Hiç sütü gelmeyen anne!

İnanamıyorum neden bunu kendinize yaptınız?
Sütü gelmeyen, emzirmeyi beceremeyen, az gelen, işe başlamak zorunda olup emzirmeyen, emzirmeyi tercih etmeyen vs vs bir sürü anne var ve hepsinin çocuğu da gayet sağlıklı.
Benim tanıdığım biri olsanız sizi bir sarsardım kapat şu konuyu artık bir daha bebeğin hiç 2 aylık olmayacak tadını çıkar diye haykırırdım.
Çok yakın zamanda bir arkadaşım yaşadı. Hastane tipi Süt sağma makinem vardı gel deneyelim dedim. Denedik 45 dk süt sağdık iki memeden 20 günlük lohusa 40 cc çıktı. Benim öyle çok sütüm yoktu ama 20 günlükken bayağı akıyordu.
Dedim bırak. Bu konuyu bırak emzirme. Sinir bozucu bir durum çünkü. Yetti mi yetmedi mi. Ne kadar çıktı. Mama içsin senin çocuğun da hiçbir şey olmaz.
Şu anki güncel durumda 18 ay anne sütü alan oğlum her ay antibiyotik kullanıyor neredeyse. Onun bebeği 2 yaşında daha antibiyotik almadı bile. Gayet sağlıklı dipdiri bir çocuk.

çevre baskısı da bir yere kadar bazı insanlar her şeye cok sessiz kaldığı için çevre daha da hadsizleşiyor. Benim ablam da yeni doğum yaptı sütü yetmediği için mrcburen mama da veriyor. Geçen misafirlkteyiz orda biris ablama diyor ki ne yap ne et sütünü arttır anne sütünden daha iyisi yok bilmem ne ay çıldırdım kadına dmnüp dedim artık mamadan neden zehir gibi bahsediyorsunuz, kimse mecbur olmasa çocuğuna bunu vermez zaten önemli olan çocuğun sağlığı dedim sesini kesti. Ablamda hiç cevap vermez o vermedikçe daha da saldırganlaşıyolar🙄

Evet insanlara bunu sorma izni vermemek lazım.
Bu konuda da önce konu sahibi kendini ezmiş aşağılaşmış sonra insanlar üstüne gitmiş bence.
Ben emziriyordum. Bana emiyor mu sütün var mı denince eh işte biraz meme biraz mama idare ediyoruz diyordum insanlara. Bu sefer neden mama vermiyorsun bu çocuk zayıf kilo almamış sütün yetmiyor tayfası ekleniyor. Sırf anne sütçüler değil mamacılar da çok var.
Başta annem ve kayınvalidem hiç emzirmemiş. Ve benim emzirm çabamı saçma buluyorlardır hiç yüreklendirmediler emzirme konusunda. Bebeğim iştahsızdı zorlanıyorduk biraz mama ver mama ver. E yok vermeyecem doktor verme dedi yani. Sizene diyebilmek lazım.
Çocuğuna odaklanmayıp etrafı dinlemek bir annenin kendine yapacağı en büyük kötülük.
Süt yok işte gelmedi dahası var mı?
Bir hastalık ismi olmasına teşhis olmasına gerek yok.
Süt gelmediyse bu tarz işlerle vakit kaybetmeye gerek yok.

Merhaba sevgili anneler ve anne adayları,
Konunun başlığından da anlaşılacağı gibi hiç sütü gelmeyen bir anneyim.
Bunu burada detaylı olarak anlatıp eğer benim gibi hiç sütü gelmeyen anneler varsa onlardada Glandelür doku yetmezliği ( IGT insufficient glandular tissue) olabilir tıpkı ben ve dünyada sadece bilinen %2 anne gibi.
Bu çok az bilinen ve teşhis edilmesi çok kolay olmayan bir durum ve sebebi de bilinmiyor.

Ben mart 2023 yılında İrlanda’da 36 saat süren normal doğum yaptım, epidural ve suni sancı aldım.
Doğumun sadece ıkınma kısmı 56 dk sürdü.
3 gün hastanede kaldım. Durmadan emzirdim ebelere, doktorlara süt geliyor mu ben bir şey göremiyorum doyup soymadığını anlamıyorum diyordum onlar da, stres yapma “her annenin sütü var” diyordu. Sürekli rahat olmamı sık sık emzirmemi ben görmesem de bebeğin doyduğunu söylediler.

Ben bebeğimi emzirdiğimi sanıyordum ama 4. Gece durmadan ağlıyordu meme uçlarım aşırı tahriş olmuştu artık her yeni emziren anne gibi ve durmadan bebeği memede tutmak kabusa dönüşmüştü. hastaneye gittik ve ebe bebeğin aç olduğunu ve %10 dan fazla kilo kaybına uğradığını benim mastit olduğumu söyledi.
kahroldum tabi ama stres yapmamaya çalıştım, emzirme uzmanı ile görüştüm, hastaneden pompa aldım, durmadan banyoda masaj, sıcak uygulama, soğuk uygulama, elle sağım, pompa ile sağım. Durmadan bebeği emzirme, emzirme destekleme sistemi aklınıza gelecek her şey memelerim artık mosmor oldu psikolojim allak bullak. Başka bir emzirme uzmanına gittim Kadın bana glendelür doku yetersizliği olduğunu ve ne yaparsam yapayım sütümün gelmeyeceğini, mama ile devam edip, çocuğumun gelişiminin keyfini çıkartmamı, bu günlerin geri gelmeyeceğini, kendimi üzmememi söyleyip yolladı.

Ama ben inanmadım doktora gittim doktor stres yapmışsın sütün gelir devam et dedi, ettim, olmadı… içim rahat etmedi, Türkiye’den emzirme uzmanlarıyla görüştüm hepsi öyle saçmalık mı olur her annenin sütü olur devam et şu pozisyon bu pozisyon, duşta orda burda aklımıza gelebilecek her şey. Olmuyordu bir türlü. Başka emzirme danışmanları Türkiye’den, Almanya’dan, Hollanda’dan nerde kim iyi diye duyduysam paralı parasız hepsi ile görüştüm. Prof Dr lara instadan Web sitelerindeki watsapp larına mesajlar attım. Ama bir çoğu bu hastalık hakkında bilgi sahibi olmadıklarını bazıları da öyle şey mi olur strestir, psikolojiktir dedi.

Her neyse bu süreç kızım 3 aylık olana kadar devam etti her şeyi ama her şeyi denedim. Doğuma 80 kilo girip 4 gün sonra 72 kiloya inmiştim. Ama bebeğin aç kaldığını duyunca kim ne dediyse yedim. Vitamin hapları, süt yaptığı iddia edilen bir hap var onu, aktar ürünleri, kutu ile helva yedim ve tekrar 80 kiloya çıktım. Ama hiçbir şekilde sütüm gelmedi. Sadece sağ mememden tek bir delikten damla damla geliyordu ve şırınga ile bile toplanamayacak kadar birkaç damla.
En son kuzum artık mememi tutmadı ben de yine farklı bir markanın pompasını deniyordum (bütün markaları denedim. Eller serbes, manuel, elektrikli, hastane tipi) süt sağıp vermeye çalışıyordum ama sağlığım süt şırınga ucuyla en fazla gördüğüm süt 5ml (50 değil!)
Sonra mememin ucunun artık kopacak kadar neredeyse hasar görmüştü ve iltihap akıyordu.
O anda durdum dedim ki ben ne yapıyorum. Kuzum 3 aylık oldu ve ben nasıl oldu anlamadım. Gelmiyorsa gelmiyor ne yapayım!
Hala çok üzülüyorum…
Ve hala bazı insanlar emzirmiyor musun dediğinde içim cız ediyor.
Hala emziren arkadaşlarım nispet yaparcasına sütüm doldu taşıyor dediklerinde içim yanıyor.
Ama bazen kabullenip vazgeçmek gerekiyor. Bazen bazı annelerin sütü olmuyor. Bu bir hastalık ve maalesef Instagram da binlerce takipçili uzmanlar bile bu hastalıktan habersiz. Bu postu paylaşmamın sebebi ben çok üzüldüm ağlaya ağlaya gecelerce çok bilgi aradım ama kimsenin böyle bir hastalıktan haberi yok sadece Türkçe değil İngilizce de tarama yaptığımda sadece 6-7 makale var ve onlar da bunun yeni fark edilen bir hastalık olduğunu yeterince araştırma olmadığını söylüyor.
Eğer sizinde sütünüz gelmiyorsa Glendelür doku yetersizliği ( IGT insufficient glandular tissue) olabilirsiniz ve bu sizin suçunuz değil. Eğer size de sütümü bir sıkardım duvara fışkırırı diyenler olursa o süt sizi çarpsın diyip geçin, mama zehir değil kızım 6 aylık ve bir kere bile hastalanmadı.

Toplum olarak yaraya tuz basmayı, emzirme, gebelik, bebek gelişimi konusunda sanki bir yarıştaymışız gibi sürekli saçma sapan sorular sormayı seviyoruz maalesef.

Demem o ki emziren de anne, emziremeyende, emzirmeyi tercih etmeyende, sezeryan doğumla doğuran da, doğal doğumla doğuranda. Kim ne derse desin kımse yavrularımızı bizim kadar sevemez ve düşünemez. Üzülmeyin ve bebeklerinizle her anınızın tadını çıkartın…
Sevgiler
Derler ki Sultan Mahmut'a kısmeti bağlı bir adamdan söz etmişler. Sultan adamı bir de kendisi denemek istemiş.

Bir koca tepsi baklava yaptırmış. Üst tabakadan başka tepsinin her tarafına görünmeyecek şekilde altın dizdirmiş. Adamını gönderip, ona tepsiyi birinin bir adağı diyerek kısmetsiz şahsa vermesini ve o şahsı takip etmesini emretmiş.

Adamımız tepsiyi almış. Yolda bir tanıdığına rastlamış. İkisinin de olaydan haberi yok. Adamımız hikayeyi anlatınca, "senin," demiş - gerçek bir hayırseverlik duygusuyla-, "baklavadan çok paraya ihtiyacın var. Al şu iki altını, sat tepsiyi bana." Teklif adamımızın da işine gelmiş ve tepsiyi satmış.

Sultan hikayeyi duyunca "Fesüphanallah!" demiş. Adamına, adamımızın her gün geçtiği köprünün, her gün geçtiği tarafına o gelmeden hemen önce altın dizmesini ve kenara çekilip izlemesini emretmiş.

Adamımız köprüye gelince "Ya!" demiş, "hep aynı taraftan geçiyorum, bu gün de diğer taraftan geçeyim, bir değişiklik olsun," demiş.

Sultan hikayeyi duyunca, "ya hazreti pir!" demiş. Adamımızı yaka paça beylik arazilerden birine getirmelerini emretmiş. Getirmişler. Adam korkudan tir tir titrerken ona bir kasnak verilmesini emretmiş ve adamımıza, "bu kasnağı atabildiğin kadar uzağa atacaksın. En son durduğu yere kadar olan arazi senin olacak," demiş.

Adamımız kasnağı savurmuş. Kasnak havada bir yay çizip gelmiş ayaklarının dibinde durmuş.

Sultan "ya malik el mülk!" diye haykırmış, "getirin onu!" doğruca hazine odasına gitmişler. Adama bir kürek verilmesini emretmiş. "Küreği daldır, ne gelirse senindir." Adam korku ve heyecandan küreği ters daldırmış ve gele gele bir metelik gelmiş.

Sultan "kısmeti bağlı" olmanın ne demek olduğunu anlamış böylece.

Raviyan-ı ahbar, nakilan-ı esrar zikr idürler kim "vermeyince mabut, neylesin sultan Mahmut" meselini dahi şol sultan irad buyurmuştur.

Derler ki Sultan Mahmut'a kısmeti bağlı bir adamdan söz etmişler. Sultan adamı bir de kendisi denemek istemiş.

Bir koca tepsi baklava yaptırmış. Üst tabakadan başka tepsinin her tarafına görünmeyecek şekilde altın dizdirmiş. Adamını gönderip, ona tepsiyi birinin bir adağı diyerek kısmetsiz şahsa vermesini ve o şahsı takip etmesini emretmiş.

Adamımız tepsiyi almış. Yolda bir tanıdığına rastlamış. İkisinin de olaydan haberi yok. Adamımız hikayeyi anlatınca, "senin," demiş - gerçek bir hayırseverlik duygusuyla-, "baklavadan çok paraya ihtiyacın var. Al şu iki altını, sat tepsiyi bana." Teklif adamımızın da işine gelmiş ve tepsiyi satmış.

Sultan hikayeyi duyunca "Fesüphanallah!" demiş. Adamına, adamımızın her gün geçtiği köprünün, her gün geçtiği tarafına o gelmeden hemen önce altın dizmesini ve kenara çekilip izlemesini emretmiş.

Adamımız köprüye gelince "Ya!" demiş, "hep aynı taraftan geçiyorum, bu gün de diğer taraftan geçeyim, bir değişiklik olsun," demiş.

Sultan hikayeyi duyunca, "ya hazreti pir!" demiş. Adamımızı yaka paça beylik arazilerden birine getirmelerini emretmiş. Getirmişler. Adam korkudan tir tir titrerken ona bir kasnak verilmesini emretmiş ve adamımıza, "bu kasnağı atabildiğin kadar uzağa atacaksın. En son durduğu yere kadar olan arazi senin olacak," demiş.

Adamımız kasnağı savurmuş. Kasnak havada bir yay çizip gelmiş ayaklarının dibinde durmuş.

Sultan "ya malik el mülk!" diye haykırmış, "getirin onu!" doğruca hazine odasına gitmişler. Adama bir kürek verilmesini emretmiş. "Küreği daldır, ne gelirse senindir." Adam korku ve heyecandan küreği ters daldırmış ve gele gele bir metelik gelmiş.

Sultan "kısmeti bağlı" olmanın ne demek olduğunu anlamış böylece.

Raviyan-ı ahbar, nakilan-ı esrar zikr idürler kim "vermeyince mabut, neylesin sultan Mahmut" meselini dahi şol sultan irad buyurmuştur.
Bana emzir diyen eşime "vermeyince Mabud, neylesin Mahmut" diyorum ben de...ilk oğlum da az emmisti aynen böyle idi az geliyordu yetmiyordu sarılık olmuştu hatta. Yine az geliyor emzir diyor emzirdikce artmıyor 40 dk emiyor artan bisi yok. Emzir yoksa tüm hayatın boyunca vicdan azabı çekersin , diyor ama neden çekeyim ben mi süt koyuyorum memeye? Gelmiyor değil tmm ama yetmiyor bebege. Ben pek takılmıyorum süt olayına. Öyle ya da böyle bebisler büyüyor emenler hasta olmuyor mu hiç? Bi de ev işi, temizlik, yemek, büyük oğlumun ödevleri, kocama ilgi, uyumayan bebegim, aciyan gozlerim, uykusuzluk, 1 ay sonra iş de eklenecek bunlara valla benim su içmeye vaktim olmadı bugün. Yemek bile yiyemiyorum çoğu zaman. Vitaminlerle ayaktayım. Yoksa bayılıp gidicem. Ben saçımı tarayamiyorum bana emzir diyo kendi uyurken yan odada 8 saat. Süt anne tut dedim ben de.

Bana emzir diyen eşime "vermeyince Mabud, neylesin Mahmut" diyorum ben de...ilk oğlum da az emmisti aynen böyle idi az geliyordu yetmiyordu sarılık olmuştu hatta. Yine az geliyor emzir diyor emzirdikce artmıyor 40 dk emiyor artan bisi yok. Emzir yoksa tüm hayatın boyunca vicdan azabı çekersin , diyor ama neden çekeyim ben mi süt koyuyorum memeye? Gelmiyor değil tmm ama yetmiyor bebege. Ben pek takılmıyorum süt olayına. Öyle ya da böyle bebisler büyüyor emenler hasta olmuyor mu hiç? Bi de ev işi, temizlik, yemek, büyük oğlumun ödevleri, kocama ilgi, uyumayan bebegim, aciyan gozlerim, uykusuzluk, 1 ay sonra iş de eklenecek bunlara valla benim su içmeye vaktim olmadı bugün. Yemek bile yiyemiyorum çoğu zaman. Vitaminlerle ayaktayım. Yoksa bayılıp gidicem. Ben saçımı tarayamiyorum bana emzir diyo kendi uyurken yan odada 8 saat. Süt anne tut dedim ben de.

Harikasınız bu kadar olgunlukla eşinize cevap verebildiğiniz için, zaten bedeniniz bitikken psikolojinizi de bitirmediğiniz için. Eminim kolay olmamıştır o süreç biliyorum ama eşinize de çok sinirlendim. Umarım o da anlamıştır hatasını.
Eşler annelerin etkisinde kalıyor bu durumlarda.
Ben de memeyi tutmayan bebeğimi emzirmeye çalışırken emzirme mama verelim diyordu tepemde.
Sen ne biliyon sen yürü git diye terlikle kovalamıştım 🥲

Harikasınız bu kadar olgunlukla eşinize cevap verebildiğiniz için, zaten bedeniniz bitikken psikolojinizi de bitirmediğiniz için. Eminim kolay olmamıştır o süreç biliyorum ama eşinize de çok sinirlendim. Umarım o da anlamıştır hatasını.
Eşler annelerin etkisinde kalıyor bu durumlarda.
Ben de memeyi tutmayan bebeğimi emzirmeye çalışırken emzirme mama verelim diyordu tepemde.
Sen ne biliyon sen yürü git diye terlikle kovalamıştım 🥲
Tesekkur ederim ama o anlamaz hatasını o hep haklidir😃 şu an saat 07:11 ve ben 04:30 dan beri ayaktayım bebis uyumuyor...nasıl ayakta durabildigime ben de şaşırıyorum. Eşim de grip oldu 2 gündür hiç yanaşmıyor. İlk başta evet tutamıyor memeyi sonra tutuyor sut varsa ne ala...yoksa da yok her bünye bir değil ki. Ben de isterdim emzireyim yatirayim uyusun, hassas mevzular bunlar ve her bünye farklı işte. Stres de olmamak lazım benim ilk 10 günüm Allah başka dert vermesin berbat geçti her gün ağladım her gün...diyorum hep, bi daha dogurursam ilk 40 gün eve gelmicem bebisle otele gideceğim, diye🤭 hayal tabi bu🙈 nese bakalım bu gece de sabahladık 🫠

Bende 2 ay önce doğum yaptım 12. Günde damla damla geldi artacak derken stresten hepten gitti çok üzülüyorum şimdi memeyi hiç istemiyor zaten
Merhaba benim de bebeğim oki aylık benim de kesildi. Zaten basindan beri mama ile besleniyor ben yine de süt olsun diye ugrasiyorum. Siz ne durumdasınız? Hem sütüm olsun istiyorum hem de her şeyi denerken çok yoruluyorumm. Daha çok stres oluyorum belki. Kilosu sağlığı da yerinde mamayla. Napsam bilemiyorum

Merhaba benim de bebeğim oki aylık benim de kesildi. Zaten basindan beri mama ile besleniyor ben yine de süt olsun diye ugrasiyorum. Siz ne durumdasınız? Hem sütüm olsun istiyorum hem de her şeyi denerken çok yoruluyorumm. Daha çok stres oluyorum belki. Kilosu sağlığı da yerinde mamayla. Napsam bilemiyorum
Kaç gündür sağmıyorum bile bir yandan canı sağ olsun diyorum ama diğer yandan içim çok buruk o hissi çok istiyordum inanın sizde tamamen mi yok bende yok arada damlada olsa geliyordu gitti

X