Her gune mutsuz uyaniyorum

Bu kadar sabirli ve kararli bir bicimde konusamamak da benim problemim. Sinirimi hemen belli ediyor ona hemen cikisiyorum. Belki de kizgin hallerimi gormekten bana uzulmesine olanak vermedim. Eline tablet vererek cocuga iyilik degil kotuluk yaptigini cok soyledim ama abarttigimi dusunuyor. 5 10 dk dan bsy olmaz
Olsaydi ortada saglam cocuk kalmazdi dye kestirip atiyor.

Aslinda cocukla hic ilgilenmiyor degil. Oyun kurmaya calisiyor ama oglum cok cabuk sikiliyor. Esim de ilgisini cekmek icin ugrasmiyor ilgilenmiyor dye cabuk pes ediyor. Kendi kendine de oynamayi ogrenmesi lazim diyor. Her durumu kendi lehine cevirmeye calisiyor aslinda. Hadi biraz parka cikar diyorum esime buna useniyor. Orda cocugu tutmak dikkat etmek zor geliyor. Sonunda soylene soylene ben cikariyorum.

Eşim çok ilgili bir baba olmasına rağmen arkadaşlarının bunu eleştirmesi sonucu yaptığının yanlış/fazla olduğunu düşündü kısa bir dönem. Baktım çocuğumuzla yarım saat ilgilenmek sanki bana lütuf. Başbaşa kaldıktan beş dakika sonra Annesiiiiğğğğ seni istiyor diye bir ses geliyor. Size dediğim şeyi uyguladım. Tabi buna ilave olarak yemeğimi gündüz yedim, ütüsüne dokunmadım. Madem bebek bakmak sadece benim görevim, kendi bakımımı da bebeğimin uyuduğu saatlerde yapar keyfime bakarım dedim. Akşamları da ilgilendim ona göre uyudum uyandım. Eşim dış kapının dış mandalı gibi kaldı. Bekarlık hayatını özlüyorsa evlat sevgisi ve eş ilgisinden de mahrum kalmalı. Sonuçta bekarken onlar yoktu. Benden böyle bir tepki görünce sakince konuştuk. Ben de güzelce anlattım hatta ağladım, hayal kırıklığı yaşadığımı söyledim. O gün son oldu. Yaklaşık bir haftalık bir krizdi bizimki ama çözüldü çok şükür. İnşallah siz de çözersiniz. Suçlama değil de yaptıklarının sizi ve bebeğinizi etkilediğinden bahsetmeyi deneseniz? Sonuçta siz kendinizi de parçalasanız aynı evde babası varken onun yerini doldurmak pek mümkün değil gibi.

Böyle eşlere en çok koyan şey bol bol para harcatmak , haftada bir gün temizlikçi gerekirse hergün dört saatliğine bakıcı, çamaşırlar kuru temizlemeye, ütüye. Tüm bunlar için harcanan paraya bakınca kendilerine çeki düzen veriyorlar. Acımayın bırakın sittin sene kirada otursun o ev sahibi olsun derseniz ezildikçe ezilirsiniz.
Pandemiden once duzenli gelen bir yardimci vardi ona da laf ederdi cok para gidiyor diye. Simdi kadin korkudan gelemiyor ben de hak veriyorum ona. Buyuk capli temizlik yapamiyorum tekbasima. Umrumda da degil evde tozlar ucusmasin yeter modundayim bu ara. Ona paraharcatmanin ucu bana da dokunuyor. Butce ortak sonucta.cocugumuzun gelecegi soz konusu...

Söylendikçe, şikayet ettikçe sadece siz yıpranmış oluyorsunuz emin olun ona hiçbirşey olmuyor, çoğu dediğinizi duymuyor duyduklarını da ciddiye almıyor malesef. %10’unu ciddiye alsa böyle davranmazdı. Bu yüzden söylenmek yerine direkt fiile dökün. Kendinize zaman mı ayırmak istiyorsunuz, çocuğa onun bakmasını mı istiyorsunuz? Direkt verin eline ve çıkın. Ben yürüyüşe çıkıcam, spora gidicem, maniküre vs. diye o anda çıkın.
Piknik mi istiyosunuz? Biz bebişle çıkıyoruz gelmek istiyosan hemen hazırlan diyin, gelirse gelsin gelmezse yalnız takılın.
Çocuğu gezmeye çıkar ben temizlik yapcam, ütü yapcam vs. diyin evden sepetleyin. İşinizi kısa tutun sonra siz de onların yanına gidin.
İkimize masaj ayarladım ücreti de ödendi, çocuğa annem bakacak diyin. Gelmezse tek gidin(sonra boşanmayı düşünmeye başlayın)

Sadece hantal diye boşanmak doğru değil bence, çünkü kendiniz de diyorsunuz eskiden beri varmış bu huyu şuan sadece yaş etkisiyle artmış. Belki kan testi falan yapılsa bi hormon-vitamin problemidir ve çözülür.
Cinselliğin bitmesi büyük bir problem, cinsellik azalınca çoğu evlilik patlak veriyor zaten. Bunu açıkça konuşun ve ne şekilde olacaksa çözmeniz gerektiğini söyleyin.
Direk birakip cikmaya kiyamiyorum. Karnini.doyurup altini degistirip oyle bi iki saat kacarim belki iyi olabilir. Sikayet edip soylemmemdem bikti zaten cogunlukla cevap bile vermiyor. Niye susuyosun dedigimde zaten sen kafanda sabitlemissin ne soylesem bos diyor. Haydaa ben daha cok delleniyorum...boyle bir kisir dongudeyiz. Ama artik az laf cok icraat donemine gecmeliyim sanirim

Pandemiden once duzenli gelen bir yardimci vardi ona da laf ederdi cok para gidiyor diye. Simdi kadin korkudan gelemiyor ben de hak veriyorum ona. Buyuk capli temizlik yapamiyorum tekbasima. Umrumda da degil evde tozlar ucusmasin yeter modundayim bu ara. Ona paraharcatmanin ucu bana da dokunuyor. Butce ortak sonucta.cocugumuzun gelecegi soz konusu...

Bahsettiğim harcamalar altı ayda rahatsız edici olmaya başlar karşı taraf için geleceğinizin yapısını değiştirmeyecek ama eşinizi rahatsız edici ölçüde olabilecek harcamalar. Ayrıca bu yardımlar manevi açıdan da sizi rahat ettirecek stresinizi azaltacak şeyler. Şöyle söyleyeyim ilk bebekte haftada iki tam gün kadın gelirdi evime, eve geldiğimde yemeğin hazır olması evin mis gibi olması çok büyük motivasyondu benim için.

Bizde böyle olduk. Üstelik lanet işi yüzünden eve bile gelmediği oluyordu.
1.5 sene tek başıma baktım.
Komşumuz bile yok bide burda. Bir ev bir bebek.
Baktım ben kafayı yemeye doğru gidiyorum. Bir cinnet geldi bana.
Şimdi herşey yolunda.
Son 1 yıldır akşam o eve girdikten sonra bebeye ellemiyorum bile.
İstediği kadar yorgun olsun onunda çocuğu bakacak.
Bazen gerçekten bir cinnet herşeyi çözüyor. Lafla anlamayanında başka çaresi yok.
Ufak capta cinnet gecirdigim oldu ama o zmn daha beter oluyor her sey. Ofkekontrolu sorunu yasadigimi dusunuyor. Haksizliga ugramis modunda takiliyor uste cikiyor gene. Magduru mu oynasam.daha etkili olur dye dusunuyorum artik

Eşim çok ilgili bir baba olmasına rağmen arkadaşlarının bunu eleştirmesi sonucu yaptığının yanlış/fazla olduğunu düşündü kısa bir dönem. Baktım çocuğumuzla yarım saat ilgilenmek sanki bana lütuf. Başbaşa kaldıktan beş dakika sonra Annesiiiiğğğğ seni istiyor diye bir ses geliyor. Size dediğim şeyi uyguladım. Tabi buna ilave olarak yemeğimi gündüz yedim, ütüsüne dokunmadım. Madem bebek bakmak sadece benim görevim, kendi bakımımı da bebeğimin uyuduğu saatlerde yapar keyfime bakarım dedim. Akşamları da ilgilendim ona göre uyudum uyandım. Eşim dış kapının dış mandalı gibi kaldı. Bekarlık hayatını özlüyorsa evlat sevgisi ve eş ilgisinden de mahrum kalmalı. Sonuçta bekarken onlar yoktu. Benden böyle bir tepki görünce sakince konuştuk. Ben de güzelce anlattım hatta ağladım, hayal kırıklığı yaşadığımı söyledim. O gün son oldu. Yaklaşık bir haftalık bir krizdi bizimki ama çözüldü çok şükür. İnşallah siz de çözersiniz. Suçlama değil de yaptıklarının sizi ve bebeğinizi etkilediğinden bahsetmeyi deneseniz? Sonuçta siz kendinizi de parçalasanız aynı evde babası varken onun yerini doldurmak pek mümkün değil gibi.
Ev islerine dokunmadan sadece bebekle ilgilensem de pek umrunda olmaz. Ev kirli olsa umursamaz, yemek olmasa disardan soyler. zaten ev yemegi sevmez. Utusunu kendi yapar. Cinsellik ztn olmadigi icin o konuda bir yaptirimim olmaz. Ben ruh gibi yasasam umursamaz yeter ki basini sisirmeyeyim. Bebekle buyuyunce daha cok ilgilenecegini soyluyor. Buyuyunce soyle boyle yapicaz dye planlar kuruyor ama daha kucukken pek ise dahil olmak istemiyor. Bir sekilde benim idare etmemi bekliyor...

Ev islerine dokunmadan sadece bebekle ilgilensem de pek umrunda olmaz. Ev kirli olsa umursamaz, yemek olmasa disardan soyler. zaten ev yemegi sevmez. Utusunu kendi yapar. Cinsellik ztn olmadigi icin o konuda bir yaptirimim olmaz. Ben ruh gibi yasasam umursamaz yeter ki basini sisirmeyeyim. Bebekle buyuyunce daha cok ilgilenecegini soyluyor. Buyuyunce soyle boyle yapicaz dye planlar kuruyor ama daha kucukken pek ise dahil olmak istemiyor. Bir sekilde benim idare etmemi bekliyor...

Eşiniz aslında böyleymiş. Çocuk ona kılıf olmuş sadece siz başından gitmişsiniz.
Buda işine gelmiş.
Çocuktan önce hadi şunu yapalım dediğinizde bahanesi yokken çocukla istediğine kavuşmuş aslında. Yani belli ki huyu bu.
Allah yardımcınız olsun inşallah düzelir.
Yoksa çok zor bu şekilde yürütmek çok iyi anlıyorum

Onun zevklerine ayak uydurun biraz da bakön gecmişte o size ayak uydurmuş. Play station oynayın siz de mesela en basiti.

Bugun biraz konustuk. Bana bu evde robot gibi hissediyorum, surekli bana direktif vermenden biktim dedi. Dedim o zmn sen de yapman gerekenleri yap ki benim soylememe gerejk kalmasin. Aksam cay iciyor mesela, veya atistirmalik bir sey aliyor, hepsi sehpanin ustunde kaliyor. Kendi daginikligimi kaldirayim yok. Ustunden cikardigini kirli sepetine atmiyor yatagin uzerine birakiveriyor vs vs...o kdr cok sey sayabilirim ki boyle. Ben onun ogretmeni degilmisim bana soyledigi bu. Ben de bayilmiyorum uyarmaya ama mecbur birakiyorsun dedim. Sadece bu da degil; aklindaki seyleri yapmasina da engel oluyormusum. Sifir afaba almaj istiyor mesela. Daha yenj ev sahibi olmak istedigimizi konustuk. 1.5 sene sonra sehir dusindan ev alabiliriz bu sirada pesinatimizi arttirirz dye plan yaptik bugun bana sifir begendigi araba modellerini gosteriyor...her seyine olumsuz yaklasiyormusum kafam sabitmis onu kukla gibi yonetmek istiyormusum...
Hani kendince bi çabası olsa da siz sıkboğaz etmiş olsanız keşke. Neden kıyafetlerimi kirli sepetine atmamı söylüyorsun sen öğretmen misin (!), neden yediğimi içtiğimi ortalıkta bırakmayayım, neden sıfır araba almama engel oluyorsun :mad: böyle insan davranışlarına kişi beş yaşındaysa katlanılır o da bi yere kadardır. İşiniz zor, keşke verebileceğim bir tavsiye olsaydı çok üzüldüm bu konuya ve sizi çok iyi anlıyorum :KK43: hayatın yükünü paylaşmayı geçtim yetişkin bir insan öz bakımını nasıl yapamaz da başkasına yıkılır anlamıyorum

Böyle eşlere en çok koyan şey bol bol para harcatmak , haftada bir gün temizlikçi gerekirse hergün dört saatliğine bakıcı, çamaşırlar kuru temizlemeye, ütüye. Tüm bunlar için harcanan paraya bakınca kendilerine çeki düzen veriyorlar. Acımayın bırakın sittin sene kirada otursun o ev sahibi olsun derseniz ezildikçe ezilirsiniz.
+1
Sizin de canınıza yazık konu sahibi, bir de karşılayamayız bu kadar gideri stresini düşünmeyin çocukla ilgilenin gerisi taşeron-hakediş usulü.

çocuk olduktan sonra velilik değişiyor gerçekten benim eşim herşeye çok yardımcı olmasına rağmen yine de bir takım şeyler farklı oluyor bence eşinizden yardım istemeyin hiç bir konuda kendinize bakın çocuğa tek başınıza yetebileceginizi kanıtlar tarzda davranın sürekli yorulduğunuzu değil güçlü kadın imajı yaratın eşiniz kendisinin vazgeçebilir biri olduğunu hatırlasın
Bu durum onun sadece isine gelir. Zaten istedigi de bu. Her ssyi kendim halledeyim ondan hicbi beklentim de sikayetim de olmasin.

Ondan bir şeyler beklemeniz en doğal hakkınız. Hele ki ise basladiginzida omuzlarinizdaki yük artacak eşiniz hala bir dönüm bostan yan gel yat osman misali her işi sizden bekleyecekse, sizin gönlünuzu hoş tutmayı akıl edemeyecekse ne anladım ben bu evlilikten.
Malesef benim de en büyük sorunum öfke kontrolumun olmaması haksızlığa uğradıysam onu karşıdakine sessiz ve sakin anlatamıyorum öfke patlamadı yaşıyorum haklıyken haksız durumuna düşüyorum. Öncelikle bunu yenmeliyiz ben bu huyum yüzünden kaybeden oldum genelde...

Benim evlilikteki en büyük korkum da buydu malesef. Bazen cocuktan sonra hiç bir şey eskisi gibi olmuyor. Genelde erkeğin içindeki miskin, sorumsuz, bazen de kiskanc ruh ortaya cikiyor😟 Ne guzel cocugu guvenilir birilerine emanet edip başbaşa vakit geçirebilecek imkanınız da varmış.
Evet annem en buyuk sansim.o da olmasa tirlatirdim herhalde. Ofke problemimi nasil yenerim bilmiyorum esime karsi cok cabuk parliyorum. Hak ettigini de dusunuyorum aslinda tas olsa catlatir o.

Aslinda cocuk buyudukce dahaiyi olacagini dusunuyorum ben de. Mesela esim bugun bi isi halletmeye disari cikacakti.birden dedi ki biraz daha buyuse oglumu da yanimaalirdim beraber gider gelirdik. Seneye gidersiniz dedim ben de. Yani ilerde daha rahat, onunla daha cok bir seyler yapabilecegi gunlerin hayalini kuruyor o da. Tabii su an birbirimizi bogazlamazsak belki de ilerrde daha guzel olck her sey...
Biraz daha sabır öyleyse..

10 yildir buraya uyeyim, herhalde en cok konuyu son bir iki aydir aciyorum. Cunku uzerime oly topragi atilmis gibi, yasadigimi hissetmiyorum sanki. Artik bitsin istiyorum. Ruh esim oldugunu dusundugum bir adamla evliyim. 6 yillik beraberlik, 5 yillik evlilik, dunyalar guzeli 19 aylik bir evlat...ama ozellikle bebegin dogumundan itibaren birbirinden uzaklasan iki kisi...esim bunu kabul etmiyor tabii. Her seyin benim kafamda oldugunu, beni hala cok sevdigini soyluyor ama yaptiklari-ya da yapmadiklari- sanki bunun tersini gosteriyor... ne evle ne bebegimizle ilgili sorumluluk aliyor. Her seyle ilgilenen ben ama yorulan o, surekli yatmak dinlenmek isteyen o. Uzun zamandir bana ettigi tek bir guzel soz yok, ruhumu oksayan hicbir hareketi yok, cinsellik yok. Ben sarilmasam sarilip opmek yok...bebegi anneme birakip beraber bir ssyler yapma firsatimiz da var. O da kirk yilda bir anca ben istersem oluyor. Esime kalsa tum gun yatip tv de mac izleyebilir, veya play station oynayabilir. Bunca yildir nasil boyle bir adamla beraberdin derseniz, her zaman biraz miskin oldugunu biliyordum ama bu denli degildi. Hadi dedim mi, iki yureklendirdim mi kalkar bir seyler yapardik. Yurt ici ve yurt disi cok gezdik, tatiller yaptik. Ama simdi donup bakinca hep ben iteklemisim. Eglence anlayislarimiz da birbirine uymuyor aslinda. Ben hep deli dolu, yemeyi icmeyi alkolu, dans etmeyi seven bir tip, o hep kontrolcu, tetikte, tanistigimizda icen ama sonra birakan, gurultulu muzik sevmeyen, ye ic yatci...En azindan aramizda cekim vardi, surekli temas ederdik, cinsellik iyiydi. Simdi o da kalmadi. Evet kalbi cok temiz, durust, evine bagli, cocuguna asik, soyledigine gore beni hala cok seviyor...ama benim icim soguyor...artik kavgalarimizda sayginin da kalmadigini hissediyorum.

Benim en buyuk sorunum ofke kontrolunu beceremeyisim. Bu hissettiklerimi ona defalarca anlattim. Hatta bagira cagira...ev islerini ben de saldim, cocuga bakmadiginda play station oynarken goturup cocugu kucagina da koydum. Bu fevri hareketlerim onu daha da itti. Onceden bana sesini yukseltmekten imtina eden adam artik cok rahat kalp kirar oldu. Veya sagiri oynuyor, bana cevap dahi vermiyor. Kaale alinmadigimi dusunup degersiz hissettiriyor. Sanki duvara konusuyorum...aslinda ondan bekledigim kucuk jestler, kucuk mutluluklar. Mesela cocuk bi sabah erken kalktiginda gel anne yarim.saat daha uyusun biz oyun oynayalim desin...cok yoruldugum bir gunun aksami cocugu parka o gotursun bana nefes alma zamani tanisin...veya ay sonu dogum gunum var tek bir gun cocugu anneme birakalim bir kac saatligine basbasa bir yere gotursun beni...bir aksam cocuk uyuduktan sonra ozledim seni diye sarilip opsun, koltukta uyuyakalmasin...bunlari ona da soyledim ama sanki sen bana yapiyorsun, sadece benden bekliyorsun diyor. Ne desem bir karsi argumani var zaten. Bazen bunu da paylasmaya dahi gerek duymuyor, gulup geciyor...

Bazi takintilari da var. Mesela bir yere gidilecekse sabah kahvalti edip cikilacak. Bir mesire yerine gidelim termosumuzu alip dedik. Onun ailesi de gelecekti. Ogleden sonra hava biraz daha serinleyince gider iki saat kadar kalir doneriz dedim. Zaten oglum ogle uykusundan 14-14:30 gibi uyaniyor. Esim evden kahvalti yapip cikamadigimiz icin cok soylendi. Surekli surat asti, kalabalik olacak, disarda uyurdu ne var vs..oglum disarda asla uyumuyor. Eve de bitkin halde gelip bicimsiz saatte uyudugunda gece uykusuna gec daliyor veya dalamiyor vs...bunlari kac kez yasadik ama tabii cocugu yedirip icirip yatiran, gece kalkan sadece ben oldugum icin bunlar onu baglamiyor...isin ozu onceden onda olan takintilar artik cocuk olunca iyice su yuzune cikti ve beni cok rahatsiz ediyor.

Konusmayla veya evlilik terapisiyle yol katedebilecegimize de inanmiyorum. Cunku esim asla kendinde hata bulmaz. Ona gore o elinden geleni yapiyor. Cocukla gun icinde yarim saat oynayinca is bitti saniyor. Benden uzaklastigini dile getirdigimde ise guluyor, ne alaka diyor. Tum bunlari kafamda kurdugumu soyluyor ama sonuc gene ayni. Belki elle tutulur ciddi sorunlarimiz yok ama benim icim bombos, her gune mutsuz uyaniyorum, her seyi tek basima sirtlanmaktan yoruldum. Bosanirsam daha mi mutlu olurum? Surekli bunu dusunuyorum...eski gunlerimizi ozluyorum. Ama o gunlere asla donus yok, cok yiprandik biliyorum...karsimda beni ciddiye almayan, sikayet edince gulen veya sagiri oynayan, ben kizdikca beni ofke kontrol problemini hallet sakinles de gel diyen bir adam var...sorunlarimiza cozum ne olabilir bilmiyorum. Sadece ic dokmek istedim.
Merhabalar canım kendini çok güzel ifade eden güçlü bir kadınsın ve bence depresyon geçiriyorsun o yüzden bu kadar yorgun bitkin ve mutsuzsun.Eşin takıntılı ama sen de onu kafana takmışsın biraz başka alanlara yönelsen dikkatini eşinden ve evden çevirsen.Örneğin aletli plates yüzme vs gibi çocuğu anneye de bırakma şansı varmış madem

Merhabalar canım kendini çok güzel ifade eden güçlü bir kadınsın ve bence depresyon geçiriyorsun o yüzden bu kadar yorgun bitkin ve mutsuzsun.Eşin takıntılı ama sen de onu kafana takmışsın biraz başka alanlara yönelsen dikkatini eşinden ve evden çevirsen.Örneğin aletli plates yüzme vs gibi çocuğu anneye de bırakma şansı varmış madem
tesekkur ederim :KK66: Evet ben de depresyonda olabilirim. Gunluk yorgunluklarimi hafifletmedigi icin odak noktam esim. Tum kizginligim ona yonelik. Pandemi boyunca evde oldugumuz icin de oldu biraz aslinda. Ikimz de disarda calisirken evet fiziken yoruluyordum ama ona bu kdr ofkeli degildim. Cunku temizlige gelen vardi, annelerimiz donusumly bakiyor yukumuzu hafifletiyorlardi. Simdi uzun zmndr sadece ikimiziz.

Lutfen boşanmayı aklinizdan gecirmeyin evlilik kolay kurulmuyor aldatma yok hakaret yok pskolojik yada fiziki siddet yok. Mesleğin varsa cekme diyenleri anlayamiyorum oyle olsa calisan bayanların kaçı evli kalırdı acaba ? Evliligi ben denize benzetiyorum her zaman sakin ve yolunda olmaz kimi zaman dalga olur sular bulanir ama sabredip bekleyince elbet durulur. Ayni problemleri bende yasadim esimle uzun bir beraberlikten sonra cok severek evlendik cok isteyerek cocuk sahibi olduk ama çocuğumuz olunca o büyü birden bozuldu ben yorulduğum icin daha tahammulsuz oldum ben tahammulsuz oldukca esim daha cok icine kapandi ve gittik ce birbirimizden uzaklastk bosanma karari aldik ... iyi ki bu kararimizdan vazgecip bir sans daha vermisiz birbirimize cok şükür eski gunlerimiz geri geldi sizinde gelecek cocugunuz daha küçük hala size bagimli bu yuzden surekli sizin uzerinizde ama 2 yasindan sonra artik yavas yavas bagimsizlasmaya baslayacsk kendi kendine oyun kuracak oynayacak yada sadece sizinle oynamaktan be sizle olmaktan sıkılıp babasini da oyuna katacak onunla olmak isteyecek. Yazdiginiz kadari ile esiniz siz soyleyince yapan biri degil ama size de uyumlu yani siz biseyler yaptiginizda size bir sekilde uyuyor cocukla planlar yapin ama esinizi de katin ornegin cocuk ebde cok sıkıldı bende ayni sekilde hadi yuruyuse cikalim diyin cocugu arabaya koyup sakin bir yere gidebilirsiniz yada onun teklif etmesini bekle.eyin hagta sonu icin plan yaptim cocugu anneme birakacam aksam da suraya gidelim diyebilirsiniz bir zaman sonra esiniz bu yeni tempoya alisacaktir . Kendisi sizle ilgili plan yapmaya baslayacaktir . Sadece uzun zamndir evde oldugunuz icin esiniz disarda zaman gecirmeyi unutmuş evde de her sey size bakıyor biraz daha sabir sadece 1 yila kalmaz hersey yoluna girmis olur cocugunuzda bebeklikten cikip cocuk olacagi icin birbirine daha cok vaktiniz kalir

X