Hayatın bu kadar pahalı olması canımı iyice sıkmaya başladı...

Kızlar merhaba,
Son zamanlarda beynimi baya yoran bir konu var.
Son birkaç yılda hayat neden bu kadar pahalandı ,bu duruma baya canım sıkılıyor.
eşim de ben de çalışıyoruz
bir iki sene öncesine kadar gelirimiz ülke şartlarında yüksek bir gelir olarak belirtilirdi, şuanda da o şekilde ama sonuca bakınca aldıgımız maaş ülke genelindeki zamlardan sonra neredeyse asgari ücrete döndü.

Çok sinir oluyorum bu duruma, afedersiniz eşek gibi çalışıyoruz artık bir dışarıda yemek yerken kendimizi sorgular duruma geldik.

Bir çeyrek altının 370 tl olması
bir kalıp peynirin 50 tl olması
bir tuvalet kagıdının en az 30-35 tl olması
bademin,cevizin kilosunun 80-90 tl olması
mazottaki bu fiyat hersey canımı sıkıyor
bir bulasık deterjanı alacaksın makina için,2 kutu alsan sanki gram altın alıyorsun .

mutfak meyve sebze alısverısımı hep pazardan yaparım taze olması acısından
gecen hafta sinirimden ıspanak almadım
bir kilo ıspanak 10 tl idi şaka gibi
gecen sene 3 tl ye alıyorduk kilosunu
brokoli adedi 8-9 tl
kurusaoğan kilosu 7 tl idi
kivinin kilosu 7 tl
ıvır zıvıra 150 tl para bırakıp cıkıyorsun çok saçma değil mi
ülke olarak ekonomik acıdan sonumuz ne olacak merak ediyorum.

6-7 ay öncesine kadar her ay bir çeyrek ya da yarım altın alıp kenara koyabiliyordum
suanda eşimle benim maasımdan 50 tl bile artmıyor.

gecen sene evimize gelen 60 tl elektrik bu sene 130-140 tl gelıyor
değişen ne ?
yine tüm gün evde yokuz yıne kullandığımız aletler aynı.

it gibi çalışıyoruz
aracımı yenilemek istesem resmen hayal ürünü çünkü şuanda bindiğim aracın sıfırı 180 bin tl olmus
kredi ceksen 450 bın tl olarak gerı oduyorsun :)

neden hersey bu kadar zorlastı
gecen seneye kadar istediğim ayakkabıyı , kıyafeti bir iki taksıtle alabiliyordum
ama şimdi elimdekini korusam yeter olarak bakıyorum

ayaklarım cok üşüyor işyerinde
kar botu almıstım gecen sene 375 tl ye
o bot şuanda 1200 tl olmus şaka gibi bilemiyorum siz neler düşünüyorsunuz ama ben bu durumu ciddi kafama takmaya başladım.

döviz karsısında tl resmen eriyor
fırsatcılar da herseye zam yapıyorlar
iyiye gideceğimize daha kötüye gidiyoruz

ilk defa bu sene tatile cıkamadık mesela
eskiden de orta halli de olsa 4-5 gun senede bir kere kacardık bi yerlere
bu sene o da olmadı cunku oteller ates pahası olmus

ya bu kadar calısıp az da olsa rahat edemeyecek miyiz.
Dogru dun pazara gittim hersey iki kati... bes tl lik patates alayim dedim 3 tane koydu dedim 10 tl lik yap... 4 liradan asssa sogan yok... yesillik yine ayni...

Zam aldik,vergi dilimine girip eriyecek.Pazara 100 liradan asagi girilmiyor.Eskiden bim ,a101 e girip tum evin ihtiyaclarini 150tl ye gelirdi.Simdi nerdee??Allah yardimcimiz olsun valla.
aynen eskiden a101 bim uygun diye alışveriş yapardık,tüm evin ihtiyacını en az 150-200 tlye alırdık. şimdi 5 parça bir şey alsan 100 tl tutuyor resmen. diğer marketlerden farkıda kalmadı.

Valla bu forumda her gün bol bol et yiyenler vardı seçim zamanı :)) Soğan ekmek yeriz seni yedirmeyiz diyenler de... Oh olsun her halk hak ettiği şekilde yönetilir ve yaşar... İthal muz 14-tl olsun ben oğluma istediğinde yine 1-2 tane alabiliyorum alamayanlar düşünsün gerçi yerlisi 6-tl ama benim cincon beğenmiyor :)))))))))))))

Asgari ücretin kat be kat üstünde buraya yazılan gelirler, asgari ücretle geçinen aileler ne yapsın üstelik kirada bile çoğunluğu.. Birikim de yapmayıverin. Zaten oldum olası negatifim birikim saçmalığına ölümlü dünya çeyrek leri gramları yığılan paraları nspıcaksanız ne bu hırs.. Şimdi gelir birileri hastalığı var bilmemnesi var der, ayy ay.

Devlet memuruyum.
Bir tık yukarıda maaş alıyorum ama yetmiyor asla yetmiyor.
Geçen sene için bu sene araba yenileme hayalim vardı, artık hayal bile edemiyorum.
Dün a101 den bulaşık tableti, çay ve 3 adet muz aldım 80 tl verdim çıktım.
Hafta sonu canım kızartma çekti biber olmuş 10lira hevesim kaçtı.
Ne diyebilirim ki..
Büyük kriz henüz gelmedi :işsiz: Marttan sonra Allah yardımcımız olsun.
Eşim fotoğrafçı çalıştığı albüm firmasından geçen hafta mail geldi. Mart ayından sonra doların 10 tl olması ön görülmekte.
Lütfen önlem alıp ona göre fiyat belirleyin diye.

Asgari ücretin kat be kat üstünde buraya yazılan gelirler, asgari ücretle geçinen aileler ne yapsın üstelik kirada bile çoğunluğu.. Birikim de yapmayıverin. Zaten oldum olası negatifim birikim saçmalığına ölümlü dünya çeyrek leri gramları yığılan paraları nspıcaksanız ne bu hırs.. Şimdi gelir birileri hastalığı var bilmemnesi var der, ayy ay.
birikim istemiyoruz
eşek gibi çalışmamıza karsılık en azından insan gibi yasamak istiyoruz
koca sene calısan bir insana senede bir hafta orta halli bir otelde tatil lüks değildir mesela
ya da evine aldığı 2-3 cesit peynır luks değildir
misafirin önğne kuruyemıs koymaya kalksan 70-80 tl para oduyorsun
leblebı mı koyacagız , çekirdeğin bile kilosu 22 tl zaten
gecen sene 10 tl idi

evet doğru birikim yapmayalım
hastalanırsak ele avuc acalım bu daha mantıklı

ananas lüks yemezsiniz olur biter :)
Kardeşim seviyor,el mahkum sürekli alıyoruz :)
Ona bakarsak 35 liralık tuvalet kağıdı da lüks oldu artık,bulaşık makinesi deterjanı da öyle.
2 paket deterjan düğünlerde yarım altın niyetine geçiyor,tavsiye ederim :KK70:

+1 milyon

Çileyi memnun olmayanlar çekiyor.
memnunun dünyadan haberi yok ki
ekmek zeytini alır yer sofrasında yer
hayattan beklentisi yok
kasko masrafı yok
trafık sıgorta masrafı yok
yakıt masrafı yok
oturdugu sehırde cıkıp carsıda ıkı turlasa mutlu oluyor
bizim gibi tatil rahatlama beklentisi yenı yerler gorme isteği yok
memleketine gitse dünyada oından mutlusu yok

Devlet memuruyum.
Bir tık yukarıda maaş alıyorum ama yetmiyor asla yetmiyor.
Geçen sene için bu sene araba yenileme hayalim vardı, artık hayal bile edemiyorum.
Dün a101 den bulaşık tableti, çay ve 3 adet muz aldım 80 tl verdim çıktım.
Hafta sonu canım kızartma çekti biber olmuş 10lira hevesim kaçtı.
Ne diyebilirim ki..
Büyük kriz henüz gelmedi :işsiz: Marttan sonra Allah yardımcımız olsun.
Eşim fotoğrafçı çalıştığı albüm firmasından geçen hafta mail geldi. Mart ayından sonra doların 10 tl olması ön görülmekte.
Lütfen önlem alıp ona göre fiyat belirleyin diye.
ekmek kızartsaydın canın kızartma çekti ise :KK70:

canı sıkılmayan varmi acaba bu duruma 3 5 ay once 50 60 liraya aldigim bebek mamasi suan 90 lira
dışarda yemek yemeyi geçtik eve et alirken bile cok sey farketti markete gidiyoruz bazen hic bir gida temizlik urunu almadan en kotu 100 lira verip cikiyoruz aldigimiz icme suyu ivir zivir pecete cop torbasi islak mendil kasiyer bile aldigimizin ksrsiliginda parayi soyledikten sonra bir dondu fisi kontrol etti yanlis barkodmu girdim acaba yesillige diye
senede bir tatile giderdik simdi tatili birakin 2 gun ankaradan eskisehire gidemiyoruz
bir bardak cay icelim disarda diyoruz 3 kisi kisi yarim kilo cay parasini muesseseye birakiyoruz bundan sonra tatil yerine termosumuza cay doldurup evdende kek alip cayirlarda yuvarlanacagiz oyle karar kildik esimle

2 3 çeşit peynir ?? Anlıyorum....
lüks değil mi 2-3 cesıt peynır :)
aşırı lüks
gunde 10 saat calısan bir insan 2-3 cesit peynır almak isterse cok ayıp haksızlık
cunku bahsettiğimiz beyaz peynir, kasar hadi bir de tulum peynırı olsun çok mu

sanki cheddar ,Gruyere tarzı peynirler alıyoruz ....

Kardeşim seviyor,el mahkum sürekli alıyoruz :)
Ona bakarsak 35 liralık tuvalet kağıdı da lüks oldu artık,bulaşık makinesi deterjanı da öyle.
2 paket deterjan düğünlerde yarım altın niyetine geçiyor,tavsiye ederim :KK70:
şaka yapıyorum
ben de tüp bebek oldum
öncesinde ananas öneriyor doktorlar
8 tl ye alıyorduk
şimdi 13 tl oldu

canı sıkılmayan varmi acaba bu duruma 3 5 ay once 50 60 liraya aldigim bebek mamasi suan 90 lira
dışarda yemek yemeyi geçtik eve et alirken bile cok sey farketti markete gidiyoruz bazen hic bir gida temizlik urunu almadan en kotu 100 lira verip cikiyoruz aldigimiz icme suyu ivir zivir pecete cop torbasi islak mendil kasiyer bile aldigimizin ksrsiliginda parayi soyledikten sonra bir dondu fisi kontrol etti yanlis barkodmu girdim acaba yesillige diye
senede bir tatile giderdik simdi tatili birakin 2 gun ankaradan eskisehire gidemiyoruz
bir bardak cay icelim disarda diyoruz 3 kisi kisi yarim kilo cay parasini muesseseye birakiyoruz bundan sonra tatil yerine termosumuza cay doldurup evdende kek alip cayirlarda yuvarlanacagiz oyle karar kildik esimle
:KK70: Yakındaki çayırlara gidin çünkü mazot da çok pahalı
ben de bursadayım civar yerlerden bırıne gitmek istiyorum haftasonu ama yakıtı düşünüyorum
gidince dısarıda yenecek içilecek parayı düşünüyorum

o para ile evin bir ihtiyacını alırız diyorum
sanki istediğim yurt dısı ya da baska bır sehır
alt tarafı 60 km lik bir yol

• Beğen
Reactions: 000
evet biz de ıslak mendil cok alırdık
bursada ozellıkle turuncu beyaz amblemi olan market
1,65 tl ye sattıgı ıslak mendili fırsatcılıkla 3,45 tl ye cıkardı

kendı markası olan bır tuvalet kagıdı vardı 32 lisi 19,90 dı
şuanda 32 lisi 43 tl
ben sürekli şikayet yazıyorum sağa sola ama cozum olmuyor
Kimi kime şikayet edelim ki :KK43: herkes bi şekilde cebini doldurma peşinde. 3 4 katı fazla fiyatların başka açıklaması yok galiba:kızgın:
Ne yapalım istiyorlar yani eskiden olduğu gibi hazır bez yerine naylon mu kullanalım çocuklara:olamaz:

şaka yapıyorum
ben de tüp bebek oldum
öncesinde ananas öneriyor doktorlar
8 tl ye alıyorduk
şimdi 13 tl oldu
Hayattan pek bir beklentisi olmayanlar için kriz falan yok.
Ama gerçekten yaşamayı seven,insani zevkleri tatmayı isteyen insanlar için kriz var.
2-3 çeşit peynire takılanlar olmuş.
Bir kaşar peynir,bir süzme peynir bir de ekstra çeşit alsanız bile az geliyor misafire. O yüzden takılmadım,bir yeşil bir siyah zeytin biraz da kahvaltılık alsak 300'ü buluyor marketten çıkılması. E bir de sizin sağlıklı beslenmeniz gerekiyor,haklısınız yani.

X