Hayat Pahaliligi

Kavurması, zeytinyaglısi ,kıymalısı,dolması , böreği yetmezdi bile. Birde ben elime alıp çiğ çiğde yerim ekmekle. Simdide yemeklerin çoğuna kuru soğan yerine pırasa doğrarım. Esimde seviyor Allah tan. 😂
Bende çok severim pirasayi ama siz benden çok seviyormussunuz 😄 en son 8 liraydı kapanmadan önceki pazarda. Hayat pahalılığı konusu altinda yazisinca aklıma geldi .🙈

Bende çok severim pirasayi ama siz benden çok seviyormussunuz 😄 en son 8 liraydı kapanmadan önceki pazarda. Hayat pahalılığı konusu altinda yazisinca aklıma geldi .🙈
2.95 ten 5 kilo derin dondurucuya doğrayıp attım ben.yazın yerim.aynı yazın kışlık kışında yazlık giyim almamız gibi.yoksa başka türlü marka giyemeyiz :rolleyes:

2.95 ten 5 kilo derin dondurucuya doğrayıp attım ben.yazın yerim.aynı yazın kışlık kışında yazlık giyim almamız gibi.yoksa başka türlü marka giyemeyiz :rolleyes:
Pırasayı derin dondurucuya koymak hiç aklıma gelmedi biliyor musunuz 😄 Pırasalı börek yapmistim onu attim sadece ama bu da güzel bir öneri ,tşk ediyorum. Eve ekstra derin donduru mu alsam acaba diye düşünüyordum bende .Hoş , eşim diyor ki içine yaşlı teyze kaçtı iyice artık oradan nasıl görünüyorsam 🙈

Kıyafet konusunda da size katılıyorum eskiden öyle güzel seyler almışım ki indirimlerden şu an aynı kabanlarin yanından gecemem.İndirim candır 😂

Pırasayı derin dondurucuya koymak hiç aklıma gelmedi biliyor musunuz 😄 Pırasalı börek yapmistim onu attim sadece ama bu da güzel bir öneri ,tşk ediyorum. Eve ekstra derin donduru mu alsam acaba diye düşünüyordum bende .Hoş eşim diyor ki içine yaşlı teyze kaçtı iyice artık oradan nasıl görünüyorsam 🙈

Kıyafet konusunda da size katılıyorum eskiden öyle güzel seyler almışım ki indirimlerden şu an aynı kabanlarin yanından gecemem.İndirim candır 😂
2 3 baş pırasayı julyen doğrayıp atın buzluğa sebze çorbası yaparken atın içine.kabakta öyle minik küp küp doğrayın havuç patates karnabahar kırmızı kapya biber normal biber pişmeye yakında çorbalık hamurdan ya da şehriye atın harika oluyor hem de çok besleyici.terayağlı salçalı naneli sosunu da yapın .ben evde tek biber tek kabak tek ne kalırsa minik minik doğrar hemen buzluğa atarımm.

Bende biraz önce düşündümde eskiden annemin verdigi harçlıkla 3 4 kilo pırasa alabiliyordum. Simdi mümkünmü yok. Bu arada bahcemde yesil soğanım pırasam var. Allah olmayana yardim etsin

Pırasayı derin dondurucuya koymak hiç aklıma gelmedi biliyor musunuz 😄 Pırasalı börek yapmistim onu attim sadece ama bu da güzel bir öneri ,tşk ediyorum. Eve ekstra derin donduru mu alsam acaba diye düşünüyordum bende .Hoş , eşim diyor ki içine yaşlı teyze kaçtı iyice artık oradan nasıl görünüyorsam 🙈

Bende beyaz yerlerini yemeklik gibi doğrayıp atıyorum dondurucuya çok güzel oluyor. Kalım pırasalarıda haşlayıp dolma sarıp atıyorum muska şeklinde

2 3 baş pırasayı julyen doğrayıp atın buzluğa sebze çorbası yaparken atın içine.kabakta öyle minik küp küp doğrayın havuç patates karnabahar kırmızı kapya biber normal biber pişmeye yakında çorbalık hamurdan ya da şehriye atın harika oluyor hem de çok besleyici.terayağlı salçalı naneli sosunu da yapın .ben evde tek biber tek kabak tek ne kalırsa minik minik doğrar hemen buzluğa atarımm.
Ben tadı bozulur diye korkuyorum aslında ama neden olmasın deneyeceğim ,çok tşk ederim .

Bugün de ekonomi yaptık çok şükür 😄

Ben tadı bozulur diye korkuyorum aslında ama neden olmasın deneyeceğim ,çok tşk ederim .

Bugün de ekonomi yaptık çok şükür 😄
yok bozulmuyor aynısı gibi duruyor çiğ karnabahar koyunca tad değişiyor ama onu 3 dakika kaynar suya atıp biraz öldürmek gerekiyor

yok bozulmuyor aynısı gibi duruyor çiğ karnabahar koyunca tad değişiyor ama onu 3 dakika kaynar suya atıp biraz öldürmek gerekiyor
Ay bende kendimi buzluğu çok iyi kullaniyor sanıyorum 🙈Karnabahari da severim yazın aklima gelmez gerci de kremalı ,tavuklu yapıyorum fırında uzerine de mozarella guzel oluyor . Aklıma geldi durduk yere 😂

Ben küçükken evimizin önünde pazar kurulurdu. Komşularimiz arnavuttu dolayısıylada pazarcılarında çoğu arnavuttu. Bayılırdım pırasanın her türlüsüne. Annem her salı harçlık verirdi . Bende o parayla 3 4 kilo pırasa alırdım. ananem bıkardı. Ananeme bu kızı arnavutlara gelin ver derlerdi pazarcılar.

evet arnavutların meşhur bir sözü vardır "pılaaasa bile olsa yemem" derler sevmedikleri durumlar için :)

Ay bende kendimi buzluğu çok iyi kullaniyor sanıyorum 🙈Karnabahari da severim yazın aklima gelmez gerci de kremalı ,tavuklu yapıyorum fırında uzerine de mozarella guzel oluyor . Aklıma geldi durduk yere 😂
bend e biri 5 çekmeceli biri de sandık tipi 2 derin dondurucu var.yazdan tepeleme doldururum.kışa büyük rahatlık zaman açısından özellikle.kabuklarını soyup 1 göze mandalina bile koyduk yazın yiyeceğizz.patlıcan közlerim soyup poşetler atarım.fasulye bamya barbunya bezelye.domates yemeklik daha iri çorbalık kabuğunu soyup minik minik doğrar atarım gibi gibi

bend e biri 5 çekmeceli biri de sandık tipi 2 derin dondurucu var.yazdan tepeleme doldururum.kışa büyük rahatlık zaman açısından özellikle.kabuklarını soyup 1 göze mandalina bile koyduk yazın yiyeceğizz.patlıcan közlerim soyup poşetler atarım.fasulye bamya barbunya bezelye.domates yemeklik daha iri çorbalık kabuğunu soyup minik minik doğrar atarım gibi gibi
Bende fasulye ,bamya ,barbunya ,bezelye ,börek ,içli köfte ,normal kofte ,koz patlıcan ,biber gbi seyler koyuyorum .Riskli gördüklerimi hiç koymuyordum bugüne kadar ,fikir oldu bana da tşkler ...

Biz de 7 sene sonra vatandaslik alabilmişiz. :))))
Ah annem anlatir...
Kimseye zararimiz olmamiştir calistilar çabaladilar yaptilar ne yaptilarsa bedava yapmadilar ve bizim sulalede de genelde 2 cocuk olur en çookk, ben tek cocugum ve benim gibi tek cocukta cok bizde.

Buna ragmen slav, bulgar, gavur diyenler oluyordu dislaman icin. Ben %100 turk oldugumu iddia etmiyorum ama zaten bizim aile karisik o dediklerinin hepsinden var ama olsa ne olmuş? 🙄🙄
Bulgarları severiz. Bu millete hiçbir zararları olmamıştır. Çalışkan, insani değerleri yüksek ve kibar insanlardır. Şok sevdiğim bir arkadaşım da Bulgardır. Siz Suriyeliler ile ilgili yazdığım mesajda söz konusu bile olamazsınız

evet arnavutların meşhur bir sözü vardır "pılaaasa bile olsa yemem" derler sevmedikleri durumlar için :)

Evet ananemde söylerdi karni çok toksa aynı şeyi. Birde pazarcilar mariada pırasa diye birsey söylerlerdi. Eskiden pazar kültürü bile farklıydı.

X