Hayatın bu kadar pahalı olması canımı iyice sıkmaya başladı...

eşimde bende çalışıyoruz bu ay evimize giren para 9000 tl taksitleri faturaları çocukların okul masraflarını kısacası hayatta kalmak için zorunlu olan giderleri bi hesapladık eşimle giderimiz 8900 tl eşimle birbirimize baktık kaldık öyle adamcağız akşam yemek yiyemedi canının sıkıntısından artık birikim yapmayı bıraktık elimize geçenle eksiye girmeden ayı kaptmaya gücümüz yetmiyor.
50+50 paylassaydınız :KK70: kalanı
9 bın tl nin adı var artık arkadasım
para değil yani.

çamaşır deterjanlarına ne demeli,bulasık deterjanları aynı şekilde
13-14 tl ye aldıgım düş macunu 40 tl olmus
tam sıyırmalık durumdayız yani.
daha dün gittim normal bilindik marka diş macunları 40 tl olmuş yahu,en basiti eskiden ucuz diye dönüp bakmadıgımız market şampuanları elidor head shoulders filan 16-20 tl civarında olmuş. eskiden markete gittiğimizde 20 tl ekmek,abur cubur,şampuan alınırdı. şimdi 20 tlye bir şey alınmıyor. hobi olarak market gezerdim her şey pahalı deterjanlar,yumuşatıcılar bile..

Kızlar merhaba,
Son zamanlarda beynimi baya yoran bir konu var.
Son birkaç yılda hayat neden bu kadar pahalandı ,bu duruma baya canım sıkılıyor.
eşim de ben de çalışıyoruz
bir iki sene öncesine kadar gelirimiz ülke şartlarında yüksek bir gelir olarak belirtilirdi, şuanda da o şekilde ama sonuca bakınca aldıgımız maaş ülke genelindeki zamlardan sonra neredeyse asgari ücrete döndü.

Çok sinir oluyorum bu duruma, afedersiniz eşek gibi çalışıyoruz artık bir dışarıda yemek yerken kendimizi sorgular duruma geldik.

Bir çeyrek altının 370 tl olması
bir kalıp peynirin 50 tl olması
bir tuvalet kagıdının en az 30-35 tl olması
bademin,cevizin kilosunun 80-90 tl olması
mazottaki bu fiyat hersey canımı sıkıyor
bir bulasık deterjanı alacaksın makina için,2 kutu alsan sanki gram altın alıyorsun .

mutfak meyve sebze alısverısımı hep pazardan yaparım taze olması acısından
gecen hafta sinirimden ıspanak almadım
bir kilo ıspanak 10 tl idi şaka gibi
gecen sene 3 tl ye alıyorduk kilosunu
brokoli adedi 8-9 tl
kurusaoğan kilosu 7 tl idi
kivinin kilosu 7 tl
ıvır zıvıra 150 tl para bırakıp cıkıyorsun çok saçma değil mi
ülke olarak ekonomik acıdan sonumuz ne olacak merak ediyorum.

6-7 ay öncesine kadar her ay bir çeyrek ya da yarım altın alıp kenara koyabiliyordum
suanda eşimle benim maasımdan 50 tl bile artmıyor.

gecen sene evimize gelen 60 tl elektrik bu sene 130-140 tl gelıyor
değişen ne ?
yine tüm gün evde yokuz yıne kullandığımız aletler aynı.

it gibi çalışıyoruz
aracımı yenilemek istesem resmen hayal ürünü çünkü şuanda bindiğim aracın sıfırı 180 bin tl olmus
kredi ceksen 450 bın tl olarak gerı oduyorsun :)

neden hersey bu kadar zorlastı
gecen seneye kadar istediğim ayakkabıyı , kıyafeti bir iki taksıtle alabiliyordum
ama şimdi elimdekini korusam yeter olarak bakıyorum

ayaklarım cok üşüyor işyerinde
kar botu almıstım gecen sene 375 tl ye
o bot şuanda 1200 tl olmus şaka gibi bilemiyorum siz neler düşünüyorsunuz ama ben bu durumu ciddi kafama takmaya başladım.

döviz karsısında tl resmen eriyor
fırsatcılar da herseye zam yapıyorlar
iyiye gideceğimize daha kötüye gidiyoruz

ilk defa bu sene tatile cıkamadık mesela
eskiden de orta halli de olsa 4-5 gun senede bir kere kacardık bi yerlere
bu sene o da olmadı cunku oteller ates pahası olmus

ya bu kadar calısıp az da olsa rahat edemeyecek miyiz.
Valla her haftasonu çarşı pazarın halini görüp bunu dert etmemek mümkün değil ne yazık ki . İnsan o an parası olsa bile fiyatlara sinir olup alamıyor gerçekten. Allah sonumuzu hayır etsin.

Ben işten ayrılmayı düşünüyorum mesela.
Çünkü çalışsam da yetmiyor, çalışmasam da modundayım.
Çocuklarıma bari faydam olsun.

Hayat o kadar pahalı ki, evde kimse hastalanmasın mümkünse.
Mümkünse, kimse tatil istemesin, kimsenin de canı birşey çekmesin.
Ne yapacağız böyle hiç bilmiyorum vallahi.

Hayat gerçekten çok pahalı. Bizde mi sorun var diye düşünüyordum ama herkeste aynı sıkıntı var demek ki. 5 6 ay önce 100 tlye aldığım aylık paket bebek bezine geçen ay 200 lira verdim netten siparişle. Marketlerde daha pahalı. Yemek masrafımız yok denecek kadar az. Sabah kahvaltı öğlen işyeri akşam kayınvalide. Sadece pazar yemek yapıyorum. Ama yine harcarken düşünüyoruz. Asgari ücrete nasıl geçinip çocuk büyütüyorlar anlamıyorum.
ben de hamileyim
çğrendiğim günden beri bebeğin ihtiyaclarını alıyorum ortada hıcbırsey yok dolu para cıktı cebımden
hatta sadece kullanacagı zarurı sylerı alıyorum
öyle çok şeker çok cici diye kıyafetlere falan para vermedım
düz klasık uygun seyler aldım
bez masrafının altından nasıl kalkacagız bılmıyorum hele bır de süt emmezse mama parası yandık...

Kızlar merhaba,
Son zamanlarda beynimi baya yoran bir konu var.
Son birkaç yılda hayat neden bu kadar pahalandı ,bu duruma baya canım sıkılıyor.
eşim de ben de çalışıyoruz
bir iki sene öncesine kadar gelirimiz ülke şartlarında yüksek bir gelir olarak belirtilirdi, şuanda da o şekilde ama sonuca bakınca aldıgımız maaş ülke genelindeki zamlardan sonra neredeyse asgari ücrete döndü.

Çok sinir oluyorum bu duruma, afedersiniz eşek gibi çalışıyoruz artık bir dışarıda yemek yerken kendimizi sorgular duruma geldik.

Bir çeyrek altının 370 tl olması
bir kalıp peynirin 50 tl olması
bir tuvalet kagıdının en az 30-35 tl olması
bademin,cevizin kilosunun 80-90 tl olması
mazottaki bu fiyat hersey canımı sıkıyor
bir bulasık deterjanı alacaksın makina için,2 kutu alsan sanki gram altın alıyorsun .

mutfak meyve sebze alısverısımı hep pazardan yaparım taze olması acısından
gecen hafta sinirimden ıspanak almadım
bir kilo ıspanak 10 tl idi şaka gibi
gecen sene 3 tl ye alıyorduk kilosunu
brokoli adedi 8-9 tl
kurusaoğan kilosu 7 tl idi
kivinin kilosu 7 tl
ıvır zıvıra 150 tl para bırakıp cıkıyorsun çok saçma değil mi
ülke olarak ekonomik acıdan sonumuz ne olacak merak ediyorum.

6-7 ay öncesine kadar her ay bir çeyrek ya da yarım altın alıp kenara koyabiliyordum
suanda eşimle benim maasımdan 50 tl bile artmıyor.

gecen sene evimize gelen 60 tl elektrik bu sene 130-140 tl gelıyor
değişen ne ?
yine tüm gün evde yokuz yıne kullandığımız aletler aynı.

it gibi çalışıyoruz
aracımı yenilemek istesem resmen hayal ürünü çünkü şuanda bindiğim aracın sıfırı 180 bin tl olmus
kredi ceksen 450 bın tl olarak gerı oduyorsun :)

neden hersey bu kadar zorlastı
gecen seneye kadar istediğim ayakkabıyı , kıyafeti bir iki taksıtle alabiliyordum
ama şimdi elimdekini korusam yeter olarak bakıyorum

ayaklarım cok üşüyor işyerinde
kar botu almıstım gecen sene 375 tl ye
o bot şuanda 1200 tl olmus şaka gibi bilemiyorum siz neler düşünüyorsunuz ama ben bu durumu ciddi kafama takmaya başladım.

döviz karsısında tl resmen eriyor
fırsatcılar da herseye zam yapıyorlar
iyiye gideceğimize daha kötüye gidiyoruz

ilk defa bu sene tatile cıkamadık mesela
eskiden de orta halli de olsa 4-5 gun senede bir kere kacardık bi yerlere
bu sene o da olmadı cunku oteller ates pahası olmus

ya bu kadar calısıp az da olsa rahat edemeyecek miyiz.
Buna sebepler Belli ..Oy kullanırken daha dikkatli olacağız.

Ben işten ayrılmayı düşünüyorum mesela.
Çünkü çalışsam da yetmiyor, çalışmasam da modundayım.
Çocuklarıma bari faydam olsun.

Hayat o kadar pahalı ki, evde kimse hastalanmasın mümkünse.
Mümkünse, kimse tatil istemesin, kimsenin de canı birşey çekmesin.
Ne yapacağız böyle hiç bilmiyorum vallahi.
evet doktorum vitamin veriyor dünya para
hastalansan sgk doğru düzgün ilaç parasını karsılamıyor ki

devlete gitsen yüzüne bakılmıyor
özel hastaneye gitsen dolu para ödüyorsun yüzüne bakılıyor ama sonuc yıne alamıyorsun

Vallahi hanimlar haklisiniz. Ben avrupa'da yasiyorum. Bikac gun evvel Turkiye'deydim, kisa bi tatil yapalim dedik. Inanin fiyatlar beni soke etti. Gecen sene memleketteki dairemi dizdim, o yuzden aldigim herseyin fiyatini ve kuru yazmistim. Simdi ayni esyalari euro ya cevirdigimde okadar artmis ki. Herseye zam olur mu? Ozaman 50 euroya aldigim nevresimi simdi 65 euroya aldim. ayni kaliteyi burdan almaya kalksam asagi yukari 90/95 euro oderim. yaklasiyor yani burdaki fiyatlara bayagi, cok surmez iki sene sonra herhalde ayni fiyatta olur.

Hamileyim, hamilelik kiyafetlerimi memleketten alayim dedim. Hem daha modern, hemde daha uygun parcalar alayim diye. O konuda yalan soyleyemem, buraya nazaran daha guzel seyleri gayet guzel fiyatlara aldim evet. Ama magazalar kus avluyor. Bombos. AVM'lerde kimsecikler yok. Ne olacak bu ulkenin hali diye cok uzuldum gercekten.

Kendi yasadigim ulkeye bakiyorum, portakalin kilosu uc sene oncede 150 kurustu, simdide oyle. Adamlar o konuda fiyatlari kesinlikle koruyor.
Kriz vuruyor evet, ama bu tuketiciye gundelik alisverislerimizle cok asiri yansitilmiyor. Baska yerlerden bizi somurmeye devam ediyor burda devletler kizlar :)) vergiler (araba vergisi cop vergisi su vergisi gelir vergisi) ates pahasi, saglik sigortamiz inanin can yakiyor. tek maas ile gecim kesinlikle mumkun degil, ama bu zaten Turkiye'de de oyle. Yani bilemiyorum, her ulkenin kendine has sorunlari var.

Yanlış politikalar sayesinde alım gücümüz bitti, olan asgari ve yaşlılara oluyor vitaminsizlikten hastalıklar horluyor
Şükür ediyorum çok çocuk doğurmadığıma
Epey rezil, sefil olacakmışız en çok pahalılık onları vurdu

bu forumda tek asgari ücretle kira ödeyip, iki çocuk okutan üstüne bir de birikim yapan üyeler var. birazdan gelirler ülkemize düşmanlık yapmayın beğenmiyorsanız yurtdışına gidin demeye :)

altı senedir üyeyim buraya sadece bu konu yüzünden banlanıyorum. onun için su veren itfaiye... diyip kaçayım :)
Ben de; avrupada olup ama burda hayat zor bizi disliyorlar ikinci sınıf vatandasiz diyince e gel o zaman dediğimde gelmeyenlerden çok yedim. Sahi onlar niye oy kullanıyor ya?neyse fazla konuşmayım keserler şimdi dilimi

Herşey ateş pahası olmuş. Özellikle gerekli olan şeyler hep 3 katına çıkmış.
Bebek bezi almasan olmuyor. Patates yemesen olmuyor. Ee insanlar ne alsın, neyle alsın.
1 tl olan ıslak mendil 5 tl den başlıyor.

Bırak tatili gezmeyi dışarı çıkmaya korkar olduk. Neyde indirim var diye gittiğimiz markete pazara acaba ne kadar zam geldi diye gitmek sinir bozucu tabi...
Yaşamaya korkar oldu millet. Ama kodamanlara sorsan herşey yolunda. Bi bize değil galiba..Düşün düşün çıkama işin içinden.. vay ki vay..

markete gittiğimde dün eşime isyan ettim. 2 ay önceki fiyatını çok net hatırladığım şeyler öyle bir zamlanmışki inanamadım. Faturalar, market herşey aldı başını gitti. Uzun vadede düzeleceğine inanmıyorum çoğu şeyin, asıl üzen bu galiba. Eşim körfez ülkelerine gidip geliyor işi gereği, sebze-meyve fiyatları çöl ülkeleriyle aynı fiyat, kuruyemiş falan daha bile pahalı oralardan. Ne düşüneceğini, ne diyeceğini bilemiyor insan.

• Beğen
Reactions: 000
Herşey ateş pahası olmuş. Özellikle gerekli olan şeyler hep 3 katına çıkmış.
Bebek bezi almasan olmuyor. Patates yemesen olmuyor. Ee insanlar ne alsın, neyle alsın.
1 tl olan ıslak mendil 5 tl den başlıyor.
evet biz de ıslak mendil cok alırdık
bursada ozellıkle turuncu beyaz amblemi olan market
1,65 tl ye sattıgı ıslak mendili fırsatcılıkla 3,45 tl ye cıkardı

kendı markası olan bır tuvalet kagıdı vardı 32 lisi 19,90 dı
şuanda 32 lisi 43 tl
ben sürekli şikayet yazıyorum sağa sola ama cozum olmuyor

X