Tatlı Tarifi İncir uyutması-Saray Çiftliği Süt Sponsorluğunda

Kelebekcim ellerine saglık nefis görünüyor.
Bunu ben de netteki gibi rondodan çekip hepsini karıştırarak yapmıştım eşim yemedi.
Çamur gibi duruyordu..
Böyle daha hoş duruyor. En kısa zamanda deneyeceğim.
Başarılar diliyorum.. En Büyük TÜRKİYE

Kelebekcim ellerine saglık nefis görünüyor.
Bunu ben de netteki gibi rondodan çekip hepsini karıştırarak yapmıştım eşim yemedi.
Çamur gibi duruyordu..
Böyle daha hoş duruyor. En kısa zamanda deneyeceğim.
Başarılar diliyorum..
saolasin şerycim.benim eşimde ilk yaptığımı sanırım ondan beğenmedi.boyle tadıda görüntüsüde daha hoş.dibe konulan incir ezmesine ceviz kirintilari da fena olmaz

ELLERİNE SAĞLIK CANIM :KK36:

Uyuyan incirleri yerim ben :confused:
Şahane görünüyorlar:rolleyes:
Eminim çok lezzetlidir de :rolleyes:
tek sorunu var, şu an önümde değil :mad::KK70:

BAŞARILAR :KK15:

Merhabalar..uzun süredir Kadınlar Kulübünün en cok diyet bölümüne takılan ben, bu yarışmayı duyunca hem lezzetli ,hem kolay ,hemde diyet yapanlarında gönül rahatlığıyla abartmadan yiyebilecekleri bir tarifle renk katabilirim umuduyla burdayım.:KK28::KK28::KK28::KK28::KK28::KK28::KK28::KK28::KK28::KK28:

Malzemelerim
*17 adet kuru incir
*1 litre tercihen uht olmayan doğal süt
*1 yemek kaşığı şeker
*süslemek için badem ,tarçın,ceviz içi ...

Eki Görüntüle 1936098

1.Birinci aşamada incirlerimizin üzerine sıcak su döküp ,sıcak suda 1 saat kadar bekletip yumuşamalarını sağlıyoruz.(su sıcağa yakın ılık su olmalı,kaynar olmamalı 50 derece olabilir.)

Eki Görüntüle 1936099 Eki Görüntüle 1936100
üzerinin örtülmesi şart değil sadece yumuşamalarını sağlamak amaçlı.

2.Bu aşamada incirlerimizin suyunu süzüp küçük parçalar halinde kıyıyoruz.Diğer yandan da sütümüzü ocağa alıyoruz.sütümüz parmağımızla baktığımızda sıcak olacak lakin parmağımızı yakmayacak.çok sıcak süt tıpkı yorğurt mayalarkende olduğu gibi sütümüzün kesilmesine sebep olabilir.yaklaşık 50-60 derece.

Eki Görüntüle 1936104 Eki Görüntüle 1936106
Eki Görüntüle 1936113

3.Bu aşamada kıyılan incirleri bikaba alıp üzerine 1 bardak kadar ısınan sütten ekliyoruz ve elimizle yoğuruyoruz.Tavsiyem eldiven kullanmayın insanın enerjisi geçince daha lezzetli oluyor.
Eki Görüntüle 1936114 Eki Görüntüle 1936115 Eki Görüntüle 1936116

4.Bu aşamada ezdiğimiz incirleri kaselerimize paylaştıryoruz.1er yemek kaşığı kadar.tamamını paylaştırmaya gerek yok.
Eki Görüntüle 1936117

Eki Görüntüle 1936117

5.Geriye kalan incirli harcımızın üzerine kalan sütümüzü ilave edip,iyice karıştırıyoruz.karışıma 1 yemek kaşığı toz şeker ilave ediyoruz.Eki Görüntüle 1936119
Eki Görüntüle 1936120

6.ve kaselerimize dağıtıyoruz.Eki Görüntüle 1936127

7.Tatlımızın süt kıvamından muhallebi kıvamına geçmesi için uyuması lazım onlara uyuyacakları sıcak ve karanlık bir ortam hazırlayıp 1 saat kadar uyutuyoruz.ben üstlerini bir tepsiyle kapatıp örtüye sardım.:uykucu::uykucu::uykucu::uykucu::uykucu::uykucu::uykucu:Eki Görüntüle 1936134 Eki Görüntüle 1936135

8.Bu aşamada artık uykudan kalkan ve muhallebi kıvamındaki tatlımızı Eki Görüntüle 1936139

süslüyoruz bu sizin hayal gücünüze kalmış benim 9,4 ve 6 yaşında olan 3 küçüğümü ve tatlı sever eşimi düşünerek değişik boyda ve şekilde sunumlar hazırladım umarım beğenirsiniz.:confused::confused::confused::confused::confused:

Eki Görüntüle 1936145 Eki Görüntüle 1936143 Eki Görüntüle 1936142 Eki Görüntüle 1936141
Eki Görüntüle 1936272 Eki Görüntüle 1936273 Eki Görüntüle 1936276 Eki Görüntüle 1936281
püf noktalarını paylaşayım.
1.Bu tatlıyı ilk yaptığımda internetteki tarife aldanıp sütü çok sıcak ekledim ve süt kesildi.
2.Yine ilk yaptığımda incirleri kaselere paylaştırmadan bütün hepsini sütle karıştırdım hatta blendırdan geçirdim.Bütün malzeme birbirine karıştı ve bence güzel olmadı.
Bu tatlı genelde Kayseri ve Yozgatta sık rastlanan bi tatlı.Eşim Yozgatta bir restorantta yediğini ,incirin muhallebinin dibinde olduğunu anlatınca ondan da esinlenerek, internette okuduklarımdan değişik bir versiyon denemeye karar verdim veeee az evvel (daha önce yaptığımda yemeyen )çocuklarım 2 şer kase yediler.

Umarım sizlerde denersiniz ve beğenerek hem yersiniz hemde ikram edersiniz.

Yarışmacı arkadaşlarıma başarılar dilerim..
Ellerine saglik bacım:)

Azıcık kelebekciğimin incirlerini dürteyim :KK70: çok uyudular :)

dün gece yaptımm :)))) :hamarat:
saat üç gibi kalkıp dolaba koydum bir tanede yedimmm enfes olmuştu
en son genç kızdım bunu yaptığım zaman :)
inanılmaz güzel uyudular :))
:deli::skandal::skandal::skandal:

Falleeen kuzum :KK200: diyet topiğinden çıkıp sizi göremez oldum , burada bulmuşken :KK15: bi öpücük atıvereyim .

X