Hamileyim, aile ve sosyal hizmetleri…

Türkiye’de Özel bir hastanede doğum yapacağım. Devlet hastanesinde yapmayacağım bilgi sahibi olmasın Danimarka. Türk vatandaşı olan bebeğe karışma yetkisi yoktur umarım.
Ama hiç farketmez devlet veya özel. Her türlü e-nabiz'da görünecek doğum yaptığınız. İçiniz rahat olsun burada içine kapanık diye kimsenin çocuğuna el koymuyorlar. Eskiden mahallemizde zihinsel engelli bir ablamiz vardı, kadının 3 çocuğu vardı ve çevrenin desteğiyle bakıyordu çocuklarına.. o derece yani.

Ben ikametimi Türkiyeye aldıracağım ama vatandaşlığım kalacak sadece. Çifte vatandaşım. Burada da bir ailenin başına gelmişti doğum sonrası hemen bebeği elinden almışlar sebebi doktorla göz teması kurmamış diye rapor yazmışlar. Anne bu yüzden zihinsel özürlüymüş ve baba harf körlüğünden emekli olmuş bu yüzden bebeklerine bakamaz deyip almışlar. Saçma sebepler yüzünden insanların hayatını karartıyorlar.

Vatandaşlık vermemek için politik bir davranış gibi geldi bana.
Sizin orada doğum yapma hakkınız varsa, nerede ikamet ettiğinizden onlara ne?
Kendiniz de oranın vatandaşısınız zaten.
Belki de bu baskılardan çekinmemeniz gerektiğini anlatmak isteyen bir tutum. Ne bileyim çok garip bir uygulama.

Sistemi cok ilginçmiş, tam olarak sosyal hizmetlerde ne olarak gözüküyorsunuz? Size kurul otizm tanısı mi koydu? Size maaş mi veriyorlar? Eger aliyorsan O maaşı reddetsen yine aynı arastirma yapilir mi?
10 haftalık hamilesiniz ve aldirin, yada olacaklar bunlar şeklinde, bu konuşma sizi sosyal hizmetlerden özel özel çağırıp tek tek kurallar böyle diye mi anlatıldı?

Bu nasıl birşey ya esirleri bile böylesine bebeğinden mahrum etmemişlerdir.

Burada doğum yapınca otomatik vatandaşlık veriliyor. Doğum yaptığım zaman doğum sonrası elimden alabileceklerini söylediler. Daha sonra ben onlara “o halde doğumu Türkiyede yapacağım” dediğim an Türkiyeyi devreye sokacaklarını söylediler. Türkiyenin bu durumda ne yapacağını bilmiyorum. Tabi onlar aynı zaman da Türk vatandaşı olduğumu bilmiyorlar. Bebek Danimarka vatandaşı olur sanıp karışacaklarını düşünüyorlar. Ama sadece Türk vatandaşı olacak bunu bilmiyorlar. Benim için artık Türkiyenin tutumu önemli.

Burada bir şey olacağını düşünmüyorum, hadi diyelim sizin sağlık durumunuz anne olmaya elverişsiz, bu çocuğun babası var yahu. bence yine de keşke Danimarka'da doğum yapabiliyor olsanız çocuğun ileriki hayatı için.

Pardon sizi kirmak istemiyorum ama eviniz arabaniz var esinizin durumu iyi ama yardim aliyorsunuz? Niye siz dolandiricimisiniz bu hakka girmek olmuyor mu yoksa danimarka sartlari farkli mi evin araban olsada veriyorlar mi yardimi...ayrica çekingen derken burda dogru soykemediginizi dusunuyorum daha dogrusu eksik bilgi var.. yuzunuze bakip bu karari vermezler aaa bu çekingen bebegi aldirsin diyecek halleri yoksizin bi hastaliginiz vs bisey olmali yada bi rapor buna dayaniyorlardir daha acik olmalisiniz

İçine kapanık, dışa dönük değilim diye gözüküyorum ama onların gözünde otizm mişim.. Otizmli biri ehliyet sahibi olabiliyor mu, trafiğe çıkma yetkisi verilir mi.. eğer yoksa nasıl vermiş polis bana ehliyetimi.. Nasıl evlenebilmişim diye sorarım. Göz temasım var, insanlarla konuşuyorum, sadece tanımadığım insanlara hemen yakınlık kuramıyorum bu otizm tanısı olamaz. Zaten hamilelik esnasında öğrendim aile doktorumun hakkında otizm yazısını. Çarşamba yanına gidip soracağjm neye dayanarak yazdığını merak ediyorum.
Maaşı red etsemde aynı çünkü rapora yazdılar bi kere. Sosyal hizmetler değil, hastane anlattı.. Benimle hamilelik boyunca ilgilenecek doktor anlattı. Çözümü bebeği aldır dedi.

BÜyük ihtimal yardım alma durumu söz konusu olduğu ve maddi bir gelir olmadığı için çocuğa bir güvence sunmuyorsunuz kağıt üzerinde, babada yanınızda değil. Bu açıdan bakınca bana garip gelmedi durum.

Öğrendikten sonra ileri ki hayatı mahvetmek demek artık. Doğum sonrası benden alma ihtimali var, evlatlık verme durumu var.
Maalesef burda yaş 35 olup hala ailenin yanında yaşamak demek, kendine bakamıyorsun anlamına geliyor. Annem biz varız diyorl, fayda etmiyor.

Ne saçma bişeymiş bu ya çekingen yapı sebebiyle anne ve bebeği ayırma nasıl bir icraat? Aklıma yatmadı bu tutum

Türkiyede çalışmayan binlerce kadın var garip bir durum mu?
Ben sonuçta doğum yapıp gidecektim. Eşim çalışıyor vize alması gerekiyor gelmesi için. Vizeyi Danimarka kolay kolay vermez evli dahi olsan. Gelebilseydi o doğuma doğru gelecekti sadece.

Şİmdi şöyle bir şey var, danimarka'nın kurallarını biliyorsundur, sen bu insanlara bu çocuğa bakabilecek maddi güç sunmadıysan, kanıtlamadığında bu kurallara göre hareket ederler. Adamlar durduk yere çocuğu almakla ilgili bir şey dememişler. Sen tek başına, hamile, işi olmayan, maddi geliri olmayan bir vatandaşsın orada.

Eğer türkiye'de hiçbir geliri olmayan bir hamile kadın varsa sığınma evinde kalabilir. Yani devlet korumasına alınabilir.

Turkiye'de 15 yaşında kızlar bile doğuruyor ona mı bakacaklar.Bizdeki tek kriter doğuruyor olabilmek.

Ailemle oturmamı ve çekingenliğim öne sürülüyor. Maddi durum zaten bebek olunca çocuk ve kira yardımı alırsın burada.
Bebeğin bir babası var sonuçta, babanın bir geliri var ve ev sahibi Türkiye’de.
Türkiyede geliri olmayan kadınların elinden bebekler alınıyor mu ?

Hangi birini alsınlar ayol.Turkiye'de geliri olan olmayan diye bi ayrım yok.Doguran- dogurmayan, çok doğuran-az doğuran ayrımı var.Ya sen ciddi ciddi Türkiye Danimarka kıyaslaması mi yapiyorsun

Sen deseydin o zaman ben tatil için geldim geri döneceğim, bu şartları biliyorsundur Danimarka'da. Yardım almadan dönseydin tr'ye, burada endişe olmadan eşinle geçirseydin hamileliği.

Evet tr'de gerektiğinde, ihbar edildiğin ailelerin çocukları alınıyor. Hatta kimi aileler çocuklarını kendileri devlete veriyor.

Sen önce doğum için orada kalmayı planlayıp, sonra bu çocuğu alma konusunu duyunca, Tr'de gidip doğuracağım U dönüşü yapmışsın.

Sosyal hizmetlerde sizi tanımayan insanlar nereden biliyor çekingen olduğunuzu? Bir şeyleri eksik anlatıyor olabilir misiniz?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…