HALÜSİNASYON

yasmnaydm

Üye
Kayıtlı Üye
18 Ocak 2024
129
29
24
Merhaba arkadaşlar uzun zamandır muzdarip olduğum bir konudan bahsetmek istiyorum. 15 yaşındayken bir gezi sonrası başladı her şey önce uyurgezer oldum sonra uyurken birden uyanıp çığlık atarken buldum kendimi her defasında. Tavanda saçaklı top gibi birşey görüyorum üzerime doğru geliyor hep aynı şeyi görüyorum yataktan uyanarak kaçıyorum neyse işte her zaman olan bir şey değildi ara ara olurdu. Şuan 26 yaşındayım şu sıralar çok sık olmaya başladı. Bir saat önce yaşadığım şey çok korkunctu yine halüsinasyon gördüm bu sefer sopa gibi bir şey üstüme doğru geliyordu nasıl çığlık attığımı hatırlamıyorum nasıl kaçtığımı hatırlamıyorum etkisinden çıkamadım. Öncesinde çok sık olmadığı için doktora gitmeyi düşünmedim ama şimdi bilmiyorum bunun için doktora gidilir mi ? Gidilirse hangi doktora gidilir tedavisi varmıdır yardımcı olur musunuz

Yani sizi bu derece korkutan, saatlerce etkisinden çıkamadığınız bi konuda doktora gitmeyeceksiniz de ne zaman gideceksiniz? Psikiyatriste gidin, hepsi uykuyla bağıntılıysa belki uyku bozukluğu olabilir mi bilmiyorum o yönlendirir

Bende benzer seyler yasiyorum uyandigimda genelde kirmizi yada mavi bir seyler goruyorum cogunlukla anlamsiz seyler cogu zaman bagirarak uyaniyorum.Bu yuzden tek basima hic uyumuyorum. Benim farkli bir rahatsizligin daha var o yuzden doktor simdilik antidepresan kullanmami onermiyor.doktora giderseniz sonucu benimle de paylasirsaniz cok mutlu olurum cunku bende cok yoruldum artik. Ustelik karabasanda yasadigim oluyor aralarda

Evet uyku bozukluğu. Dönem dönem ben de yaşıyorum. Anksiyete ile birlikte seyrediyor bende. . Antipsikotik ilaçlar yardımcı olabiliyor. Şikayetiniz icin psikiyatriye görünebilirsiniz

Merhaba arkadaşlar uzun zamandır muzdarip olduğum bir konudan bahsetmek istiyorum. 15 yaşındayken bir gezi sonrası başladı her şey önce uyurgezer oldum sonra uyurken birden uyanıp çığlık atarken buldum kendimi her defasında. Tavanda saçaklı top gibi birşey görüyorum üzerime doğru geliyor hep aynı şeyi görüyorum yataktan uyanarak kaçıyorum neyse işte her zaman olan bir şey değildi ara ara olurdu. Şuan 26 yaşındayım şu sıralar çok sık olmaya başladı. Bir saat önce yaşadığım şey çok korkunctu yine halüsinasyon gördüm bu sefer sopa gibi bir şey üstüme doğru geliyordu nasıl çığlık attığımı hatırlamıyorum nasıl kaçtığımı hatırlamıyorum etkisinden çıkamadım. Öncesinde çok sık olmadığı için doktora gitmeyi düşünmedim ama şimdi bilmiyorum bunun için doktora gidilir mi ? Gidilirse hangi doktora gidilir tedavisi varmıdır yardımcı olur musunuz
Bence hiç vakit kaybetmeden psikiyatriste gitmelisiniz çok geçmiş olsun kötü bir durum

Bende benzer seyler yasiyorum uyandigimda genelde kirmizi yada mavi bir seyler goruyorum cogunlukla anlamsiz seyler cogu zaman bagirarak uyaniyorum.Bu yuzden tek basima hic uyumuyorum. Benim farkli bir rahatsizligin daha var o yuzden doktor simdilik antidepresan kullanmami onermiyor.doktora giderseniz sonucu benimle de paylasirsaniz cok mutlu olurum cunku bende cok yoruldum artik. Ustelik karabasanda yasadigim oluyor aralarda
Sizede geçmiş olsun randevu alıp gideceğim sizinlede paylaşırım

Merhaba benzer bir durum yaşıyorum bu ara gittiniz mi doktorda bende randevu aldım Bekliyorum ama birazda korkuyorum kötü bir sey çıkacak diye
Hayır gitmedim randevu bulamıyorum benimle benzer şeyler yaşıyorsanız kötü bir şey çıkacağını düşünmüyorum tabi ne kadar ileri derece bilmiyorum. Benim artık azaldı yaşamıyorum biraz da kendimi keşfettim diyelim ne zaman olur veya olmaz öğrendim

Hayır gitmedim randevu bulamıyorum benimle benzer şeyler yaşıyorsanız kötü bir şey çıkacağını düşünmüyorum tabi ne kadar ileri derece bilmiyorum. Benim artık azaldı yaşamıyorum biraz da kendimi keşfettim diyelim ne zaman olur veya olmaz öğrendim
Soyle benimde. Bi kere ortam karanlıktı odanın kapısı kapandı o an sanki babam kapatmış gibi gördüm ama baktığımda kimse yoktu bir kere de yerde böcek görmüş gibi oldum. Çok fazla değil yani sizin keşfettim dediğiniz zamanı mesela be gibi durumlardi umarim tekrarlanmaz daha teşekkür ederim bu arada

Soyle benimde. Bi kere ortam karanlıktı odanın kapısı kapandı o an sanki babam kapatmış gibi gördüm ama baktığımda kimse yoktu bir kere de yerde böcek görmüş gibi oldum. Çok fazla değil yani sizin keşfettim dediğiniz zamanı mesela be gibi durumlardi umarim tekrarlanmaz daha teşekkür ederim bu arada
Ben uyumayı çok severim bazen gün içersinde de uyurum bazen akşam erken uyurum saat 9 civarı. Gün içersinde uyumuşsam gece yattığımda tekrar ediyor halüsinasyon görüyorum ama daha çok akşam 9 gibi yattığımda oluyor 1 saat sonra çığlık atarak uyanıyorum O yüzden mümkün olduğunca 11 den önce uyumamaya çalışıyorum. Düzenli uyku da çok önemli yani çok uyuyunca da oluyor zaten yaşadığım durum uyku bozukluğu her şey kişinin kendisinde bitiyor. Kafam çok doluysa çok yorgunsam uyurgezer oluyorum uyurgezerlik konusunda yapabilceğim bir şey yok

Halüsinasyon için de uyurgezerlik için de yapabileceğiniz şey var, doktora gitmek. Uyku bozukluğu ciddi bir sorun eşim bu sebeple çok ağır şeyler yaşadı. Erkenden düzeltmekte fayda var

Ne gibi tedavi uyguladılar ilaç tedavisimi?
Hem ilaç hem terapi. Tedavi olmadan önce, uzun süreli uyku bozukluğu yaşadığı için bilinç bulanmaları yaşadı, depresyonla birleşti. Bambaşka bir insan oldu ve ayrılma noktasına geldik. Şu an gayet iyi eskisi gibi oldu yine, maalesef bu kadar ciddi bir mevzu bu

Of of internetten arastirdim bu konuyla ilgili hic bir sey bulamadim. bir tek benim yasadigimi dusunmeye baslamistim.Gecer diye dusunmeyin gecmiyor.Mutlaka bir doktora gidin.Bende bayramdan sonra gidecegim fakat benim once norolojiye gitmem gerekiyor

Of of internetten arastirdim bu konuyla ilgili hic bir sey bulamadim. bir tek benim yasadigimi dusunmeye baslamistim.Gecer diye dusunmeyin gecmiyor.Mutlaka bir doktora gidin.Bende bayramdan sonra gidecegim fakat benim once norolojiye gitmem gerekiyor
Evet maalesef 10 yılı aşkın var ama geçmedi son 1 yılda biraz daha artış gösterdi devletten randevu bulmaya çalılıyorum ama özele mi gitsem devlete mi gitsem hangisi bu konuda daha iyidir bilmiyorum bir fikriniz var mı? Sizde ne gibi sorunlar var

Evet maalesef 10 yılı aşkın var ama geçmedi son 1 yılda biraz daha artış gösterdi devletten randevu bulmaya çalılıyorum ama özele mi gitsem devlete mi gitsem hangisi bu konuda daha iyidir bilmiyorum bir fikriniz var mı? Sizde ne gibi sorunlar var
Ozel veya devletten cok doktorunu bulmak onemli diye dusunuyorum.İstanbuldaysaniz mashar osman yada erenkoy ruh sagligi hastaneleri iyidir diye dusunuyorum.Çunku ozele 4 5 vaka gidiyorsa devlete 100 tane gidiyor.Ama devlettede mr vb.seyler icin ne kadar sure beklenir bir bilgim yok.Ben uyandigimda bazi seyler goruyorum ama anlamsiz seyler cogunlukla kirmizi yada mavi renkte Aslinda karanlikta oluyor ısık oldugi zaman olmuyor.Bir ara uykudan uyaninca bilinc bulanikligi yaşadığımda oldu.Karabasan yasadigim zamanlarda oldu.Tabi bu korkuyada yol acti evde kimse yokken cogu zaman uyumuyorum.

Uyku terörü denen duruma benziyor sanki. Genelde sebebi anksiyete oluyor

Halüsinasyon ciddi bir aşamadır. Maalesef rahatsızlıklarımız ilerleyebiliyor. 15 yaşından 26 yaşına kadar devam etmiş. Hem terapi hemde psikiyatriye gitmeniz sizin için çok iyi olur. Maalesef ki toplumunuzda ruh sağlığımızında bizim bir parçamız olduğu unutuluyor. Bazıları da önemsemiyor. Ama siz sizi kendiniz için önemseyin ve mutlaka doktora gidin.

X