İbs mi crohn mu

Teşekkür ederim geri dönüşünüz için. Ekim ayında idrar yolu enfeksiyonu olmuştum 10 gün antibiyotik kullandım. Antibiyotik kullanırken çok kötü olmuştu midem, antibiyotik yarıda bırakılmaz dedi eczacı zorlanarak kullandım. İlaç bittiği hafta karın ağrım başladı midem zaten ilacı kullandığımdan beri hala kötü. Acaba antibiyotik mi bozdu bağırsaklarımı diyorum. Streste olabilir zaten 1 yıldır çok stresli hayatım. Bana da dedi doktor kolonoskopi yapalım diye, 30 yaşından önce kolonoskopi tavsiye etmiyordu bi doktor. Eğer şikayetlerim devam ederse söylicem tekrar doktora. Yani düşünmemeye çalışıyorum ama karnım sürekli gurulduyor, büyük tuvaletim var gibi baskı var sürekli. 😔Size de çok geçmiş olsun.
Merhabalar. Bende de benzer şikayetler var birkaç aydır, karın ağrısı-gaz sancısı şikayetlerim birçok kişidekiyle benzer ama beni endişelendiren makatta sürekli büyük tuvaletim varmış gibi sürekli ıkınıyormuşum gibi hissetme hali. Bu his hiç yok olmuyor. Sizin bahsettiğiniz baskı hissi de sürekli istemsiz ıkınma hissi gibi mi? Kolonoskopi yaptırdınız mı? Şimdi nasılsınız?

Ben de kolonoskopi yaptırmadığım dönemde daha rahattım kolonoskopi sonrası ülser dediler onu da bişeye bağlayamadılar ben iyice hastalık hastası oldum çıktım sürekli ishal durumu mahfetti beni ishal oldukça artan anksiyete o arttıkca ushalin artması kısır döngüye girdim ve çıkamıyorum
probiyotik ben de kullanıyorum çok fazla etkisini göremiyorum Allah şifamızı versin inşallah
Aynı durum içindeyim sadece ibs denildi bide gastritle aynı anda ortaya çıktı ishaldim sürekli şuan nasılsınız acaba

Hemen kendi başımdan geçeni anlatayım. Düğünümden hemen önce çok stresli bir dönemden geçtim. düğünüme iki hafta kala eşim, ailesi ishal oldular ama muhtemelen yedikleri bir şeyden kaynaklandı. hi biri hastaneye gitmeden düzelemedi ağır bir enfeksiyonmuş. ben de tam düğüne 4 gün kala ishal oldum ve karın ağrısından duramadım. zaten tuvaletten de çıkamıyordum. neyse bir şekilde düğünü falan atlattık. benim ağrılarım da azaldı ancak ishalim bir türlü geçmedi. geçer geçer diye diye 8 ay falan ishaldim hep. bu sırada kendim de laborantım o yüzden az çok konuya hakimim. mikroskopta gaitamı defalarca kez inceledim. hiç bir şey yoktu. gastroloji doktoruna gittim ve çölyaktan şüphelendi. o zaman dünya başıma yıkıldı. çölyak kan testleri var 5 tane onlara baktık hepsi negatif geldi. yine de endoskopi kolonoskopi yapalım dediler. endoskopi kolonoskopi sonrası biyopsi de aldılar hepsi de temiz geldi şükür. son çare anksiyetemin de oldupunu bildikleri için sen ibs sun dediler. Sonrasında ne yaptım ? Eliminasyon diyeti. yaklaşık bir hafta diyetimden gluten, laktoz, şeker, fasulye-mercimek nohut gibi baklagiller hep çıkarttım. bir hafta sonra ishalim tamamen kesildi. bu dönemde probiyotik mutlaka kullandım. yani bağırsaktaki zararlı bakterileri azaltıp yararlıları çoğalttım. 2 hafta sonra diyetime gluteni geri ekledim. bir hafta da öyle beslendim hala ishal olmadım demek ki gluten değil bana dokunan dedim. sonrasında baklagilleri ve sonrasında da şekeri ekledim. şidmi üzerinden bir sene geçti. sütü ve yoğurdu laktozsuz alıyorum hala daha iyi hissettiriyor bana. çoğu kişinin glutene ya da laktoza intoleransı var. bir süre bu şekilde bir diyete başlayın ve size neyin dokunduğunu bulun. ishaliniz kesildiğinde anksiyeteniz de kesilecek. ya da anksiyeteniz kesildiğinde ishaliniz :)

X