Hamilelerin çikolata yemesi için 10 neden

isabel

La Vie En Rose
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
6 Mart 2012
17.555
20.598
45
fft99_mf6660785.Jpeg


Yapılan araştırmalara göre, bitter çikolata kan basıncını düşürüyor, moral veriyor ve preklamsi riskini azaltıyor.

Ah şu hamilelik iştahı! Bazen tuzlu, bazen tatlı, bazen baharatlı yiyecekler istiyorsunuz değil mi?

Size güzel bir haberimiz var. Dünyanın en karşı konulması güç aburcuburu olan çikolata (ama bitter) doktorlar ve besin uzmanları tarafından onaylandı. Özellikle hamileler için. Son zamanda yapılan araştırmalara göre, bitter çikolata kan basıncını düşürüyor, moral veriyor ve preklamsi riskini azaltıyor.

Hamileyken bitter çikolata yemeniz için 10 neden:

1-Bitter çikolatada bol miktarda teobromin bulunur ve bu kalbe iyi gelen bir kimyasaldır. Teobromin, kasları rahatlatır ve kan damarlarını genişletir.

2-2008 yılında yayınlanan bir makaleye göre, bitter çikolata hamilelikte meydana gelen ve ani tansiyon yükselmesi olan preklamsiyi önlemeye yardımcı olur. Bu komplikasyon, aşırı proteinin, idrara karışmasıyla olur ve müdahale edilmediği taktirde, hem anne hem de bebek için çok ciddi sonuçlar doğurabilir.

3-Yale Üniversitesi’nden Dr. Elizabeth Triche tarafından yürütülen bir çalışmada çikolata yiyen kadınların bebeklerinin göbek kordonu kanında yüksek miktarda teobromine rastlanmıştır. Bu kadınlarda preklamsi görülme olasılığı çok düşüktür.

4-Teobromin, aynı zamanda yüksek tansiyon ve arter sertleşmesinin tedavisinde kullanılır. Bu nedenle bitter çikolata herkes için faydalıdır.

5-Çikolatanın içinde bulunan magnezyum, kan basıncını düşürür ve hipertansiyonu engeller.

6-Çikolatada bulunan flavanoid, çok etkili bir antioksidandır. Antioksidanlar, serbest radikaller denilen toksik yan ürünleri nötralize ettiği için oldukça faydalıdır. Bu toksik yan ürünler, sigara dumanı ve böcek ilacı gibi maddelere maruz kaldığınızda vücudunuza girer. Serbest radikaller, vücudumuzda doğal hücre metabolizmasının yan ürünleri olarak da üretilir. Antioksidanlar, bu serbest radikallerin kansere ve diğer hastalıklara dönüşmesini önler. Çikolatanın rengi ne kadar koyu ise, o kadar çok flavanoid içerdiğini unutmayın.

7-Çikolata size moral de verir! Çikolatanın içindeki maddeler, beyninizde, omurganızda ve diğer bölgelerde endorfin denilen nörotransmiterlerin hareketlenmesini sağlar. Endorfin seviyesindeki artış ise size genel olarak keyif verir. Endorfin vücudun kendi doğal ağrı kesicisidir (endorfin üretimini, tempolu yürüyüş ile de arttırabilirsiniz).

8-Bitter çikolata, kötü kolestrolü % 10 oranında düşürür.

9-Çikolatada bulunan diğer bir madde, serotonin, antidepresan görevi görür ve moralinizi yükseltir.

10-Çikolatada, oleik asit denilen sağlıklı tekli doymamış yağ bulunur. Bu yağ, zeytinyağında bulunan tekli doymamış yağ ile aynıdır. Çikolata aynı zamanda stearik asit denilen doymuş yağ da içerir ama araştırmalar, stearik asidin, kolesterol üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını göstermiştir.

Bu nedenle çikolata açlığınızı gönül rahatlığıyla bastırabilirsiniz!