Huzur bozan kaynanam.

Bu tip olaylari hepimiz yasadik. Kaynanaliga ozenen bu tipler yuzunden oturmamis evlilik, bozulan sinirler, annesine birsey soyleyemeyen esler...
Cogumuz yasadik. Es miyiz hizmetci mi diye kendi kendimizi de yedik. Bir hafta sonu var onu da esimizle basbasa gecirelim diye hafta sonunu 4 gozle beklerken her hafta sonunda birseyleri bahane edip cagiran bu dusuncesiz insanlari hep gorduk.
Tek care mesafe koymak. Bu tiplere cok guler yuz bile gostermek hata. Cunku arsizsa karsindaki cikip cikip geliyor. Mumkun oldugunca gitme, sohbetlerine katilma. Yeri geldiginde lafini soyle, susma icine atma. Sen kaldirabiliyorsan onlar da kaldirir. Uzak ol. Git odana ders calis. Yanlarina cikma. Yemekten yemege. Ayip olur diye asla dusunme. Ders calisan birisinin evine bile bile gitmek ayip bence. Cagirilmayan eve giden ayip yapiyordur. Oglumun evi diye birsey yok. O evde sen de varsin. Seni hice sayamazlar. Oglunun evi ise ogluna bekar evi acip oraya gitseydi ozaman.
Asla onlar geldi diye ozene bezene yemek yapma yoksa hic gitmezler. Ne buluyorlarsa onu yesinler. Otel degil orasi. Sen de gelinsin, hizmetci degil. Lutfen bunu unutma.

çok güzel özetlemişsiniz.. teşekkür ederim. son geldiğinde anladı galiba bi haftadır aramıyo:KK45: gerçi sanmıyorum anlıcağını onun aklında bi plan vardır yine sinsi sinsi.
teyzenin gelinini örnek verince de söyledim işleri güçleri yok heralde habire misafir ağırlıyolar dedim anladı laf soktuğumu da arsız olunca insan:)
O aramazsa sen de arama. Uzak dur. Su sinavini bir atlat. Sinavina odaklan. Sinav herseyden onemli. Oglu anasini arar merak etme. Ne kadar uzak olursan o kadar iyi, totolarini arayarak kaldirma
Arasan da iyi gelin olmayacaksin merak etme.

Seni hatırladım :) konuyu şimdi gördüm.
Ben bir yıla yakın evliyim. Erkek aileleri gelinlere bir şeyleri dayatmaya çok meraklıdır. Sakın ipin ucunu kaçırma. Senden çekinmelerini sagla.
Mesela ben kendi mehir paramı babama borc vermiştim. Kv bunu herkese yaymış, beni kınamış falan. Aradım açtım ağzımı yumdum gözümü. Burası benim evim ve benim evimde olan burada kalacak, bir daha yaydıgını görmeyeceğim dedim. Bir kere tavrını belli et, zaten senden çekinirler. Ama bu süreçte eşin çok önemli. Bir " taraf" olmaya kalkmasın, seni özgür bıraksın. İnan bana en önemli faktör kendini ezdirmeyen biri dedirtmen kendin şçin.
evet baştan tavrımı koymaya çabalıyorum bende seni hatırladım dert ortağım :KK48:
zaten şu para mevzularından sinirim bozuluyo adı üstünde mehir yani senin o islama göre mehir kadına verilen bi para doğrumu? afedersin ama ister gider ev parası yaparım ister arkadasıma ister babama veririm sa na neee. valla sinir oluyorum ya. benimkide altınlara göz koymustu da avcunu yaladı. nişanı komple eşime yaptrmıs zaten kredi cektırıp zahmet olmazsa düğünde kendi cebinden çıksın. düğüne gelemeyen biri çeyrek vermiş bi tane ona. bana gelip demiyoki alın kızım emanetinizi bana verdiler diye cebe atmış. ben 400 llirayla ne batarım ne çıkarım ama bana öyle davransa yok annecim bi çeyreğin lafımı olur al bu da snde kalsın kenara atarsın dicektim ama bana sormadan attı cebine kendi kaybetti. burda mesele para değil insanın arsızlığı işte.. Allah uzak tutsun bizden ne diyimki sen de bende huzura ereriz inşallah.

Bu tip olaylari hepimiz yasadik. Kaynanaliga ozenen bu tipler yuzunden oturmamis evlilik, bozulan sinirler, annesine birsey soyleyemeyen esler...
Cogumuz yasadik. Es miyiz hizmetci mi diye kendi kendimizi de yedik. Bir hafta sonu var onu da esimizle basbasa gecirelim diye hafta sonunu 4 gozle beklerken her hafta sonunda birseyleri bahane edip cagiran bu dusuncesiz insanlari hep gorduk.
Tek care mesafe koymak. Bu tiplere cok guler yuz bile gostermek hata. Cunku arsizsa karsindaki cikip cikip geliyor. Mumkun oldugunca gitme, sohbetlerine katilma. Yeri geldiginde lafini soyle, susma icine atma. Sen kaldirabiliyorsan onlar da kaldirir. Uzak ol. Git odana ders calis. Yanlarina cikma. Yemekten yemege. Ayip olur diye asla dusunme. Ders calisan birisinin evine bile bile gitmek ayip bence. Cagirilmayan eve giden ayip yapiyordur. Oglumun evi diye birsey yok. O evde sen de varsin. Seni hice sayamazlar. Oglunun evi ise ogluna bekar evi acip oraya gitseydi ozaman.
Asla onlar geldi diye ozene bezene yemek yapma yoksa hic gitmezler. Ne buluyorlarsa onu yesinler. Otel degil orasi. Sen de gelinsin, hizmetci degil. Lutfen bunu unutma.
hayır gelince de bişey yapmıyoruzki öyle oturuyoruz boş boş benim evimde bi heyecan atraksiyon yokki eşimi işe uğurlayıp sabah 7 de masanın basına geçiyorum aksama kadar ara vere vere o aralardada yemek falan yapıyorum çalışıyorum yani gelceksin de nolcak buraya ..
benim tuhaf tarafı eşim de söylüyo açık açık kaç kere söyledi inanılmaz arsız bi kadın.. evet en başından beri hep mesafeli durdum iyiki de durmuşum gittikçe de acıyorum o mesafeyi zamanla alışcak o da mecbur alışmaya.. ben kendi evimde diken üstünde durmak zorunda değilim. hayır bide normal zamanda temizliği yemeği hızlıca yapıp geçiyorum derse zaman kalsın diye onlar gelince olmuyoki ister istemez. çok teşekkür ederim düşünceleriniz için inşallah uygulucamHoppa
ayy düşündükçe krize giriyorum bide gözümün içine baka baka annen sadece bi kere geldi dimi evine diyo. bende dedim ders çalışıyorum diye rahatsız etmek istemiyo. tuhaf tuhaf bakıyo sanki annen seni yalnız bırakmış der gibi asla kendi ayıbını göüyo nefret ediyorum tek kelime.
benim annem gelmeyi biliyo aptal değil ama eşin evde olmayınca bi ara gelirim size börek falan yapıp buzluğa atarım biraz daha zaman gecsin de diyo mesela. yeni evlinin evine çok gidilmez bizim orda

Gelsinler madem. Gelsinler. Ve sen yemek yapama. Kocan herkesi dışarda yedirsin içirsin. Sen çok hasta ve halsiz ol. Icap ederse kendini acile götürt.

Sabah kahvalti icin kalkama. Ya eşin hazırlasın. Ya da ac kalsın herkes. Ama sen hazırlama. Hazırlayama. Hastasın ya.

Evi toplayama. Esin işten gelince hemen süpürge açsın. Hemen çamaşır bulaşık. Takip etsin yapsın.

Sen odada azıcık uzan çünkü kendini iyi hissetmiyorsun.

Bu yöntemle en fazla 2 kere emrivaki yapar sana. Oğluna acır. Ya da kendisi yapar. Ama daha gelmez istemez. En azından emrivaki yapmaz.

Ha seni tembel gelin olarak belediyenin anonsundan duyurur bütün şehire. Ama boşver. Kendi çalsin. Kendi oynasın.

3 aylık evliyim kaynanam ve kayınpederim fazlasıyla düsüncesiz insanlar daha 20 günlük evliyken aniden bu gece yatiya gelcez bi saate geliriz diye gelebilen insanlar.. ben biktim daha 3 ayda boguluyorum kendi evimde hapis gibiyim. Bi evliligim düzenim otursun diyorum izin vermiyoki. Aramizda 1 saat mesafe var sürekli geliyo son geldiginde sorma geregi bile duymadan yatiya kaldi. Evet oglunun evi tabiki kalicak ama bi beni bogmasa keske ben söylesem anne gel kalalim diye.
Kpss ye hazirlaniyorum zaman değerli o gelince tam 1 hafta dagiliyorum. Kücuk kaynim var gelince onun eline veriyo kumandayı saatlerce cizgi film izliyoruz öylece. O saatlerde ben neden ders çalışmıyorum da kaynanamin yaninda cizgi film izliyorum yani.. annem bile bi kere geldi evime damat isten gucten geliyo yorgun hem yeni evlisiniz diye fazla rajatsiz etmek istemiyoruz diye acik acik söylüyo kaynanam tam tersi.
Dügünden once de altinlari aliriz milaya söyle demis kan beynime sıcradı emredersiniz dedim. Vermedim altinlari falan altinlar bizim orda gelinindir dedim. Evlenmeden aileme soz verdiler biz karismayiz calissin kendi bilir diye. Simdi de sen bosuna ders calsiiyosun atanamazsin adamin yoksa bilmem ne diye her gelislerinde moral bozuyolar. Esim de yanimda bikac kere uyardi anne biz de biliyoruz zor odlugunu ama özel sektorde is bulamiyo bi denesin ne kaybeder diye. Ama yok her gorusunde laf sokuyo artik sinir oluyorum anlatmaya kalksam cok uzun sürer. Memlekete gitti 10 gun ben dersten cok geri kalrim diye gitmedim dalga geciyo memlekette soranlara bizim gelin hala ögrenci dedim diyo gülerek zoruma gidiyo yani.
Sürekli face instagramdan annelik gelin kaynana hikayeleri falan paylasiyo alttan mesaj veriyo kendince😂 gercekten boyle yaparak kendinden gittikce sogutuyo artik yüzlerini gormek ıstemiyorum. Saygi duyuyorum ama sevgi zamanla olan bisey bana göre zorla olmaz bi beni rahat biraksa ben kendiliginden sevcem ısincam da bana mesafe birakmiyoki.her gelislerinde agliyorum artik sinirim bozuldu cunku ayni sehirdeyiz ama 1 saat mesafe oldugu icin mecbur yemekli geliyolar buyuk misafir agirliyo gibi oluyo.
Ablasinin gelini de yeni gelin haftanin 6 günü doluymus her gun birini yemege aliyomus bana bunu anlatiyo o alisti sende aliscaksin demeye getiriyo😂 ama bana göre degilki kendi ailem olsa da sıkı fıkı olmam cunku evlenince kendine ait bi düzenin oluyo e esim isten geliyo ayagini uzatip dinleniyo en basitinden.
Neyse cok uzun oldu ben bu durumda ne yapabilirim tecrübeli ablalarim yardim edin kendi kendime kurup duruyorum.
Bu arada hastalik gibi bi durum olsa bi dk düsünmem ben bakarim kaynanama o ayrı kötü gelin ilân etmeyin beni kendi annem de ayni davransa hosuma gitmez yani :)
Genelde evliliğin başlarında misafir vs çok gelir. Aslında normal. Kv den bahsetmiyorum eş dost akraba. Yemeğe ev görmeye hayırlı olsuna falan gelirler yani. Sıkıcı ama gelmeyin de diyemiyorsun. Senin şansızlığın hala öğrenci olman ve ders çalışmak zorunda olman olmuş. Çalışıyor olsan bu kadar bunalmazdın. Bu geçici bir süreç oluyor çünkü. Ancak kv nin zırt pırt gelmesi sinir bozucu. Bunu usturuplu bir şekilde çalışmak zorundayım diye anlatabilirsin

Gelsinler madem. Gelsinler. Ve sen yemek yapama. Kocan herkesi dışarda yedirsin içirsin. Sen çok hasta ve halsiz ol. Icap ederse kendini acile götürt.

Sabah kahvalti icin kalkama. Ya eşin hazırlasın. Ya da ac kalsın herkes. Ama sen hazırlama. Hazırlayama. Hastasın ya.

Evi toplayama. Esin işten gelince hemen süpürge açsın. Hemen çamaşır bulaşık. Takip etsin yapsın.

Sen odada azıcık uzan çünkü kendini iyi hissetmiyorsun.

Bu yöntemle en fazla 2 kere emrivaki yapar sana. Oğluna acır. Ya da kendisi yapar. Ama daha gelmez istemez. En azından emrivaki yapmaz.

Ha seni tembel gelin olarak belediyenin anonsundan duyurur bütün şehire. Ama boşver. Kendi çalsin. Kendi oynasın.
zaten o şimdi bile beni ilan etmiştir. hani canınız çekmesin :) patates püresi yatağında et sote falan güzel oluyoya ondan yaptım bana diyoki püreyi koyma püremi yicez. niye et yemekelriyle çok yakışıyo dedim onu kahvaltıda yeriz bırak dedi tuhaf tuhaf laflar soktu beceriksizmişim gibi. halbuki tam tersi toplu ymek yapan yerlerde falan d ayapılır yapılmasa bile kaldıki sanane. benim evimde ben onu yemeyi uygun görmüşüm... işte böyle olunca gel de sev her konuda baskın olman gerekmiyoki oğlun benim de yemeklerimi sevebilir. hep söylüyorum saygı kazanılan bişey zorla olmuyo.

Iyi de sizin şu an bi amacınız var boşverin milleti 1 hafta dağılmak ne demek ?
Çok mu gelmek istiyor gelsin oğluyla otursun kapat kapını çalış dersine ilgilenme.
Yemek yapamıyorsan yapma makarna yap geç ben pek beceremem de geç yaranmaya çalışma kimseye.
Illa öyle her geldiklerinde dört dörtlük hazırlanmak zorunda değilsin madem habersiz geliyolar o zaman umdugunu değil bulduğunu ye hesabı olacak .
Ayrıca kayniniz çizgi film izliyorsa da geçin işinizi gücünüzü yapın yani ne gerek var yanında oturmaya.

Iyi de sizin şu an bi amacınız var boşverin milleti 1 hafta dağılmak ne demek ?
Çok mu gelmek istiyor gelsin oğluyla otursun kapat kapını çalış dersine ilgilenme.
Yemek yapamıyorsan yapma makarna yap geç ben pek beceremem de geç yaranmaya çalışma kimseye.
Illa öyle her geldiklerinde dört dörtlük hazırlanmak zorunda değilsin madem habersiz geliyolar o zaman umdugunu değil bulduğunu ye hesabı olacak .
Ayrıca kayniniz çizgi film izliyorsa da geçin işinizi gücünüzü yapın yani ne gerek var yanında oturmaya.
haklısınız. o gün eşim işteydi yalnız kalcaklardı kaynmla kaynanam ben odaya gecseydim o an yapamadım şimdi olsa yaparım ama bu sefer..
yemek yapıyorum aslında ama şimdi sadece iki kişiye yptığım için tuzunu falan kaçırıyorum elim çok yapmaya alışmış. ama kötü yapmıyorum kaynana direkt eleştri bombardımanına tutuyo :KK48: yemek konusunda bile

haklısınız. o gün eşim işteydi yalnız kalcaklardı kaynmla kaynanam ben odaya gecseydim o an yapamadım şimdi olsa yaparım ama bu sefer..
yemek yapıyorum aslında ama şimdi sadece iki kişiye yptığım için tuzunu falan kaçırıyorum elim çok yapmaya alışmış. ama kötü yapmıyorum kaynana direkt eleştri bombardımanına tutuyo :KK48: yemek konusunda bile
Anne o zaman sen yap yemekleri de geç o zaman.
Yüz verme muhatap olma bence gelsin kendi kendine otursun gitsin .
Ay üşenmiyor da kış günü 1 saat yol gidip gelmeye insanlar ne garip ya.

zaten o şimdi bile beni ilan etmiştir. hani canınız çekmesin :) patates püresi yatağında et sote falan güzel oluyoya ondan yaptım bana diyoki püreyi koyma püremi yicez. niye et yemekelriyle çok yakışıyo dedim onu kahvaltıda yeriz bırak dedi tuhaf tuhaf laflar soktu beceriksizmişim gibi. halbuki tam tersi toplu ymek yapan yerlerde falan d ayapılır yapılmasa bile kaldıki sanane. benim evimde ben onu yemeyi uygun görmüşüm... işte böyle olunca gel de sev her konuda baskın olman gerekmiyoki oğlun benim de yemeklerimi sevebilir. hep söylüyorum saygı kazanılan bişey zorla olmuyo.
Aa annecim. Püre ile domuzeti birbirine çok yakışır. Tam ağzınıza layık. Lütfen deneyin.

Kendi kaynanalari ne yapti ise aynisini geline yaparak hinc aliyorlar erkek anneleri akli sira. Kaynana olunca makam mevki kazandiklarini saniyorla herhalde. Habersiz gelip hic sen musaitmisin diye dusunmezler. Kac gun kalacaklari belki degildir, soylemezler. Soramazsin da. 5 yildizli otel gibi bir de ayagina hizmet edilir, totolari kalkar kendilerini nimetten sayarlar. Bedava otel hizmeti. Ee niye gitsin ki? 3 kurusluk insanlara 5 kurus deger verince oyle oluyor. Simdi burada gelin hanim adi gelin diye, kotu olmayim diye susuyordur muhtemelen. Oysa ilk geldiklerinde iceri gidip ders calissaydi, aksamda millet ne bulursa onu yeseydi ya da anne yemegi sen yaparsin artik ben ders calisiyorum deseydi o kaynana bir daha gelir miydi?
Bazilari susmaktan anlamiyor. Hatta isi bir de arsizliga vuruyor. Boyle insanlara yeri geldiginde cevap vermek lazim aslinda. Teyzenin gelinini 6 gun misafir agirliyor dediginde susulmayip gereken cevap verilmeli. 6 gun yeni geline misafirlige mi gidilir ne dusuncesizlik gorgusuzluk resmen denilebilmeli. Bir daha baskasini ornek vermezler o zaman.
Konu sahibi son olarak sunu da soyleyim sana. Gelecek tabi orasi oglunun evi diye birsey yok. Orasi sadece oglunun evi degil, senin de evin. Boyle dusunursen kendini sadece oraya bedava hizmetci gelmis hissi verirsin. Sen en basta boyle dusunursen insanlar da sana oyle davranir. Orasi esin ve senin eviniz. Oglunun evi kelimesini bilincaltindan cikar.

Katılıyorum 👏👏

Allah size de sabır versin en azından çalışyomuşsunuz bende 6 yıl okudum az mı o kadar emek verdim ne yalan söylüyüm ev hanımı olmak istemiyorum çünkü ben hep çalışmayı hayal ettim annem hp eline ekmeğini al düşüncesini aşıladı. kaynanamlar da tam tersi onlar hani ideal paso ev işi yemek kaynanaya hizmet yapan gelinlerden olmamı istiyo. ben sanki kölesiyim onlara gelin geldim diye. çalışıyomuşsunuz o kadar sık gelemezler belki. işten geldim yorgunum diyin sizde valla nefret ediyorum bu tip insanlardan ya yine sinirlendim bak :KK48:

eşin konuştu hakkını yiyemem hatta çevremdekiler der hep eşin maşallah ne kadar anlayışlı seni dinliyo o benim annem sen benim annemi istemiyomusun diyen erkeklerden değil diyolar. gerçekten öyle beni anlıyo hak veriyo açık açık daha bikaç günlük evliyiz yatıya gelcez birazdan die aradılar ben krize girdim tabi dur ben arıyım bi bahane bulalım dedi aradı anne daha yeni evliyiz evde dha sizi aytırcak yorgan yastık yok gelmeyin dedi. kaç kere böyle geri çevirdik hep bahane bulduk en sonunda bu yıl milaniın sınavı var son 7 ay bu sene olmazsa 2 yıl sonra sınavı yani çok uzucak bu sene kimse gelme gitme beklemesin bizden dedi. ama inanılmaz arsızlar hala geliyo bana ablamın gelini her gün akrabaları yemeğe alıyomus bilmem ne saçma sapan şeyler. eşi de çalışmıyo o ablamın gelini dediğinin. çalışmayan insanın evine hergün yemeğe gitcek kadar arsız bi sülale işte.
Aslinda bir bakima kotu cakisiyor olmam cunku kendi evlerini sevmiyorlar benim ev baya luks kaliyo onlarinkine gore e ben evde yokum sabahtan cikiyorum aksam geliyorm evi kendi evi gibi kullaniyorlar o yuzden rahatlar bende.ama iside biraksam bunlara hiznet ediyorudum.4 ay evde kaldim benimle kaldilar az daha bosaniyordum.simdi artik evide takmiyorum biseyide tenizlikte yaomiuorum.gekiyorlar 4 ay kaliyorlar rahat.banane dedim ogullarina.islerini gormem etmem.sende bosuyosan bosa dedim.ben desemki beraner yasayalim dunden razilar.vallahi adami bosarim gene onlarla ayni evde kalmam

yine mi geldiler aynen sunlari yapiyorsun

kahvaltiyi yap, anne sen topla ben ders caliscam

bir ara mola ver mutfaga git tezgaha esyalari diz, anne sunlarla su yemegi yap.

arada kaynin tv mi bakiyor yada kv, bisey demeden git tv kapat, ben sesten rahatsiz oluyorum ders le odaklanamiyorum acilmasin sesi.

bi ara makineye camasir at, anne bitince asiver

ütü masasini cikar hallediver anne

yarina su su yemegi yap hazir olsun sagol anne

ayyy, banyoyu temizlesen ya anne

bunlari de, cik git dersine devam et. hic orali olma. bak bakim bidaha geliyo mu
ha baktin ki söylenmeye basliyo, bas yaygarayi ayyyyhhh ben ders mi caliscam senin gönlünü mü eylicem diye.

X