İlişki Aşamaları / Sevgililik / Böyle Bir Durumu Tecrube Ettınız Mı

Yavrum evladim 21 yasinda, 3 ayda 1 kere gordugun adam niye evlenelim desin, su an cok iyi anlastigini dusunebilirsin, daha sik gorsen belki adamin icinde ki denyoyu kesfesiceksin. 21 yasindasin lutfen yaw
Benim kastım “şu an evlenmek” değil.Veya benimle neden evlilik düşünmüyor değil... Ki kendim farkındayım bu üzüntüyü duymak için erken bi dönem olduğunun. Bu konu açılınca sohbetimiz de bu konular geçince düşünüyorum
Ve Diyorum ki; ileride hala maddiyat ve is düzenimiz kötü olursa, birleşmezsek uzak kalmaya devam edersek üzüntüsü his ediyorum. Bu devir de 100tlye 2 şey alınır oldu. Gençler olarak maddi açıdan her konu için telaşımız var işte..teşekkür ederim görüşünüz için :) ufağım işte , yaşaya yaşaya öğreniyorum duyguları.

Belki evlenmek istemeyeceksiniz 3 aylık lişkide 21 yaşında bu kaygılar varsa üzgünüm ama bu evlilik merakı oluyor. 🤷🏻‍♀️ O yaşlarda günümüzü nasil güzel geçiririz diye düşünmeniz yeterli. Haa baktınız uzunca zamandır günleriniz hep güzel geçiyor o zaman acaba evlensek mi diye düşünmeye başlanılabilir. Ki bu düşüncelerden önce de zaten sizi mezuniyet ve meslek kaygıları sarsmalı.
Ben hayatımda zaten hep “meslek-eğitim” konularının üzerine düşerim. Doğru söylüyorsunuz ancak evliliğe hele bu yaş da zaten hiç yanaşmıyorum. Geleceği gözden geçirmeyi denedim, bi nebze. (Ki erken olduğunun ben de farkındayım diyorum zaten ...)Sadece gönlümün “ileride ya maddi-meslek-iş açısından istediğimiz şekilde olamaz ve ilerleme kaydedemezsek “ kaygısı oluşuyor bazen. Gençlik işte yaşayarak öğreniyorum duyguları da , hayatı da. Büyümeye ve duygulara ayak uydurmak, beyinde ki negatif ses ve duygulara sakin kalmak zor olabiliyor.

Bunu da ortaya söyleyeyim :)) Devir öyle bir şey oldu ki, 21 yaşında bir birey olarak, birçok konuya haddinden fazla düşünür oldum. Özellikle maddi açıdan..100tlye 2 şey alınırken, gün geçtikçe paranın su gibi gitmesi öyle korkutucu oluyor ki, bazı gençler olarak böyle “ya maddi anlamda iş-meslek anlamında gelecekte kendimize yetemez önümüzü göremezsek” korkusu his edebiliyoruz. ....

Ben hayatımda zaten hep “meslek-eğitim” konularının üzerine düşerim. Doğru söylüyorsunuz ancak evliliğe hele bu yaş da zaten hiç yanaşmıyorum. Geleceği gözden geçirmeyi denedim, bi nebze. (Ki erken olduğunun ben de farkındayım diyorum zaten ...)Sadece gönlümün “ileride ya maddi-meslek-iş açısından istediğimiz şekilde olamaz ve ilerleme kaydedemezsek “ kaygısı oluşuyor bazen. Gençlik işte yaşayarak öğreniyorum duyguları da , hayatı da. Büyümeye ve duygulara ayak uydurmak, beyinde ki negatif ses ve duygulara sakin kalmak zor olabiliyor.
Daha genel endişeler hep olacak malesef şu an ki soru isaretleri giderilse de gelişmiş/detaylandırılmış haliyle benzerleri olacak zaten. Şu an mutlu olabilirsiniz ilişkinizde ama o kadar yeni bir ilişki ve o kadar çok evlilik odaklı ki konu... Bunu hiç düşünmeseniz bile olur. Çünkü zaten zaman sizi de ilişkinizi de doğrularınızı da hayata dair planlarınızı da eğip büküp gerekli şekle sokacak.

Üç ay çok az bir süreç daha birbirinizi tanımıyorsunuz bile zaman gösterecek bunu belki senin bilmediğin görmediğin bir başka yüzü vardır eğer kendini kaptırmazsan bunu görebilirsin zamanla. Burukluga gelince istemiyormuş gibi hissediyorsun sanırım veya karşı taraf araftaymis gibi düşünüyor olabilirsin.
Ama karşı taraf bir erkek olarak güzel düşünüyor. Ama beni düşündüren neden babası erken evlendirmek istiyor veya ailesi neden kızı üzme diyor açıkçası ilginç buldum 🤔
O da bundan biraz rahatsız oldu “sanki ben sana zarar mı veriyorum sanıyorlar ya” dedi. Halbuki üstüme titrer ama oğullarını biraz kendilerince “yaramaz” görüyor olabilirler :KK70: .. ve haklısınız kesinlikle düşüncelerini haklı ve olgun buluyorum....galiba bu düşüncelere de tam uyustugumuz, birbirimize parça gibi olduğumuzu hissettiğim için giriyorum. Tabirlerim komik gelebilir ama :KK70: .. o da aynı fikir de iliskimizi dış gözden bakınca da beğeniyoruz elbette maddi manevi hazır olsak da bu erken yaş da yine evlilik düsünmezdik ama gelecekte de korktuğumuz gibi maddi sorunları halledemezsek üzülürüz diye düşündüm kendimce. Aslında belki “hiç birsey eksiksiz kusursuz olmaz, bazı şeyleri de el ele verelim halledelim..” diyebiliriz ileride. Aslında umarım ileride böyle düşünür. Çünkü su an düşünüyor ki maddi açıdan kusursuz olalım..hiç mümkün olamaz. Düşüncesinde ki tek kusur bu. Ve ablam çok haklısın, belki de ben ileride farklı yüzünü görünce arkama bakmadan gidicem. Hayatta aslında herseyde bi hayır var

Eşimle tanıştığımızda “ben 26 yaşından önce evlenmem,bekarlık sultanlık yaa” naraları atıyordu… 24 de evlendi 26 da baba olmuş olacak düşün. Yani erkekleri çokta üstelememek lazım önden göz dağı veriyorlar evlenme hayali kurma benimle diye :) ama gel gör ki istekli olan yine kendiler…

evlilik ıcın konusmak için cok erken ama hıssettıgınız buruklugun sebebı baska, onun sızı cepte gordugunu dusunuyorsunuz o konustukca. Tamam evlılık ıcın konusulmaz belkı ama beyefendının dedıgı gıbı de denmez sankı daha dur bı takılıyoruz der gıbı. Aslında cocugun sucu yok kendını kapana kısılmıs hıssettıkce daha da soguyacak bu fıkırden. Sız emın olmadıkca o emın hale gelır merak etmeyın. Bır daha konusu acılırsa yanı daha erken once ıs vs garantıye alalım demek yerıne sız de dur bakalım senınle ılgılı henuz bı karara varmadım, hayırlısı vs deyıp gecıstırın o emın hale gelir

Gerçekten haklısın :KK43: .. aslında ben de biliyorum, maddi manevi hazır olmak gerekir evlilik gerçekten oyuncak değil, hiç basit değil.. aslında içten içe kendime dediğiniz nasihatlar gibi söylüyorum ..”haklı, yaşından olgun, dürüst ve gelecek de karımla ilgilenmek isterim bu yoğun çalışma sistemimi düzeltmem gerek, maddi olarak toplanmam gerek , kendime guvenmeliyim bu konularda diyor.. haklı adam “ diyorum ...aslında iliskinin keyfini yaşayıp, tat çıkaracağıma düşündüğüm şeylere bak.....
Bi sohbetimizde de “guzellige önem veriyorum eşim öyle olmalı”vs demişti. Zaten beni beğenmese bi iliski içinde olmayız ama..”acaba tercih sebebi değilim de bahane mi arıyor “ diye düşündürttü beynimde ki kurt. Ama yok ya, haklısınız..o gerçekten haklı :) cidden teşekkür ederim kibar görüşünüz için
Neden bu kadar evliliği hayatının merkezine aldın , okulun , arkadaşların , gezmeler tozmalar yok mu ? Sadece sevgili olarak gör o kişiyi . Henüz bir kere görüşüp evlilik hayali çok fazla . Buruk hissetmen çok normal hepimiz vazgeçilmez olmayı , sen yoksan ölürüm gülüm denilmesini isteriz . :)

Belki de ilerisi olmayacak , bitecek boşuna kendini yormuş olacaksın . 23 yaşındayken uzaktan ilişkiye başlamıştım. Ben çalışıyordum o okula devam ediyordu. Tabii bu süreçte çok yıprandık , kaygılar , kavgalar vs vs 3 yıl geçip o ataninca ilişkimiz bitmişti. Ana odaklan sadece olur ya da olmaz bilemeyiz asla m tek sebep maddiyat olmaz belki o zaman . Şu anda 33 yaşında bekarım 23 teki kaygılarım yokm boşuna kendimi hırpalamisim . Olacağı varsa oluyor

(Bu alana dert gibi gördüğümüz şeyleri yazıyoruz galiba sonunda uygun konuyu buldum :KK70: ) Selamlar arkadaşlar. Vakti zamanında böyle bi iliskiyi tecrübe edinmis olanlar var mı?
Tamam, yepyeni bir iliski henüz (3.aya giriyoruz ) ben 21 o 23.
Okulu bitti ama okuduğu alandan alakasız zor bir iş de çalışıyor. Ben de henüz devam ediyorum egitime.
Zaten böyle kısa bi süre de böyle hayallere kapılarak teklif falan beklemiyorum. Sadece bazı şeylere takıldım, belki de buruk his ediyorum, tabir bulamadım hissime. Anlatsam dinler misiniz ?
Onun dedikleri de gayet mantıklı. Şöyle düşünüyor “duzenım hazir kusursuz olmadan maddiyatım duzelmedende gel hadi diyemem once duzen” diyor. Yani “iş - birikim - gelecek için gerekli şeyler maddi manevi birikim - sorumluluk alabilmek“ kastettikleri bunlar.
Zaten eskiden uzak mesafe iliskisine karşı olduğunu söylerdi ama bi süre sonra basladı iliskimiz :))) ama iliskimiz de birbirimize iyi geldiğimiz konusunda hemfikiriz. Maddi açıdan da kendini bi tık zorlayıp 6-8 saat yol gidip geldi yüzyüze görüşüp tanışıp vakit geçirmek için. Ki bu da iyi oldu pekiştirdi iliskimizi. Ailesi beni tanımıyor sevgilimin anlattığı kadar çat pat biliyorlar. Bugün mevzu geçmiş ailesinde ben ile ilgili. Ona direktif vermeye başlamışlar “bak kızı üzme” falan vs. Ama sevgilim diyor ki “belki sevmeyecekler seni bilemeyiz tanışmadınız henüz ama seni tanımadan bile bana karşı dahi koruma içindeler “ diyor evet bu güzel bir şey. Demiş ailesine “zaten birbirimize umut vermiyoruz sadece suan birbirimize iyi geliyoruz iliskimiz var” demis. Bende haklısın dedim. Ve dedi ki “şu an sana ımut versem daha mı iyi ama ben demek isterim ki maddiyatım iyileşsin bazı şeyler kusursuz olsun istiyorum ve o an düsünürüm evlilik konusunda olumlu olarak” diyor. Ben de hak veriyorum. Bi iliski olarak bakarsak aramızdaki iliskiyi beğeniyoruz. Ancak babası erken evlenmesini istediği için evlerinde evlilik konusu sık açılıyor onlar öyle dedikçe benimki de kaçıyor mevzudan. Ben de zaten ona “ beklemem seni geliyorsan gel yoksa baybay” demiyorum. Onunla hemfikirim bu konuda. Ama benim anlamadığım neden bu konular açılınca üzüntü hissettiğim ..bunu anlamıyorum. Tamam ona hak veriyorum ..düzen olmadan evlensek ne olacak yarın bi gün ayrılık kaçınılmaz olacak anlaşmazlıklar doğunca ...nedense sadece “buruk” diye tabir edebileceğim bir his hissediyorum yani “ya düzelmezse islerimiz maddiyatı yoluna koyamazsak yuva yapacak kadar gelecekte ne olacak iliskimiz sevgimiz” diye gelen bi tedirginlik yani :) aslında bu kadarcık kısa bir iliski süreci için 5-10 senesi sonrasını düşünüp üzülmek sacmalık :KK70: farkındayım ama....gençlik de mi oluyor bu kadar fazla düşünme olayı bilemiyorum ama tam kafa kafaya uyuştuğum biriyle beraber olduğum için “aman düzenimiz olmazsa borç içinden çıkamazsak (onunda borçları var borcu olmayan kaldı mı ya :)) ) düzen kuramazsak “ ..aman aman aman 😬 fazla yazdım gözlerinizin sabrını sınar gibi :KK70: ..
Senin yaşındayken biskuvının arasındakı kaymagı cıkarıp yıyodum.Kız ne evlılıgı :):):)

Ya yas daha 21, iliski dedigin 3 aylik, görüstügünüz 1-2 seferdir. Ya neyin evliligi ya? Gerçekten nasil güvenebiliyorsun, düsünebiliyorsun dogru düzgün tanimadigin biri ile? Evlilik, gelecek 60 yilini beraber geçirmek demek. 3 ayda nerden biliyorsun o kisinin, bu kisi oldugunu?

Önce bir okulunu bitir, maasini al eline para gelsin. Bir iliskinin gidisatina bak. Daha 3 aylikken tabiki hersey tozpembe olur, ancak ciddi bir tartismalar olsun bakalim nasil oluyor? Bir stres durumu olsun (bir hastalik, is sikintilari, bir vefat,..) bakalim nasil oluyor? Beraber gezin, restoranlara gidin, arkadas ortamini görün bakalim nasil oluyormus,..?

Yani diger konudan geliyorum, 17 yasinda evlenmek isteyen kizin konusu. Bu konuda pek farkli degil. Bagimsizligini kazanmadan bu evlilik israrini anlayamiyorum ya, cidden.

Ailesi borcu olduğunu bilmiyor mu? Nasıl erken evlenmesi için ısrar ediyorlar hayret..

21 yaş mı?
Senin yaşında evlenip doğursam senin yaşında evladım olurdu.
Bu yaşta nasıl aklına evlenmek fikri geliyor anlamadım ki.
Adam konuyu açsa,senin kapatman gerekmez mi?

(Bu alana dert gibi gördüğümüz şeyleri yazıyoruz galiba sonunda uygun konuyu buldum :KK70: ) Selamlar arkadaşlar. Vakti zamanında böyle bi iliskiyi tecrübe edinmis olanlar var mı?
Tamam, yepyeni bir iliski henüz (3.aya giriyoruz ) ben 21 o 23.
Okulu bitti ama okuduğu alandan alakasız zor bir iş de çalışıyor. Ben de henüz devam ediyorum egitime.
Zaten böyle kısa bi süre de böyle hayallere kapılarak teklif falan beklemiyorum. Sadece bazı şeylere takıldım, belki de buruk his ediyorum, tabir bulamadım hissime. Anlatsam dinler misiniz ?
Onun dedikleri de gayet mantıklı. Şöyle düşünüyor “duzenım hazir kusursuz olmadan maddiyatım duzelmedende gel hadi diyemem once duzen” diyor. Yani “iş - birikim - gelecek için gerekli şeyler maddi manevi birikim - sorumluluk alabilmek“ kastettikleri bunlar.
Zaten eskiden uzak mesafe iliskisine karşı olduğunu söylerdi ama bi süre sonra basladı iliskimiz :))) ama iliskimiz de birbirimize iyi geldiğimiz konusunda hemfikiriz. Maddi açıdan da kendini bi tık zorlayıp 6-8 saat yol gidip geldi yüzyüze görüşüp tanışıp vakit geçirmek için. Ki bu da iyi oldu pekiştirdi iliskimizi. Ailesi beni tanımıyor sevgilimin anlattığı kadar çat pat biliyorlar. Bugün mevzu geçmiş ailesinde ben ile ilgili. Ona direktif vermeye başlamışlar “bak kızı üzme” falan vs. Ama sevgilim diyor ki “belki sevmeyecekler seni bilemeyiz tanışmadınız henüz ama seni tanımadan bile bana karşı dahi koruma içindeler “ diyor evet bu güzel bir şey. Demiş ailesine “zaten birbirimize umut vermiyoruz sadece suan birbirimize iyi geliyoruz iliskimiz var” demis. Bende haklısın dedim. Ve dedi ki “şu an sana ımut versem daha mı iyi ama ben demek isterim ki maddiyatım iyileşsin bazı şeyler kusursuz olsun istiyorum ve o an düsünürüm evlilik konusunda olumlu olarak” diyor. Ben de hak veriyorum. Bi iliski olarak bakarsak aramızdaki iliskiyi beğeniyoruz. Ancak babası erken evlenmesini istediği için evlerinde evlilik konusu sık açılıyor onlar öyle dedikçe benimki de kaçıyor mevzudan. Ben de zaten ona “ beklemem seni geliyorsan gel yoksa baybay” demiyorum. Onunla hemfikirim bu konuda. Ama benim anlamadığım neden bu konular açılınca üzüntü hissettiğim ..bunu anlamıyorum. Tamam ona hak veriyorum ..düzen olmadan evlensek ne olacak yarın bi gün ayrılık kaçınılmaz olacak anlaşmazlıklar doğunca ...nedense sadece “buruk” diye tabir edebileceğim bir his hissediyorum yani “ya düzelmezse islerimiz maddiyatı yoluna koyamazsak yuva yapacak kadar gelecekte ne olacak iliskimiz sevgimiz” diye gelen bi tedirginlik yani :) aslında bu kadarcık kısa bir iliski süreci için 5-10 senesi sonrasını düşünüp üzülmek sacmalık :KK70: farkındayım ama....gençlik de mi oluyor bu kadar fazla düşünme olayı bilemiyorum ama tam kafa kafaya uyuştuğum biriyle beraber olduğum için “aman düzenimiz olmazsa borç içinden çıkamazsak (onunda borçları var borcu olmayan kaldı mı ya :)) ) düzen kuramazsak “ ..aman aman aman 😬 fazla yazdım gözlerinizin sabrını sınar gibi :KK70: ..
Adam mantikli.. allahtan.

Ay niye sürekli 3 aylık ilişkide evlilik dönüyor?
3 Ay daha giriş aşaması, tanışma aşaması

burukluk mu? ben öleyim o zaman :KK70: daha 1-1.5 aydır görüşüyoruz, ilişkimiz bile yok flört kıvamında ilerliyor-duk muhtemelen artık arkadaş bile olmayacağım. bizim evlerimiz 15 dk mesafede yürüyerek, yüzünü göremiyorum. işi, gücü, ailesi, derdi tasası bitmiyor. bir gün arabasına vuruyorlar, bir gün işle alakalı bir sorunu çıkıyor, bir gün ailesiyle, kardeşiyle alakalı bir saçmalık yaşanıyor, bu da yetmezmiş gibi şimdi yangınlara üzülüp aşırı duyarlı tarafını her şeye yansıtıyor. ki bu insan benimle görüşmek için taklalar atan biriydi. benim konum bile var ben buluşmaya gitmesem mi yalnızlıktan sıyrılmak zor geliyor gibisinden, ciddiyim aç bak oku. daha ortada bişey yokken hayaller kurardı. 3 kez görüştük, bir tek ilki normaldi yani diğer ikinci görüşme daracık zamanlarda lütfetmesiydi, öyle söyleyeyim. yetmezmiş gibi şimdi bir de eski sevgili çıktı başımıza, neymiş uzun ilişki yaşamış da kardeşi hala görüşüyormuş da bilmem ne yok kadın bir alt sokağına gelmiş onu takip etmiş vs bir yığın brezilya dizisi klişesi... ve bana dediği şey, ben uzun bir ilişkiden çıktım bazı şeyler zamanla olacak :KK70: sanki tutup kolundan benimle sevgili ol diye kaçırıyorum şahsı. ağlasam mı gülsem mi bilemiyorum. en son dün mesajlaşırken sinir oldum, kendi kendime bundan bi halt olmayacak dedim ve görüşmemeye karar verdim. ama bu kararı ona bildirmeyeceğim bile. hak etmiyor benim ne düşündüğümü çünkü. işin kötüsü next de diyemiyorum artık aşka, sevgiye inancım kalmadı. keşke kalbim ısınmasaydı, zaten çok zor ısınıyorum birine :KK43: bence her şeyi çok net konuşması güzel, benimki gibi önce çok hevesli görünüp sonra yan çizse daha çok sinir olurdun. anladım ki devam etmek beni çok yoracak, etmek istemiyorum. işim, gücüm sorumluluklarım var onca şeyin arasında bir de ona takmak istemiyorum kafamı.

Ya bir de genel konularınıza bakınca her şey çok saçma . Kız arkadaşa aşkım demesi , masaj salonunda kızın ona dokunması vs vs bunların hepsi çok anormalken evlilik fikrini bı kenara bırakın derim .

Ya yas daha 21, iliski dedigin 3 aylik, görüstügünüz 1-2 seferdir. Ya neyin evliligi ya? Gerçekten nasil güvenebiliyorsun, düsünebiliyorsun dogru düzgün tanimadigin biri ile? Evlilik, gelecek 60 yilini beraber geçirmek demek. 3 ayda nerden biliyorsun o kisinin, bu kisi oldugunu?

Önce bir okulunu bitir, maasini al eline para gelsin. Bir iliskinin gidisatina bak. Daha 3 aylikken tabiki hersey tozpembe olur, ancak ciddi bir tartismalar olsun bakalim nasil oluyor? Bir stres durumu olsun (bir hastalik, is sikintilari, bir vefat,..) bakalim nasil oluyor? Beraber gezin, restoranlara gidin, arkadas ortamini görün bakalim nasil oluyormus,..?

Yani diger konudan geliyorum, 17 yasinda evlenmek isteyen kizin konusu. Bu konuda pek farkli degil. Bagimsizligini kazanmadan bu evlilik israrini anlayamiyorum ya, cidden.
(Bende ki buruk his galiba geleceğe..dünya , iklim , parasal..öyle çöküşte ki...) Konu, “evlenmek istiyorum evlenmiyor” değil. “İleride de hala bu ekonomik durumumuz hiçbir sekilde duzelmesse bi geleceğimiz olamaz ..” konusu.....dert anlatmak niyetim akıl almak , haklısınız ama en başta da “bu kadar erken süre en böyle düşünmem sacmalık” zaten diyorum saçma buluyorum diye belirttim diye hatırlıyorum. “Yaşımı, şu an manevi maddi zaten evliliğe uygun olmadığımı, iliskimin yeni olduğunu kati suretle biliyorum”. Ki benim maddi durumum iyiydi okuyor bile olsam 8-14 saat aralıgında çalışıyordum. pandemi de borca sıkıntıya dustum. Yani 17 olan şahıs bi çocuk sizin dediğiniz, ben 21 yaşında bi gencim. Elbette büyük değilim ama gencim. Düşüncelerimde hata olması da gayet normal 30 yaşındaki ki biri ile hayatı ve duyguların kontrolünü öğrenmeye çalışan 21 yaşındaki birey çok farklı düşünür. Yorumlarınız benim içinde çok değerli tesekkur ederm :)

evlilikle kafayı bozmuşsunuz ama acele etmeyin, yaşın daha ufak.
Ah rica ederim, “kafayı bozan” birisi yok. “Geleceğe kaygılı bi genç” olarak dert anlattım ve kalben içimi döktüm büyüklerim vardır fikir verirler dedim. Ama fikir danışıp icimi dokmek istediğim ablalarımda kaba tabir ile yaklaşır, gençlik duygu ve endişelerimi komik-kafa bozmak olarak görürseniz ben üzülürüm. Tekrar belirtiyorum abla umarım lisanım sürçmemiştir yanlıs konuşmamısımdır. Benim demek istediğim “su an yaşımın, maddi manevi de hazır olmadığımın farkındayım, sadece ya ileride zamanı geldiğinde eğer birliktegimiz devam eder de ama halen taçlandıramazsak bu dünya böyle hastalıklarla parasal sıkıntılar da cebelleşirse ileride de kavusamayız tedirginligi bu , dedim. Yani yaşıma verilecek, tatlı telaşlardan biri” ...

X