Hiç kalp kırdınız mı veya kalbinizi kıran oldu mu?

A

aylacım

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi aylacım
Link Silinmiştir.

HiÇ KaLP KıRDıNıZ Mı?

Hiç kalp kırdınız mı veya kalbinizi kıran oldu mu? Sanıyorum insan oğluna özgü duygular bunlar. Zira başka hiçbir canlı da böyle bir duygunun var olduğuna inanmıyorum. Evinizde beslediğiniz bir köpeğe kızarsınız, söylenirsiniz hatta yeri gelir bir tekme atarsınız, fakat yine de o size asla darılmaz. Kısa bir süre sonra sizi gördüğünde sevgiyle kuyruğunu sallar, sevgi dolu gözlerle bakar.

Biz insanlarda durum başka. Kalbimiz kırıldığında tüm herşeyi unutursunuz, o olay sanki dünyanın en kötü olayıdır. Dünya başınıza yıkılmıştır. O insanı bir daha affetmemeyi düşünürsünüz. Onunla olan tüm iyi anılar birden bire silinmiştir hafızalardan. Belki şok olmuşsunuzdur, böyle bir hareket beklememişsinizdir ondan. Ama olan olmuş, kırılan kırılmıştır.

Yıllar önce bir Anadolu köyünde görev yaparken, bir ihtiyar ile sohbet ediyordum. Zaten oldum olası yaşlı inanları severim. Anıları çok olur onların. Şiire meraklı bir ihtiyardı, hemen ayak üstü dörtlükler uyduru veren bir ihtiyarcık. Sohbet sırasında derin bir iç çekerek ;
“Kırma dostun kalbini, onaracak ustası yok.
Soldurma gönül çiçeğini, sulamaya ibrik yok.”

Yüzünde, onca yılın çizgisi, ellerinde yıllarca toprakla uğraşmanın sağladığı nasırlarıyla ihtiyarcık böyle demişti .Sevgiyle bakan, artık iyice çukura kaçmış gözlerinde bir an parıldayan bir damla yaş gördüm. Belki geçmişte yapılan bir yanlışı anımsamıştı. Zaten yine onunla cezalar, kanunlar, hapishaneler üzerine yaptığımız bir söyleşide ;
“Cezaevleri boşuna hoca efendi demişti. En güçlü ceza evleri vicdanımızdır. Vicdanın rahat olmadıktan sonra suçun af edilmiş, özgür kalmışsın ne çare? Vicdanın olmadıktan sonra en berbat mapus damlarının sana faydası ne?” demişti.

O günden sonra davranışlarıma, sözlerime, sosyal ilişkilerime daha bir dikkat eder oldum. İnsanları kırmamayı, kırılsam da kırmamayı ilke edinir oldum. Bazen bilmeyerek de olsa birilerini kırdıysam ve o kırdığım insan bunu bana hatırlatırsa, o vicdan azabı bana zaten yeter. O insanı tekrar kazanabilmek için şartlar ne kadar zor olsa da yine de denemeyi göze alırım. İhtiyarın dediği gibi “onaracak ustası yok” olmasına rağmen, usta titizliğinde olmasa da çıraklık mertebesinde çaba gösteririm.

Günümüz insanı daha gerçekci, sosyal ilişkiler hep karşılıkli çıkarlar ile donanımlı. Kalp kırılmış, kırılmamış, dostluklar bitmiş, bitmemiş önemi yok. Önemli olan o günü kâr ile kapatabilmek. Dostum bana küsmüş, küserse küssün, onun bileceği bir is mantığı hakim.

En güzeli geçmişte kalan dostluk değerlerine sahip çıkmak, birbirimize daha saygılı, daha hoşgörülü yaklaşabilmek, hepsinden önemlisi kişilere karşı içimizdeki o kahrolası “önyargıyı” yok edebilmek. Toplumsal barisi ve huzuru istiyorsak bunlar çok önemli unsurlar. Yoksa o olmayan ustayı aramakla daha çook zaman harcarız..

• Konu Sahibi aylacım
Ooooooooo Cok Kalp Kirdim Karsiligini Da Aldim Baskalarida Benim Kalbimi Kirdi Yani Hic Birsey Karsiliksiz Deildir Bunu Anladim

• Konu Sahibi aylacım
Benim kalbim çok kırıldı.. Bilinçli bir şekilde kimsenin kalbini kırmamama rağmen..

Kalbim kırıldığında hasta olurum ben :KK43:

• Konu Sahibi aylacım
çok kalp kırdım ama benim kalp kırıklarım daha fazla canımı yakanın canını yakarım ama bilmeden kırdıklarım da var onlardan da özür diledim

• Konu Sahibi aylacım
kimse kalp kırmadım diyemez bilmeden de olsa muhakkak kırmıştır buna bende dahilim.. Ama ben kul hakkından çok korktuğum için hissedersem hemen helallik isterim..
Kalbimi kıran da çok olmuştur... Ama en son site de gerçekten çok kırıldım eminim kıran kişi farkında değildir ama ben hala kırgınım ona... Düşüncelerimizi yazarken bazen karşımızdakinin yaşadıklarını da hesaba katmamız lazım...

• Konu Sahibi aylacım
sevgili aylacım
önce yazını bizimle paylaştığın için teşekkürler.çok anlamlı buldum.
(dost dost dediğin de seni senin sevdiğin kadar severse şayet o gerçek dostluktur
işte hayatta en doyurucu mükafattır.
bu düşüncem eştir evlattır komşudur arkadaştır hepsi içindir)
yeşiliminduyguları.
kırılırsa kalp bir kere onarılamaz. affeder ama asla unutmaz...

• Konu Sahibi aylacım
kırdığım her kalbin karşılığı olarak belki bin kez kalbim kırıldı. anladım ki; birinin kalbini kırarsan sana kat ve kat fazlasıyla geri dönüyor. başkalarına yaşattığım her kötü şey; çok daha beter olarak bana geri döndü. o yüzden artık kalp kırmamaya; en önemlisi ah almamaya çaba gösteriyorum...

• Konu Sahibi aylacım
Bende Farkina Varmadan Bir An Sinirle Kirmişimdir .ama Karşimdaki Insanlar Benim çok Kirmişdir. Yapamdiğim Veya Hiç Aklimin Ucuna Gelemeyen Davranişlarda Bulanan Insanalrla Karşilatim. Ama O Insanalr Allah Korkusu Olmayan Ve Kuran Dan Korkmayan Insanblardi.eğer Kirdiğim Insanlardam Utlakahakli Olduğum Için Kirmiiimdir. Belki Istyerek Belki Istmeyerek Ama Olmuştur...

• Konu Sahibi aylacım
sevgili aylacım
önce yazını bizimle paylaştığın için teşekkürler.çok anlamlı buldum.
(dost dost dediğin de seni senin sevdiğin kadar severse şayet o gerçek dostluktur
işte hayatta en doyurucu mükafattır.
bu düşüncem eştir evlattır komşudur arkadaştır hepsi içindir)
yeşiliminduyguları.
kırılırsa kalp bir kere onarılamaz. affeder ama asla unutmaz...

canım benim çok güzel yorum yapmışsın bitanem çok haklısın...
evet kırmak çok kolaydır ama onarmak çok zor öpüyorum seni bitanem...

kalp kırmadım diyebilecek yoktur herhalde.bende kırmışımdır ama istemeden olmuştur.Zaten ben kolay kolay bişeyleri söyleyemem.O kadar kırılmama rağmen bir kere ağzımı açıpta kırıcı olmamışımdır.
ben babamın annemi bi anneler gününde bundan yaklaşık 15 yıl önce kırmasını hiç unutamıyorum ve her aklıma geldiğinde ağlıyorum.çok dokunmuştu bana çok.

kalp kırmadım diyebilecek yoktur herhalde.bende kırmışımdır ama istemeden olmuştur.Zaten ben kolay kolay bişeyleri söyleyemem.O kadar kırılmama rağmen bir kere ağzımı açıpta kırıcı olmamışımdır.
ben babamın annemi bi anneler gününde bundan yaklaşık 15 yıl önce kırmasını hiç unutamıyorum ve her aklıma geldiğinde ağlıyorum.çok dokunmuştu bana çok.

canımsın...

bir defasında iki arkadaş birbirimizin kalbini kırmıştık her ikimiz iş nedeni ile ayrı illere taşındık,ve 5 yılsonra tekrar karşılaştık ,dağ dağa kavuşmaz insan insana kavuşur ata sözü çok doğru kalp kırmamaya özen gösteririm olursada özrümü dilerim hemmmen.

kalp kırmamak için elinden geleni yapanlardanım bende. ama inanın bazen kırmakta gerekiyor. kırmaya kırmaya sizin kalbiniz kırılıyor. hayatta herkez için hayırlısı ama genel olarak çocukla çocuk büyükle büyüğümdür herkez beni sever
kırılan kalpler ki varsa böyle biri kesin haklıyımdır.

kimseyi üzmemeye çok özen gösteren biri olmama rağmen kalbimi kıran çok olmuştur.

Bugune kadar hic kalp kirmamak ugruna cok cabaladim, ama kirdimmi derseniz benim kirlmaz dedigim olaya belki kirilan olmustur, ama benim kanaatime gore kimseyi kirmadim asla, ama cok kirildim kalbimi onarmaktan kalp atislarimin ritmi bile degisti sanki, kalp kirilinca acisinin ne oldugunu cok iyi bildigim icin kirmamaya halada dikkat ediyorum

X