Hesabı alman usulü ödeme yöntemi

Böyle arkadaşlarım var ve 5 kuruş hesaplarını ödemem de ödetmemde. Ucundan alıp bırakıyorlar. Ve ben ödemediğim halde sinir oluyorum. Masaya otururken diyetteyim ben diyin :KK70:

Doğuda yaşıyorum şuan daha önce batı tarafında dediğiniz gibi yapardık kimse de alinmazdi ama burada arkadaşa hesap kitap yapanı çok ayipliyorlar. Lafı mı olur, hesap mi yapıyorsun diyorlar direk. Kasada biri hesap öderken şuradan da alın diyene çıkışta ne ayıp oradan çıkarken hesaplasirdik insanların yanında yapma bile diyorlar. Ve evet ekonomik krizde değiştirmedi henüz bu durumu. Yakın arkadaşlarım olduğu için ayiplayacaklarini sanmıyorum ama aramızda para hesabı yapılıyormuş gibi olmasından çekiniyorum

Yok bizde kasada ayrı ödeyene katiyen yer yok 🤣 hesaplaşacaksan da çıkışta hesaplaşacaksin.

Durumunun sıkışık olduğunu aileme bile söyleyemem bunun samimiyetle alakası yok. Şükür cafeye gidemeyecek kadar sıkışık değil ama yemediğim içmediğim şeyler için ödeme yapmasam şu sıralar çok daha iyi olacak

En son ben odemistim zaten bir daha ki gittiğimizde o teklif ettiğinde bunu söyleyeceğim teşekkür ederim 🤍

Çok mantıklı aslında zaten bir saat oturuyoruz en fazla dediğiniz gibi sıra başkasında olduğunda insan gerçekten de birşey yiyip içmeye çekiniyoe dediğiniz gibi yapmak en mantıklısı

Aslında yanlış anlaşıldım galiba kalabalık bir grup değiliz en fazla üç kişi ölüyor benimle beraber ama bulunduğum yer cafeler açısından çok pahalı bir yer. Dışarıdan çok turist geliyor ondan olsa gerek. O yüzden her şeyin fiyatı çok yüksek malesef. Bir kahvenin fiyatını bile şuraya yazsam epey şaşıranlar olur bundan ötürü tek seferde iki - üç kişilik hesap fazla gelmeye başladı krizden sonra. Karsimdakiler de rahatsız mı bilmiyorum umarım öylelerdir :KK70:
Evet doğuda böyle bir saçmalık var. Orda çalışıyorken kahve içicez mesela gidiyoruz hop biri hesaba atlıyor. İki defa oldu bu sonrasında bir carladım, ben kim ödedi ne zaman ödicem peşine düşmek zorunda mıyım herkes kendisininkini ödesin diye. Sonrasında öyle devam ettik.

Haftada 3-4 kere keyfi mi buluşuyorsunuz ?
Haftada bir kez ödeseniz her hafta 200 tl gider.
Hep size ödetmiyordur herhalde

Ben böyle şeylere karşıyım kendi yediğimi öderim genelde en başından hep böyle gitti.
Arkadaşlarıma ikram ettiğimde oldu
Onlardan ikram aldığımda oldu ama bu bir kere iki kere olur.
Sonrası onlarda zor durumda kalır bende
Ben olsam param yoksa gitmezdim.

Hep beraber yemek yenir ya da bir şeyler içilir o zaman tek bir kişi ısmarlayabilir bence normal, ama ben sadece içmişken karşımdaki 2 kişinin yediğini içtiğini ödemem. Sizin durumunuzda sadece kendi içtiğini ödemek mantıklı olan.

Birgün hesabı diğer arkadaşlardan biri öderken ya artık hesaplar çok geliyor yarısını ben ödeyeyim diyebilirsiniz. Belki diğer arkadaşlarınızda zorlanıyordur hoşlarına gider kaç kişiyseniz hesabı böler ödersiniz.

3 kişide olsa 2 kişide olsa durum değişmez.yeri gelir paranız olmaz sadece kahve içersiniz, yada karnınız açtır yemek yemek istersiniz arkadaşınız ödeyecekse o kahve içiyorsa çekinir yiyemezsiniz. Emin olun artık heryerde fiyatlar çok arttı , bırakın arkadaşların hesaplarını ödemeyi kendi hesabımı öderken bile hesap yapıyorum.Bunda utanılacak birşey olduğunu düşünmüyorum, şu anda sizin dediğiniz gibi onu söyle yeme bunu söyle içme lüksünün olacağı bir dönem değil.O lüksü yapanda kendisi ödemeli hesabı, ben neden ödeyeyim ki?.Arkadaşlar arasında para konusu olmaz diye birşeyde yok, hep bir taraftan gidiyor ve rahatsızlık veriyorsa bu durum arkadaşlığıda etkiler.Para yüzünden sıkıntı olmaması için herkesin kendi hesabını ödemesi en doğru olandır
Haklısınız bundan sonra dediğiniz gibi yapacağım başta yadırgansa da sonrasında alışacaklardır
Bizde çoğu zaman alman usulu yapıyoruz, arada sırada kahve tatlı gibi kucuk fiyatlı şeyleri tek kişi ödüyor aramızda, oda eğer hesap gercekten fazla gelmediyse ortamına göre yani, sizdeki duruma acil et atmanız lazım öyle sey mi olur siz salep aldınız, karsınızdaki kişiler yemek yedi diyelim ve ödeme sırası sizde, e gercekten size mi ödetiyorlar 😐 cep mi dayanır buna
Yok öyle durumlarda kendileri ödüyor ama bir dahakine bana sıra geliyor ve ben yemek ya da tatlı ısmarlıyorum
Mantıklı düşünüyorsunuz, normali budur zaten, ödemek istese bile hesap sürekli bir kişiye yıkılmaz
Benim çok cafe kültürüm yoktur, gençliğimde de sevmezdim ama gittiğimizde sırayla öderiz, bu kez ben ödüyorum derim gelecek sefer başka biri öder. Fiyatlar uçuyor bu ara kahramanlığa hiç gerek yok, gitmeden konuşun, bu aralar durum sıkışık yetişemiyorum hesapları Alman usulü yapalım diye, size güvenip parasız gelenler olabilir, mahçubiyet olmasın.
Alman usulü yapalım diyemem gitmeden önce öyle dersem önemli değil canım ayıp ettin ben öderim derler sonra ben gurur yaparım daha maliyetli birşey ısmarlarım :KK70: ama sıra ona geldiğinde o öderken benimkini şöyle vereyim şu sıralar her şeyin fiyatı yüksek bir kişiye kalmasın hesap diyeceğim sanırım en iyisi bu olacak
Genelde Türk usulü ödüyorum , hatta flörtlerimin bile hesaplarını ödemişliğim vardır 😒
Ay ben de :KK70: bir kere o ödese diğer buluşmamızda mutlaka ben ödüyorum her ne kadar görüşmek, buluşmak için ısrarcı olan; davet eden karşı taraf olsa da. Çok gururluyum bu konularda kimseden birşey kabul edemem ve hesabımı ödetmem
Böyle arkadaşlarım var ve 5 kuruş hesaplarını ödemem de ödetmemde. Ucundan alıp bırakıyorlar. Ve ben ödemediğim halde sinir oluyorum. Masaya otururken diyetteyim ben diyin :KK70:
Zaten sağlıklı beslenen bir insanım aslında onlarda biliyorlar bunu ama görüştüğümüzde bazen kuralı bozuyorum kısıtlamayı sevmiyorum zaten beraber yemek güzel oluyor ama karşı taraf birden çok şey spariş edip hepsinin de tadını bakıp bırakınca tadı kaçıyor tabiki
Evet doğuda böyle bir saçmalık var. Orda çalışıyorken kahve içicez mesela gidiyoruz hop biri hesaba atlıyor. İki defa oldu bu sonrasında bir carladım, ben kim ödedi ne zaman ödicem peşine düşmek zorunda mıyım herkes kendisininkini ödesin diye. Sonrasında öyle devam ettik.
Ya :KK70: :KK70: güzel demişsiniz evet buralarda böyle aslında aynı şey bir gün sen ödesen diğer gün karşındaki ödüyor zaten aynı kapıya çıkıyor hattan hafif beslenen dışarıda kolay kolay bir şey yemeyen biriysen senin hakkına giriliyor en iyisi batıdaki düzen özellikle de bu devirde
Haftada 3-4 kere keyfi mi buluşuyorsunuz ?
Haftada bir kez ödeseniz her hafta 200 tl gider.
Hep size ödetmiyordur herhalde

Ben böyle şeylere karşıyım kendi yediğimi öderim genelde en başından hep böyle gitti.
Arkadaşlarıma ikram ettiğimde oldu
Onlardan ikram aldığımda oldu ama bu bir kere iki kere olur.
Sonrası onlarda zor durumda kalır bende
Ben olsam param yoksa gitmezdim.
Evet genelde haftada üç - dört kez. Hep bana ödetmiyorlar tabiki sırasıyla gidiliyor ama onlar daha çok spariş eden taraf oldukları için benim zararıma oluyor. Kazançları benimkinden iyi üçe beşe bakmıyorlar
Birgün hesabı diğer arkadaşlardan biri öderken ya artık hesaplar çok geliyor yarısını ben ödeyeyim diyebilirsiniz. Belki diğer arkadaşlarınızda zorlanıyordur hoşlarına gider kaç kişiyseniz hesabı böler ödersiniz.
Aynen bir dahakine bu şekil yapacağım teşekkür ederim herkese tekrardan

Merhaba KK ailesi 😊benimle birlikte 2-3 kişilik bir arkadaş grubuyla sıklıkla dışarı çıkıyoruz; cafeler, restoranlar vs yeme, içme, kahve fiyatları da malesef çok zamlandı. Eskiden 50 TL ile ayrıldığımız mekandan şuan da 200 TL'den aşağı ayrilmiyoruz. Ve haftanın 3 - 4 günü mutlaka görüşüyoruz. Arkadaşlar arasından tasarruflu olan tarafım :KK70: çünkü dışarının yemeklerini sevmiyorum, tatlıyı haftada 1-2 kez ile sınırlıyorum onu da çoğu kez evde yapıyorum. Sebebi maliyet değil; sağlık ve lezzet. Dışarı da genelde kahve, çay, salep içiyorum acikirsam aparatif yiyecekler vs. Zaten genelde maksimum bir saat oturup kalkıyoruz.

Arkadaşlarım ise masaya tadına bakılıp bırakılan, soğuyunca tazelenen içecekler spariş ediyor sürekli ve o bir saatlik görüşmenin sonunda yemediğimiz, içmediğimiz ürünlere en az 200 TL ödeyip ayrılıyoruz. Alman usulü ödemeyi tercih etmedik bugüne kadar o an kim ödemek isterse o ödüyor.

Genelde sırayla gidiyoruz hatta bu konularda gururlu bir yönüm olduğu için çoğu kez ben ödemisimdir helali hoş olsun asla gözüme gelmez fakat fiyatlar artınca bu durum beni zorlamaya başladı bir anda 200 TL vermektense yarısını vermek ya da alman usulü ödemek şuan ki ekonomik kriz durumunda daha iyi olacak gibi fakat bugüne kadar hiç bu yöntemi tercih etmediğimiz için teklif etmeye çekiniyorum. Siz genelde arkadaş ortaminda hesabı nasıl ödemeyi tercih ediyorsunuz, yarı yarıya teklif etsem ayıp olur mu?
Bizde durum karışık. Sadece içecek varsa bi kişi öder. Hepimiz sıra sıra öderiz yani. Herkes yemek yediyse kendi parasını öder. Bazen 80-90 tutuyosa 50 yada 60 veririm üstünü siz koyun derim o şekilde.

Kaç senelik arkadaşlarımla dışarı çıkıyorum, herkes kendi yediğini içtiğini söyleyip ödüyor.
Bunda ayıp olacak bir şey yok.
Devir ekonomi devri malum.
Hatta bir arkadaşımla yemekten sonra buluşuyoruz özellikle :KK70:

Sadece çay, kahve içiyoruz artık onlar bile lüks oldu.

Genelde alman usulü ödenir. Arada aramızdan biri hoşluk yapmak isterse bugün benden der öder. Bence oturup böyle olması gerektiğini konuşun. 2 kişi kırk yılda bir buluşunca ısmarlarsın da kalabalık grupta gereksiz.

Gerçekten samimi arkadaşlarsanız bu teklif kendiliğinden gelecektir. Herkes farkında fiyatların çok arttığının. Zaten bu saatten sonra sürekli size ödetirlerse bidaha gitmeyin zaman öyle bi zaman :KK53::KK45:

Alman hesabı candır.
1. Birilerine yük olurum diye çekinmene gerek yok. İstediğini seç iç/ye.
2. Diğer arkadaşlara göre daha az masraf çıkarıyorsan tabi ki sürekli fazla fazla ödemek insanı yorar.
En iyisi ilk fırsatta ödemeye geçerken garsona kendi yediğinizi içtiğinizi sayın ödemeyi yapın. Sonra kenara çekilin. Diğerleri nasıl ödemek istiyorsa ödesin.

Merhaba KK ailesi 😊benimle birlikte 2-3 kişilik bir arkadaş grubuyla sıklıkla dışarı çıkıyoruz; cafeler, restoranlar vs yeme, içme, kahve fiyatları da malesef çok zamlandı. Eskiden 50 TL ile ayrıldığımız mekandan şuan da 200 TL'den aşağı ayrilmiyoruz. Ve haftanın 3 - 4 günü mutlaka görüşüyoruz. Arkadaşlar arasından tasarruflu olan tarafım :KK70: çünkü dışarının yemeklerini sevmiyorum, tatlıyı haftada 1-2 kez ile sınırlıyorum onu da çoğu kez evde yapıyorum. Sebebi maliyet değil; sağlık ve lezzet. Dışarı da genelde kahve, çay, salep içiyorum acikirsam aparatif yiyecekler vs. Zaten genelde maksimum bir saat oturup kalkıyoruz.

Arkadaşlarım ise masaya tadına bakılıp bırakılan, soğuyunca tazelenen içecekler spariş ediyor sürekli ve o bir saatlik görüşmenin sonunda yemediğimiz, içmediğimiz ürünlere en az 200 TL ödeyip ayrılıyoruz. Alman usulü ödemeyi tercih etmedik bugüne kadar o an kim ödemek isterse o ödüyor.

Genelde sırayla gidiyoruz hatta bu konularda gururlu bir yönüm olduğu için çoğu kez ben ödemisimdir helali hoş olsun asla gözüme gelmez fakat fiyatlar artınca bu durum beni zorlamaya başladı bir anda 200 TL vermektense yarısını vermek ya da alman usulü ödemek şuan ki ekonomik kriz durumunda daha iyi olacak gibi fakat bugüne kadar hiç bu yöntemi tercih etmediğimiz için teklif etmeye çekiniyorum. Siz genelde arkadaş ortaminda hesabı nasıl ödemeyi tercih ediyorsunuz, yarı yarıya teklif etsem ayıp olur mu?
Arkadaşlarımla ya ortak ödüyoruz, ya herkes yediğini içtiğini ödüyor, yada bugün biri ödediyse, diğer buluşmada diğer kişi ödüyor. Ama biz haftada 4 gün buluşmuyoruz, haftada 1 ancak.

Şöyle yapın kasaya ilk ilişen siz olun yediğiniz, içtiğiniz kısmı kasaya sesli bir şekilde aktarın ve üstüne düşen payı ödeyin. Karşınızdaki arkadaslarınız sizi anlayacaktır diye umuyorum.

Son zamanlarda pek dışarı çıkmıyorum arkadaşlarımla ama öncesini anlatayım. 2 kişiysek sırayla öderiz o koymaz. Kalabalık isek gelen hesabı masadaki kişi sayısına böler herkes ortak öder sen onu yedin sen bunu yedin muhabbetine girmeyiz. Eger centilmenlik yapmak isteyen olursa lavaboya gider o sırada hesabı öder masaya gelince bana hesap çekiştirmek görgusuzluk gibi geliyor.

Haftanın 3-4 günü fazla değil mi nasıl zaman ayırabiliyorsunuz? Hiç öyle arkadaşlığım olmadı her hafta sonu bile görüşmezdim açıkçası biriyle. Bu saatten sonra alman usulü deseniz sen de cimrileştin yaftası gelebilir bence ama en makulu o. Kim ne yedi içtiyse onu ödesin.

Böyle bir ortamda bulunsam acıksam da yemek yiyemem kimseye parasını ödettirmemek için. Herkes kendi yediğini ödesin, arada jestler olur tabi ama haftada 3-4 buluşmaya bu durum çok fazla.

X