Hamilelikte çalışmak

gkulata

Üye
Kayıtlı Üye
24 Temmuz 2022
332
524
32
Selamlar. Hamile olarak çalışan annelerden fikir almak istiyorum. Çevremde hiç hamile çalışan yok, ya da ilgi alanıma girmediği için önceden hiç dikkat etmemiştim. Sizin çevrenizde varsa gözlemlerinizi de yazabilirsiniz.

Öncelikle bu sıralar çocuk düşünmeye başladım ve beni çok endişelendiren bir kaç konu var. Ben işkolik bir insanım, kariyerime çok düşkünüm. Endişelerim şunlar;

1- çalışırken hamilelik çok mu zor? Hibrit çalışıyorum 1 hafta ofis 1 hafta evden. 8 9 saat ofiste olmak nasıl olacak hamileyken perişan mı olunuyor? Başıma en kötü ne gelebilir?

2- işe geri dönmek çok mu zor olur? Bilgisayar mühendisiyim. 6 ay bile çalışmasam sektörden ve işimden uzaklaşırım unuturum gibi geliyor. Ve cv’mdeki bu boşluk kariyerimi etkiler mi?

3- Firmaların buna bakış açısı nasıl? Sanki uzun süre izin alındığı için pek iyi görülmez gibi geliyor.

Teşekkürler şimdiden 💕

Selamlar. Hamile olarak çalışan annelerden fikir almak istiyorum. Çevremde hiç hamile çalışan yok, ya da ilgi alanıma girmediği için önceden hiç dikkat etmemiştim. Sizin çevrenizde varsa gözlemlerinizi de yazabilirsiniz.

Öncelikle bu sıralar çocuk düşünmeye başladım ve beni çok endişelendiren bir kaç konu var. Ben işkolik bir insanım, kariyerime çok düşkünüm. Endişelerim şunlar;

1- çalışırken hamilelik çok mu zor? Hibrit çalışıyorum 1 hafta ofis 1 hafta evden. 8 9 saat ofiste olmak nasıl olacak hamileyken perişan mı olunuyor? Başıma en kötü ne gelebilir?

2- işe geri dönmek çok mu zor olur? Bilgisayar mühendisiyim. 6 ay bile çalışmasam sektörden ve işimden uzaklaşırım unuturum gibi geliyor.

3- Firmaların buna bakış açısı nasıl? Sanki uzun süre izin alındığı için pek iyi görülmez gibi geliyor.

Teşekkürler şimdiden 💕
İş yogunlugunuza ve hamilelik surecinize göre değişir. Arkadaşım 9 aylık hamileliğinde bir gün kusma bulantı haksızlık yasamadi ben 9 ay kustum. İş yukunuz ağır değilse son aya kadar çalışırsınız çok da yük olmaz. Ben kalifiye elemanların işlerini unutacaklarini sanmıyorum hemen hemen her iş kolu için konuşma yapan kanallar var takip edebilir gundeminizi sıcak tutabilirsiniz.

Hamileliğe göre değişir bazıları hiç anlamadan 9 ay geçiriyor bazılarına da 9 ay geçmiyor ☺️ ben işimden ayrılmıştım o dönemde de bebek düşünmeye başladık hazır evdeyken beklediğim iş vardı olsaydı girecektim tabi de olmadı bu dönemde de hamile kaldım iyiki evdeyim dedim. İki tane kistim olduğunu öğrendim başlarda aşırı ağrı çektim şimdi bulantı halsizlik bütün gün yatıyorum bazen düşünüyorum çalışıyor olsaydım nasıl dayanacaktım diye, aynı dönemde hamile olan yakın arkadaşım ise bütün gün geziyor ne bulantısı oldu ne ağrısı doğuracak artık 😊😊 yani herkesin süreci değişiyor 😌

kisiden kisiye gore degisir ama ben cok zorlanmistim. 8 saat calisiyordum gunde. oturararak calistigim icin bel agrilarim cok fazla oluyordu. merdiven inip cikmak hele ki mahvediyordu beni. ben erken dogum riski yasadim 6. ayda ama benimki buyuk ihtimal strestendi. siz de gidisata gore karar verirsiniz. eger zorlanirsaniz birakirsiniz

Aynı işi yapıyoruz, benim çocuğum yok ama bizim şirkette olanı söyleyeyim .. bizim şirket fully remote, sizde de sanırım biraz remote biraz ofis:) bu durumda bence doğum yaptıktan hemen sonra 1 hafta evden sonra diğer hafta ofise 2 gün gidersiniz mesela. Ben uyuyamazsam hiç hiç çalışamam, verimsiz çalışırım o yüzden mümkünse gece uyanacak bakıcı bulurdum ben olsam sütü de sağıp koyardım uyanmakla uğraşmazdım. bebek 6 aylık olunca ele geliyor, ondan sonra da 1 hafta ev-1 hafta ofise dönerdim. Onun dışında da fazla bir ekşın olmuyor bence, bizim şirkette yeni doğum yapan bir kızçe oldu, biraz doğum izni yaptı sonra fulltime döndü işte çalışırken bebenin beşiğini yanına koyuyormuş öyle söyledi, konuşurken de gösterdi:)) Bence gayet optimal şartlar, bizim meslek çocuk sahibi olmak için gayet optimal özellikle remote çalışma durumun varsa. Hamilelik ilerleyince kanepeye uzanarak, oturarak çalışırsın, bulantı için de ilaçlar var onları kaparsın valla ben olsam son ana kadar çalışırım. Ofise gidince ofis sandalayesi tepesinde hamilelik zor olur, onud a yapmak zorunda değilsin zaten, o yüzden gazan mübarek olsun kankkaaaaa

Ben akademik personelim. 7 aylik hamileyim. Sadece 2 ve 3. aylarda midem bulandi hep onda da prilam diye ilac ictim gece yatmadan 1 tane. Kesti bulantiyi. Perisan olmadim aksine bu donem bayagi iyi calistim. Beslenmeme dikkat etmeye calistim. Moralimi hep yuksek tuttum. Stresten uzak durdum. Sadece son 2 3 haftadir istemeden aniden agliyorum ama gecer sanirim o da. Kisaca perisan olmadim hic. Hamileligimi cok guzel hatirlayacagim insallah.

Sizin sektörü bilmiyorum ama 8 aylık hamile, hala okula gelen öğretmen arkadaşım var.

Ben ağır işte çalışıyorum hamilelik belgemi verir vermez molalarimı uzatıp net 7 buçuk saat çalışma yaptılar çok kolaylık oldu benim için ise gittiğim zaman ilaçlarımı aksatmadan alabiliyorum düzgün beslenebiliyorum ara öğünlere su içmeye dikkat edebiliyorum ama evdeyken çok zor oluyor bence hamileyken çalışmak çok güzel insanın kendini dinlemeye fırsatı olmuyor güzel geçiyor sizin sektör zaten rahat gebeliginiz kolay bir gebelik olursa çok rahat edersiniz ha bebeğe kim bakar çalışırken ne olur onlarida ayarlamanız lazım

Bu arada çok sayıda insan çocuk sahibi oluyor, bu yüzden iş bırakan kimse duymadım görmedim :KK51: Biraz doğum izni yaparsın, sonra bilmiyorum eşe izin var mı (Avrupada var) o izin yapar, biraz anneanne/babaanne bakar o sırada da çocuk ele avuca geliyor zaten sonrasinda bakıcıya baktırabilirsin. Yani bebek dediğin zaten çoğunlukla uyuyor, işten çıksan bile 1 saat birlikte vakit geçirip sonra sıkıntıdan patlarsın. Onun yerine işlerini tamamla, o sırada çocuk uyur, çocuk uyanınca da birlikte vakit geçirirsin biraz da bakıcı bakar o kadar bitti gitti. Evden çalışıyorsan gayet ideal oluyor yani.

Üç beş ay önce bir konu açmıştım evden çalışmaktan çok sıkıldım bunaldım diye. 3 ay önce iş değiştirip hibrit çalışmaya geçmiştim. Keşke remote devam etseydim. 🥲

2- işe geri dönmek çok mu zor olur? Bilgisayar mühendisiyim. 6 ay bile çalışmasam sektörden ve işimden uzaklaşırım unuturum gibi geliyor. Ve cv’mdeki bu boşluk kariyerimi etkiler mi?

Teşekkürler şimdiden 💕
Hamileyim ve sabah 6 akşam 8 eve varış. Geberiyorum 🤣

Aynı işi yapıyoruz, benim çocuğum yok ama bizim şirkette olanı söyleyeyim .. bizim şirket fully remote, sizde de sanırım biraz remote biraz ofis:) bu durumda bence doğum yaptıktan hemen sonra 1 hafta evden sonra diğer hafta ofise 2 gün gidersiniz mesela. Ben uyuyamazsam hiç hiç çalışamam, verimsiz çalışırım o yüzden mümkünse gece uyanacak bakıcı bulurdum ben olsam sütü de sağıp koyardım uyanmakla uğraşmazdım. bebek 6 aylık olunca ele geliyor, ondan sonra da 1 hafta ev-1 hafta ofise dönerdim. Onun dışında da fazla bir ekşın olmuyor bence, bizim şirkette yeni doğum yapan bir kızçe oldu, biraz doğum izni yaptı sonra fulltime döndü işte çalışırken bebenin beşiğini yanına koyuyormuş öyle söyledi, konuşurken de gösterdi:)) Bence gayet optimal şartlar, bizim meslek çocuk sahibi olmak için gayet optimal özellikle remote çalışma durumun varsa. Hamilelik ilerleyince kanepeye uzanarak, oturarak çalışırsın, bulantı için de ilaçlar var onları kaparsın valla ben olsam son ana kadar çalışırım. Ofise gidince ofis sandalayesi tepesinde hamilelik zor olur, onud a yapmak zorunda değilsin zaten, o yüzden gazan mübarek olsun kankkaaaaa
Yazınızı görünce çocugum olmadan önceki bebek bakım planlarım aklıma geldi:) o işler hiç öyle olmuyor,doğumdan sonraki ilk 3 ay bebek hala kendini anne karnında hissediyor ve anne kokusunu almadan sakinleşmesi çok zor oluyor,ilk çocuğum biberon severdi,süt sağıp bakıcıya bırakırdım mesela ama 2.bebeğim asla ve asla almadı biberon.Sadece meme.Her yolu denedim,asla kabul etmedi,şimdi 3 yaşında biberon görünce igrenç diyor😂Çalışma hayatımda bunu amirlerime anlatmak zorunda kalıp süt izinlerini ona göre kullandım.Zaten annelik içgüdüsü ile kendi canından biri bebek haliyle ağlarken sen uyuyamıyorsun,birde her hamile bilir, hormonların son aylarda gece belli aralıklarla kendiliğinden uyandırır seni,bu gelecek olan günlere bı nevi hazırlıyor seni.Düzen ne güzel kurulmuş.
Bİ şekilde belli aralıklarla uyanıyorsun zaten bebek olduktan sonrada.
Hepsini geçtim ilk 2 sene güvenli bağlanma için en kritik zaman.Yani bebekle geçirdiğiniz her vakit onun gelişimi için şart.
Daha bir çok şey,tüm bunları yaşayarak okuyorak deneyimleyerek ögrendim.
Şimdi büyüdüler.Uykusuzluk sorunum yok,o zamanlar nasıl dayanmışım diyorum ama insan her rutine bı şekilde uyum sağlıyor.

Teşekkürler şimdiden 💕
Doğumumdan 8 saat öncesine kadar çalıştım çok yoğun tempoma devam ettim, ama ben tamamen evden çalışıyorum. Freelancer olduğum için firma boyutunu da bilmiyorum ama hamileyken çalışılıyor. Aynı konudan açmıştım, hatırlamış oldum sayenizde :)
Hamileyken sadece çok uykum geliyordu. Normalden fazla uyuyordum. Ama işe devam ettim. Doğumdan üç gün sonra yavaş yavaş başlayıp artırarak bebekle de devam ettim. Annem ve eşim var ama. Bebeğimi emzirdim bol bol, altını neredeyse hep ben aldım. İlk 3 ay iş tempom aşırı düştü, hatta berbat oldu ama bitmedi. Sonraki 3 ay ilk üç aya göre daha da zordu uyku gerilemesi yüzünden. Şu an 9 aylık, eh işte zor mu zor. Ama çalışıyor muyum evet.

Teşekkürler şimdiden 💕
Kişiden kişiye değişir bu durum ben gastro okudum kendime ait bir waffle dukanim vardı oğlumla hamileyken hem dukanımi ben açardım sabah tek başıma bir yandan mutfak hazırlığı bir yandan waffle dezgahinda bir yandan kahve yapimindaydim tam 7 aylık olana kadar hiçte yorulmuyordum deli gücü vardı bende herkes çok şaşiriyodu😅

Bende dogurana kadar çalisanlardanim hemde ilk 6 ay aktif 24 saat epey yorucu sekilde. 24-34 hafta arasi geri hizmetteydim ilk 6 ay bol kusmaliydi ve ben saglikciyim düsünün ofis tarzi bi yerde olsam daha kolay olurdu. Mideniz bulansada gidip kusarsiniz rahat rahat. Hamilelik calisarak geçerde sonrasi icin daha fazla izin ayarlabilirseniz ayarlayin 6 ay az gercekten

Cherry Allah iyiliğini versin çok tatlısın :) ama aha süt orada biberonda biri içirsin beni uyandırmayın desen bileee artık senin amigdala devreye girdi bi kere. Daha o uyanmadan 1 dk önce senin sensörün varmış gibi uyanıyosun istersen evin diğer ucunda uyuyor olsun.

Cherry Allah iyiliğini versin çok tatlısın :) ama aha süt orada biberonda biri içirsin beni uyandırmayın desen bileee artık senin amigdala devreye girdi bi kere. Daha o uyanmadan 1 dk önce senin sensörün varmış gibi uyanıyosun istersen evin diğer ucunda uyuyor olsun.

Üleym ben yatar uyurum içgüdü miçgüdü de dinlemem duman ederim😁😁

8 aylik hamileyim ve hâlâ çalışıyorum. Haftanın 6 günü çalışıyorum öğretmenim.g3nelde günüm ayakta ve sürekli dera anlatarak geçiyor. Çalışmak beni zinde tutuyor hem bedenen hem de psikolojik olarak. 1 hafta sonra mecburen izne ayrılmam gerekiyor. 😊 sonrası için de toplanda 5 ay izin kullanabilecegim ve sonrasında işe dönmem gerekiyor inşallah iyi bir bakıcı bulabilirsem. Ben gayet aktif bir ha.ilelik.geci4dim hicbir sosyalleşmeden eksik kalmadım. O yüzden çalışmak beni zorlamadi. Ama bebek doğup calismaya başladıktan sonra neler yaşayacağım çok bilmiyorum. Kızımda da 9 aylıkken başlamıştım ve bir sorun yaşamamıştım.

Benim işim çok rahat, günde 7 saat felan çalışıyorum..yemeğimi bile ayağıma getiriyolar hamileyim die yemekhane çok kötü kokuyor die giremiyorum, bulantım artıyor abla sağolsun ben getirme abla desende ayağıma kadar getiriyor. İş yukumde çok çok az. Ama dogurunca dönmeyi düşünmüyorum kendimi bildim bileli çalışıyorum, ev aldım borcunu tazminatımla kapatacağım Mayıs'ta. Biraz evimde kendimle, bebeğimle kalmak istediğime karar verdim. En kotu üç sene evde durup sonra belki senemi doldurmak için çalışırım. Bu benim tercihim kariyer delisi bir kadın değilim, benle başlayanlar şuan nerelere geldiler ama ben yerimde saydım, az maaş rahat iş kafasında kaldım. Siz kariyer kafasındaysaniz iş hayatına hemen adapte olursunuz bence.

X