İkili tarama testi ve başıma gelenler

Merhaba,
Ense kalınlığı 2,50 mm yi kaçıncı haftada ve boy kaçken almıştınız? Benim de 13+0, boy 74mm iken 2,5 mm çıktı ense kalınlığı. İkili test yaptırmadım ama doktor bilgisayardan sadece ölçümleri girerek 714 te 1 ihtimal down sendromu riskini söyledi.
Erkek olduğunu söyledi cinsiyetinin. Erkekte biraz daha kalın olabiliyormuş ama. Kan testi önerse de yaptırmadım. Şu an 13+6 yım ve 3 hafta sonra detaylı ultrasona girmek istiyorum. Sizde ense kalınlığı dışında hiçbir şey yok muydu?
Canım söylemeyi unutmuşum ekleyeyim. Boyu kaçtı hatırlamıyorum.. Benim bebeğimde 12. Haftasında ense kalınlığı çıkmıştı ki 13. Haftasında da aynı kalınlık vardı..benim bebeğimde erkekti.. Boyunu dediğim gibi hatırlamıyorum..

Bende ense kalınlığı harici hiçbirşey yoktu.. Hatta detaylı da bakılmıştı kalp, bağırsak, böbrek gibi organlarında hiçbir sıkıntısı yoktu.. Profesör doktor "bu bebeğin mi nifty testi trizomi 18 çıkmıştı" diye sormuştu.. Tabi görünürde bir sorun yoktu fakat maalesef gerçeği biliyorduk.. Hafta ilerleyince zaten ense kalınlığı falan da kalmamıştı ya da ona bakmıyorlardı daha bilmiyorum..

Ama sorunlu bebeklerde trizomi 18 gibi bir kromozom bozukluğu genelde 12. Haftada çoğu bulguyu verir ama bazen 20. Haftadan sonra kendini belli eden vakalarda var denildi bana.. Ki benim bebeğimde 18. Haftasına kadar hiçbir sorun yoktu.. Yaşasaydı 20. Haftadan sonra belli olacaktı çoğu sorunu 😞
:KK43:( geçmiş olsun:KK43:
Çok üzücü bir süreç. İhtimali bile üzücüyken yaşamak daha zordur:KK43:
Benim de şimdi sadece ense kalınlığı var. Doktor aslında kalın dememişti ama sonra üst sınır olduğunu öğrendim. Vazgeçmiştim testten ama yaptırmak daha iyi belki de.. hazırlıklı olup üzücü bir hamilelikle doğum yapmak mı yoksa sonrasında üzülmek mi bilmiyorum hangisi daha zor:KK43:

:KK43:( geçmiş olsun:KK43:
Çok üzücü bir süreç. İhtimali bile üzücüyken yaşamak daha zordur:KK43:
Benim de şimdi sadece ense kalınlığı var. Doktor aslında kalın dememişti ama sonra üst sınır olduğunu öğrendim. Vazgeçmiştim testten ama yaptırmak daha iyi belki de.. hazırlıklı olup üzücü bir hamilelikle doğum yapmak mı yoksa sonrasında üzülmek mi bilmiyorum hangisi daha zor:KK43:
Üzğleceğinizi nerden biliyorsunuz ki.. Hemen umutsuz olmayın.. Allahın izniyle birşey olmaz inşallah.. Siz ikili test de yaptırmamışsınız.. Dolayısıyla şuan riskli bir test sonucunuz da yok.. O yüzden bence bu eziyeti yapmayın kendinize..

Ben olsam bu belirsizlikten kurtulmak için hemen test yaptırırdım.. Belki de boşuna canınız sıkılmış olacak.. Testiniz iyi çıkacak..

Üzğleceğinizi nerden biliyorsunuz ki.. Hemen umutsuz olmayın.. Allahın izniyle birşey olmaz inşallah.. Siz ikili test de yaptırmamışsınız.. Dolayısıyla şuan riskli bir test sonucunuz da yok.. O yüzden bence bu eziyeti yapmayın kendinize..

Ben olsam bu belirsizlikten kurtulmak için hemen test yaptırırdım.. Belki de boşuna canınız sıkılmış olacak.. Testiniz iyi çıkacak..
Olumsuz bir sonuç çıkarsa ihtimallerini düşünerek söyledim. Tabii haklısınız. İnşallah sağlıklıdır🙏🏼 Sağlıklı olduğuna da inanıyorum ama o ihtimal de içten içe korkutuyor:KK43:
Bayramdan sonra tekrar bir detaylı ultrasona gidebilirim. Çoğu kişi 16-18. Haftalarda daha net olur diyor. Onu da bekleyebilirim. Sonrasında artık yine aynı ihtimal devam ederse yaptırabilirim.
Bazen hemen yaptıracağım diye karar veriyorum bazen de yaptırmak istemiyorum. Bunun bile kararını vermek zor.

En iyisini yapmışsınız.. Tercihiniz gebelik sonlandırmak ya da devam etmek her ne olursa olsun insan önünü görmek istiyor..Belirsizlik gerçekten zor ve yıpratıcı.. Ben de yaptırdım, sonucum maalesef kötü geldi, gebelik sonlandırma gibi bir düşüncem yoktu ama kötü bir sürprizle karşılaşmak bana daha da ağır gelecekti.. Sonuç olarak çok yıprandım ama en azından başıma gelecek olası seneryoları biliyordum.. Bebeğimi kaybettim ama sürpriz bir kayıp değildi..

Rabbim kimseye bunu yaşatmasın.. Herkese sağlıklı evlatlar nasip etsin inşallah..

Umarım sizinde sonucunuz negatif çıkar da sağ salim, sağlıkla alırsınız kucağınıza yavrunuzu.. Şu durumda dua edip beklemekten başka çare yok..

Buradan bana da haber veririr misiniz..?? Güzel haberlerinizi bekliyorum inşallah..
İnşallah size güzel haberler vermeyi o kadar çok istiyorum ki.... 🥺
Hiç umudum yok benimkendimi hazırladım simdiden😭

Arkadaşlar çok şükür fetal DNA test sonucu negatif geldi. İkili testi 14. Haftanın sonunda yaptırdığım İçin büyük ihtimalle risk yüksek çıkmıştı. Bence sizlerin sonuçları da negatif gelecek hiç üzülmeyin boşyere haftalardır mahvoldum. Bir daha gebe kalırsam asla hiçbir test yaptırmayacağım sadece ayrıntılı ultrasona gireceğim boş yere insanı strese sokuyorlar.

Arkadaşlar çok şükür fetal DNA test sonucu negatif geldi. İkili testi 14. Haftanın sonunda yaptırdığım İçin büyük ihtimalle risk yüksek çıkmıştı. Bence sizlerin sonuçları da negatif gelecek hiç üzülmeyin boşyere haftalardır mahvoldum. Bir daha gebe kalırsam asla hiçbir test yaptırmayacağım sadece ayrıntılı ultrasona gireceğim boş yere insanı strese sokuyorlar.
Çok şükür🥰 Artık rahat rahat hamileliğinizin tadını çıkarırsınız inşallah🙏🏼

Çok teşekkür ederim arkadaşım 🥰 2 hafta boyunca ne korktum sormayın😔 Allahım güzel haber bekleyen herkese nasip etsin inşallah 😇
Amiin inşallah🙏🏼🥰 İlk mesajlarda göremedim de kan testindeki değerlerde mi yoksa ense kalınlığında mı risk görmüşlerdi acaba?

Arkadaşlar çok şükür fetal DNA test sonucu negatif geldi. İkili testi 14. Haftanın sonunda yaptırdığım İçin büyük ihtimalle risk yüksek çıkmıştı. Bence sizlerin sonuçları da negatif gelecek hiç üzülmeyin boşyere haftalardır mahvoldum. Bir daha gebe kalırsam asla hiçbir test yaptırmayacağım sadece ayrıntılı ultrasona gireceğim boş yere insanı strese sokuyorl
Gözün Aydın sağlıkla gelsin inşallah

Gozunuz aydin. Bende yorum yapacaktim 14.haftalarda yaptirdiginiz icindir diye ama zaten guzel haberleri almissinjz.

Bende ense kalınlığı harici hiçbirşey yoktu.. Hatta detaylı da bakılmıştı kalp, bağırsak, böbrek gibi organlarında hiçbir sıkıntısı yoktu.. Profesör doktor "bu bebeğin mi nifty testi trizomi 18 çıkmıştı" diye sormuştu.. Tabi görünürde bir sorun yoktu fakat maalesef gerçeği biliyorduk.. Hafta ilerleyince zaten ense kalınlığı falan da kalmamıştı ya da ona bakmıyorlardı daha bilmiyorum..

Ama sorunlu bebeklerde trizomi 18 gibi bir kromozom bozukluğu genelde 12. Haftada çoğu bulguyu verir ama bazen 20. Haftadan sonra kendini belli eden vakalarda var denildi bana.. Ki benim bebeğimde 18. Haftasına kadar hiçbir sorun yoktu.. Yaşasaydı 20. Haftadan sonra belli olacaktı çoğu sorunu 😞
Benim de şu an ense kalınlığı vs hiç bi sorun yok ense kalınlığı da yok 13.haftalarda gitmiştim Dr a Dr bu trizomi 13 18 vakaları ağır olduğu için downa göre ilk haftalarda da bi sekilde kendini belli eder aslında bulgu bulmamamiz da umut verici bişey demişti.
Tabi sonradan da kendini belli edebilir bişey diyemem de demişti...

Canım söylemeyi unutmuşum ekleyeyim. Boyu kaçtı hatırlamıyorum.. Benim bebeğimde 12. Haftasında ense kalınlığı çıkmıştı ki 13. Haftasında da aynı kalınlık vardı..benim bebeğimde erkekti.. Boyunu dediğim gibi hatırlamıyorum..
Bir de son gittiğim kontrolde yani 13 e gelirken 13 sıraları biraz kaırısk adlandiramiyorum o yüzden.1.8 idi ense kalınlığı.

Benim de şu an ense kalınlığı vs hiç bi sorun yok ense kalınlığı da yok 13.haftalarda gitmiştim Dr a Dr bu trizomi 13 18 vakaları ağır olduğu için downa göre ilk haftalarda da bi sekilde kendini belli eder aslında bulgu bulmamamiz da umut verici bişey demişti.
Tabi sonradan da kendini belli edebilir bişey diyemem de demişti...
Evet canım aslında doktor doğru söylüyor.. Trizomi 13 ve 18 down gibi değil.. Ellerde, ayaklarda, bacaklarda, gözlerde ve iç organlarda, neredeyse vücudun her bölgesinde farklılıklar oluyor.. Ve genelde erkenden usg de belli oluyor bu anomaliler..

Ama benim bebeğimde 18. Haftasına kadar hiçbir anomali görünmedi.. Bebeğim trizomi 18 di.. Doktor 20. Haftadan sonra anomaliler kendini gösterecek demişti 😞

Ahhh canım mesajını şimdi gördüm.. Ne kadar sevindim bilemezsin.. Rabbim bu sıkıntıyı kimselere yaşatmasın inşallah..

Gözün aydınnn☺️☺️ Sağlıkla kavuşun inşallah.. ☺️

X