalıştırılması.

İnternethaber.com Sosyal Güvenlik Uzmanı Bünyamin Esen yeni sistemin ayrıntılarını sizin için açıkladı.

Özel Hastanelere Hafta sonu ve Akşam Kısıtlaması

Gelelim yazımızın konusunu oluşturan son gelişmeye. SGK önceki hafta özel, Sağlık Uygulama Tebliği’nde yaptığı değişiklik ile, hastanelerden hizmet alma ile ilgili önemli bir değişikliğe gitti.

Buna göre 1 Nisan tarihinden itibaren artık sağlık hizmetleri için hafta sonları ve mesai saatleri dışında özel sağlık hizmet sunucularına rutin muayene için gidilirse SGK MEDULA sistemi, yani online hasta takip ve onay sistemi, provizyon vermeyecek.

Türkçeleştirirsek, vatandaş hafta sonu veya akşam saatlerinde özel hastaneye gidip poliklinik hizmeti almak isterse bunun parasını kendi cebinden ödemek zorunda kalacak. Bu yalnızca özel hastaneler ve hafta sonu ile mesai saatleri dışındaki zamanlar için geçerli.

Hafta içi ve mesai saatleri içerisinde ise SGK ile sözleşmeli özel olsun kamu olsun herhangi bir sağlık hizmet sunucusundan hizmet almak mümkün. Ne var ki poliklinik hizmetleri yani normal/rutin kontroller için hafta sonları ve akşam saatlerinde özel hastanelere gidilemeyecek.

Doktorlar Talep Etti SGK Yaptı

SGK’nın bu yeni uygulama konusunda talebin Türk Tabipler Birliği tarafından geldiği söylenmekte. Zira TTB, uzun süredir özel hastanelerdeki doktorların uzun çalışma saatlerinden şikâyet etmekteydi.
Kamu hastanelerinde çalışan doktorların bir kısmının mesai saatleri dışında da poliklinik hizmeti vermesi dolayısıyla özel hastaneler de rekabet etme güdüsüyle poliklinik hizmetlerini mesai dışında da vermeye başlamıştı. Bu ise poliklinik muayenelerinin gitgide mesai saaatlerine yayılması ve sağlık çalışanları üzerinde ağır bir yük oluşmasını getirmişti.

İşte yeni düzenleme özel hastanelerde çalışan doktor, hemşire ve sağlık personelinin haftada asgari bir gün de olsa tatil yapabilmesini sağlamayı amaçlıyor. Keza akşam saatlerinde uzun mesailerle çalışarak ağır koşullara tabi kalmalarını önlemek hedeflenmiş.

Sevk Zincirine Geçişin Öncülü Olur mu?

SGK’nın yeni düzenlemesinin ikinci hedefi ise SGK bütçesi ile ilgili. SGK özel hastanelere gidişi azaltarak SGK bütçesine olan yükü hafifletmeyi de murat ediyor. SGK henüz sevk zinciri uygulamasını hayata geçirememiş olsa da, bu son düzenleme vatandaşların öncelikle kamu sağlık hizmet sunucularına gitmelerini sağlayarak bir nevi sevk zinciri için ön zemin oluşturuyor. Bu açıdan bakıldığından vatandaşın hem birinci basamak (yani aile hekimliği) sağlık kuruluşlarına yöneltilmesi hem de basit tedaviler için özel yerine devlet hastanelerine teşviki söz konusu.
Bu açıdan bakıldığında makul bir düzenleme ile karşı karşıyayız.

Acil Hallerde Kısıtlama Yok

Bazı kesimler SGK’nın son düzenlemesinin vatandaşa “hafta sonu hasta olma” demek olduğunu iddia ediyor. Oysa durum böyle değil. Zira hafta sonu veya mesai saatleri dışında da olsa acil hal olarak tanımlanan hallerde sağlık hizmeti sunulmasına bir engel yok.

Daha açık bir ifade ile acil hastalığı olan vatandaş, haftanın hangi günü olduğuna bakmaksızın, gerek özel gerekse de kamu hastanelerine doğrudan başvurabilecek. Ancak bu şekilde başvuran vatandaşın yeşil alan kapsamında olmaması gerek. Başka bir deyişle, aslında acil hasta olmayıp acilden giriş yapanlar için kısıtlama geçerli.

Diyaliz ve Kanser Tedavisine de Kısıtlama Yok

Burada bir başka istisnayı da hemodiyaliz yani böbrek hastaları oluşturuyor. Böbrek hastaları diyalize girmek için istediği zaman ve günü tercih edebilecek. Keza kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi hastaları için de özel hastanelerden istedikleri zamanlarda sağlık tedavisi alabilmek mümkün. Son olarak, yukarıda da belirttiğimiz üzere acil hallerde özel sağlık hizmet sunucularının kapısı SGK sigortalılarına sonuna kadar açık.

Hangi Haller Acil Hal Sayılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun uygulamalarına göre “Acil hal”; ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumları ifade ediyor. Bu nedenle sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti olarak kabul edilmekte.
Bu hallerin oluşması halinde özel sağlık hizmet sunucusuna giden bir kişi MEDULA’dan provizyon alabiliyor, tedavisini oluyor.
http://www.internethaber.com/haftasonu-ozel-hastaneye-gitmeyin-cunku...-655970h.htm
 

athenenoctua

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
25 Ekim 2013
5.460
5.157
tüüüüh doktora gidecektim, cok sıra oluyor diye özele gidiyordum offf.... kotu oldu bu uygulama.

bu arada konu dısı baslık acmak bdv icin de gecerli mi? oranın reytingleri yuksek :)) bilgilendirmek icin oraya da acsak...
 

AngryPenguin

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
8 Haziran 2012
5.394
1.442
tüüüüh doktora gidecektim, cok sıra oluyor diye özele gidiyordum offf.... kotu oldu bu uygulama.

bu arada konu dısı baslık acmak bdv icin de gecerli mi? oranın reytingleri yuksek :)) bilgilendirmek icin oraya da acsak...

Bilmiyorum açılabilir mi ki:KK14:
 
Son düzenleme:

Pepe

hakikat
Pro Üye
19 Ocak 2012
2.555
429
Bilmiyorum açılabilir mi ki:KK14:

Angry penguen haftasonları özel hastaneler kendi cebinden acil hastaları kabul etmek zorunda kaldığı için yerim yok doktorum yok tomografi ağrızalı gibi birsürü bahaneyle acil hastalara bakmak istemiyorlardı......belki sgk anlaşmalı hastaneler kabul ederler diye düşünüyorum
Özel hastaneler cebinden acil hastalara bakmak istemiyorlar bu durum doktorlarla hastaları karşı karşıya getiriyordu sadece....değişen birşey yok yani
 

disiua1905

Guru
Kayıtlı Üye
16 Mayıs 2008
2.402
104
Saçmalık ! O zaman yeterli personel ve bütçe ayırsın ayrıca biz özel hastahaneye gidiyoruz da katılım payı veriyoruz hastahane sadece bunula kalmıyorki devletten aradaki farkı alıyor zaten allah allah ya bi kere de vatandaş için hayırlı bi uygulama gelse şaşarım :KK51:
 

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 30-06-2021

Hamileliğimin 34. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 47 gün kaldı.

Bebeğinizin gözleri günlük aktivite zamanlarında açık ve uyuduğu zamanlarda gözlerini kapatıyor. Bebeğinizin gözlerindeki pigmentasyon tamamlanmadığı ve göz renkleri tam gelişmediği için bebeğinizin gözleri şimdi mavi. Bebeğinizin gözlerinin renk pigmentasyonunun tamamlanması için bir kaç haftası daha var. Bebeğinizin hareket edecek yeri gittikçe daraldı fakat hala çok aktif.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 2200 gr. - Yaklaşık boyu : 45.1 cm. (Baştan Topuğa)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

Chelzy

İkiz oğlan anası
Pro Üye
20 Ocak 2008
13.901
28.097
Ben tam olarak anlamadım.H.içi neyi karşılıyor ki özel hastaneler de haftasonu karşılamasın.
En son ortopediye gittim mr dahil 100 lira verdim haftaıcıydı de.
Biri açıklasın lütfenn
 

Pepe

hakikat
Pro Üye
19 Ocak 2012
2.555
429
Ben tam olarak anlamadım.H.içi neyi karşılıyor ki özel hastaneler de haftasonu karşılamasın.
En son ortopediye gittim mr dahil 100 lira verdim haftaıcıydı de.
Biri açıklasın lütfenn

Anladığım kadarıyla haftasonu ve akşamları özel hastaneler bugüne kadar herkesi kabul etmek zorundaydı.......bu özel hastanelerin çoğunun sgk anlaşması yok......sgk anlaşması olmayan hastaneler yasal olarak acil hasta kabul etmek zorundaydî ama özel hastaneler bahanelerle acil hastalara tam tedavi uygulamıyorlardı...........sgk anlaşmalı hastaneler zaten hasta kabul etmeye devam edecektir sanırım
Lakin diğer sgk anlaşmalı olmayan hastanelerde çalışan doktorlar daha fazla hastalarla karşı karsıya gelmemek için bu işin isminin konmasının istedi.........yani zaten paralı kabul ediyordu şimdi bu yasal oldu