Hep ağır yemekler mi yapıyorsunuz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

gecenin_resmi

BU' DA GEÇER!!
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
4 Şubat 2015
5.744
11.725
Kızlar çevremdeki eşe dosta soramıyorum yada aileme yanlış anlarlar misafir sevmiyor mu, cimri mi diye düşünürler korkusuyla. Burada ki akıllı kızlardan akıl almak daha iyi geldi.
Kk nın değişmeyen trend konusu eş ailesi konu. Birbuçuk yıldır evliyim. Eşimle herşeyimizi düğünümüzü iğneden ipliğe tek başımıza yaptık. (ailem beyaz eşyalarımı alarak destek oldu sağolsun lar ama okadar) ikimizde asgari ücretli olunca ne kadar zor oldu tahmin edersiniz. Ama Allah öyle bir yardım etti ki geriye dönüp baktığımızda biz bunları nasıl yapmışız diyoruz. Eşim gözümde hiç birşey bırakmadı.daha doğrusu beraber yaptık. Damtlığı kız tarafı yapar. Ben çorabına kadar aldım. Gelinliğe ayakkabısına da ortak oldum zorlanmasın diye..çok yanlız kaldı eşim babası kardeşleri hiç yardım etmediler. Düğünde hepsi birer çeyrek taktı.arkadaşlarımız daha çok takmışlar :) 20 gr bilezikle gelin olan tek kişiyimdir heralde. Kolumda tek bir tane bilezik vardı. Bizim buralarda gelinlerin kolları dirseklere kadar dolar. Gerdanlık seti falan kesin olur. Evli kardeşler bilezik takar ama diyorum ya tek bir tane kart taktılar. (altın ozaman bukadar pahalı değildi) neyse yapmadılar içimde ukde kaldı. Beraber evlendiğim 3 kuzen altınları bozdurup ev aldılar faizler düşünce. Bizim o tek bilezik te borca gitti. En azından yuvam var eşim iyi insan razıyım diyerek takılmadım fazla maddiyata. Neyse düğün yaptık, daha iznim bitmeden maaile toplanıp 10 günlük gelin iken toplanıp geldiler. Eşim yardım etmese şaşıp kalırdım nasıl yapacağım ne edeceğim diye. Baba evinde pek yemek yapmazdım. Çalışıyorum diye misafir de ağırlamazdım. Neyse atlattık şükür derken, eş ailesi 15 te bir gelmeye başladı. Artık gözüme batmaya başladı bu durum. Bide babası destek olmuş gibi gelip kurulup oğlumun evi edalarında oturuyor ya aşırı batıyordu bana. Neyse ilk hevesler geçer dedim.
Asıl konuya geleyim çok uzattım. 6 ay sonrasında gelmeleri ayda bire düşerdiler. Biraz rahatladım. Ama her gelişlerinde, sarmasından böreğine çorbasına tatlısına hep büyük sofra kuruyorum. Benim ailem 1.5 yıl da 5 kez anca gelmiştir hepte ben davet etmişimdir. Annem sakın hazırlık yapma beraber mantı yaparız yada bir tane hamur işi yaparız yanında da salata yeter der. Tatlıyı da kendi getirir.ama kv ile kp hiç beni aramazlar bile. eşimi ararlar hafta sonu sizdeyiz derler. E haberli olduğu için kalkıp bayram sofrası gibi sofra hazırlarım. Kp herşey de yemiyor. Mesela yaprak sarma et yemeği falan yapsamda ona ayrı kıyma yapıyorum. Salata bize yaparım ona başka meze. paşamız herşey yemez Emrivaki yaptıkları için genelde reddetme şansımız olmuyor. Bu aralar hesapta olmayan bir borç çıktı baya baya dara düştük. Kimseye durumumuzu belli etmeyiz. Evde erzağımız var şükür bize yetecek kadar. Ama kıyma et bitti. Maaşa bir hafta var. Kv eşimi aramış hafta sonu sizdeyiz diye eşim de durumu bildiği için gece temizlik yapıyor biz sizi sesleriz demiş. Akşam morali bozuktu annem alındı biraz dedi. Bende iyi sesle ozaman hep börek sarma et yemekleri mi yapacağız pilav çorba fasulye yapayım yanına da Kemalpaşa var evde onu yaparım dedim yok olmaz öyle maaş alalım börek sipariş verelim. Parça et alayım babam yemez onları dedi. Tamam dedim ama sinir oldum. Durumumuz belli yeni evliyiz tek başımıza düğün yapmışız ama her geldiklerinde bayram sofrası hazırlıyorum peşine çayın yanında çerez falan. ozaman iyi idik te bir kez reddettik gelmelerini diye kötü mü olduk. Arkadaşla konulurken sen çok kötü alıştırmışsın, ben çorba salata pilav yanınada Bi tane sulu yemek yapıp bırakıyorum dedi.
Sizler ne yapıyorsunuz. Gerçekten abartıyormuyum. Ne yapmalı. Uzun oldu okuyanların gözlerine sağlık.

Durumunuz yoksa borc harc alıp yapmayın eşiniz de çok biliyorsa kendi yapsın. Misafir bulduğunu yer çok ayıp
Yok borç almadık. Ama bir keresinde emrivaki yapıp geldiler. Çok sıkışıktış. Tek taşımı verdim git bozdur hem annemleri ağırlarız hemde ayı çıkarırız diye. Gelmeseler o ayı çıkarırdım ama yüzüğüm gitti işte.

Vallahi aslında arkadaşınız çok haklı ancak maalesef ben ailemden böyle görmedim.
Bu sebeple içim rahat etmez. Özenirim. Elimden geleni yaparım. Üstelik onlar bana hiç değer vermez.
Iki günlük yemeği önüme koyarlar.

Neyse şükür elimdeki imkanlarla kendime yakışanı yapıyorum diyerek yapıyorum.
Ama sizin gibi elim darda olsaydı asla kendimi hırpalamazdım.
Eşinize hayret.
Çok kıymet görmüş gibi nasıl kıymet veriyor.
Hayırlı evladı bulmuşlar valla sırtları yere gelmez.
Size kolay gelsin.

20 gr bilezikle gelin olan tek kişiyimdir heralde. Kolumda tek bir tane bilezik vardı. Bizim buralarda gelinlerin kolları dirseklere kadar dolar. Gerdanlık seti falan kesin olur. Evli kardeşler bilezik takar ama diyorum ya tek bir tane kart taktılar. (altın ozaman bukadar pahalı değildi) neyse yapmadılar içimde ukde kaldı. Beraber evlendiğim 3 kuzen altınları bozdurup ev aldılar faizler düşünce. Bizim o tek bilezik te borca gitti.
Madem böyle şeylere önem veriyorsunuz neden asgari ucretli, çulsuz bir adamla evlendiniz ? Gencsiniz,eminim guzelliginiz de vardır. Keşke siz de kuzenleriniz gibi durumu iyi birini bekleseydiniz. Hem birikimi olmayan,ailesi fakir,maaşı düşük adamla evlenmekte diretip hem yirmi gram taktılar diye üzülüp milletin koluna bakmak çok yanlis. Herkes tercihlerini yaşar. Belki de düğününde altin takıların ağırlığından tansiyonu düşen zengin aile gelini de 'kocamla hiç iletişimim yok,keşke kollarım boş kalsaydı da kocamla sohbet edebilseydim" diyordur,size ozeniyordur...

Konuya gelince bu adam nasıl fakir, parça etsiz yemeğe oturmuyor ben onu anlamadım. Kendi karısı her gün et mı kavuruyor bu yoklukta???
Ben olsam tam gelmelerine yakın 'bugun boğazım çok acıyor,covid olabilir. Aman siz yaslisiniz,risk almayalım. Kendimi karantinata alacağım,iyileşince gelin' derdim. Böyle böyle sallardım maaşı alana kadar .
İlle de geleceklerse de çorba,firinda makarna, bezelye ,ayran falan yap. Nişanlı değilsin yeni evli degilsin, artık normal sofraya geçme zamanin çoktan gelmiş. Ne bekliyorlar,on sene geçse bile hala aynı 'yeni gelin ozeni' gostermeni mi? İnsanlara hak ettiklerini ver yeter, zaten yaranamiyorsun. En azından paran cebinden gitmeden yaranama.
Benim de yorumum bu:)

Yok borç almadık. Ama bir keresinde emrivaki yapıp geldiler. Çok sıkışıktış. Tek taşımı verdim git bozdur hem annemleri ağırlarız hemde ayı çıkarırız diye. Gelmeseler o ayı çıkarırdım ama yüzüğüm gitti işte.

Aklinizi peynir ekmekle yemiş gibisiniz valla.
O kadar da değil!
Aile dediğin halden anlar böyle zamanda destek olur.
Etini bilmem nesini evinde yesin.
Hatta sıkışık evladını davet edip yedirsin yani.

Yüzük bunun için verilir mi?

Nasil alistirirsaniz oyle gider. Onlara da boyle hazirlik tatli gelir, sürekli sizde olmak isterler. Yavas yavas alistirin. Sulu yemek pilav, sebze yemegi salata, kizartma cacik gibi yapin bir süre. Cayin yaninda birsey vermeyin. Hersey ates pahasi olmus iki parca sey aliyorsun 50 lira tutuyor birde ayri yemek meze mi yapilacakmis. Peh.

Niye her seferinde sarma yapıyorsunuz ki?
ayda bir gelmeleri anormal degil, anormal olan sizin ağırlama şekliniz.
Kayınvalidenize gittiğinizde evde ne yemek oluyor? Ne yiyorlar normalde?
Haberli geldikleri için mecbur. Ben habersiz giderim genelde çat kapı. Makarna patates oturması yediğimiz oldu. Ben çokmu abartıyorum her gelşşlerinde diye düşünmeden edemedim. Kp de herşey yemiyor çorba ile masadan kalksın istemiyorum

Kızlar çevremdeki eşe dosta soramıyorum yada aileme yanlış anlarlar misafir sevmiyor mu, cimri mi diye düşünürler korkusuyla. Burada ki akıllı kızlardan akıl almak daha iyi geldi.
Kk nın değişmeyen trend konusu eş ailesi konu. Birbuçuk yıldır evliyim. Eşimle herşeyimizi düğünümüzü iğneden ipliğe tek başımıza yaptık. (ailem beyaz eşyalarımı alarak destek oldu sağolsun lar ama okadar) ikimizde asgari ücretli olunca ne kadar zor oldu tahmin edersiniz. Ama Allah öyle bir yardım etti ki geriye dönüp baktığımızda biz bunları nasıl yapmışız diyoruz. Eşim gözümde hiç birşey bırakmadı.daha doğrusu beraber yaptık. Damtlığı kız tarafı yapar. Ben çorabına kadar aldım. Gelinliğe ayakkabısına da ortak oldum zorlanmasın diye..çok yanlız kaldı eşim babası kardeşleri hiç yardım etmediler. Düğünde hepsi birer çeyrek taktı.arkadaşlarımız daha çok takmışlar :) 20 gr bilezikle gelin olan tek kişiyimdir heralde. Kolumda tek bir tane bilezik vardı. Bizim buralarda gelinlerin kolları dirseklere kadar dolar. Gerdanlık seti falan kesin olur. Evli kardeşler bilezik takar ama diyorum ya tek bir tane kart taktılar. (altın ozaman bukadar pahalı değildi) neyse yapmadılar içimde ukde kaldı. Beraber evlendiğim 3 kuzen altınları bozdurup ev aldılar faizler düşünce. Bizim o tek bilezik te borca gitti. En azından yuvam var eşim iyi insan razıyım diyerek takılmadım fazla maddiyata. Neyse düğün yaptık, daha iznim bitmeden maaile toplanıp 10 günlük gelin iken toplanıp geldiler. Eşim yardım etmese şaşıp kalırdım nasıl yapacağım ne edeceğim diye. Baba evinde pek yemek yapmazdım. Çalışıyorum diye misafir de ağırlamazdım. Neyse atlattık şükür derken, eş ailesi 15 te bir gelmeye başladı. Artık gözüme batmaya başladı bu durum. Bide babası destek olmuş gibi gelip kurulup oğlumun evi edalarında oturuyor ya aşırı batıyordu bana. Neyse ilk hevesler geçer dedim.
Asıl konuya geleyim çok uzattım. 6 ay sonrasında gelmeleri ayda bire düşerdiler. Biraz rahatladım. Ama her gelişlerinde, sarmasından böreğine çorbasına tatlısına hep büyük sofra kuruyorum. Benim ailem 1.5 yıl da 5 kez anca gelmiştir hepte ben davet etmişimdir. Annem sakın hazırlık yapma beraber mantı yaparız yada bir tane hamur işi yaparız yanında da salata yeter der. Tatlıyı da kendi getirir.ama kv ile kp hiç beni aramazlar bile. eşimi ararlar hafta sonu sizdeyiz derler. E haberli olduğu için kalkıp bayram sofrası gibi sofra hazırlarım. Kp herşey de yemiyor. Mesela yaprak sarma et yemeği falan yapsamda ona ayrı kıyma yapıyorum. Salata bize yaparım ona başka meze. paşamız herşey yemez Emrivaki yaptıkları için genelde reddetme şansımız olmuyor. Bu aralar hesapta olmayan bir borç çıktı baya baya dara düştük. Kimseye durumumuzu belli etmeyiz. Evde erzağımız var şükür bize yetecek kadar. Ama kıyma et bitti. Maaşa bir hafta var. Kv eşimi aramış hafta sonu sizdeyiz diye eşim de durumu bildiği için gece temizlik yapıyor biz sizi sesleriz demiş. Akşam morali bozuktu annem alındı biraz dedi. Bende iyi sesle ozaman hep börek sarma et yemekleri mi yapacağız pilav çorba fasulye yapayım yanına da Kemalpaşa var evde onu yaparım dedim yok olmaz öyle maaş alalım börek sipariş verelim. Parça et alayım babam yemez onları dedi. Tamam dedim ama sinir oldum. Durumumuz belli yeni evliyiz tek başımıza düğün yapmışız ama her geldiklerinde bayram sofrası hazırlıyorum peşine çayın yanında çerez falan. ozaman iyi idik te bir kez reddettik gelmelerini diye kötü mü olduk. Arkadaşla konulurken sen çok kötü alıştırmışsın, ben çorba salata pilav yanınada Bi tane sulu yemek yapıp bırakıyorum dedi.
Sizler ne yapıyorsunuz. Gerçekten abartıyormuyum. Ne yapmalı. Uzun oldu okuyanların gözlerine sağlık.

Kusura bakmayın ama eşinizi karşınıza alın konuşun. Siz de onlara aynı sıklıkla gidiyor musunuz bu arada?
Ben akrabalarımı bile doğru düzgün yemeğe çağırmamıştım yeni evlendiğimde, hem çalışıyordum, hem eve adapte olamamıştım. Annem geldiğinde beraber yapıyorduk hatta kayınvalidemin hakkını yemeyim o yemeklerine övgü almayı çok sevdiği için yapar getirirdi. Siz kimseye hizmet etmek için evlenmediniz, ayrıca çok sevdiğim bi atasözümüz var misafir umduğunu değil bulduğunu yer diye.

Nasil alistirirsaniz oyle gider. Onlara da boyle hazirlik tatli gelir, sürekli sizde olmak isterler. Yavas yavas alistirin. Sulu yemek pilav, sebze yemegi salata, kizartma cacik gibi yapin bir süre. Cayin yaninda birsey vermeyin. Hersey ates pahasi olmus iki parca sey aliyorsun 50 lira tutuyor birde ayri yemek meze mi yapilacakmis. Peh.
Arkadaşımda öyle diyor. Bana da böyle hizmet etseler çıkmam o evden diye. Eşimde mutlu oluyor. Onun yüzünü güldürmekte beni mutlu ediyor ama anlayışsız olan ailesi

Benim ailem de, esimin ailesi de farkli ulkelerde.
Evime hic gelmediler :KK53:

Ama ayda iki kere falan geliyor olsalardi ozensem bile asla oyle bayram sofrasi gibi sofra da hazirlamazdim.

Madem esin boyle yine maasa az bir zaman kalinca bu yasananin aynisini kendi ailen uzerine kurgula. Annem yemez oyle, ayip olur, maasi alinca et alir cagiririz de. Bakalim tepkisi ne olacak:KK53:

Bir de her geldiklerinde sarma falan sarma. Sar sar bitmiyor 🙄Calisan insanmissin niye kendine zulm ediyorsun.

Bu kadar şımartmayın ya bunları bu ne böyle tövbe estağfurullah. Gelince Bi alışveriş yapsınlar ne zıkkımlanacaklarsa alsınlar. Ya lütfen kendinizi ezdirmeyin böyle

Ya sırf misafir ağırlamak için yüzük niye veriyorsunuz siz? Olacak şey mi bu.
E siz bu kadar önem verirseniz eşiniz de şuan buna alışık her şeyi zorlar o misafiri ağırlar

Eşine arayıp geliyoruz diyince. Sen kaynanani ara anneciğim taze fasulye pilav yaptım. Et yok evde babam fasulye yemezse gelirken bı kilo et alirmisiniz de. De kızım . Kolay her misafire et. Ayrıca biz on senelik evliyiz kirada değiliz. Borç falan yok çok şükür. Misafir gelince tavuk tercih ederim ben. Daha ucuz oluyo. Bazen köfteli yemek yaparım. Mesela top köfte yapıp kizartirim. Patates leri küp küp kizartirim. Bı konserve bezelye koyarım tepsi yemeği yaparım. Hem bereketli oluo bezelyeli olunca. Üstünü domates biberle süsle. Yada kuru fasulye nohut yaparken ikiyuz elli gram etle mis gibi yemek olur . Yada taze fasulye yaptın etsiz. Pilavı tavukla yap. Yarım kilo tavuk didince koca tencere pilava yeter. Kaynanandan istemekten çekinme. Hatta deki yabancı olsa isteyemem sen bizim annemizin falan de. Ya alır getirir yada ayağını keser

Kimse kusura bakmasın da misafir ağırlamak bu yüzden zorlaşıyor. Ki gelen kişiler misafir değil. Bir pilav bir çorba yanı bir yemek. Geçen kayınvalidemler geldi an!ibir geliş oldu evde de son sebzeler kalmıştı dediğiniz gibi etesi de maaş gelecek. Dondurucudan da et met indirmemiştim.(eti kendisi verdi kurbandan)
Sebzeli bulgur pilavı yaptım yanına salata cacık turşu bir de tarhana çorbası. Her zaman gelmezler ama o gün ani gelince böyle oldu. Onlar misafir değil birlikte yapılır eş ailesi ile kendi ailemizle.
Bu elbette ortam ile bakış açısı ile değişir de. Kendiniz için masraflı şeyler yapmayın. Kuru fasulye pilavda gayet akşam aile ile yenecek yemektir. Siz onlara gittiğinizde ne yapıyorlar?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X