İnsan ilişkilerimin sonu iyi bitmiyor

Sürekli birşeyler paylaşıyorsunuz insanlara bir süre sonra" itici" geliyorsunuz söyleyeyim bilin. büyük bir bir ihtimal bu sebebten çıkardılar. Bir akraba vardı saga döner paylaşır sola döner paylasirdi kendini çıkardım . Eltim var mesala kusasim geliyor artık, paylaşımlarından. tuvalet ihtiyacı hariç herşeyi paylaşır. Onu çıkaramıyorum malasef :KK14:

Gönderi atmayalı yıllar oldu, hikaye de çok sık atmam atarsam da gösterişli şeyler olmaz ki zaten sessize al butonu var. Ondan kaynaklı olduğunu zannetmiyorum pek çünkü yıllardır deli gibi gönderi paylaştığımda da yanımdaydı. Başka birşey var diyorum. Ya kendilerinle ilgili bir problem var, ya da benimle ilgili bir problem var. Sabah kızın Facebook hesabına girdim mesela arkadaşı ekle butonu bile yoktu. Çok garip gerçekten.

Yanlış anlamayın, merakımdan soruyorum. Yeni aldığınız birşeyi neden paylasiliyorsunuz? Yani öneri olarak mi yoksa bak benim param var yeni yeni şeyler alabiliyorum babında mı?

Aylardır istediğim ve maddi gücüm yetmediği için alamadığım bir kablosuz kulaklık vardı. Son anda bulup buşurup aldım ve kendimi çok mutlu hissettim. Tamamen mutluluğumu paylaşmak istedim. Hatta dalga da geçtim, az yedim de aldım vs diye. Esprili bir dil de kullanıyorum yani Instagramdaki çoğu arkadaşımı yakın gördüğüm için. Zaten tanımadıklarımı kabul etmiyorum.

Benimde benzer seyler yasadigim oldu insanlarin nankorlugu sebep.
Iyilik yapmayacaksin bu zamanda suistimal eden cok oluyor.

Sosyal medyada cok sık paylasim yapanlari siliyorum. Bi tane ilkokul arkadasim vardi bi tatile giderdi gunde 5 post paylasirdi hesabini galeri gibi kullanirdi cikardim rahatladim:) ama gorustugum sevdigim biri olsaydi cikarmazdim uyarirdim tatli dille. Yani bu sebep olamaz.

saglam kisiler karsina cikmali ki insanin omurluk dostu olsun.

Son yazdığınız cümle herşeyi özetliyor zaten. Ben kendimce çok anlam yüklemişim demek ki, halbuki uyarıyorum kendimi hep dikkatli ol inanma diye diye yine de değiştiremiyorum. Oturup bir gün adam gibi düşüneceğim ve böyle giderse bambaşka bir karaktere bürüneceğim. Benim için arkadaşlıklar çok önemli, bir destek, bir yardım vs dünyanın binbir türlü hali var, ailemin beni anlamadığını düşündüğüm zaman da bile arkadaşlarıma sığındığım oldu, insanın akranlarıyla anlaşması başkadır, mesela ben sırf yıllardır tanıyorum diye bir arkadaşıma iş desteği sağladım, arkadaşlarım bana yardımcı oldu manevi olarak (bu benim için en önemlisi) doğal afet sırasında, bir arkadaşımın işine destek oldum. Sıfır arkadaşlıkla bunlar olmuyor, yoksa çok denedim kendimi soyutlamayı çok denedim tek tabanca takılmayı ama savaşacağım dedim ya çarpışacağım bu insanlarla, yine de dışardan çok ketum görünsem de içimde kendimi çok paralıyorum.

Simdi benimde sosyal medyamda boyle herseyi paylasan bir ikisi vardi biri akraba biri daha omrumce yuzyuze karsilasmayacagim biri. Eski oturdugum yerden taniyordum farkli sehir. Ama artik cildiricaktim ot bok cicek bocek su yemek hicbisey atmasa kendi gozlerini paylasiyor. Yine takipten cikmadim sessize aldim hem hikayelerini hem gonderilerini.yani acaba cok paylasim yapiyorum diyemi rahatsziz olduklarini dusumuyorsan sessize alabilirlerdi. Bence baska birsey var. Ikisi oturdu belkide hakknda konustu fiseklediler birbilerini. Hersy olabilir bu insanoglu nankor birde fazla cevre edinicem demissiniz hayata karsi orayi anlamadim. Asil bu hayata karsi saglam 2 dost ve aileniz olsun yeter. Mesela bu 2 arkadasi fazladan tanimissiniz neyinize lazim oldu. Ben gereksiz goruyorum o durumu. Cok saglam 3 dostum vardir. Biri hep yogun bazen bes dakika konusuruz 1 ay konusamayiz basini pcden kaldiramiyor hic alinmam mesela.yardm etmeye calisirim aksine. Digeriyle hep avm alisveris moda ustune ve bazen kahve icmek yemek yemek dertlesmek harika gelir iyi geliriz birbirimize. Digeri cocukluk arkadasimdir. bildigin evimde sanki ikimizim var. Ailenin en buyul sirrina kadar bilen herseyimi paylayigim keza oda oyle biribizimiden asla bisy esirgemeyecek her iyi gunde kotu gunde gorebldigim dostumdur.bu hayatta cok alingan olmayin cok derdinizi paylasmayin cok arayip sıkbogaz etmeyin. Onun yerine bol kitap okuyun kendi basiniza bazen kahve icmeye cikin alisveris yapin inanin bunlar harika seyler.

Mesajınız için teşekkür ederim, evet haklısınız bu ikisinin bir olup birşeyler konuşma olayını ben de çok düşündüm, ve bunun daha ağır bastığını düşünüyorum. İyi niyetli davranacaksam da ancak kendileriyle ilgili bir sıkıntının olduğunu bu yüzden triplere girip sildiklerini düşünüyorum aklıma başka hiçbir şey gelmiyor.

Çok arkadaş dediğimiz olay şu, benim her zaman kalabalık bir çevrem vardı aslında, tek tük dostum var diyebilirim, çok insan tanımak istiyorum, herkesin muhabbetini öğrenmek, sosyal olmak hatta sosyal ortamlarda nerde nasıl davranacağımı daha iyi kestirmek istiyorum. Kendimi eve kapatınca asosyal oluyorum, anti-sosyal kişilik özellikleri gösteriyorum, ortamda pot kırıyorum, afedersiniz istemsiz dangalaklıklar yapıyorum yani samimiyetin artmasıyla. Yeni insanlar tanıyarak onlarla konuşmak bana iyi hissettiriyor. Dediğiniz gibi tek başıma da takılmaktan zevk alıyorum, pandemi öncesi hep öyleydim zaten, ama pandemi mental olarak herkesi çok etkiledi, aylardır evdeyim, iş de bulamadım tabii, homeoffice çalışıyorum ama sosyal anlamda dışarı çıkıp koşuşturmasını yaşadığım bir iş gücüm yok henüz. Maaşımla kitap alıyorum, elektronik alet vs genelde hep sosyal medyadayım tabiiki elim hep paylaş butonuna gidiyor, kitap okuyup film de izliyorum ama başka meşguliyetler bulacağım kendime, gerekirse telefonumu kapatacağım, sosyal medyadan uzaklaşacağım biraz, iyi gelir.

Fazla samimiyet ,tez ayrılık getirir .İnsanlarla olan ilişkilerimizde mesafe koymak en güzeli .Kendinize belli sınırlar çizin ,fedakarlık yapıyorum yaranamıyorum beni bir kalemde siliyorlar diyorsanız .Gereğinden fazlaca fedakarlıkta bulunmayın .Çünkü siz verdikçe ,daha çok ister insanlar .Kimseyi memnun etmek adına uğraşmayın .Kendinize zaman ayırın .İnsanlara fazla anlam yüklemeyin .Bırakın gereksiz kalabalıklar olmadan kafanızı dinleyin .Sosyal medyadan olabildiğince uzak durun .Arkadaşlarınızın hepsini eklemek zorunda değilsiniz .Eklemeyincede beni arkadaşlıktan çıkarmış diye kaygılanmazsınız böylece .Ne kadar çok insan o kadar sorundur bunu unutmayın .40 yaşıma kadar o kadar çok insan tanıdım ,sayısını unuttuğum arkadaşlıklarım oldu .Menfaatleri bitince hepsi bir bir kayboldular .Önceleri sorun ederdim .Şimdi düşünüyorumda ,hepsi bir şey katıp gitmiş hayatımdan .Kimi bir ders ,kimi bir ibret .Şimdi iki kişi dışında görüştüğüm yok .Onlarlada belli mesafede .Sosyal medyadan da uzaklaştım .Kafam çok daha rahat .

Siz 40 yaşındasınız ben 25 yaşındayım. Daha görecek çok şeyim var... Çok korkuyorum.

burada bir üye de yazmış zaten iki arkadaş bir olup konuşmuşlardır vs diye haklı buldum açıkcası olabilir, ya da her ikisi de beni farklı zamanlarda takip etmeyi bıraktı kendi sorunlarından ötürü ben yeni fark ettiğim için bu kadar dellendim.
Katılıyorum üç kisilik arkadaşlık gruplarında hep iki kişi daha samimi olur zaten. Benzerini ben de yaşadım.Boşverin kafanıza takmaya değmez.

Katılıyorum üç kisilik arkadaşlık gruplarında hep iki kişi daha samimi olur zaten. Benzerini ben de yaşadım.Boşverin kafanıza takmaya değmez.

Aynen bunu ben de Üniversite ortamında çok yaşadım. Ama bu yeni olan olayda 3 kişi bir araya gelmemiştik hiç, sadece ben erkek olanla bir araya geldim yaklaşık 3 kez ama onda da yaklaşımları iyiydi. Aynen öyle ne diyebilirim ki hayatımız bir vagon gibi, insanlar belli bir durağa kadar seninle, bazıları erken iner bazıları ise son durakta.

Görgüsüz tipleri ben de sevmiyorum, ben sadece toplumda gerçekleşen olaylar, kendi kişisel görüşlerimi konu alan, ya da sevdiğim bir film ve müzik paylaşıyorum yani klasik şeyler ardarda hiç post atmam. Takibi bırakan arkadaşımla dediğiniz gibi bile bir arkadaşlığımız yoktu aslında, ortak arkadaş vasıtasıyla tanışmıştık, özel günlerde konuşurduk ama bana iyiliği dokundu, bilmiyorum ben yakın olmadığım bir insana o kadar büyük bir iyilik yapamam belki de o yüzden büyük bir anlam yükleyip bağ oluşturmuştum. Mesela arkadaşlık ilişkilerimde hep iyilik yapmak isterim, karmaya inanırım çünkü, yaptığım iyiliklerin bana döneceğini biliyorum, bir arkadaşım İzmir depremi esnasında hal hatır sormuştu, maddi manevi destekte bulunmak istedi vs üstünden 3 ay geçti çocuk bana iş bulamadığını paraya ihtiyacı olduğunu söyledi aklıma geldi zor zamanımda yanımdaydı dedim homeoffice işime aldım onu da. Ama zor zamanımda yanımda olmayan insanları da biliyorum mesela. Bilmiyorum çok mu hassasım çok mu safım.
Hiç yüzyüze görüşmediğiniz, internet üzerinden tanışıklığınızın olduğu bir insan sosyal medyamda sadece yakın çevrem olsun istiyorum deyip silmiş sizi. Gayet geçerli bir açıklama zira siz onun yakın çevresine dahil değilsiniz. Yakınlık anlayışınızda biraz sıkıntı var sanki.

Hiç yüzyüze görüşmediğiniz, internet üzerinden tanışıklığınızın olduğu bir insan sosyal medyamda sadece yakın çevrem olsun istiyorum deyip silmiş sizi. Gayet geçerli bir açıklama zira siz onun yakın çevresine dahil değilsiniz. Yakınlık anlayışınızda biraz sıkıntı var sanki.

Doğrudur, fazla anlam yüklemiş ve değer vermiş olabilirim tabiiki. Bunun kötü birşey olduğunu düşünmüyorum zaten bu durum sadece kendimi yıpratmama neden oluyor maalesef. Bu konu hakkında fikirlerimi değiştirebilirim 25 yaşındayım sonuçta geç öğrendim. Yine de soruyorum, düşüncelerinizi merak ediyorum, sosyal ortamdan tanıştığınız bir insanın hayalini gerçekleştirmesine vesile olur musunuz? Yani beni yakın görmüyorsa buna tenezzül dahi etmemesi gerekirdi, çok çelişki var kafamda.

Doğrudur, fazla anlam yüklemiş ve değer vermiş olabilirim tabiiki. Bunun kötü birşey olduğunu düşünmüyorum zaten bu durum sadece kendimi yıpratmama neden oluyor maalesef. Bu konu hakkında fikirlerimi değiştirebilirim 25 yaşındayım sonuçta geç öğrendim. Yine de soruyorum, düşüncelerinizi merak ediyorum, sosyal ortamdan tanıştığınız bir insanın hayalini gerçekleştirmesine vesile olur musunuz? Yani beni yakın görmüyorsa buna tenezzül dahi etmemesi gerekirdi, çok çelişki var kafamda.
Elimden bir şey geliyorsa daha önce hiç görüp tanımadığım yedi yabancı olduğum insanın hayallerini gerçekleştirmesine de yardım ederim. Bu o kişinin benim yakınım olduğunu değil benim iyilik yapmak istediğimi gösterir.

Böyle şeyler yaşanmasın diye gerçekten samimi olmadığım insanların sosyal medyada takip isteklerini reddediyorum ben. Bu yüzden uzak, soğuk vs. görünüyorum ama sonradan aslında arkadaşım değil bir tanıdığımsın sadece demekten daha kolay. Aksi halde mesafe ayarlamak zor oluyor.

Elimden bir şey geliyorsa daha önce hiç görüp tanımadığım yedi yabancı olduğum insanın hayallerini gerçekleştirmesine de yardım ederim. Bu o kişinin benim yakınım olduğunu değil benim iyilik yapmak istediğimi gösterir.

Böyle şeyler yaşanmasın diye gerçekten samimi olmadığım insanların sosyal medyada takip isteklerini reddediyorum ben. Bu yüzden uzak, soğuk vs. görünüyorum ama sonradan aslında arkadaşım değil bir tanıdığımsın sadece demekten daha kolay. Aksi halde mesafe ayarlamak zor oluyor.

O zaman hata bendeymiş.

Ben de tecrübelerime dayanarak size fikir vermek istedim .Çokta insanlara takılı kalmayın .Demek istedim .

Biliyorum, çok minnettarım. İyi ki yazdınız, ne isterseniz yazın, okumayı çok isterim. Verilen tavsiyeler sadece zor zamanlarımda değil, hep aklımda. Yazdıklarınızda da çok haklıydınız. Sayenizde daha iyi hissediyorum, güzel mesajlar aldım.

Evet ve kendilerine mesaj attığımda bunun sebebini öğrenmek istediğimi, bir hatam varsa özür dilemeye hazır olduğumu falan yazdım. O kadar adım attım yani. Biri mesajıma cevap vermedi sonra mesajlarımı geri çektim. Diğeri ise belli bir nedeni olmadığını, yakınlarını çevresinde istediğini yazmış. 3-4 yıldan fazladır hayatımda olan birinin son aylarda yakınlarını isteyerek beni silmesi garip, yıllardır aklın nerdeydi diye soramıyorum.
İyi de yüz yüze görüşmemişsiniz ki hiç? Biraz cool olmayı mı deneseniz acaba? Ortak arkadaş vasıtasıyla tanıştığım ve yüz yüze hiç görüşmediğim biri beni arkadaşlıktan çıkarsa üstünde bile durmam siz kalkıp mesaj atmışsınız.

Herkesi illa öyle sebepsiz silenler vardır, varsa da sebebini bilmediğimiz. Benim de yüz yüze selamlaştığım ama ordan silen bir kaç kişi var nedenini anlamadım hiç.

İyi de yüz yüze görüşmemişsiniz ki hiç? Biraz cool olmayı mı deneseniz acaba? Ortak arkadaş vasıtasıyla tanıştığım ve yüz yüze hiç görüşmediğim biri beni arkadaşlıktan çıkarsa üstünde bile durmam siz kalkıp mesaj atmışsınız.

Evet bu da benim insan ilişkilerine verdiğim önemle alakalı bir durum, herkese karşı böyleyim, manevi anlamda değer veriyorum. Fazla abartıyorum, düşünüyorum yıllardır konuştuk sonuçta nasıl o da birşey hissetmez diyorum, yani bir hafta konuştuğun bir sevgilin bile olsa ayrılsan için bir buruk olur yani, hepimiz insanız duygusuz bir psikopat değilsek kırılabiliriz neticesinde. Bir de karşılıksız iyiliği dokundu düşünüyorum neden yaptı garip işte insanoğlu çok neden niçin diye sormamak lazım.

Herkesi illa öyle sebepsiz silenler vardır, varsa da sebebini bilmediğimiz. Benim de yüz yüze selamlaştığım ama ordan silen bir kaç kişi var nedenini anlamadım hiç.

Bence kendileriyle alakalı bir sorun var, üstteki mesajlarımdan birinde de yazmıştım ya, karşı taraf birşey yapınca hep sorunu kendimde arıyorum, ama düşünüyorum neden her zaman bizde hata olmak zorunda? Karşı tarafta yok mu? Bazen tribe girip silebiliyoruz yani, modumuzla alakalı bir durum, mesela ben bazen sosyal medyada ben de temizlik yapıyorum, ama Facebookta genellikle eski profilleri, hesabını donduranları falan siliyorum, elim gitmiyor yani arkadaşlarımı silmeye. Hatta bazen şaka yapıyorum "Sosyal medyada hep arkadaş olalım ilerde Facebook profiline doğum yaptığımızda bebişlerimizle fotoğraf koyar birbirimize iyi dilekler dileriz" diyip şaka yapıyorum. Yanlış anlaşılmasın benim amacım sosyal medya vs değil yani arkadaşlıklarımın uzun ömürlü olmasını istiyorum.

X