Hipotiroid Hastalarının Zayıflama deneyimleri

ayyyyyyyyyyyy troitdenen illet beni sinir ediyor kilo veremiyorum sinirlerim sağlam değil ilaçlarda kemik erimesi yapıyormuş cildide yaşlandırıyor nolaçak bizim sonumuz

Kullandığın ilaç çok etkiliyor..ben levotironla 10kg. birden almışken,Euthyrox ile geri verdim

GUATR TESTİ YAPTIRMADAN ZAYIFLAMA REJİMİNE GİRMEYİN!

Tiroid hormon yetersizliği olan guatr hastalarının zayıflama rejimine girmeden önce muhakkak tiroid hastalığını tedavi ettirmeleri gerekir ve ancak bu tedaviden sonra zayıflama rejimin mümkün olabilir. Aksi halde boşuna uğraştıkları gibi sağlıklarını ciddi düzeyde tehlikeye atarlar.

Tiroid bezesinin yetersiz hormon salgıladığı durumlarda şişmanlık ortaya çıkar. Bu şişmanlık, göz çevresinde, göbek etrafında ve daha ziyade vücut alt bölümünde kendini gösterir.Aslında bu durum şişmanlık değil, bir çeşit ödem (şişme)'dir, ancak ödem olmasına rağmen su söktürücü ilaçlarla tedavi edilmez!

Bu bilimsel gerçeği dikkate almadan yapılan zayıflama rejimleri hem sonuç vermez hem de hastalar için ciddi tehlikeler yaratabilir. Bu kişilere uygulanacak rejimin başarı şansı da yoktur. Kaldı ki “katı kilo verdirici” rejimlerde bazı merkezlerde uygulanan “vücuttan su atıcı” yöntemlerle bu hastaların hızlı sıvı kaybı nedeniyle zarar göreceğini de hatırlamak gerekir.

Ayrıca, tiroid hormon yetersizliği sonucunda, şişmanlığa ilaveten, vücutta başka sorunlar da vardır. Örneğin bu hastalarda kolestrol düzeyi de çok yüksektir. Bu da, bu kişilerde şişmanlığa ilaveten beraberinde kalp-damar sistemi hastalıklarının da olabileceğine işaret eder. Dolayısıyla, kilo verdirici rejimlerin bir parçası olan fiziksel egzersiz bu kişilerde dikkatle planlanmalıdır.

Bu nedenle; zayıflama rejimine girecek hastalarda öncelikle tiroid hormonu ölçümleri yapılmalıdır. Bu kişilerin öncelikle tiroid hastalığı yönünden tedavi edilmesi, tiroid hormon düzeyi normale geldikten sonra muhakkak uzman hekim kontrolünde kilo verdirici rejime alınmasını öneriyoruz.

Tiroid hastalığı tedavi edilmeden çok katı rejimlerle kilo verdirilse bile, bu hastaların tekrar ve hızla eski kilolarına gelmesi kaçınılmaz olduğu gibi bu tür rejimler sırasında hastaların kalp ve böbrek gibi bazı önemli iç organlarının zarar görmesi de mümkündür.

Guatr’lı Hastlarda Hangi Durumlarda Şişmanlık Olur?

1) Guatr ameliyatı sonrasında yetersiz dozda tiroksin desteği verilmesi sonucunda.

2) Tiroidit denilen cerahatli olamayan tiroid iltihabı sonrasında.

3) Tiroid bezesinin yetersiz çalışması durumunda.

4) Lityum ile psikiyatrik tedavi görmüş hastalarda.

5) Zehirli guatrda uzun süreli ilaçla tedavi sonrasında yetersiz dozda tiroksin desteği verilmesi sonucunda.

6) Zehirli guatrda radyoaktif iyotla tedavi sonrasında yetersiz dozda tiroksin desteği verilmesi sonucunda.

7) Doğuştan tiroid bezesi yetersiz gelişmişse.

Son düzenleyen: Moderatör:
haşimato trioid hastasıyım.Hastalıgın etkileri arasında yer alan kalpte ritm bozuklugu olustu.Kalp pili takılması gundemde.yogun bakımlarda , hastanelerde neler cektigimi bir ben bilirim bir allah.48 kilodan 68 e cıktım.yıllarca spor yapmama vucudumda kas kitlesinin yag kitlesinden cok olmasına ragmen ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum.Spor yapmam yasak kalbimdeki sorun nedeniyle.bırakın rejimi oruc tutmam bile yasak.evet zayıflamak istiyorum.26 bedendim cıktım 30 bdene geri eski halime donmek istiyorum ama önce saglıgım doktorlar ne derse o.doktorum kan tahlillerinden sonra rejim yapabilir veya yapamaz diyecegiz sakın kendi basına diyetisyene falan gitmeye kalkma senin durumun farklı dedi.Trioid hastalarının kendi başlarına rejim yapmaları kesinlikle dogru degil.Bir cogunuz hasteneye dusmediginiz icin ilaclarınızı almıyor ve sacma sapan ilaclarla zayıflama yollarını arıyorsunuz.Sunu kabullenin.Biz trioid hastasıyız ve kilo almamız gayet dogal.Bunlar kilo degil ödem.diger kilolulardan farklı bir durumumuz var.Bu durumla barısık olmak zorundayız.

Daha önce yazmıştım bende haşimoto troidim.euthyrox kullanıyorum . foruma girdikçe şaşırıyorum ne kadar çok tiroid hastası var geçenlerde vücuda aşırı demir yüklenmesinin ilerki yıllarda iyot eksikliğine yol açtığını duydum bende uzun yıllar demir hapı kullandım sebep belki bu..tv de bi uzmanda klorlu suların troid hastalıklarını artırdığını söyledi içmekle ilgisi yokmuş banyo suyundaki klor bile zararlıymış..

hipotiroit yumurtalik islevlerinde bozukluk yapabiliyo mesela bnm cocugum olmuyo 5 aydir ilac kullaniyorum ama tik yok cok istiyorum bi bebegimin olmasini :KK43:

geçmiş olsun canım.ben de seninle aynı detteyim.senin 5 aydır olmuyormuş nemim 7 senedir olmuyor.troid değerin normale dönünce hamile kalabilirsin semişti dr ama 1,5 yıldır 2 aşılama yaptırmama rağmen hala birşey yok.fakat ben çoookkkk geç fark ettim yani fark ettiğimde 76,8 idi tsh değerim.herşeyin hayırlısı olsun.umarım hepimiz en zararsız biçimde atlatırız bu hastalığı.

geçmiş olsun canım.ben de seninle aynı detteyim.senin 5 aydır olmuyormuş nemim 7 senedir olmuyor.troid değerin normale dönünce hamile kalabilirsin semişti dr ama 1,5 yıldır 2 aşılama yaptırmama rağmen hala birşey yok.fakat ben çoookkkk geç fark ettim yani fark ettiğimde 76,8 idi tsh değerim.herşeyin hayırlısı olsun.umarım hepimiz en zararsız biçimde atlatırız bu hastalığı.

bizim 4 senedir olmuyo ama ben o zmn 5 aydır ilaç kullanıyodum bu mesajım eski.
ilacı 1 senedir kullanıyorum en son mayısta tahlil yapıldı tsh ım normale inmişti çok güzel çıktı sonuçlar ama hala bebek yok......:ecrin_bebek:
eşim üzerinde yoğunlaşıcaz galiba problem onda ...
inş. büyük bi problem yoktur:Saruboceq:

bizim 4 senedir olmuyo ama ben o zmn 5 aydır ilaç kullanıyodum bu mesajım eski.
ilacı 1 senedir kullanıyorum en son mayısta tahlil yapıldı tsh ım normale inmişti çok güzel çıktı sonuçlar ama hala bebek yok......:ecrin_bebek:
eşim üzerinde yoğunlaşıcaz galiba problem onda ...
inş. büyük bi problem yoktur:Saruboceq:

İNŞALLAH YOKTUR CANIM BİR PROBLEM.BANA ENDOKRİN DR UM ÇOCUĞUNUN OLMAMASI SENİN İÇİN BİR LUTUF DEMİŞTİ ÇÜNKÜ TEDAVİ OLMADAN HAMİLE KALIRSAN ÇOCUĞUN SAKAT OLUR DEDİ.BEN O GÜNDEN BERİ ALLAHIMA ŞÜKREDİYORUM HASTALIĞIMIN FARKINA VARMADAN ÖNCE HAMİLE KALMADIĞIM İÇİN.O YÜZDEN HERŞEYİN HAYIRLISI OLSUN.BEN DE 2 TANE AŞILAMA YAPTIRDIM AMA SONUÇ MALESEF NEGATİF.TÜP BEBEĞE ARTIK İNŞALLAH ALLAHIM NASİP EDER.:ecrin_bebek:

inş. banada dr hormonlar düzelene kadar sana hamile kalmak yasak demişti..........
yaşın genç bekleyelim deyip duruyo ....

inş. banada dr hormonlar düzelene kadar sana hamile kalmak yasak demişti..........
yaşın genç bekleyelim deyip duruyo ....

üzülme canım artık hemen hemen herşeyin bir çaresi var.yeterki sağlığımız yerinde olsun yaşında gençmiş bak olur inşallah kafaya fazla takmamak lazım o da etkiliyor biliyorsun.mübarek gün allah kabul ederse oruçluyum da senin benim ve tüm anne olmak isteyenler için dua edicem

bu arada kızlar benim test sonuçlarıma bi bakın ya durum vahimmi ... serbestT3 3.11 serbestT4 0.58 TSH 6.982 sonuçlarım böyle

Bunlar tirioidin turlerine ve hastanelere gore degisiyor.tirioidin calısmamasınında turleri var.Ornegin benimkinde tum tsh,t4,t3 normal hic bir zaman degişmedi.fakat antiTG yuksek,ucuyor.hasimato da ödem oluyor diger turleri bilmiyorum.Doktorunuzdan ayrıntılı bilgi isteyin.Dikkat ediyorum hic soru sormuyorsunuz herhalde( sadece siz degil tum bayanlar):eek:klava:.Mecburlar anlatmaya.Hastalıgınızın adını soyleyip,ilacınızı verip gonderemezler.Onlar gondermeye meyillidirler ama lutfen bir ömür boyu yaşayacagınızı hastalıgınızla ilgili her turlu detayı ögrenin bir an once.:1hug:

tiroid rahatsızlıklarının hepsi çok önemlidir ve muhakkak bir hekimin takibi altında tutularak gerekli ilaç tedavisi yapılmaslı.tiroid hormonları vücudun metabolizmasını tamamiyle yönetir.bu yüzden kilo verimini etkileyebilir.bende tiroid hastasıyım hemde hipotiroidi ama kilo vermede sorun yaşamadım hatta 50 kiloyum.ama herkezde aynı olamayabiliyor.

bende günde 1 euthyrox 25 mg alıyorum ve kilo aldım galiba herkesin sorunu bu ama doktor bilakis zayıflarsın demişti aksisi oldu şişiyorum günden güne hayırlısı...

bende günde 1 euthyrox 25 mg alıyorum ve kilo aldım galiba herkesin sorunu bu ama doktor bilakis zayıflarsın demişti aksisi oldu şişiyorum günden güne hayırlısı...

vücudun ilaca alişinca verirsin kilo.ben de ayni ilaci kullaniyorum.ilk kullanmaya başladiktan 1 ay sonra kilo vermeye başlamiştim

Uzun zamandır foruma yazmıyordum. Bende 4 yıldır haşimatoluyum ve 8 yıldır bebek için tedavi görüyorum. Bu tedavilerin de katkısıyla 17 kilo aldım. Sürekli bir verme çabam var ama başarılı olamıyorum. Hem zayıflayabilmek hemde doğurganlığa etkili olduğu için şeker hapı-glucophage'a başladım.
Aranızda glucophage kullanıp da faydasını gören var mı?

ya nası iş ben anlamadım bende haşematoya bağlı hipotrodi hastasıymışım ama ben im kilom normal öle kilo prolemide hiç yaşamadım bende ilaç kullanıyorum doktorum ilaç içmezsen ama kilo prolemi yaşarsın dio ne bilim valla yaa

Uzun zamandır foruma yazmıyordum. Bende 4 yıldır haşimatoluyum ve 8 yıldır bebek için tedavi görüyorum. Bu tedavilerin de katkısıyla 17 kilo aldım. Sürekli bir verme çabam var ama başarılı olamıyorum. Hem zayıflayabilmek hemde doğurganlığa etkili olduğu için şeker hapı-glucophage'a başladım.
Aranızda glucophage kullanıp da faydasını gören var mı?

canım yaa aynı kaderi paylaşıyoruz.ben de haşimatoluyum ve 8 senedir ben de uğraşıyorum bebek için.iki sefer aşılama oldum ama sonuç hüsran.elimda kala kala onlarca fazla kilo kaldı.ben artık hasta olduğumu falan unutmak istiyorum.sen kaç kilosun canım?:Saruboceq:inşallah tüm anne olmak isteyenlere allahım evlat verir:Saruboceq::Saruboceq::Saruboceq:

canım yaa aynı kaderi paylaşıyoruz.ben de haşimatoluyum ve 8 senedir ben de uğraşıyorum bebek için.iki sefer aşılama oldum ama sonuç hüsran.elimda kala kala onlarca fazla kilo kaldı.ben artık hasta olduğumu falan unutmak istiyorum.sen kaç kilosun canım?:Saruboceq:inşallah tüm anne olmak isteyenlere allahım evlat verir:Saruboceq::Saruboceq::Saruboceq:

CAYCAY76, ben 84 kiloyum boyum 167 cm, yaş 39. Evlenmeden öncede çok zayıf değildim ama 64 kiloydum. Önceleri doğum kontrol hapı kullandım ardından bebek olmayınca tedaviler başladı, derken 20 kilo ekledim. Benimde tedaviyle bir gebeliğim var ama düşükle sonuçlandı. CAYCAY, senin yaşın ve kilon kaç? Tedavilerde yumurta sayın nasıl? benim hem sayı azaldı hemde kalite.:çok üzgünüm:

CAYCAY76, ben 84 kiloyum boyum 167 cm, yaş 39. Evlenmeden öncede çok zayıf değildim ama 64 kiloydum. Önceleri doğum kontrol hapı kullandım ardından bebek olmayınca tedaviler başladı, derken 20 kilo ekledim. Benimde tedaviyle bir gebeliğim var ama düşükle sonuçlandı. CAYCAY, senin yaşın ve kilon kaç? Tedavilerde yumurta sayın nasıl? benim hem sayı azaldı hemde kalite.:çok üzgünüm:

canım bebeğin için çok üzüldüm.inşallah anne olmayı başarabilirsin.ben 32 yaşındayım 69 kiloyum.ilk aşılamam da 4 sağlıklı yumurta,ikinci aşılamada 5 sağlıklı yumurta oldu.fakat sonuç negatif.sigara kullanıyormusun o da çok etkiliyor biliyorsun

X