İlişkimi bitirmeli miyim? Ayrılmalı mıyım?

Merhaba teşekkür ederim yorumun için. Evet bana onunla birlikte olmak iyi geldi. Bana göre alkol ve oruç sorun olmaz. Çünkü ailemiz bağnaz bir aile değil. Benim jenerasyonda yabancı uyruklu bir erkekle bile evlenen var. Ne babam ne de başkaları herkesin kendi kararı dedi saygı gösterdi. Ha babam onunla oturup içki içmez. Ama burada en çok onun takıntılı halleri var. Bazen hissediyorum annemin kapalı olmasına bile takılıyor. Bizim ailenin tek isteği benim mutluluğum olur. Ama kişilik yapısı olarak gerçekten içe kapalı. Benimle birlikte çok iyi hissettiğini ve ona iyi geldiğimi söyler hep. Ama kendisi şunu dedi bana bazen 2-3 gün tek başıma kalmak istiyorum. Çok okuyan düşünen birisi. Ben genel olarak gözlemledim ailesini bile haftada bir aradığını söylüyor. Şu cenaze hariç hergün sabah akşam yazar. Bazen bir gün aramaz. Kendisi doktor işi de çok yoğun. Akşam iş çıkışı görüştüğümüzde bakıyorum o kadar yorulmuş ki. Ama bazen kayıtsız halleri beni geriyor. Ben ayrılmak istediğimi söylediğimde de seni kaybetmek istemiyorum elimden geleni yapıyorum ama ben çok dışa vuramıyorum diyor. 6 aydın bana tek bir incitici lafı olmadı. Olaki üzülsem özür diler çok kez ve yüzünde onun da üzgünlüğünü görürüm. O yüzden bir yanım onu kaybetmek istemiyor. Çünkü yıllar sonra ilk defa biriyle güzel hisler yaşadım. Bu cenaze olayına da çok üzüldü. Bırakırsam pişman da olabilirim. Bilemiyorum işte karar veremiyorum.

Kararsız kalmakta haklisin.
Yerinde olsam açıkça konuşurum.
Benim ailemden benden yana sıkıntı olmaz ama senden emin olamıyorum.
Sanki bunlara bunlara takılıyorsun.
Takilacaksin ve sorun olacak diye..

Gerçekten elinden geleni yapıyorsa eğer kestirip atma zaten.
Zaman tanı.
Insan özellikle bir yaştan sonra kolay elektrik alamıyor biliyorsun.

Mutluluklar dilerim.

Kararsız kalmakta haklisin.
Yerinde olsam açıkça konuşurum.
Benim ailemden benden yana sıkıntı olmaz ama senden emin olamıyorum.
Sanki bunlara bunlara takılıyorsun.
Takilacaksin ve sorun olacak diye..

Gerçekten elinden geleni yapıyorsa eğer kestirip atma zaten.
Zaman tanı.
Insan özellikle bir yaştan sonra kolay elektrik alamıyor biliyorsun.

Mutluluklar dilerim.
Bunu çok kez konuştum. Bana söylediği seni tanımak istiyorum iyice dedi. Ben biraz yavaş adamım ikimizde iyice emin olalım dedi gülümseyerek. Ailesinin beni çok seveceğini düşündüğünü söylüyor her fırsatta. Ama şimdi söylersem annem hemen evlenin der bize zaman tanımaz diyor. Ben de zaten hemen evlenmek istemiyorum. Ama bazen beni cidden sinir ediyor. Her zaman değil ama bazen.

Boşanmış birisi olarak evlilikte nelerin sorun olacağını biliyor olman gerekir. Bence sen de sorun olduğunu biliyorsun ama sevmişsin o yüzden ayrılmak istemiyorsun. Ama bence hata ediyorsun. Daha evlenmeden iletişim kuramıyorsanız evlenince düşünemiyorum bile.
Yüzde yüz sorunsuz birini bulmam çok zor. Olaya bu açıdan bakıyorum. 40 yaşına kadar yalnız yaşamış bir adam var karşımda. Yalnız yaşamış hep. ve bu durumun dışında sıkıntımız yok. Beraber çok güzel vakit geçiriyoruz. Beni hiç kırmadı. Boşanmış olmama hiç önyargıyla bakmadı. O yüzden şans vermek istiyorum.

Siz alkol alıyor musunuz? Mesela ileride her şey dahil otele yada bara gitmek istese eşlik edebilecek misiniz?
En önemlisi ileride siz de kapanmayı düşünüyor musunuz mesela? Benim eşim dini inancı olmayan biri, bu nedenle mesela ileride kapanmayı isteyecek biriyle beraber olmaz. Kapalı bir eş kesinlikle istemiyordu. Annenizin kapalı olmasından rahatsızsa sizin kapanmanızı hiç istemez. Bu da büyük bir sorun mesela.
Böyle düşünceleriniz varsa zorlamayın bence

Kendi geliri olan yetişkin bir erkek partnerinin ailesinin giyimine takiliyosa o henüz yetişkin olmamıştır ailesinin lafını dert edicek bı tiptir. Zaten bikac gunde bı yazisiyomussunuz nasıl bı ilişki bu. Ben de covidden dolayı partnerimle görüşemiyoruz ama sesimizi duyarız görüntülü konuşuruz. Ki bu arada o da soğukkanlı duruşu olan bı tiptir. Benim içime sinmedi bu durum

Bir de şöyle bir gözlemim var, dindar bir insanla olmayan bir insan ilişki yaşadığında genelde karşı tarafın görüşünü benimseyemeyen taraf dindar taraf oluyor. Sizde tam tersi olmuş. Genelde dindar olan taraf sen de içki içmesen, sen de ibadet etsen sen de kapansan/daha kapalı giyinsen şekli söylemlere bir noktadan sonra başlıyor gördüğüm kadarıyla. Dinine düşkün insanlar aynı şekilde dindar insanlarla olmayı seviyor gibi geliyor bana, karşıdaki inançsızsa bir noktadan sonra bu durumu dert edinmeye başlıyorlar.

Adama gelirsek, annenin kapalı olmasını dert edinmek saçma yani. Ne yapacakmış, KVye mi nikah yapacakmış?? Ayda 1 kez gördüğün 1 gün gördüğün bir insan hepi topu. Otur güzelce sohbet et, yemeğini ye kalk sonra kadın kapalıysa ne açıksa ne saçmalık yani. Ayda 1 kez gçreceğin kadının kılığını dert edinmek gerçekten dangalaklık. Daha çok görsen bile yine dangalaklık, karşıdaki insan ne isterse onu giyer bana ne yahu bana niye batsın ... saçmalık yani ayrıca da saygısızlık.

Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 6 aylık bir ilişkim var. Ben boşanmış çocuksuz çalışan bir kadınım, o daha önce evlenmemiş iyi eğitimli biri. Eğitim, beraber vakit geçirirken uyum gibi konularda iyiyiz. Lakin erkek arkadaşım genel olarak içine kapanık bir insan. Ben daha konuşkan ve cıvıl cıvılım ona göre. Kendisi de bunu söyler. Ona ilginç bir şekilde güveniyorum ve beni kıracak en ufak kötü bir sözü bile olmadı. Bazen ufak hediyeler alarak beni mutlu etti. Ayrıca bir yere gitsek özen gösterir. Ancak aramızda ilgisiz olduğunu yani yeterince ilgili olmadığımı düşündüğüm için zaman zaman sıkıntılar yaşıyoruz. Tartışırken bile hep seviyeliyiz. İkimizde birbirimize ne sesimizi yükselttik ne de kötü laf kullandık. Bana kendisinin genel olarak böyle olduğunu ailesinin bile bu tavırlarından dolayı onu bazen yadırgadıklarını söylüyor. Kendisi benim memleketimde iş dolayısıyla. Ailesi 1000 km uzakta. Olayı anlamanız için biraz daha açmak istiyorum kendisi arada alkol kullanan birisi ve evinde sürekli içki bulunuyor. Benim ailem ise bağnaz olmasa da mesela annem başı kapalı ve bizde içki kültürü yok. Ama ona da karışmazlar durum alkol bağımlılığı olmadığı sürece. Ben de hiç yadırgamadım ve bunun sorun olabileceğini düşünmedim. Lakin kendisini biraz bu konuda takıntılı halleri var. Bir keresinde bana keşke seninle farklı bir şehirde olsaydık. Acaba aramızdaki kültürel fark sorun olur mu gibi konuşmaları oldu. kültürel fark dediği bu içki muhabbeti. Ben mesela Ramazan’da oruç tutarım o tutmaz. Ama benim için sorun değil. Neyse ben en son bunların bahane olduğunu eğer ilişkimizin ilerleyip bu bahaneyle ayrılmak istemesi gibi bir durum olursa bana kötülük edeceğini söyledim. 3-4 kez de özellikle bu ilgisiz hallerinden dolayı ayrılmak istediğimi söyledim bırakmadı. Ben onu seviyorum ama yapı olarak donuk biri. Genelde her gün mesaj atar ama bazı günler aramaz. En son geçen hafta dayısı covidden vefat etti. Çok üzüldü haliyle. Arabayla memleketine doğru yola çıktı. Ben de yalnız kalmak ister diye aramak istemedim. Ama akşama kadar bir mesaj dahi atmadı. Haliyle ben de telaşlandım acaba kaza mı oldu. Mesaj attım iyiyim yola çıktım ailem gelme dedi diye başka bir şehirde kaldım. Kafamı toparlamaya çalışıyorum dedi. Haliyle nezaketen bari bir iyiyim mesajı atsaydın dedim. Ya haklısın ama atmadım doğru haklısın dedi. Dün sen yeni yılımı kutladı. O da mesajla. Ben de ona karşılık birlikte güzel bir yıl olsun dedim. Hiç bir şey demedi. Sonra baktım gece bir e kadar aktif whatsapp da ama bana ne yazdı ne de aradı. Her neyse ben gece baya düşündüm ve baya üzüldüm. Artık bu ilişkiyi kesin olarak noktalasam mı. Onu seviyorum ama üzülmekten, ilişkinin yükünü hep ben çekmekten yoruldum. Öte yandan hiçbir sıkıntı yok. Ama bazen yaptığı vurdumduymazlıklar ve ilgisizlikler beni deli ediyor. Zaten ben de günde 5 saat konuşalım demiyorum. Ama bu kadarı normal mi sizce. Yardımcı olurdanız çok sevinirim. Teşekkürler.
Kuzum, öncelikle Allah hakkınızda hayırlısını nasip etsin. Sen kendi iç muhasebeni ettin mi yeterince? Hem onu seviyorsun, hem de bitirmeyi düşünüyorsun, daha çok hangi tarafa meyillisin? Gelecekle ilgili endişelerin var mi? Onu da pek istekli görmedim sanki ayrılık için bahaneler üretiyor gibi. Ikna edilmişlerle değilde inanmışlarla yola çıkman daha hayırlı olacaktır canım.

Bir de şöyle bir gözlemim var, dindar bir insanla olmayan bir insan ilişki yaşadığında genelde karşı tarafın görüşünü benimseyemeyen taraf dindar taraf oluyor. Sizde tam tersi olmuş. Genelde dindar olan taraf sen de içki içmesen, sen de ibadet etsen sen de kapansan/daha kapalı giyinsen şekli söylemlere bir noktadan sonra başlıyor gördüğüm kadarıyla. Dinine düşkün insanlar aynı şekilde dindar insanlarla olmayı seviyor gibi geliyor bana, karşıdaki inançsızsa bir noktadan sonra bu durumu dert edinmeye başlıyorlar.

Adama gelirsek, annenin kapalı olmasını dert edinmek saçma yani. Ne yapacakmış, KVye mi nikah yapacakmış?? Ayda 1 kez gördüğün 1 gün gördüğün bir insan hepi topu. Otur güzelce sohbet et, yemeğini ye kalk sonra kadın kapalıysa ne açıksa ne saçmalık yani. Ayda 1 kez gçreceğin kadının kılığını dert edinmek gerçekten dangalaklık. Daha çok görsen bile yine dangalaklık, karşıdaki insan ne isterse onu giyer bana ne yahu bana niye batsın ... saçmalık yani ayrıca da saygısızlık.
Kesinlikle öyle haklısın ki. Anneme de dedim ki alkol alıyor. Dedi alsın eğer alkolik değilse bizi ilgilendirmez. Günahı da sevabı da ona. Ben açık biriyim. Ama orucumu tutuyorum. Dua etmek benim için önemli. Ama benim için onun alkol alması hiç sorun olarak gelmedi. ilerde kapanmayı düşünmüyorum. Obsesif derecede bu konuya takılıyor. Ona sen de bir yobazsın dedim baya bozuldu. Alkol almak modernlik göstergesi olmadığı gibi aşağılık bir durumda değildir. Bana göre tercih meselesidir. Annem babam kendi haline insanlar. Onurlu insanlardır ondan ne maddi bir beklentileri olur ne de hayatımıza karışmaları gibi bir durum. Tek beklentileri benim mutluluğum olur. Çok incindim bu duruma çok kez ayrılmak istedim izin vermedi ama bu kez kesin ayrılacağım ve iletişimi koparacağım galiba.

Kesinlikle öyle haklısın ki. Anneme de dedim ki alkol alıyor. Dedi alsın eğer alkolik değilse bizi ilgilendirmez. Günahı da sevabı da ona. Ben açık biriyim. Ama orucumu tutuyorum. Dua etmek benim için önemli. Ama benim için onun alkol alması hiç sorun olarak gelmedi. ilerde kapanmayı düşünmüyorum. Obsesif derecede bu konuya takılıyor. Ona sen de bir yobazsın dedim baya bozuldu. Alkol almak modernlik göstergesi olmadığı gibi aşağılık bir durumda değildir. Bana göre tercih meselesidir. Annem babam kendi haline insanlar. Onurlu insanlardır ondan ne maddi bir beklentileri olur ne de hayatımıza karışmaları gibi bir durum. Tek beklentileri benim mutluluğum olur. Çok incindim bu duruma çok kez ayrılmak istedim izin vermedi ama bu kez kesin ayrılacağım ve iletişimi koparacağım galiba.
Yani kalbinizi şimdiden kırıyorsa ileride evlilik içinde bin kat kıracaktık. Siz de biliyorsunuz bunu. Ne gerek var annenizin de kendinizin de kalbini kırmaya.

Kuzum, öncelikle Allah hakkınızda hayırlısını nasip etsin. Sen kendi iç muhasebeni ettin mi yeterince? Hem onu seviyorsun, hem de bitirmeyi düşünüyorsun, daha çok hangi tarafa meyillisin? Gelecekle ilgili endişelerin var mi? Onu da pek istekli görmedim sanki ayrılık için bahaneler üretiyor gibi. Ikna edilmişlerle değilde inanmışlarla yola çıkman daha hayırlı olacaktır canım.
Çok teşekkür ederim cevabınız için. Ben çok düşündüm. Asıl sorun onun ilgisizliği. Bi çok yakın davranıyor bakıyorum iki hafta sonra değişti. Sonra tekrar geliyor. Zaten kendisi de itiraf etti kaçıngan bağlanma gibi bir sorunu varmış. Ben hep anlayışlı davrandım. Hiç sıkboğaz etmedim. Ama yoruldum artık bu gitgellerden. Bu sefer kesin bitireceğim gibi😢

Bence annesinin kapalı olması iki aile arasındaki farklılığı daha belirginleştiriyor. Ben de annesi kapalı birisiyle birlikte olmak istemezdim.

Benim de esim bana "ileride kapanmak istiyorsan hiç evlenmeyelim "demişti çok üzülmüştüm çünkü gelecekte belki çok tramvatik bir şey yaşayıp hayat tarzımı degistirecegim insan başına gelecegi nerden bilebilir...

annemin acık ya da kapalı olmasına laf eden biriyle birlikte olmam. herkes herkese saygı göstermek zorunda. onun içkisi sende sorun olmuyorsa senin annenin kapalı olması da onda sorun olmamalı nacizane fikrim. zaten bizim ülkemizde genel olarak sorunlar buradan cıkıyor, örneğin kapalılık özgürlükse, açık giyinmekte özgürlük, içkiye karşı durup içmemek özgürlükse, içki içmekte özgürlük. herkes özgürlüğü savunuyor ama kendine ters gelen bir şeyi yapanı eleştiriyor. bunu sıkıntı etmiyorsanız ilgi konusuysa sadece sizin beklediğiniz ilişki tarzına uymuyorsa zaten ayrılın herkesin ilişkide aradığı şeyler farklıdır

Yorumum sadece size değil

Lakin burada konu açan bir çok kadın cenazeye giden adamların ilgisizliğini konu ediyor

Ya ben mi çok yaşlandım cenazesi olan birinde ilgi beklemek abes değil mi

Hatta düğüne derneğe gidenler için bile çok ilgi beklemek makul değil, sonuçta olağanın dışında bir durum var

Bu durumda vardın mı mesajınız makul de neden haber vermedin hiç olağan değil

20 yıllık kocama bu tribi atmam zira cenazeye giden o, evde rutin hayatımda olan benim o neden beni arasın

İlgi iki taraflıdır neden hep bu erkekler kadınlara ilgi göstermeli, duruma göre ilgi gösterilir ilgi beklenir vs

Donuk kelimesi benim eşimi de tam anlamıyla ifade etmiş.
Eşim ilişkiye başladığımızda doğru düzgün arayıp sormazdı, ben araya araya telefonla konuşmaya alıştırdım, sonradan o kendiliğinden aramaya başladı. Ben bunu pek sorun etmezdim, çünkü konuşmalarımızda ilgiliydi hep. Ama o donukluk var ya, o karakter meselesi işte, geçmiyor. Biz pek bir şey konuşup tartışamayız, bazen hala sinir oluyorum bu duruma. Yani sevgi güzel bir şey ama paylaşım da çok önemli, az paylaşımla yaşayabilir misin bu senin kararın. Yerinde olsam aramamasına takılmazdım, paylaşımımız beklediğim düzeyde mi diye bakardım.
Dini konularda ve hayat görüşlerinizde takıntılı olması daha ciddi ama bence. O da bu konuda sana ve ailene saygı gösterecek mi, kararını versin, ona göre devam etsin. Bence ikiniz de iyice düşünüp taşının.

Bu tarz ilgisiz adamlara cok denk geldim iletisim sorunu olunca iliskide ilerlemiyor ya ayni evde olsa insan cok sey paylasir ama uzaktayken arayip sormamasi bi gunaydin msji bile atmamasi cok garip geliyor halbuki cok sey istemiyoruz sade e hayatimizdaki insanin varligini manevi olarak hissetmek istiyoruz bu cok ilgi beklemek bile degil ki. Tarz olarak kimse dort dortluk uyumlu degildir kendi halinde iciyosa bunun kimseye zarari yok bende bazi aksamlar alir bi bira icerim ama bu benim alkolik oldugumu gostermez :) bi keresinde gittigimiz bi yerde masada kapali bi bayanla karsisinda raki icen kocasi vardi cok taktir etmistim herkes birbine saygi duyuyor. Tabiki ailenin yaninda icmez o ayri konu yani ailene uyum gosterecek mi degil senin ailende ona uyum gosterip saygi duyacak mi bunu sormak lazim! Kimse kimse icin degismek zorunda degil cunku oldugu gibi kabul etmek lazim. Benim hayatimsa onlarda bana saygi duymalilar ben kocam istiyor diye herseyimden vazgecmem sadece saygi duygudum icin ailesinin yaninda bazi seyleri gostermem ama onlar yokken yine ben ben olurum. o kisim cok sorun degilde ben ilgisiz olmasina daha cok takiliyorum wp ta onlinesin ama yazmiyosun cok uzucu yani sordugunda da bahaneler gorup cvp vermemeler sabah bi gunaydin canim nasilsin demek cok zor olmamali iste bunlar sogutuyor artik beni aklima baska seyler geliyor kimle konusuyor vs diye zaten guven problemim var. Tabi 6 ayini vermissin ama biseyler kafada da tam oturmamis cok sakin yapida olmasida kotu dunya yansa tepki vermeyen adamlari sevmiyorum yeri geldiginde bi yukselmesi lazim insanin. Benimde oyle bi sevgilim oldu ama sonradan hanim evladi tavirlari sinirimi bzmaya basladi ben ona gore daha agresif daha dominant baskin bi yapidayim yani o adamin varligiyla yoklugu bir dedim sonra icimden varliginide hissedemiyodum ilgisiz falan yoklugunda da hissetmedim zaten bisey sevmiyomusum sirf hayatimda biri olsun diye tutmusum meger. Sanirim aynisini yasiyosun sende sana yazmadigi ve ilgisiz oldugu bir gun sende arama yazma sana donus yapincada aa aklina geldik mi ya ne guzel deyip lafa girersin sonrada dersin yani hayatimda varligini hissedemiyorum benim istedigim iliski bu degil ben daha fazlasini hak ediyorum dersin yol verirsin kime onlineyse onlara yazsin artik

Son düzenleme:
X