Hayat Pahaliligi

Su donemde tatil de estetik de bekleyebilir...ihtiyac mi ihtiyac.sizi yargilamiyorum siz duyarlisiniz ki bundan rahatsiz olmussunuz eminim elinizden geldigince yardim da ediyorsunuzdur ha etmeyedebilirsiniz.bence ben hakliyim ama uslubum cok israrci oldu sanirim.tatile gitmeyin gidin tablet alin demisim gibi oldu hayir ben sadece bu temennimi soyledim.tatil bakin ihtiyac.calisan insanin dinlenmesi ihtiyac.ama zaruriyet varsa su donemde bence ikinci plana alinabilir.estetik de ayni sekilde.
Ben sadece estetik için gözden çıkarabildiğiniz arabanızı yardım için sattınız mı onu merak ediyorum.

hakikaten sağlık çok pahalı.
Özel bir hastanede ameliyat oldum.ssk lı fiyatı 18000 tl.
Özel sgk karşıladı sadece 2000 doçent farkı verdim.
şu Özel hastanelere de katılım payını 100 de 200 e çıkardılar ya sağolsun devletimiz, insanların cebinde ne varsa özel hastaneye gidiyor mecbur.

ben özel sigorta bile yapamadım tüm aile çok pahalıya geldi
tamamlayıcıyla idare ediyorum.
mesela tamamlayıcı da özel de aşıları karşılamıyor
bir ay sadece 2 menenjit aşısına 1000 lira verdim
hatta bir tanesine 1 haftayla 80 tl fazla ödedim zam gelmişti.

Yaa gerçekten çevremde o kadar çok hamile veya eşi hamile olan insan var ki 😂 nüfus patlaması yaşayacağız bu gidişle 😂

Millet maalesef çocuk rızkıyla gelir düşüncesinden dolayı maddi durumu kötü olsa da doğuruyor üçüncüyü beşinciyi. Doğum kontrol yöntemleri onlar için günah sanırım ama çocukları zor şartlarda büyütmek günah değil 😑
Nokta atisi, evet kürtaj gunah, tam anlamiyla yetmemek ama gene de habire dogurmak gunah degil. Dogsun baksin basinin caresine, en kotu gider mendil satar

Yaa gerçekten çevremde o kadar çok hamile veya eşi hamile olan insan var ki 😂 nüfus patlaması yaşayacağız bu gidişle 😂

Millet maalesef çocuk rızkıyla gelir düşüncesinden dolayı maddi durumu kötü olsa da doğuruyor üçüncüyü beşinciyi. Doğum kontrol yöntemleri onlar için günah sanırım ama çocukları zor şartlarda büyütmek günah değil 😑

eskiden hayat çok farklıymış. okumak çok önemli değilmiş, hatta 60lı yıllarda ortaokul mezunu biri banka müdürü bile olabiliyormuş.
o nedenle eski zamanlarda çok çocuk sahibi olmak sıkıntılı değilmiş bence.
ama şimdi hayat koşulları çok farklı. hakkıyla eğitim vermek, hayata hazırlamak hiç kolay değil.

Fasulyeye 25 lira diye nasil feryat ettiysem 7 liraya dusmus hahaha

Cilegi uygun almadim sen pahali almissin "yalniz cınım 25 liraya cilek almazsan ölmezsinnnn"
Haha bunu biri söylemezse bu topigin hakkini teslim etmis olmazdik :))

Çöp torbasini hep koroplastin cilek desenlisinden alirdim 😏 26 tl olmus. Almadim 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

Bi de 5 muza 25 tl verdim 🤦‍♀️🤦‍♀️
PM
Kendime de sey gelsin "soya sütü olmasa da yasanir, babanin evinde de soya sütü mü iciyordun"
sende muzu pahalı almışsın 19.90 😂
muz almassan ölmessin cınım 😂
güleriz ağlanacak halimize

Bir de artik kuaföre falan gitmiyoruz.

2 haftada bir manikur pedikur kas biyik icin giderdim, sacimi artik annem boyuyor eskiden hep dip boyaya giderdim, ayda bir agdaya giderdim.

Iste canim sıkılınca cikar föne giderdim.

Ne zenginmisiz yahu. Simdi pandemiden ötürü gitmiyorum ama pandemi bitse de böyle her hafta her hafta gidemem artik.

eskiden hayat çok farklıymış. okumak çok önemli değilmiş, hatta 60lı yıllarda ortaokul mezunu biri banka müdürü bile olabiliyormuş.
o nedenle eski zamanlarda çok çocuk sahibi olmak sıkıntılı değilmiş bence.
ama şimdi hayat koşulları çok farklı. hakkıyla eğitim vermek, hayata hazırlamak hiç kolay değil.
Ya her gun patir patir dagilan buzullari, kuresel isinmanin sonuclarini falan okudukca, cocugum 30 yil sonra nasil bi yerde yasayacak, 50 yil sonra hayatta kalabilrcek mi derdine dusunuyorum,bugunun krizini gecsek de yarin, öbürgün bitmiyo ki dertler, dunya artik bu nufusu kaldirmiyo, sinirli kaynaklar yetmiyo, daha fazlaya yetebilmek icin kalite dustukce, parasi olan alsin diye fiyatlar artiyo, benim kizim cifte pasaportlu ama onun geleceginden, dunyanin geleceginden ben endiseliysem 3. yu 3 kurus maasla doguran nasil bi kafa yasiyo, o cehaletten ben de istiyorum.

ben özel sigorta bile yapamadım tüm aile çok pahalıya geldi
tamamlayıcıyla idare ediyorum.
mesela tamamlayıcı da özel de aşıları karşılamıyor
bir ay sadece 2 menenjit aşısına 1000 lira verdim
hatta bir tanesine 1 haftayla 80 tl fazla ödedim zam gelmişti.
benimki de tamamlayıcı,ama şirket yaptı...
Zor valla Allah yardımcınız olsun.

Muzu bebemle kocam yiyo valla feda olsun guzelinden aldim.

14.90a da vardi ama kararmaya yüz tutmus catlamis patlamis. Adama belki yediririm de bebeme yediremem hahah
bende 16.90 dan aldım ama güzeldi, yan markete 19.90 dı.dole marka.
küçük aldım ben,ziyan oluyor diye.3 tanesi yarım kg geldi 8.50 tuttu

ben surada yerimi alayim. birazdan 4 cocugu asgari ucretle buyuttugunu soyleyen biri gelir sallar, sayfalarca ona sasirilir, herkes evde yediklerini yazar ve israrla siz ne yiyorsunuz diye sorulur. son sayfalarda kizlar inanabiliyor musunuz normalde prada alirken artik cantami guess aliyorum denir, konu tasinir. :KK53:

umarim bu konu amacindan sapmadan devam edebilir, insanlar dertlesip birbirine fikir verebilir.
4 cocugu asgari ücretle gecindiren bir tanidigim var. Cocuklardan biri ilkokul 2 de hala altini bezliyolar. Digeri ondan 2 yas kucuk. Hala konusamiyor. Cocuklarin 4.unde de gelisim geriligi var. Doktor yetersiz beslenme ve tabiki ilgisizlik diyor. Hala daha yok bisey ya tas ibi diyolar. Cubku çocuklar hasta olmuyor. Fix yemekleri cocuklarin pirinc unlu mama. Cocuklar dogdu dogali o eve tasinan inek sutu ve pirinc ununun haddi hesabi yok.

Kapanma oncesi metrodan 6 7 parca bisey aldim. 570 lira tuttu. Esim diyor ki bunlar luks sayilir. Lyks dedigige mozerella.

birde bu ülkede,
en değer verilmeyen, hakkı verilmeyen kesim polis, öğretmen doktor
25 yıllık polis akrabam maaşını biliyorum.
doktor yakınım,dönersiz maaaşı benle aynı,
öğretmen arkadaşım 14 Senelik sınıf öğretmeni, Maaşı benden çok farklı değil.
neden....
Çoğusunu nun yol yemek ücreti cebinden ☹️☹️☹️☹️

4 cocugu asgari ücretle gecindiren bir tanidigim var. Cocuklardan biri ilkokul 2 de hala altini bezliyolar. Digeri ondan 2 yas kucuk. Hala konusamiyor. Cocuklarin 4.unde de gelisim geriligi var. Doktor yetersiz beslenme ve tabiki ilgisizlik diyor. Hala daha yok bisey ya tas ibi diyolar. Cubku çocuklar hasta olmuyor. Fix yemekleri cocuklarin pirinc unlu mama. Cocuklar dogdu dogali o eve tasinan inek sutu ve pirinc ununun haddi hesabi yok.

Kapanma oncesi metrodan 6 7 parca bisey aldim. 570 lira tuttu. Esim diyor ki bunlar luks sayilir. Lyks dedigige mozerella.
Çok çok üzüldüm o çocuklara,Yazık değilmi,Hiç kimse akıl vermedi mi bunlara, çocukların sağlığı ile ilgili vs vs.
Oturup doğurana kadar,ilk 2 tanesi ile ilgilense imiş ☹️☹️

Asgari ücretle 3 4 çocuk yapanlar cocugum beslenmesiyle eğitimiyle zten o kadar ilgili değil ki? Önüne bsyler koy yesin çocuk ne olduğu önemli değil. Ucuz çikolata olur makarna olur. Eğitimi de devlet kitap gönderiyor okullara o yeter. Mesela önceden yaşadım çocuğun 1 yıl kullanacağı kitap seti için 60 tl veremiyordu ne gerek var diyordu aile. Kurs vs ne gerek var okul dersi yetmiyor mu çocuğa. Evet onlar için gereksiz.
Kiyafet ayakkabı oyuncak şu bu. En ucuz naylonlu tsort al pantolon al giysin çocuk ne gerek var ıyisini almaya. Ayakkabı en yakin pazardan alınır iyi kötü farketmez. Oyuncak icin ucuz cin mali plastikler neye yetmiyor.
Böyle yapınca gayet bakılır di mi çocuk. Herkesin çocuk yetiştirme vizyonu farklı aldığınız eğitime görguye yaşam şartlarına göre değişiyor.

Ya her gun patir patir dagilan buzullari, kuresel isinmanin sonuclarini falan okudukca, cocugum 30 yil sonra nasil bi yerde yasayacak, 50 yil sonra hayatta kalabilrcek mi derdine dusunuyorum,bugunun krizini gecsek de yarin, öbürgün bitmiyo ki dertler, dunya artik bu nufusu kaldirmiyo, sinirli kaynaklar yetmiyo, daha fazlaya yetebilmek icin kalite dustukce, parasi olan alsin diye fiyatlar artiyo, benim kizim cifte pasaportlu ama onun geleceginden, dunyanin geleceginden ben endiseliysem 3. yu 3 kurus maasla doguran nasil bi kafa yasiyo, o cehaletten ben de istiyorum.

kaliteli yetiştirmeyi önemsemiyor ki insanlar. dünya nüfusunun artması yetiyor.
keza ben çok sayıda insanın bana bakar ilerde diye bile çocuk doğurduğunu düşünüyorum.

Cuma’dan itibaren zaruri ihtiyaçlar hariç diğer ürünler (kozmetik, elektronik, oyuncak..) yasaklanacakmış. Marketlerde dolaşım çok olmasın diye imiş.
gerçekten çok zor hal aldı bu tam kapanma.

X