Hamilelikte Görümcenin ve Kaynananın iç çamaşırlarını yıkaması!

Sanki iyi niyetli iş yapmış gibi geldi.yoksa neden donunuzu falan yıkasın kız?biraz rahat bir tip heralde.oluyor böyle insanlar size sormadan aileyiz adı altında eşyanızı kullanan evde heryere girip çıkan.odayı kitlemeden uyarsaydınız daha iyi olurdu bence.hala yapsaydı o zaman kitlerdiniz.olan olmuş artık yapacak birşey yok.

İşe gidebildiğinize göre yatarak geçirmiyorsunuz demek ki bu dönemi.
Yardım için birilerini çağırmak çok büyük yanlış olmuş bana göre.
Allahım muhtaç etmesin de ben evin içindeki uzun süreli misafirden çok rahatsız olurum ama üzgünüm kapıları siz açmışsınız bu insanlara.

ben çağırmadım evimin işini de görebiliyorum aynı zaman da çalışıyorum da çok şükür sağlıklı bir hamilelik yaşıyorum. eşimin yanında arayarak ben size 2 3 hafta kalmaya geleceğim deyip emrivaki yapıp geldi. yani ben davet etmedim. :)

Bu insanlardan ne istiyorsun ki? Aramadiklarinda "yok beni aramadilar". Birsey yapmadiklarinda "evi otel gibi kullaniyor görümcem", birsey yaptiklarinda ise "benim iç çamasirima dokundular" oluyor.

Anlamadim, karsinda robotmu var? Iletisim sifir ama ancak billenmek var. "Anne, beni yardim etmek istiyorsun farkindayim fakat iç çamasirimi yikamana gerek yok, ben hal ederim. Tesekkür ederim". Bu kadar yani.

Ha diyorsan "kayin aile özel aileye saygisi yok", o zaman seni aramadiklarindada söylenmeyeceksin. Mesafe iyidir diye diyeceksin.

Kv'deyede üzüldüm, yardim etse hata, etmezse hata.

Yardımcı olmasını isteyerek evinize çağırdığınız insanlara gösterdiğiniz muamele hiç hoş değil. Yatak odası mabed değildir, yatak yorgan oradaysa insanın giydiği kıyafetler oradaki dolaptaysa elbette o odaya girilip çıkılır. Siz sevişirken odaya dalsalar tamam da, sırf yorgan koymak için odaya girdi diye bu kadar trip yanlış. Ayrıca iç çamaşırlarınıza kadar yıkayan insanlara, ben çamaşırlara dokunmanızı istemiyorum diye baştan net konuşsaydınız keşke. Artık insanlara ne kadar temizlikçi muamelesi yaptıysanız onu bile yapma ihtiyacı hissetmişler.

Ben evimde biri olunca rahatsız oluyorum. En baştan yardımı kabul etmeseydiniz veya iç çamaşırları ayrı bi yere koysaydınız. Kendi kıyafet dolabinizdan yer göstermeniz de doğru değil. Yatak odaniza girmesine zemin hazırlamışsiniz.

Bu arada bu konuda çok rahatsızsınız belli. Doğumdan sonra en fazla 2 hafta tuttun yanınızda. Şahsen ben öyle yaptım annem 2 hafta kaldı ve gitti. Zaten 2 haftaya toparlanır, çocuğunuza da bakabilirsiniz. Hamileyken eğer yatarak geçirmiyorsanız birini çağırmak çok gereksizce olmuş.

Bilmiyorum ya bu yatak odası kavramının çok abartıldığını düşünıyorum.
Benim için eşimle birlikte uyuduğumuz oda yani oda altı üstü.
üstelik kayınvalidede görümcede yardımcı olmuş çamaşırlarınızı yıkamış dolabinıza kaldırmış siz çalışıyorsunuz diye bi işe yaramak istemişler.
ama siz herşeyde bi art niyet aramışsiniz.
bana fazla surat yapmişsiniz gibi geldi.
görümce agladı gitti diyorsunuz ama niye agladi.sizin hal ve hareketlerinizden gibi sezdim.
nedense ben sizi zor biri gibi gördüm

İç çamaşırlarınızin özel eşyalarınızın ellenmesi kullanılması konusunda haklısınız bende istemezdim.Keske baştan kabul etmeseymissiniz yardım için kalmasını.Ya da baştan şartlarınızi sunsaydiniz.

benim ihtiyacım olmadığı halde bana sormadan geldiler. eve gelen misafire de şart sunulmaz diye düşünüyorum. misafir misafirliğini ev sahibi ev sahipliğini bilmeli.

ben çağırmadım evimin işini de görebiliyorum aynı zaman da çalışıyorum da çok şükür sağlıklı bir hamilelik yaşıyorum. eşimin yanında arayarak ben size 2 3 hafta kalmaya geleceğim deyip emrivaki yapıp geldi. yani ben davet etmedim. :)
Ben mi yanlış okudum,ilk önce bulantılar var diye eş teklif etmiş kabul etmişsiniz.
Sonra araya mesafe girmiş,beni aramıyorsunuz diye sitem etmişsiniz.
Eee yine geliyorum demiş kayınvalide yok dememişsiniz.

Ben yapamam,gerçekten yapayalnızken bile hiç kimseye gelin demedim,diyemem de,Allahım da dedirtmesin inşallah.
Sitem de etmem,çağırmam da,kuru ekmek yer,başımın çaresine bakarım.

Geçen gün, kvm bize geldi yatılı kaldılar bir gün. Çünkü cenazemiz var ve beni de yalnız bırakmak istemedi.
Oğlanın odasının bir köşesine, henüz katlamadığım çamaşırları yığmış, kapısını çekmiştim; ortalıkta görmesin kpim de gelince diye.

Kvm de anneme benzer, ortalıkta bir iş gördüğünde pek duramaz, dedim ki ona (Çünkü evim baya karışık) "Anne hiçbir şeye elini sürme, yorma kendini; hizmet etmeye gelmedin evime, oturup çayımızı içer, çöreğimizi yeriz" ."Tamam tamam" dedi ama biliyorum, rahat durmayacak. Oğlanın odasını da yerleştirmeye girmiş ben ilaçları yuvarlayıp uyumuşken.
Ve iç çamaşırlarım da nasıl desem... Hoyrattır. :)

Oraya ayırdığım tüm çamaşırları (Pijamaların altına gizlediğim donlarım da dahil olmak üzere) katlamış itina ile, güzelce koymuş.
Sonrasında bir miktar utandım "Beni utandırasın mı geldi anne" dedim, Güldü "Utanılacak bir şey yok, sen oralara kafa yorma, bak ortalıktan kalktılar işte" dedi. Sonra hak verdim "Yani doğrusun da işte, neyse sen bi daha yapma öyle anne" dedim ve güldük geçtik.

Diyeceğim o ki; bire bir konuşarak anlaşın, kapı kilitleyip, eşiniz üzerinden laf atarak değil.
Ve konunuzu da bildirdim, biraz kurgu geldi.

Kadın da bayilmiyordur,sizin kirli çamaşırlarınızı yıkayıp katlayıp yerleştirmeye.Ama yardım olsun diye gelmiş,iyilik etmek istemiş kendince,ben kötü bir niyet göremedim.En fazla soyleseydiniz çamaşırları ben hallederim diye.Yok eşine özel çamaşırları da koymuşsun da onları da yıkamış falan.Ne gerek var böyle ucuz oyunlara.
Hem yardıma çağırıp,hem hırsız muamelesi yapmak çok ayıp.O zaman kimseyi cagirmayacaksiniz.Kendi işinizi kendiniz yapacaksınız.Nihayetinde paralı tuttuğunuz biri değil,emir ve kurallariniza uysun.

Hamileliğimin ilk aylarında çok ısrarlarım olmamasına rağmen aşırı bulantı yaşadığım için eşimin kız kardeşim gelsin(il dışında yaşıyorlar) hem yardımcı olur şeklinde ki önerisine evet olabilir gelebilir demiştim.

benim ihtiyacım olmadığı halde bana sormadan geldiler. eve gelen misafire de şart sunulmaz diye düşünüyorum. misafir misafirliğini ev sahibi ev sahipliğini bilmeli.

Size fikrinizi sormuşlar, siz de kabul etmişsiniz.

merhaba. 24 haftalık hamileyim. Hamileliğim mi biraz gergin ve sıkıntılı geçiyor ya da gerçekten etrafımdakilerle ilgili bir problem mi var anlayamıyorum. Hamileliğimin ilk aylarında çok ısrarlarım olmamasına rağmen aşırı bulantı yaşadığım için eşimin kız kardeşim gelsin(il dışında yaşıyorlar) hem yardımcı olur şeklinde ki önerisine evet olabilir gelebilir demiştim. Geldiğin de bana sormadan yatak odama girip dolabımızı açıp eşimin eşyalarını kenara sıyırıp kendi eşyalarını koyduğunu fark ettim giyinmek için sürekli bizim odamızı kullanmaya başladı(bununla ilgili sanırım daha önce ben yüz verdim evim küçük olduğu için daha önce geldiğinde eşimin eşyalarını ayrı bir bölmede düzenleyip ona yer açmış ve buraya koy demiştim o zaman çok fazla rahatsız edecek bir harekette bulunmamıştı). Daha sonrasında çalışıyorum ve gündüz evde olamıyorum ben yokken kazaklarımı vs giyip kişisel eşyalarımı kullanmaya başladı( kutuda ki jiletim,rujum,rimelim) Çamaşırlarımı yıkıyor(iç çamaşırlarımız da dahil) vs dolaplarına yerleştiriyor,dilediği gibi yatak odama girip çıkabiliyor ben yatarken yorgan almaya giriyor vs. ben nasıl olsa gidecek diye sesimi çıkartmak istemedim ama aşırı derece rahatsız oldum. Yaklaşık 2 ay durdu son zamanlar evimi otel gibi kullanmaya başladı sürekli gezme de tozma da bana da yardımı dokunmuyordu bende eşime bir iki ufak söylenmeye başladım. Daha sonrasında bir akşam ağladı ağladı ve annem çağırdı gidiyorum dedi. O günden sonra beni bir daha ne aradılar ne sordular ne yaptın nasıl oldun demediler. Bende kayınvalideme sitem ettim bir gün beni neden arayıp sormuyorsunuz diye bana cevap vermedi ve eşim eve gelmesine yakın aradı bende açmadım. Daha sonrasında görüntülü arama yapıp bize kalmaya geleceğini söyledi. Bende buyur gel dedim doğal olarak.Geldiğinde görümcemden tedbirli olduğum için yemek odamda ki vitrinimin bir kısmını boşaltıp ona ayırdım eşim niye odada ki dolapta yer ayırmıyorsun dedi bende bu durumu kardeşinin suistimal ettiğini rahatsız olduğumu buraya koymasını istemediğimi belirttim anlayış gösterdi. Ona kıyafetini koyması gerektiği yeri gösterdim ve ilk geldiği günler yorganını vs hep ben getirdim akşamları ,kirli sepetimi kendi odama koydum(normalde banyoda) ama 2-3 gün sonra ben evde olmadığım için odama girip çıktığını yorganı dolaba koyduğunu fark ettim. Sesimi çıkartmadım 4.gün eşim benden sonra çıktığı için evden yatağı açık bırakmış yatağımı kapatmış, 5.gün bütün iç çamaşır o bu demeden ellemiş makinenin içine atmış yıkamış asmış kurutmuş dolaplarıma kaldırmış. İç çamaşır dolabımı bile açmış. En son bardağı taşıran damla eşimle özel giydiğim iç çamaşırımı giydim ve yatak odamda ki kirli sepetime attım almış yıkamış kurutmuş onu da koymuş iç çamaşır dolabıma bende eşime söyledim uyarması gerektiğini gidecek zaten lütfen sus dedi. Önemsemedi durumu baktım hiç bir şey demeyecek bende hiç bir şey demedim odamın kapısını kitledim ertesi gün fark edince eşimi arayıp ağlamış zırlamış. Eşim beni arayıp tonla hakaret etti. Terbiyesiz insan nasıl böyle bir şey yaparsın diye. Hamile hamile akşama kadar ağladım sinirimden. Sonra kayın validemi aradım durumu açıkladım kusura bakma anne ben yüzüne söyleyip saygısızlık yapmak istemedim böyle anlarsın diye böyle yaptım. Sen bunu bana sormak yerine oğluna gidip ağlamışsın dedim. Güya ağlamamış beni odada uyuyakaldı işe gidemedi sanmış eşimi aramış eşim sinirlenmiş kapıyı kitlememe. O bir şey dememiş. Eşimden de annesinden çok soğudum. Çok üzüldüm . Sizce benim yaptığım normal mi? abartıyor muyum? Onlarda mı sorun ? bende mi? Biraz uzun oldu ama kusuruma bakmayın.
Kusura bakmayın ama kimse gelip size yardımcı olmak zorunda değil. Herkesin kendine göre bir düzeni var ve sırf size yardımcı olmak için gelmişler. Rahatsız oluyorsanız başında hiç kabul etmeseymişsiniz. İç çamaşırı konusunda haklı olabilirsiniz ama ona kadar yapıyorsalar bence evdeki her işi yapıyorlardır nankörlük etmeyin. Bir de kayınvalidenize gelince oğlunu arayıp zırlamış demişsiniz , kendinizden bahsederken de bütün gün sinirden ağladım yazmışsınız ::) Yani insanlara önce yer gösterip, sonra tokat atmak oluyor sizinki. Eşiniz aynısını sizin annenize yapsa ?? Neyse ben gayet iyi anlattığımı düşünüyorum..

Belki yatak odasinda onlarin gormemesi gereken bi goruntu var ozel birsey yasandi aceleyle cikilmasi gerekti kapiyi kilitledin ve oyle ciktin... Ben kw olsam ya da evde yatili kalan biri her neyse telefon acipta kapi kilitli zart zurt diye konusma yapmam ayip denen bisey var gormezlikten gelir gecerim... Sen esini uyarmissin rahatsiz oldugunu daha sonrasinda o hicbi yapmayinca da kapiyi kilitlemissin bu kadar basit... Derseki kw neden kapiyi kilitledin diye uygun degildi odanin ici kilitlemek zorunda kaldim dersin bu konuyu uzatmasi bile sacma ayip denen mahrem denen bisey var utanirim ya ben gelinimin ya da kim olursa olsun ozel ic camasirini ellicem yikicam bi kere igrenc yani

siz soyleseydiniz yapmayin diye anlamazlardi bence

ozel esyalar camasirlar gorulse bile ellenmez ayiptir ya bende kitliyorum ne yapsin kadin mecburen

İşe gidecek kadar iyiyseniz yardım için birilerinin gelmesine gerek yokmuş zaten.
Gelip kalmışlar, dolapta ilk başta yer vererek siz onlara o rahatlıgi vermişsiniz.
Yardım için geliyorlarsa çamaşırin yıkanıp asılmasını da buna dahil etmişlerdir.
Madem rahatsız oluyordunuz bunu uygun bir dille söyleseydiniz.
Eşinize sen söyle demenize de gerek yok, sizin söylemeniz doğru olan çünkü rahatsız olan sizsiniz.
Size yardım için gelen kayınvalide evdeyken odanın kapısını kilitlemek çirkin bir tavır. Konuşmaktan bu kadar korkmayın.
Şimdi daha iyi mi oldu?

aman sakin yuz vermeyin eve yerlesirler bu ne rahatik

X