İlişkimi bitirmeli miyim? Ayrılmalı mıyım?

Munevvergul

Guru
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2012
895
243
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 6 aylık bir ilişkim var. Ben boşanmış çocuksuz çalışan bir kadınım, o daha önce evlenmemiş iyi eğitimli biri. Eğitim, beraber vakit geçirirken uyum gibi konularda iyiyiz. Lakin erkek arkadaşım genel olarak içine kapanık bir insan. Ben daha konuşkan ve cıvıl cıvılım ona göre. Kendisi de bunu söyler. Ona ilginç bir şekilde güveniyorum ve beni kıracak en ufak kötü bir sözü bile olmadı. Bazen ufak hediyeler alarak beni mutlu etti. Ayrıca bir yere gitsek özen gösterir. Ancak aramızda ilgisiz olduğunu yani yeterince ilgili olmadığımı düşündüğüm için zaman zaman sıkıntılar yaşıyoruz. Tartışırken bile hep seviyeliyiz. İkimizde birbirimize ne sesimizi yükselttik ne de kötü laf kullandık. Bana kendisinin genel olarak böyle olduğunu ailesinin bile bu tavırlarından dolayı onu bazen yadırgadıklarını söylüyor. Kendisi benim memleketimde iş dolayısıyla. Ailesi 1000 km uzakta. Olayı anlamanız için biraz daha açmak istiyorum kendisi arada alkol kullanan birisi ve evinde sürekli içki bulunuyor. Benim ailem ise bağnaz olmasa da mesela annem başı kapalı ve bizde içki kültürü yok. Ama ona da karışmazlar durum alkol bağımlılığı olmadığı sürece. Ben de hiç yadırgamadım ve bunun sorun olabileceğini düşünmedim. Lakin kendisini biraz bu konuda takıntılı halleri var. Bir keresinde bana keşke seninle farklı bir şehirde olsaydık. Acaba aramızdaki kültürel fark sorun olur mu gibi konuşmaları oldu. kültürel fark dediği bu içki muhabbeti. Ben mesela Ramazan’da oruç tutarım o tutmaz. Ama benim için sorun değil. Neyse ben en son bunların bahane olduğunu eğer ilişkimizin ilerleyip bu bahaneyle ayrılmak istemesi gibi bir durum olursa bana kötülük edeceğini söyledim. 3-4 kez de özellikle bu ilgisiz hallerinden dolayı ayrılmak istediğimi söyledim bırakmadı. Ben onu seviyorum ama yapı olarak donuk biri. Genelde her gün mesaj atar ama bazı günler aramaz. En son geçen hafta dayısı covidden vefat etti. Çok üzüldü haliyle. Arabayla memleketine doğru yola çıktı. Ben de yalnız kalmak ister diye aramak istemedim. Ama akşama kadar bir mesaj dahi atmadı. Haliyle ben de telaşlandım acaba kaza mı oldu. Mesaj attım iyiyim yola çıktım ailem gelme dedi diye başka bir şehirde kaldım. Kafamı toparlamaya çalışıyorum dedi. Haliyle nezaketen bari bir iyiyim mesajı atsaydın dedim. Ya haklısın ama atmadım doğru haklısın dedi. Dün sen yeni yılımı kutladı. O da mesajla. Ben de ona karşılık birlikte güzel bir yıl olsun dedim. Hiç bir şey demedi. Sonra baktım gece bir e kadar aktif whatsapp da ama bana ne yazdı ne de aradı. Her neyse ben gece baya düşündüm ve baya üzüldüm. Artık bu ilişkiyi kesin olarak noktalasam mı. Onu seviyorum ama üzülmekten, ilişkinin yükünü hep ben çekmekten yoruldum. Öte yandan hiçbir sıkıntı yok. Ama bazen yaptığı vurdumduymazlıklar ve ilgisizlikler beni deli ediyor. Zaten ben de günde 5 saat konuşalım demiyorum. Ama bu kadarı normal mi sizce. Yardımcı olurdanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Eğitim haricinde ortak nokta göremedim. Pandemideki sıkıntılar haricinde hep böyle bir karakterde olduğunu söylemiş. Bu ilişkide hep böyle olan biriyle devam etmek isteyip istememek sana bağlı. Hep böyle haber vermiyorsa arayıp sormuyorsa vs. rahatsız olmuyorsan devam edersin

Iyi ama bize göre normal olan sana göre olmayabilir, sana normal olan bize uygun gelmeyebilir.
İnsanların ilişkiden ve partnerinden beklentileri farklı farklıdır, böyle şeyler spesifiktir ve sen kendi normalini, seni mutlu eden şeyi, kendi aradığını talep edip yaşamalısın.

Mesela bir çift günde bir kere konuşur, dolu sohbet eder kapattıktan sonra tatmin olur ve bu onlara yeter.
Ben öyle değilim, ben her anımı paylaşmayı, gün içinde defalarca konuşmayı, mesajlaşmayı seviyorum.
Eşimle şuan başka ülkelerdeyiz ve uyandığımızdan yatana kadar her fırsatta her konudan konuşuruz, aynı kitabı okuyup yorumlarız, farklı olanlari birbirimize anlatırız, aynı anda film açıp izleriz, okey tavla gibi oyunlar oynarız, ben meditasyon ve enerji konularına ilgiliyim kamerada birlikte meditasyon yaparız.. Ciddi, felsefik, siyasi, kişisel gelişim her konuda birbirimizi besleriz, yeri gelir tamamen geyik yapıp gülme krizine gireriz, muzik açıp dans edip eğleniriz.
Her gün mutlaka kamera açarız, gün içinde birbirimizi görmeden günü asla bitirmeyiz, yatarken de genelde kamera açık şekilde birbirimizi görüp konuşarak uyuruz hatta 😀

Şimdi bu bizim mutlu olduğumuz ilişki türü, bir başkasına çok gelebilir başkası bana ay sizinki normal değil dese, bana normal ve biz böyle iyiyiz derim. O yüzden kişisel beklentilerin, zevklerin tartışması olmaz bana göre.

Ayrıca sen mutlu değilsen ayrılabilirsin, bu ayrılalım dedim de ayrılmadı, boşanalım dedim de izin vermedi lafları bana çok saçma geliyor. Böyle kararlarda onay beklemek ilginç gerçekten.

Son düzenleme:
Farklılıkları sorun etmezseniz mesele kalmaz. Ben de oruç tutmam, alkol alırım ama karşımdaki ailesine uymadığı hâlde problem etmez; ben de Ramazan’da veya ailelerin olduğu diğer özel günlerde onlara uygun davranır, ailesine malzeme vermem. Zorunda mıyım? Aslında hayır, ama anlaşmaya gönüllü olmakla orta yolu bulmakla, hoşgörüyle alâkalı bir durum. Karşınızdaki sorun etmedikten sonra bu ayrıntılar önemsiz.

Gel gelelim iletişimsizlik kötü, biraz daha zaman verin kaybı varmış, illaki yan yana gelirsiniz ve bu konu üzerinde durun. Buna rağmen düzelme yoksa, yolunuza bakarsınız.

Sorun olur elbette. Yani ben ve ailem alkol alan insanlarızdır. Eşimin ailesi muhafazakar. Eşim bizim gibi alkol sever. Biz birbirimizde yakın görüşteyiz çok sorun olmuyor. Ona rağmen eşimin ailesiyle bu konuda gerilimler yaşadık. Eşim alkol almasa, ailesinin baskısı da olurdu eminim. O dönemde eşim ailesine karışmayın bizim hayatımıza dedi çünkü. Ha ben de hayat tarzıma uymayan biriyle devam edemezdim.

Alkol, oruç, kültür farkı. Bunlara takılmıyorum diyosunuz ama evlendikten sonra takıldığınızı farkediceksiniz.

Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 6 aylık bir ilişkim var. Ben boşanmış çocuksuz çalışan bir kadınım, o daha önce evlenmemiş iyi eğitimli biri. Eğitim, beraber vakit geçirirken uyum gibi konularda iyiyiz. Lakin erkek arkadaşım genel olarak içine kapanık bir insan. Ben daha konuşkan ve cıvıl cıvılım ona göre. Kendisi de bunu söyler. Ona ilginç bir şekilde güveniyorum ve beni kıracak en ufak kötü bir sözü bile olmadı. Bazen ufak hediyeler alarak beni mutlu etti. Ayrıca bir yere gitsek özen gösterir. Ancak aramızda ilgisiz olduğunu yani yeterince ilgili olmadığımı düşündüğüm için zaman zaman sıkıntılar yaşıyoruz. Tartışırken bile hep seviyeliyiz. İkimizde birbirimize ne sesimizi yükselttik ne de kötü laf kullandık. Bana kendisinin genel olarak böyle olduğunu ailesinin bile bu tavırlarından dolayı onu bazen yadırgadıklarını söylüyor. Kendisi benim memleketimde iş dolayısıyla. Ailesi 1000 km uzakta. Olayı anlamanız için biraz daha açmak istiyorum kendisi arada alkol kullanan birisi ve evinde sürekli içki bulunuyor. Benim ailem ise bağnaz olmasa da mesela annem başı kapalı ve bizde içki kültürü yok. Ama ona da karışmazlar durum alkol bağımlılığı olmadığı sürece. Ben de hiç yadırgamadım ve bunun sorun olabileceğini düşünmedim. Lakin kendisini biraz bu konuda takıntılı halleri var. Bir keresinde bana keşke seninle farklı bir şehirde olsaydık. Acaba aramızdaki kültürel fark sorun olur mu gibi konuşmaları oldu. kültürel fark dediği bu içki muhabbeti. Ben mesela Ramazan’da oruç tutarım o tutmaz. Ama benim için sorun değil. Neyse ben en son bunların bahane olduğunu eğer ilişkimizin ilerleyip bu bahaneyle ayrılmak istemesi gibi bir durum olursa bana kötülük edeceğini söyledim. 3-4 kez de özellikle bu ilgisiz hallerinden dolayı ayrılmak istediğimi söyledim bırakmadı. Ben onu seviyorum ama yapı olarak donuk biri. Genelde her gün mesaj atar ama bazı günler aramaz. En son geçen hafta dayısı covidden vefat etti. Çok üzüldü haliyle. Arabayla memleketine doğru yola çıktı. Ben de yalnız kalmak ister diye aramak istemedim. Ama akşama kadar bir mesaj dahi atmadı. Haliyle ben de telaşlandım acaba kaza mı oldu. Mesaj attım iyiyim yola çıktım ailem gelme dedi diye başka bir şehirde kaldım. Kafamı toparlamaya çalışıyorum dedi. Haliyle nezaketen bari bir iyiyim mesajı atsaydın dedim. Ya haklısın ama atmadım doğru haklısın dedi. Dün sen yeni yılımı kutladı. O da mesajla. Ben de ona karşılık birlikte güzel bir yıl olsun dedim. Hiç bir şey demedi. Sonra baktım gece bir e kadar aktif whatsapp da ama bana ne yazdı ne de aradı. Her neyse ben gece baya düşündüm ve baya üzüldüm. Artık bu ilişkiyi kesin olarak noktalasam mı. Onu seviyorum ama üzülmekten, ilişkinin yükünü hep ben çekmekten yoruldum. Öte yandan hiçbir sıkıntı yok. Ama bazen yaptığı vurdumduymazlıklar ve ilgisizlikler beni deli ediyor. Zaten ben de günde 5 saat konuşalım demiyorum. Ama bu kadarı normal mi sizce. Yardımcı olurdanız çok sevinirim. Teşekkürler.
Farklı iki insan gibi geldiniz bana. İnsan mutlu olduğunda mutsuz olduğunda ilk sevdiği gelir aklına ona haber vermek dertleşmek fikrini sormak Bence kesin ayrılmak isteseniz karşı taraf engeli oldu diyerek ona sığınmazdınız. Mutluluk ilişki kişiye özeldir herkesi tatmin eden şeyler farklıdır. Karar sizin 🤷‍♀️

Kültürel olmasa da hayata bakış açınız farklı bence. Sorun olmaz laf etmezler diyorsunuz ama en basitinden aileniz yemeğe geldiğinde bi kadeh bi şey içti diyelim. Bundan rahatsızlık hissetmeyecek hele ki belli yaşın üstünde muhafazakar aile sayısı çok az. Siz biraz kendinizi kandırıyorsunuz.

Ayrıca cenazesi olan insanı siz ararsınız ya da mesaj atarsınız. Destek zamanı bu zamanlar ne yalnız kalmak isteri cenazeye gidiyor adam. Üstüne bi de beni aramadı diye bozulmanız enteresan.

Özellikle alkol, oruç, namaz, din gibi konularda insanlar ortak paydada buluştuğu insanlarla evlenmeli benim fikrimce. Yaşam tarzı benden farklı biriyle arkadaş olabilirim ama evlilik başka bir şey. Zamanla iki tarafın da bunları sorun etme ihtimali var.

Evlenmeden omce takilmam dediğiniz konular evlenince takildiginiz ennonemli sorunlarınız olur bence. Din konusu herkes kendi nasıl isterse öyle yaşar tabi ama evde olunca yapamazsınız arkadaşlarda yazmış bence ortak noktamız sadece eğitim iletişim çok önemli iletişim şimdi olmazsa evlendikten sonra hiç olmaz gün geliyor yoruluyorsunuz konusamazsinz çocuk olacak tek olacaksınız ayrılın diyemeyiz ama herşeyin + ve - önemli - leeiniz + karınızı goturuyirsa karar sizin

Yeniden sevebilecegini sana gösteren bu adamı sevdim Munevvergul.
Aslında genel olarak hoşuma gitti bu karakter ama maalesef ben sorun etmem dediğin şeyler evlilikte rahatsız edebilecek önemli zıtlıklar.

Bugün gözüne batmaz.
Orucu, alkolü ailenden birini rahatsız eder. Ettikleri bir laf seni huzursuz edebilir.
Ya da çocuk olunca bunlara takılabilirsin.

Ilgi kısmı da önemli.
Haklisin.
Her gün muhakkak kısa da olsa sesini duymayı istemeli.
Sen sormadan koca gün seni habersiz bırakmamalı.

Acabalarında haklisin.
Sanırım bu ilişkide hoşlantı yüksek ama iki tarafında aklında soru işaretleri var.

Hakkınızda hayırlısı..

Siz ne yapıyorsanız o da aynısını yapmak zorunda değil ya da o ne yapıyorsa siz de onu yapmak zorunda değilsiniz. Farklılıklar karşı tarafa zarar vermiyorsa çiftler ilişkide birbirlerinin doğru ve yanlışlarına saygı duymak durumundalar. İlgisizlik konusuna gelince yorucu bir durum ve karşılıklı ilgi şart.

Kültürel farklılık falan bunları dert etmek kişiden kişiye göre değişir ama sizin daha büyük bir sorununuz var. Adam için önemli ve öncelikli değilsiniz. Zira kimse gerçekten aşık olduğu kadının yeni yılını el gibi bir mesajla kutlamaz. Hadi diyelim acısı var. Acısı olan iki dakika telefon edemeyecek kadar üzüntülü adam watsapta takılmaz. Hayatınızda sadece önceliği siz olan adamlara şans verin. İlişkilerde eğer bir taraf diğerinden daha fazla emek veriyorsa ve bu taraf kadınsa bu hikayenin sonunda üzülen hep o oluyor.

Yeniden sevebilecegini sana gösteren bu adamı sevdim Munevvergul.
Aslında genel olarak hoşuma gitti bu karakter ama maalesef ben sorun etmem dediğin şeyler evlilikte rahatsız edebilecek önemli zıtlıklar.

Bugün gözüne batmaz.
Orucu, alkolü ailenden birini rahatsız eder. Ettikleri bir laf seni huzursuz edebilir.
Ya da çocuk olunca bunlara takılabilirsin.

Ilgi kısmı da önemli.
Haklisin.
Her gün muhakkak kısa da olsa sesini duymayı istemeli.
Sen sormadan koca gün seni habersiz bırakmamalı.

Acabalarında haklisin.
Sanırım bu ilişkide hoşlantı yüksek ama iki tarafında aklında soru işaretleri var.

Hakkınızda hayırlısı..
Merhaba teşekkür ederim yorumun için. Evet bana onunla birlikte olmak iyi geldi. Bana göre alkol ve oruç sorun olmaz. Çünkü ailemiz bağnaz bir aile değil. Benim jenerasyonda yabancı uyruklu bir erkekle bile evlenen var. Ne babam ne de başkaları herkesin kendi kararı dedi saygı gösterdi. Ha babam onunla oturup içki içmez. Ama burada en çok onun takıntılı halleri var. Bazen hissediyorum annemin kapalı olmasına bile takılıyor. Bizim ailenin tek isteği benim mutluluğum olur. Ama kişilik yapısı olarak gerçekten içe kapalı. Benimle birlikte çok iyi hissettiğini ve ona iyi geldiğimi söyler hep. Ama kendisi şunu dedi bana bazen 2-3 gün tek başıma kalmak istiyorum. Çok okuyan düşünen birisi. Ben genel olarak gözlemledim ailesini bile haftada bir aradığını söylüyor. Şu cenaze hariç hergün sabah akşam yazar. Bazen bir gün aramaz. Kendisi doktor işi de çok yoğun. Akşam iş çıkışı görüştüğümüzde bakıyorum o kadar yorulmuş ki. Ama bazen kayıtsız halleri beni geriyor. Ben ayrılmak istediğimi söylediğimde de seni kaybetmek istemiyorum elimden geleni yapıyorum ama ben çok dışa vuramıyorum diyor. 6 aydın bana tek bir incitici lafı olmadı. Olaki üzülsem özür diler çok kez ve yüzünde onun da üzgünlüğünü görürüm. O yüzden bir yanım onu kaybetmek istemiyor. Çünkü yıllar sonra ilk defa biriyle güzel hisler yaşadım. Bu cenaze olayına da çok üzüldü. Bırakırsam pişman da olabilirim. Bilemiyorum işte karar veremiyorum.

X