Hasta olunca chucky olan oğlum.

Idrakyollariiltihabi

Nirvana
Kayıtlı Üye
2 Kasım 2013
7.791
36.991
Merhaba hatunlar

Aslında oğlumla ilgili konu açmamaya karar vermiştim, zira önerilen her şeyi deneyip tam manasıyla bir çözüme ulaşamayıp, bu oğlan da böyle yapacak bir şey yok sonucuna varmıştım. Bu konu da, delirmemek için bir iç dökme, gecenin bu saatinde akli dengemi kaybetmemek için bir mola olsun.

Önceki konularımı bilenler az çok aşinadır oğlumun hallerine. Genel haline alıştım alışmasına da hasta olunca ve lanet olsun ki aynı anda ben de hasta olunca bedenen ve ruhen çöktüm. Kendimi camdan atasım var. O kadar çöktüm.

Üç haftadır hasta. Önce basit bir soğuk algınlığı idi. Antibiyotik verilmedi. İlk hafta mütemadiyen kustu. Çünkü geniz akıntısı ve öksürük olunca kusuyor. Midesi bulanıyor kendi geniz akıntısından. Yatak yorgan, halı, kıyafet her yere. Neyse o haftayı çamaşır yıkayıp ev silerek ve geceleri uyumayıp zombi gibi dolaşarak geçirdim. İkinci hafta ateş hasıl oldu. Tekrar doktora gittik. Ciğer, boğaz temiz dendi yine antibiyotik verilmedi. Kusmalar, gece nöbetleri, huysuzluklar devam. Üçüncü ve son haftada ateş ayyuka çıktı. Bu sefer antibiyotik verildi ki benim kabusumdur. Asla İçmez, her kaşıkta kıyamet kopar, tükürür ilacı, bir şekilde içirmeyi başarırsam da kusar olduğu gibi. Böyle bir hafta daha geçirdik. Bugün antibiyotik dolayısıyla ishal de başladı. Tamam buna da eyvallah. Zaten aşırı iştahsız. Gece de ishal devam edince bez bağladım ki zaten ishal olunca hep bağlıyorum. Tutamıyor. Neyse yaptı yine az evvel. Gel değiştireyim diyorum, hayır kalsın diyor. Oğlum pişik olur popon değişeyim yine uyu diyorum, avazı çıktığı kadar bağırıyor hayır diye. Baktım ikna olmayacak ve artık pişik olacak zorla değiştirdim. Kıyamet koptu. O nasıl bir bağırmak, o nasıl bir saldırmak. Ev inledi, elimi tırmaladı, tekmeler savurdu. Sonunda değiştirdim beş dakika önce uyudu. Muhtemelen yarım saat sonra ya karın ağrısı ya öksürükle uyanacak. Kıyametler kopacak. Tam 20 gündür uyumuyorum. Daha doğrusu doğru düzgün uyumuyorum. Artık bayılacak gibi hissediyorum kendimi. Bu arada benim boğazlar da şiş, sürekli öksürüyorum ama henüz bırakın dinlenmeyi, oturacak fırsat bulamadım.

Çünkü sağlıklı iken bile bana yapışık olan oğlum, hastayken "tuvalete gitme, yemek yeme, hayır su içme yanımda dur" kıvamına geldi. Asla bir saniye bile dibimden ayrılmıyor. Eşim yardımcı olmaya çalışıyor ancak onu da itiyor vuruyor. Halası çağırdı ona da saldırdı. Asla kimsenin yanına gitmiyor ve ben uykusuz yorgun ve hasta bir anne olarak artık sabrımın sonundayım.

Tüm bu bitkinlikle birlikte yarın canım ailem bana geliyorlar. Tatile gidecekler ve evim gidecekleri havaalanına yakın olduğu için iki gün bende kalacaklar. Neden iki gün bende kalıyorlar bilmiyorum. Salı günü gidecekler ama bana pazar geliyorlar. Ayağa kalkacak mecalim yok ancak bir de onlara hazırlık yapmalıyım. Neyse konu bu değildi.

Gerçekten merak ediyorum tamam tüm çocuklar hasta olunca bir miktar huysuz olurlar, biliyorum. Ama bu kadar mı ya, bu kadar mı zıvanadan çıkıyorlar mesela? Ben anlamıyorum nerede hata yapıyorum. Neyi yanlış yapıyorum da bu çocuk her geçen gün daha inat, daha zor, daha huysuz, daha yorucu oluyor.

Tek bir konuda uyum gösterip sakin Kalmaz mı bir çocuk yahu. Alanım çocuk gelişimi. Onlarca oyun biliyorum, daha bir kere adam akıllı oynayamadım oğlumla. Algısı yahut zekası eksik olduğu için değil. Gıcıklığından. Hayır öyle yapmayalım, hayır ben öyle oynamıycam, hayır oraya koymuycam, hayır onu almıycam. He bunu yapıyor da tek mi kalmak istiyor. Hayır o da değil. Her an benimle olmak istiyor ama kendi istediği şekilde.

Pedagog, kreş, ilgi sevgi her şeyi yaptım ben ya her şeyi. Daha ne yapayım anlamadım ki. Ne istiyor, derdi ne anlamıyorum ben artık. Tükendim, bittim gerçekten.

Hayır bok niye kalsın mesela altında? Netin itirazı neyin isyankarlığı bu? Dört gün önce tam üç kişi bir kaşık şurubu içiremedik. Halı, yastık duvar her yer ilaç oldu. Bir şekilde içti bu sefer de kustu.

Ben bıktım artık. Bunu ilk kez söylüyorum evladımla ilgili lakin bıktım. Az evvel artık elim ayağım titriyorken eşime "Allah aşkına beni bir hastaneye kapatın az dinleneyim." dedim. Eşim de ayrı tuhaf. Ben bıktığımda o çocuğa sinirleniyor. Manyak mısın be adam ben çökmüşüm sen idare et işte. Çözümü çocuğa höykürmek. Bu sefer çöktüğüm yerden kalkıp yine devralıyorum oğlanı mecbur. Hepten manyak olacak sabırsız babası ile.

Öyle işte. Geçecek demenizi beklemiyorum. Geçmeyecek çünkü. Hep zor bir çocuk olacak. Hep isyankar, başına buyruk, inatçı, sorgulayan, insanı canından bezdiren bir çocuk olacak biliyorum. Ben sadece yazmak istedim.

Gecmis olsun. Cocugu olmayan bir insan olarak soyleyeceklerimden linc yemeye hazirim ama bana boyle cocuklar simarikliktan yapiyor gibi geliyor.

Nerede boyle herseyi konusarak cozmeye calisan, ses yukseltmemeye calisan veya yeterince sert ceza vermeyen ailenin cocugu varsa onlar boyle etrafa insanlara saldirgan davraniyor. Karakter olarak uslu olanlardan bahsetmiyorum onlar cogu koşulda uslu zaten ama huysuz cocuga bir de yumusak aile oldugu zaman boyle zivanadan cikiyor o cocuk. Siz de acaba yumusak olabilir misiniz?
Ben uzman filan degilim sadece kendi gozlem ve fikirlerim bunlar.

Gunumuzde "hık" desen birşey travmasi geciriyor cocuklar simdi, bin tane sendrom filan hic oralara girmiyorum...
Tekrar gecmis olsun

Gecmis olsun. Cocugu olmayan bir insan olarak soyleyeceklerimden linc yemeye hazirim ama bana boyle cocuklar simarikliktan yapiyor gibi geliyor.

Nerede boyle herseyi konusarak cozmeye calisan, ses yukseltmemeye calisan veya yeterince sert ceza vermeyen ailenin cocugu varsa onlar boyle etrafa insanlara saldirgan davraniyor. Karakter olarak uslu olanlardan bahsetmiyorum onlar cogu koşulda uslu zaten ama huysuz cocuga bir de yumusak aile oldugu zaman boyle zivanadan cikiyor o cocuk. Siz de acaba yumusak olabilir misiniz?
Ben uzman filan degilim sadece kendi gozlem ve fikirlerim bunlar.

Gunumuzde "hık" desen birşey travmasi geciriyor cocuklar simdi, bin tane sendrom filan hic oralara girmiyorum...
Tekrar gecmis olsun

Bilmiyorum nasıl bir anne olduğumu ben de bilmiyorum artık. Çok yumuşak değilim aslında. Uyku saati, el kaldırma ve bağırma gibi konularda zerre tavizim yok mesela. Gayet net ve sert olabiliyorum. Ancak bu oğlumu engellemiyor. Şımarıklık olduğunu düşünmüyorum çünkü her istediği olan, her dediği yapılan bir çocuk değil. Oldu olası korkusuz bir çocuktu. Hala öyle.

Bilmiyorum nasıl bir anne olduğumu ben de bilmiyorum artık. Çok yumuşak değilim aslında. Uyku saati, el kaldırma ve bağırma gibi konularda zerre tavizim yok mesela. Gayet net ve sert olabiliyorum. Ancak bu oğlumu engellemiyor. Şımarıklık olduğunu düşünmüyorum çünkü her istediği olan, her dediği yapılan bir çocuk değil. Oldu olası korkusuz bir çocuktu. Hala öyle.

Yok siz simarttiniz demiyorum cocugun yapisi hircin simarik olabilir. Benim kucuk kuzenimi de oyle simartarak buyutmediler ama asiri hircin, simarik, saldirgandi.
O zamanlar benim de yaşım cok buyuk sayilmazdi ve kendisini azicik hirpalamiş olabilirim 😂😂
Savurdugu tekmelere karsilik gorunce biraz daha ölçülü olmaya baslamisti gayet dikkat ediyordu bana karsi 🙄🙄 o yuzden ben bu durumlari simarillik goruyorum.
Ama canini yakmadan nasil daha baska caydirici birseyler yapilabilir o kismi bilemiyorum işte.

Yok siz simarttiniz demiyorum cocugun yapisi hircin simarik olabilir. Benim kucuk kuzenimi de oyle simartarak buyutmediler ama asiri hircin, simarik, saldirgandi.
O zamanlar benim de yaşım cok buyuk sayilmazdi ve kendisini azicik hirpalamiş olabilirim 😂😂
Savurdugu tekmelere karsilik gorunce biraz daha ölçülü olmaya baslamisti gayet dikkat ediyordu bana karsi 🙄🙄 o yuzden ben bu durumlari simarillik goruyorum.
Ama canini yakmadan nasil daha baska caydirici birseyler yapilabilir o kismi bilemiyorum işte.

Özgüveni fazla. Asla kimseden çekinmez, çok sosyaldir. Bakkala girip "merhaba nasılsınız bu ne kadar?" diyen 4 yaşında bir sıpa. Yolda çalışan işçilerle muhabbet eder, yere dökülen betonun miktarını falan sorar. Amcasının tipi ve konuşma şekli beni bile ürkütürken karşısına dikilip "hayır yapmak istemiyorum" diye isyan eden bir velet.

Ben de çözüm ne bilmiyorum artık.

Hoponopono tekniğini araştırdınız mı?Ben yeni yeni öğrenme aşamasındayim dolayısıyla tam ifade edemeyebilirim.Ama bence denemekte fayda var.
Antibiyotik için ise aynı problem bizde de var.Meyve suyuna katıp veriyorum.Anca öyle içiyor

Duymamıştım siz söyleyince baktım. Bilmiyorum pek bana göre değil bu işler. Göz altı kremini bile düzenli kullanamayan insanım ben. Şifalanmaya çalışırken var olan şifayı da kaybederim kesin.

Duymamıştım siz söyleyince baktım. Bilmiyorum pek bana göre değil bu işler. Göz altı kremini bile düzenli kullanamayan insanım ben. Şifalanmaya çalışırken var olan şifayı da kaybederim kesin.
Bu yöntemi uygulayıp çok verimli sonuçlar alanlar varmış.Baya baya teşekkür ediyorlar kadına Instagram da.Valla ben denemekten zarar gelmez diyorum kendime.Olursa ne âlâ 😉

Idrakyollariiltihabi Idrakyollariiltihabi çocuğumun hasta olduğunami yanayım yoksa huyu degistiginemi diye bi söz var boşuna dememisler kesin ve kararlı bi şekilde ses tonuyla hayır demelisiniz siz bu direnci yikarsaniz oda ağlayarak bi şekilde sizi bastıracak 1 hafta kesin kararlı bi şekilde olursanz artık direnemez ve kurallarının uymaya başlıcakdır Oğlunuza antibiyotik verildiğinde bir şırınga ile şurubu gösterin eğer bu şurubu düzgün içmezsen sana iğne vurdurmak zorunda kalicam seçimi sen kendin yap ama biri mutlaka yapmalisin ki hastalığı bu şekilde atlatmalisin diye yaklaşın benm çocuklar da mesela gece uyandığında bir ağlar neden bilmem 2 küçük çocuklarım avazı çıktığı kadar bağırır biri süt ister biri emmek öyle böyle değil uyanır uyanmaz ama tekrar dalabilir Oğlunuz sizi yönetiyor istediği gibi şekillendiriyor babasi da idare sıfır tabi Siz ne kadar iyi olursanız Oglunuzla o kadar sakin ve mutlu çocuk olur

Çünkü sağlıklı iken bile bana yapışık olan oğlum, hastayken "tuvalete gitme, yemek yeme, hayır su içme yanımda dur" kıvamına geldi.

Bu hastaliktan dolayi degil, verilen egitim sonucudur. Yani üzgünüm, çoçuk ile herseyi anlasarak yapmaya çalisirsan, aglamasina tahamül etmezsen, ceza vermezsen,.. böyle oluyor.

Yani oglun herseye karar vermesin. "Anne hasta ve anne uyuyacak" bu kadar. Esin çoçuga bakacak. Kiyameti koparirsa koparsin. Sen yatak odandan çikmayacaksin. Yada açiktiysan yemegini yiyeceksin ve oglun bekleyecek.

Hasta olmasi bunun ile alakasi yok çünkü. Hasta çoçuk mizmizlanir en fazla, diktatörlük yapma hakkini kazanmaz.

Tüm bunlari neredenmi biliyorum? Kendi kizimda az dikatör degil. Neredeyse 3 yasinda ve artik önünü almaya çalisiyoruz. Her istedigini yapmiyoruz. Sesimizi yeri gelince yükseltiyoruz, yeri gelince cezasini veriyoruz. Cocuktur yapar eder yada travma mavma olur yok. Mecburen hele önemli konularda anne baba sözünü dinleyecek o.

Idrakyollariiltihabi Idrakyollariiltihabi çocuğumun hasta olduğunami yanayım yoksa huyu degistiginemi diye bi söz var boşuna dememisler kesin ve kararlı bi şekilde ses tonuyla hayır demelisiniz siz bu direnci yikarsaniz oda ağlayarak bi şekilde sizi bastıracak 1 hafta kesin kararlı bi şekilde olursanz artık direnemez ve kurallarının uymaya başlıcakdır Oğlunuza antibiyotik verildiğinde bir şırınga ile şurubu gösterin eğer bu şurubu düzgün içmezsen sana iğne vurdurmak zorunda kalicam seçimi sen kendin yap ama biri mutlaka yapmalisin ki hastalığı bu şekilde atlatmalisin diye yaklaşın benm çocuklar da mesela gece uyandığında bir ağlar neden bilmem 2 küçük çocuklarım avazı çıktığı kadar bağırır biri süt ister biri emmek öyle böyle değil uyanır uyanmaz ama tekrar dalabilir Oğlunuz sizi yönetiyor istediği gibi şekillendiriyor babasi da idare sıfır tabi Siz ne kadar iyi olursanız Oglunuzla o kadar sakin ve mutlu çocuk olur

Evet çoçugun seçimi varmis gibi yapmak fayda ediyor, bende fark ettim. Bu konuda ödül sistemide fayda ediyor "Kendin seçersen, devam edersen su su olur, ama etmezsen bak böyle güzel birsey olur" gibiside iyi oluyor.

Benim oğlanın normal hali o idrak.
3 buçuk yaşında, kıçında kakasıyla geziyor.
Millet alfabe öğretti, ben daha .okunu sileyim diye 40 takla atıyorum.
Hastalığa gerek yok yani bizde, saydıklarım günlük halimiz zaten.
Ha iki hafta önce hastaydı Allah mı yüzüme güldü nedir, oğlan şurup delisi oldu!
O kusan, etini koparan çocuk gitti, saat başı şurup ver diye ağlayan hale geldi.
İlaç içmenin de dozunu tutturamadık yani.
Ağzında emzik, totoda bez, ten tene temas şeklinde tuvalete bile beni göndermeden yaşıyoruz.
2 hafta oldu yatağını ayırdık odasında yatıyor, gecede vallahi abartmıyorum 9 defa falan kalkıyor, sabah 5 6 civarı biz pes edip ayağının ucuna kıvrılıp yerde parke üzerinde uyuyoruz.

Dün kendimi ‘inşallah oğlumda gerçekten bir sıkıntı vardır, neyse tedavisi yaptırırız ama bu normal olamaz, ben böyle yaşayamam artık’ derken buldum.
Anormal bir hayatın içinde, çin işkencesi tadında yaşıyorum ve tek tesellim yalnız olmadığım.
Sen, ben, biz vs, vardır eminim.
1 adım yana kay dedim diye sinir krizi geçirtip ses telleri patlayana kadar çığlıklarla ağlayan çocuklar sadece bizde olamaz.
Kabul etmiyorum bunu.

Eminim taşlayanlar olacaktır.Ama bizim zamanımızı düşünün birde şimdiki zaman çocuklarını.Çevrede görüyorum yok çocuğa anlatacaksın konuşacaksın vs herkes modern anne ilgili anne gibi gösterme derdinde kendini.Sözüm size değil konu sahibi lütfen yanlış anlamayın ki zaten siz aslında eğitimini almışsınız bu işin.Bizim zamane çocuklarından terliği görmeyen göstermeyen anne var mı? Asla çocugu terlikle dövün falan demiyorum tabii ama çocuk otoritenin anne ve babada olduğunu bilecek ki zaten sizin çocuk 4 yaşındaymış artık herşeyi anlıyor.Aynı yaşta kızım var.Sizin çocuğunuz gibiydi bizde fazlasıyla yumuşak davranıyorduk baktık ipler kızın eline geçmiş ve bizi isteği gibi yönetiyor.Bir iki defa sesimi yükselttim kesin ve net şekilde hayır dedim.Bağırdı çağırdı yerlere attı kendini tepindi salya sümük içinde kalarak ağladı neler neler ama hiç umursamadım ona doğru bakmadım bile.Bunu birkaç kez tekrarladı baktıki ben hiç onu takmıyorum vazgeçti.Benim kurallarıma uyarsa istediği şeylerin yapılabileceğini zamanla anladı tabii makul derecede olanlarının.özellikle dışarı çıktığımızda çok yerlere atardı kendini bende aman rezil oluyoruz diye isteğini yapardım.Bu huy olmuştu işte böyle yapınca istediğim oluyor diye.Aman düzeldik çok şükür nazar değmesin darısı başınıza.

Özgüveni fazla. Asla kimseden çekinmez, çok sosyaldir. Bakkala girip "merhaba nasılsınız bu ne kadar?" diyen 4 yaşında bir sıpa. Yolda çalışan işçilerle muhabbet eder, yere dökülen betonun miktarını falan sorar. Amcasının tipi ve konuşma şekli beni bile ürkütürken karşısına dikilip "hayır yapmak istemiyorum" diye isyan eden bir velet.

Ben de çözüm ne bilmiyorum artık.
benim kizim da seninkinin 1 tik alti.
4.5 yasinda hergun okuldan sikayet.
oglum otizmli ondan bu kadar cekmiyorum.
gecen matilda filmini izledik -bilmeyenler icin spoyler : cok kotu bir ailesi olan super gucleri olan bi kizi ogretmeni sonunda evlat ediniyor- keske beni de ogretmenim alsa annem olsa dedi :olamaz:
ben bazen kizimin da otizmli oldugunu dusunuyorum, su 30 lu 40li yaslarda topluma adapte olamayip gidip kendine teshis koyduranlardan.
boyle dusununce biraz daha tolere edebiliyorum deliliklerini :deli: çünkü ayni hatada ogluma toleransim 90sa kizima 30 normalde :KK43:

hasta olucam ve tgünlük ihtiyaclarimi karsilayamicam öyle mi :KK70: yazip yazip sildim. cok fazla söz hakki tanimayin bence . hastayken bir uyumak , yemek yemek filan tartismaya acil degildir . hasta degilken bile tartismaya acik degildir . anne ac ve yemek yicek ! bu kadar . A arya yazmis hastasiniz ve dinlenmeniz gerek , anne uyucak cünkü iyilesmesi lazim ve ben uyurken sana baban bakacak ! diyip ayriliyorsunuz yanindan . gidip uyuyorsunuz. uyumucaksiniz bile dinleniyorsunuz. evet anneyiz ama köle degiliz , biz iyiysek ancak iyi bakabiliriz. cok gecmis olsun ikinizi de .

Bizim yigende bu sekilde. Acayip kendinden soguttu. Onceden tatliş tutliş birseydi şimdi mizmiz kendini begenmiş hirçin saldirgan ne ararsan var ve bu hareketleri insani çileden çikariyor... Günümüz nesli diyerek konudan siyrilmak istesemde mumkun olmuyor bilmiyorum yetistirilme tarzindami problem yoksa folik asit bebeleri mi ama acayip bir nesil 😂🤭

X