Ilkokul mu anaokulu mu?

TheQueeninthenorth

Guru
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2010
10.760
18.712
2019 ocak doğumlu bir oğlum var.her zaman bilissel olarak yasitlarindan önde giden bir çocuk oldu. Hicbir destek olmaksizin okuma yazmayi ogrendi, okumayi ogrendiginde 3 yaşındaydi. Sayilarla arasi çok iyidir, toplama ve cikarmayi zihinden hizlica yapabiliyor( bir süredir yaş konusuna ilgi duyuyor. Sen 10 yasindayken anneannem, babam su yastaydi, ben 20 yaşına geldigimde sen su yaşta olacaksin vs yaşlar üzerinden rahatca hesaplamalar yapabiliyor). Ben İngilizce öğretmeniyim, doğduğundan beri onunla İngilizce oyun saatleri yaptığım icin İngilizceyi de karsisindakiyle iletişim kurabilecek kadar kullanabiliyor. Masabasi aktivitelerinden keyif alıyor. 2.5 yaşından beri kreşe devam ediyor. Bu sene başında ogretmeninin tavsiyesiyle 5 yaş sınıfına başladı. Sınıfının en küçügu , çoğunlukla 2018 hatta 2017 nin son aylarinda olan çocuklarla okuyor. Bu sene eylülde 68 ayını doldurmus olacak. Istege bagli olarak 1.sinifa da baslayabilir, tekrar 5 yaş sınıfına da devam edebilir. Seneye okul degistirecegiz. Bir kolejin Ana sınıfına vermeyi düşünüyorum. Rehber öğretmen degerlendirmesinde bilissel olarak 1. Sınıfa baslamaya uygun olduğunu ancak 68 aylık çocuklara ilkokul pek tavsiye etmediklerini soyledi ben de oğlumun sosyal ve duygusal gelisiminin 1.sinifa uygun oldugundan pek emin değilim. Çünkü sessiz ve içine kapanik bir çocuk. Aslında iyi tanidigi ve guvendigi kisilerle iletişimi çok kuvvetli ancak yasitlari da dahil kimseyle o bagi hemen kuramiyor. Çok iyi bir gozlemci. Bu sene başında özellikle 2017 nin son aylarinda dogup 2.kez 5 yaş sınıfına devam eden ikizler var sınıfında, onlarla pek iletişimi yoktu. Benle oynamiyorlar vs diyordu. Acaba ilkokul da akran zorbaligi yasar mi endisesi yaşıyorum. Ayrıca henüz üstünü başını tam olarak duzguncr giyip cikartamiyor. Daha 8 ay var tabii, bu yaş grubu için önemli bir sure. Ozel okul fiyatları malum. 1.sinifa vermek benim için daha avantajli olur ama tabii ki onceligim çocuğum için en iyisi olmasi. Bu durumda 1.sinifa verip duygusal gelisimini destekleyecek şeyler yapmak mi, yoksa tekrar okul oncesine devam etmesi mi uygun olur sizce? 1.sinifta gorecegi şeyleri zaten iyi bildigini de varsayarsak ancak sınıfında kendinden nerdeyse 2 yaş büyük çocukların da olabileceğini goz onune alinca nasil bir yol izlemeliyim merak ediyorum

Benim oğlum da 2018 doğumlu. O da okumayı kendisi öğrendi vs vs. Fakat anaokuluna gidiyor.
Biz de 1.sınıfa mı versek acaba diye düşündük fakat okul müdürümüz şöyle demişti: “sadece 1.sınıf olarak bakmayın, ergen olduğunda o daha geç girecek ergenliğe, yaşıtlarından farklı olacak, şimdi olmasa da ilerde sorun olması çok muhtemel o yüzden biz anaokulu öneriyoruz” demişti. Bize de mantıklı geldi ve anaokuluna devam etti. Eylülde inşallah 1.sınıf. Hatta oğlumun sınıfında 2017 doğumlu bir çocuk da var. Zaten hep ders görecekler, yoğun okul hayatları olacak, biraz daha oyun oynayıp çocukluklarını yaşamaları daha iyi bence de.

2019 ocak doğumlu bir oğlum var.her zaman bilissel olarak yasitlarindan önde giden bir çocuk oldu. Hicbir destek olmaksizin okuma yazmayi ogrendi, okumayi ogrendiginde 3 yaşındaydi. Sayilarla arasi çok iyidir, toplama ve cikarmayi zihinden hizlica yapabiliyor( bir süredir yaş konusuna ilgi duyuyor. Sen 10 yasindayken anneannem, babam su yastaydi, ben 20 yaşına geldigimde sen su yaşta olacaksin vs yaşlar üzerinden rahatca hesaplamalar yapabiliyor). Ben İngilizce öğretmeniyim, doğduğundan beri onunla İngilizce oyun saatleri yaptığım icin İngilizceyi de karsisindakiyle iletişim kurabilecek kadar kullanabiliyor. Masabasi aktivitelerinden keyif alıyor. 2.5 yaşından beri kreşe devam ediyor. Bu sene başında ogretmeninin tavsiyesiyle 5 yaş sınıfına başladı. Sınıfının en küçügu , çoğunlukla 2018 hatta 2017 nin son aylarinda olan çocuklarla okuyor. Bu sene eylülde 68 ayını doldurmus olacak. Istege bagli olarak 1.sinifa da baslayabilir, tekrar 5 yaş sınıfına da devam edebilir. Seneye okul degistirecegiz. Bir kolejin Ana sınıfına vermeyi düşünüyorum. Rehber öğretmen degerlendirmesinde bilissel olarak 1. Sınıfa baslamaya uygun olduğunu ancak 68 aylık çocuklara ilkokul pek tavsiye etmediklerini soyledi ben de oğlumun sosyal ve duygusal gelisiminin 1.sinifa uygun oldugundan pek emin değilim. Çünkü sessiz ve içine kapanik bir çocuk. Aslında iyi tanidigi ve guvendigi kisilerle iletişimi çok kuvvetli ancak yasitlari da dahil kimseyle o bagi hemen kuramiyor. Çok iyi bir gozlemci. Bu sene başında özellikle 2017 nin son aylarinda dogup 2.kez 5 yaş sınıfına devam eden ikizler var sınıfında, onlarla pek iletişimi yoktu. Benle oynamiyorlar vs diyordu. Acaba ilkokul da akran zorbaligi yasar mi endisesi yaşıyorum. Ayrıca henüz üstünü başını tam olarak duzguncr giyip cikartamiyor. Daha 8 ay var tabii, bu yaş grubu için önemli bir sure. Ozel okul fiyatları malum. 1.sinifa vermek benim için daha avantajli olur ama tabii ki onceligim çocuğum için en iyisi olmasi. Bu durumda 1.sinifa verip duygusal gelisimini destekleyecek şeyler yapmak mi, yoksa tekrar okul oncesine devam etmesi mi uygun olur sizce? 1.sinifta gorecegi şeyleri zaten iyi bildigini de varsayarsak ancak sınıfında kendinden nerdeyse 2 yaş büyük çocukların da olabileceğini goz onune alinca nasil bir yol izlemeliyim merak ediyorum
Tabiki anaokulu.

Bence rehberlik ogretmeniyle de bir gorusun. 2019lu cocuklarla iletisimi cok guclu de 2018lilerle mi problemli yoksa zaten mizac olarak daha sessiz icine kapanik oldugu icin mi bu sekilde? Sonucta akran zorbaligi yasit cocular arasinda da olabiliyor. Bu cocugun 2. defa 5 yas anasinifi olmasi akademik olarak ziyan. Ben olsam 1e yazdirirdim muhtemelen.

Benim oğlum da 2018 doğumlu. O da okumayı kendisi öğrendi vs vs. Fakat anaokuluna gidiyor.
Biz de 1.sınıfa mı versek acaba diye düşündük fakat okul müdürümüz şöyle demişti: “sadece 1.sınıf olarak bakmayın, ergen olduğunda o daha geç girecek ergenliğe, yaşıtlarından farklı olacak, şimdi olmasa da ilerde sorun olması çok muhtemel o yüzden biz anaokulu öneriyoruz” demişti. Bize de mantıklı geldi ve anaokuluna devam etti. Eylülde inşallah 1.sınıf. Hatta oğlumun sınıfında 2017 doğumlu bir çocuk da var. Zaten hep ders görecekler, yoğun okul hayatları olacak, biraz daha oyun oynayıp çocukluklarını yaşamaları daha iyi bence de.
Aynen öyle 5. Sınıfta erken başlayanlar ciddi anlamda sorunlar yaşıyor

Bu sene 1. Sınafa giden oğlumun sınıfında üstün zekalı bi çocuk vardı ve o da iletişimde sıkıntı yaşadı kimseyle arkadaşlık kurmak istemedi. Sonra okul değiştiler

Aralık doğumlu kizimi sonraki sene ilkokula başlattım. Özel anaokuluna gitti okumayı toplamayı falan öğrendi. Bu sene 1. Sınıf öğrencisi. Oh dedim o angaryadan kurtuldum 1. Sınıf eziyet olmaz. Ama ilk 2 ay sürekli ağlayarak geldi. Okuma yazma bisey değilmiş o teneffuse cikmak bile ayri mesele imis. Anaokulunun o fanusundan sonra büyüdü arkadaşlarına kabul ettirdi kendini ( hepsi geçen seneki arkadaslari). Kendini ifade etmeyi ogrendi öğreniyor. Şimdi toparlandik ama anaokulu 1. Sınıfın devamı değil bambaşka bir dünya

Seneye anaokuluna verip bir sonraki sene 2. sınıftan başlatma seçeneğiniz de var. Hangisi daha mantıklı olur sizin için bir uzman yardımıyla karar verseniz daha iyi olur bence.

Çocuğu görmeden, testlerini yapmadan net bir şey söylemek zor. O yüzden burada söylenenlere çok kulak asmayıp bir uzman desteği almanız daha mantıklı şu aşamada. Üstün zekalı olma ihtimali yüksek çünkü. Eğer öyleyse çok dikkatli hareket etmeniz gerekir.

Benim oğlum da 4 yaşında okuma yazma toplama çıkarma vs temel 1.sınıf becerilerinin hepsini kazanmıştı. Aralık doğumluydu anaokulundaki rehberlik ve diğer öğretmenlerin ve kendi sınıf öğretmeni arkadaşlarımın görüşüyle de geçen sene 69 aylık başlattık.

Bilişsel, sosyal, akademik konularda sıkıntı yaşamadk hatta hala baya önde sınıfında. Küçük ama lider özellikli sevilen biri. Minyon tipli herkesten küçük ama fiziksel işte elim ağrıdı kolum ağrıdı yoruldum gibi şikayetlerimiz de olmadı.

Yine de yaşıtlarına göre daha oyun çocuğu moduna olduğunu gözlemliyorum. Daha çabuk sıkılıyor. E sınıfında kendisinden 14 ay büyük çocuk var.

Bir de bu çocukların asıl farkı ortaokuldan sonra ortaya çıkıyor.

Yalnız hepsinden önce yukarıda arkadaş da söylemiş öncesinde üstün zekalı mı değil mi bir öğrenin.

Başka bir okulun anasınıfına yazdırırsanız hem ortam hem de derslerden yana farklılık yaşar, iyi olur. Okul sadece akademik becerilerin gösterildiği yer değildir. Bu manada başarılı olması hemen okula başlaması için yeterli değil. Sınıf öğretmenleri erken başlayan çocukların hemen birinci kademede değil, sonradan zorluk yaşadığını hep söyler. Dediğim gibi ben olsam başka bir okula yazdırırım anasınıfına. Bu arada maaşallaj demeden geçmeyeyim.

Bence normal seyirinde gitsin, zaten akıllı bir çocuk, o yüzden muhtemelen sessiz sakin içe dönük bir insan olacak en azından bir de sosyal uyum sağlamaya çalışmasın, bulunduğu toplulukta farklı/fiziksel küçük durmasın. Bunlar bir uzman tavsiyesidir dikkate alın :KK76: neden derseniz ben de oğlunuz gibiydim, hep akademik başarılı oldum sonra çılgın atan bir PhD yaptım, sonra çılgın atan işlerde çalıştım ... ben de pek konuşmayı sevmem, kreşteyken de pek arkadaşım yoktu, lisedeyken de max 5 arkadaşım vardı , içe dönüklük akıllı insanlar için bir kader o tarafa da çok takılmayın. Miniğe eğitim hayatında bol şans dilerim:KK50:

Ben olsam 1.sinifa gönderirdim..Çocuğumun bu saydıklarıniz yapamadığı halde 69 aylıkken 1.sinifa gönderdim hiç pişman değilim sınıfın en iyilerinden bence çocuğunuza anaokul yetersiz gelir çok minyon değilse yollayın 1.sinifa

Nasıl sorunlar bunlar merak ediyorum gerçekten o yaşta birkaç ay küçük ya da büyük olmak neyi değiştiriyor
Genelleme yapmak yanlış ama gozlemlediklerim arkadaş ilişkilerinde küçük olanlar daha çok sorun yaşıyorlardı. 5 sınıf bence ilkokulda olması gereken bir yaşken bir de küçük olunca ortaokul ağırlığını kaldırmakta zorlanıyorlar. Sonrasında soyut düşünme daha geç geliştiği için sınavlarda da sorun yaşadıklarını gozlemledim. Dediğim gibi bunlar sadece gözlem

Erkekler zaten geç olgunlasiyor sizinki daha geç olgunlasacak, ergenlikte falan sınıfın en küçük erkeği olacak, herkesin sakal bıyığı çıkacak sizinkinde yok, kızlar yaşı küçük diye reddedecek falan:)
Hiç gerek yok
Bir sene daha oynasın laylaylom
Hayatın gamına kederine erkenden dalmaya lüzum var mı? Ben yerinizde olsam bakacak insan varsa bu seneyi evde geçirmesini saglardim, okul maratonundan önce son sene, mis gibi dinlensin, haftada üç sevdiği bir spora gitsin.
Zaten tüm hazırlığı tam. Anaokulunda sıkılabilir

Ben olsam göndermem o bir senede daha fazla ingilizce müzik veya satranç kodlama gibi şeylerin kursuna gönderir ya da yapabiliyorsam kendim ogretirdim.
Çünkü okul hayatına tam başladığında bunlara daha az vakti olacak bence .

Bence rehberlik ogretmeniyle de bir gorusun. 2019lu cocuklarla iletisimi cok guclu de 2018lilerle mi problemli yoksa zaten mizac olarak daha sessiz icine kapanik oldugu icin mi bu sekilde? Sonucta akran zorbaligi yasit cocular arasinda da olabiliyor. Bu cocugun 2. defa 5 yas anasinifi olmasi akademik olarak ziyan. Ben olsam 1e yazdirirdim muhtemelen.
Mizaci böyle aslında. Ailecek gorustugumuz bir ciftin oğluyla çok güzel oynar mesela. Uzun zamandır tanidigi, bildigi çocuklarla iletişimi iyidir ama ilk kez girdigi veya çok sık gormedigi kişilerle iletişimi sifir nerdeyse. Kolay adapte olmaz. Okul gorusmesi için gittigimizde rehber öğretmen i gormemek için arkama saklanmisti. Çoğu çocuk ilk kez girdigi ortamda yabancilik cekebilir ama oglumdaki tedirginlik daha fazla sanki

X