Ilkokul mu anaokulu mu?

Erkekler zaten geç olgunlasiyor sizinki daha geç olgunlasacak, ergenlikte falan sınıfın en küçük erkeği olacak, herkesin sakal bıyığı çıkacak sizinkinde yok, kızlar yaşı küçük diye reddedecek falan:)
Hiç gerek yok
Bir sene daha oynasın laylaylom
Hayatın gamına kederine erkenden dalmaya lüzum var mı? Ben yerinizde olsam bakacak insan varsa bu seneyi evde geçirmesini saglardim, okul maratonundan önce son sene, mis gibi dinlensin, haftada üç sevdiği bir spora gitsin.
Zaten tüm hazırlığı tam. Anaokulunda sıkılabilir
Yalnız hastaliktan dolayı okula gidemeyecegini soyledigimde kıyametler kopariyor :KK70: orman okulu, mind up etkinlikler, yoga vs yaptıkları güzel bir butik okula gidiyor. Bir sene evde oturdugunu hayal edemiyorum:KK70: ama bir yıl daha oyun oynasin kismi dusunduruyor evet. Daha çok oyuna ihtiyacı var aslında sanki...

Mizaci böyle aslında. Ailecek gorustugumuz bir ciftin oğluyla çok güzel oynar mesela. Uzun zamandır tanidigi, bildigi çocuklarla iletişimi iyidir ama ilk kez girdigi veya çok sık gormedigi kişilerle iletişimi sifir nerdeyse. Kolay adapte olmaz. Okul gorusmesi için gittigimizde rehber öğretmen i gormemek için arkama saklanmisti. Çoğu çocuk ilk kez girdigi ortamda yabancilik cekebilir ama oglumdaki tedirginlik daha fazla sanki
Drama kursu vs tarzı bir şeyler düşünür müsünüz? Rehber öğretmenin ne olduğunu kafasında oturtamadigi içinde biraz tedirgin olabiliyordur,

İlkokula baslama yaşı kesinlikle 7 yaş özellikle erkek çocuklar erken gonderilmemeli en az 76 ayi aşmış olmalı. Okuma yazma öğrenmek bir kriter değil eğitim sürecini sadece bununla degerlendirmeyin ortaokul da soyut düşünme geç oluyor erken baslayanlarda bu da derslerde zorlanmalarina sebep oluyor. Birde yıllarca bu çocuk okula gidecek erkenden gerek var mı bir iki yıl daha yasasin çocukluğunu okul sorumluluguna erkenden atınca ne olacak.

Benim oğlum da 2018 doğumlu. O da okumayı kendisi öğrendi vs vs. Fakat anaokuluna gidiyor.
Biz de 1.sınıfa mı versek acaba diye düşündük fakat okul müdürümüz şöyle demişti: “sadece 1.sınıf olarak bakmayın, ergen olduğunda o daha geç girecek ergenliğe, yaşıtlarından farklı olacak, şimdi olmasa da ilerde sorun olması çok muhtemel o yüzden biz anaokulu öneriyoruz” demişti. Bize de mantıklı geldi ve anaokuluna devam etti. Eylülde inşallah 1.sınıf. Hatta oğlumun sınıfında 2017 doğumlu bir çocuk da var. Zaten hep ders görecekler, yoğun okul hayatları olacak, biraz daha oyun oynayıp çocukluklarını yaşamaları daha iyi bence de.
Ben de atalık doğumlu olduğum için annem direk 1. Sınıfa yazdırmış ama hala daha neden diye soruyorum. Etrafında olan biteni film gibi izlerdim. O kadar yabancı bir ortamdı ki çocuk aklıma. Keşke anasınıfına gitseydim belki hayatı kavramak o zamandan itibaren daha kolay olurdu.

X