İkizlerle Yeni Hayat

Teşekür ederim canım. Tek yumurta ikizi çok nadir. Bir mucize gibi:) hayırlısıyla büyürler inşallah. Benimkilerde çok benziyorlar. Bakalım nasıl ayırtedeceğiz:))
:)) ne guzell masallahh masallahh bende sabirsizlaniyorum vakit biran once gecsin diyorum insallah hersey guzel gelisir hepimiz için güle güle büyüt minikleri.. :KK70:

Bende tek bakacagim Allah izin verirse ama arada ablam annem gelirler ilk zamanlari ust katimda halam var oda yardim eder insallah esimde vardiyali calisiyo bi sekilde el birligiyle buyutecegiz :)
Cok yorulcaz belki cok uykusuz kalacagiz ama İnanin Eksikliklerini Rabbim gostermesin Allahin izniyle hersekildeustesinden geliriz insallahh :)

Yorgunluklar dinlenince gecer yeterki saglik olsun bebisler saglikli olsun.ailenin ayni sehirde olnasi guzel.benimkiler hepsi uzaktalar.dogum icin gelip donecekler.benim esumde vardiyali calisiyo ama ek isede gittigi icin evde kalamiyo malesef:-(

Bir sürü soru var kafamda. Basta yer konusu. İki bebek iki gayri yatak diyorlar. Offf. Alamamki
Kizin ranzada yatiyo. Bi bebisipark yatağa diğerini, ranzanin alt katina yatirsam olur mu. Bide evim 2+1 mecbur çocuk odasindaki cekyatlarda kalicaz esimle. Gece agladiklarinda kizimi uyandircaklar ama başka carem ve secenegim yok.. allah yardimcimiz olsun.

Bence kendi odanda park yatakta ikisini dort ay kadar yatirirsin sonrada gerekirse tek kisilik yatagi odanda yere koyup ikisini yatirirsin dusme tehlikesi olmaz.bende tek besikte yatircam ilk aylar sonrasina bakcaz sonucta maddi imkanimiza gore davranmaliyiz.Allah yardimcimiz olsun.

Yorgunluklar dinlenince gecer yeterki saglik olsun bebisler saglikli olsun.ailenin ayni sehirde olnasi guzel.benimkiler hepsi uzaktalar.dogum icin gelip donecekler.benim esumde vardiyali calisiyo ama ek isede gittigi icin evde kalamiyo malesef:-(
Amin canim senin az kalmis :) Rabbim hayirli dogumlar nasip etsin Allah kolayliklar versin insallahh

Merhaba arkadaşlar. Size 2 hafta önce 36 haftalık ikiz bebeklere sezeryanla doğum yapmış ve aynı zamanda yenidoğan hemşiresi olarak tavsiyelerde bulunmak isterim.
Hedefimiz 36 haftayı görmekti ve çok şükür ki nasip oldu. Tek yumurta erkek bebeklerim 2.500 kg doğdular ve bi sorun yaşamadan yanma geldiler. Sütüm doğumdan önce sarı şekilde gelmeye başlamıştı direk emzirdik ama düşük doğum sğırlıklı olduğu için mama da verdik. Hastanede herşey çok güxeldi tıkırındaydı. Eve gelince resmen salaklaştım. Çünkü ev çok kalabalıktı sözde herkez yanımda olmak istiyordu ama bana aklı başında bi kişi yetecekti bunu bi türlü anlatamadım ve evde kalabalık cu.rcuna çoluk çocuk eşimin tarafı benm tarafm derken bana geldiler resmen. Çünkü kimsenin faydası olmadı telaşeden başka. Ve ben bildiklerimi de unuttum... Öncelikle bebeklerimi emzirdim ama üzerine takviye vermeyi akıl edemedim güzel emiyorlar diye. Aslında emiyorlardı ama göğüslerimi tam boşaltaöadan yorulup kaldıkları için aktif beslenemeyorlardı. Kalabalık gidince lohusa halimi de üzerimden atınca şöyle bi sirkelendim durumumun faekına vardım ve ilk işim hastane tipi pompa kiralayıp(Çift sağımlı zamn kazandırıyor) süt sirkülasyonunu sağlamak oldu. Çıkan sütümü 2 ye bölüp biberonla verdim yetmeyen öğünlerde mama takviyesi yaptım üzerine keyif için isterlerse emzirdim çünkü önceliğim almaları gereken miktardı.
2 tane premature zıbınımız var yıkayıp yıkayığ onları giyiyoruz çünkü diğerleri büyük geliuor. Yenidğn pijamalrını 2 kat giydiyor anca ısınıyorlar. Normal çorsp ayaklarındadurmadığı için küçük patik ördüm çorabın üstüne giydiriyorum. Bebekleri sıcak tutmak gerçekten çok önemli.
Gereksiz kalabaluk ve ozellukle bos konusup elunden is gelmeyenler gercekten insani sinir ediyo hepimizin etrafindada var bu tipler galiba.
Gule gule buyut bebeklerini insallah canim.benimde o sari sivi ilk 16 haftada geldi 20 de kesildi.sonra 28 de tekrar geldi ama yine kesildi ins hemen inerde emzirebilirim.Benum dr um epidural degilde spinal yapiyomus galiba etkisi cabuk geciyo spinalin bilgin var mi?bir de ilk gun itibariyle ikisini ayni anda emzirmek mumkun mu?

Ben devlet hastanesnde hemşireyim. İst göztepede oturuyoruz burada da medkl park var. İnşallah bi an evvel taburcu olurlar ve hakkıyla büyütmek nasip olur. Bazen bebekler tok oldukları halde emmek isterler o yüzden emzik aldık o durumlarda veriyorum hatta yakndaki eczanede başka renk olmayınCa pembe aldık komik oldu:). Ama küçük ağızlı olanları ttutabildiler

Gereksiz kalabaluk ve ozellukle bos konusup elunden is gelmeyenler gercekten insani sinir ediyo hepimizin etrafindada var bu tipler galiba.
Gule gule buyut bebeklerini insallah canim.benimde o sari sivi ilk 16 haftada geldi 20 de kesildi.sonra 28 de tekrar geldi ama yine kesildi ins hemen inerde emzirebilirim.Benum dr um epidural degilde spinal yapiyomus galiba etkisi cabuk geciyo spinalin bilgin var mi?bir de ilk gun itibariyle ikisini ayni anda emzirmek mumkun mu?
Malesef. O yüzden eve herkezi doldurmayın o ruh haliyle herkez batabiliyor.. Evet ikisini aynı anda emzirebilirsin ama birinn sana çocukları tutmanda yardımcı olması lazım . Biricigim emrrken diğeri memeden düşüyor falan :).. Benim en büyük artım yeniidğan hemşiresi olmak oldu.

Ben devlet hastanesnde hemşireyim. İst göztepede oturuyoruz burada da medkl park var. İnşallah bi an evvel taburcu olurlar ve hakkıyla büyütmek nasip olur. Bazen bebekler tok oldukları halde emmek isterler o yüzden emzik aldık o durumlarda veriyorum hatta yakndaki eczanede başka renk olmayınCa pembe aldık komik oldu:). Ama küçük ağızlı olanları ttutabildiler
Emzik olması emme reflekslerine destek olabilir mi diye düşünüyorum. Emzirme olayını sıraya mı bağladın canım. Biri emse diğeri aynı anda mama alsa. Bir sonrakinde değiştirsek zamandan kazanmış olmaz mıyız?

slmlar
ben de bebeklere tek bakacak olanlardanım.gerçekten yanımda kimse olmayacak eve gelince.
yardımcı bayan da bulamadım.
nasıl olacak ameliyatlı halimle.çok endişeliyim.bir de oğlum var 9 yaşında.
doğuma 10 gün kaldı .
kısa süreli de olsa gelip gidiverecek anne kardeş vs. yok.çok mu perişanlarım yoksa oğlumdan tecrübeli olunca daha kolay mı hakim olurum aklım karışıyor.
bi hallederim diyorum bi yapamam heralde diye endişeleniyorum.
tek olsa hiç sorun etmezdim ama iki tane olunca zor.
ben oda yaptım bebeklere ama ilk başta aynı yatakta yatırırım.sallamayacağım da bakalım ne olacak.
ana kucağı alan var mı taze anneler.şu ev tipi olanlardan.
doğum sonrası ihtiyaç durumunda alayım diyorum.

Mesela bezleri 4lü paket halinde internetten aldık marketle kıyaslandığında 25 tl gibi karımız oluyor. Haftada 1 pkt bitiyor. Hergün üst değiştiriken kusarken vs bi makina çamaşır rahat çıkıyor:)

emzik kullanmayı ben de düşünüyorum.dediğin gibi emme reflekslerini tatmin için ihtiyaç olacak gibi.
slikon aldım ben.sen nasıl aldın.kaucuk mu iyi slikon mu yenidoğanlar için

Emzik olması emme reflekslerine destek olabilir mi diye düşünüyorum. Emzirme olayını sıraya mı bağladın canım. Biri emse diğeri aynı anda mama alsa. Bir sonrakinde değiştirsek zamandan kazanmış olmaz mıyız?
Tabi çene kaslarını güçlendirir. Bebeğinin emerek doyması yakın zmnda mümkün olmaya ak iyice büyüyüp kaslarınn bütün göğüsü boşaltacak güce gelmesi lazım. Bü yüzden ben önce göğüsüüm sağıyorum çıkanı eşit ikiye bölüp veriyorum alması gerekn miktardan az ise sütü bi sonraki sağıma sklayıp mama veriyorum bidahaki beslemede sağdığımla birleştiriyorum üzerinede emziriyorum

Bende ayni durumdayim. Esim aksam7de gemiyi ama ek is için tekrar cikiyo. Ev kredisi oduyoruz da. Annelerden de bi fayda beklemiyorum. Gelip doncekler zaten yaslilar bana daha çok is cikaracaklar. Kendi annem dahil önüne yemek isteyen tipten.

Tabi çene kaslarını güçlendirir. Bebeğinin emerek doyması yakın zmnda mümkün olmaya ak iyice büyüyüp kaslarınn bütün göğüsü boşaltacak güce gelmesi lazım. Bü yüzden ben önce göğüsüüm sağıyorum çıkanı eşit ikiye bölüp veriyorum alması gerekn miktardan az ise sütü bi sonraki sağıma sklayıp mama veriyorum bidahaki beslemede sağdığımla birleştiriyorum üzerinede emziriyorum
Sut sagim makinenizin ve biberon steril cihazinizin marka ve fiyatini öğrenebilir miyim

Ben lansinoh makine aldım. İkili olduğu için sağım işi daha kolay oldu. Biberon ve emzik almadım henüz.

Malesef. O yüzden eve herkezi doldurmayın o ruh haliyle herkez batabiliyor.. Evet ikisini aynı anda emzirebilirsin ama birinn sana çocukları tutmanda yardımcı olması lazım . Biricigim emrrken diğeri memeden düşüyor falan :).. Benim en büyük artım yeniidğan hemşiresi olmak

Ne guzel bir cok seyi daha iyi biliyosun?bu buyuk sans onlar icinde.
Bizde sana sorariz sikisinca burdan vaktin olursa cevaplarsan seviniriz.
Mesela ilk gunler hem emzirip hem de 30 ml mama takviye mi etmeliyiz gece ve gunduz?
Birde yeni doganin atesi ni nasil ne siklikla kontrol etmeliyiz?
Ozellikle ilk ay nelere dikkat etmeliyiz?
Cok mu sordum :-)

Mesela bezleri 4lü paket halinde internetten aldık marketle kıyaslandığında 25 tl gibi karımız oluyor. Haftada 1 pkt bitiyor. Hergün üst değiştiriken kusarken vs bi makina çamaşır rahat çıkıyor:)
İkizlerde günde kaç bez gidiyor ortalama? Bende internetten alayım diyorum. Marka önerin varmı?

Bende ayni durumdayim. Esim aksam7de gemiyi ama ek is için tekrar cikiyo. Ev kredisi oduyoruz da. Annelerden de bi fayda beklemiyorum. Gelip doncekler zaten yaslilar bana daha çok is cikaracaklar. Kendi annem dahil önüne yemek isteyen tipten.

Sut sagim makinenizin ve biberon steril cihazinizin marka ve fiyatini öğrenebilir miyim
Süt sağım makinamla randuman tutturamadım hastane tipi olanlar var 2 adet setini alıp 10 dk göğüslerimi boşaltıyorum çok pratik oluyor. Steril cihazım yok her besleme sonrası elde yıkıyorum üzerindende sıcak suyla geçiyorum.

Medelanın hastane tipini kiraladım çift taraflı olunca 10 dk sağıyor çok zmn kazandırdı bana. Küçük sağma makinası almıştım ama çok işimi görmedi. Steril makinm yok :KK43: çok gerekli görmedim

İkizlerde günde kaç bez gidiyor ortalama? Bende internetten alayım diyorum. Marka önerin varmı?
Eşimden her bez geçtiği için şaka karışık alırız bimin bezini takarız alışmasınlar rahata diyorduk ama çocuklarla zamn öyle bi geçiyor ki ne ara yapmış doldurmuş anlamıyorsun. Prima gerçekten güzel hapsediyor çişide kakayıda. Günlük giden bez çok değişiyor mesela altını alıyorsun besliyorsun. Tekrar dolduruyor bi saat geçmeden tekrar slıyorsun falan.

Eşimden her bez geçtiği için şaka karışık alırız bimin bezini takarız alışmasınlar rahata diyorduk ama çocuklarla zamn öyle bi geçiyor ki ne ara yapmış doldurmuş anlamıyorsun. Prima gerçekten güzel hapsediyor çişide kakayıda. Günlük giden bez çok değişiyor mesela altını alıyorsun besliyorsun. Tekrar dolduruyor bi saat geçmeden tekrar slıyorsun falan.
Masraflar tavan yapacak desene:)) her şey çarpı 2 zaten:) çocuk doktoruda bulmak lazım şimdi. Senin önerebileceğin bir doktor var mı?

X