İnsanlar İyi Değiller

Söylediğiniz her şey kendi fikriniz ve bence yanlış olsa da bir şey demiyorum ama annem çok erdemli biridir ve bu sabrı da ondan öğrendim. Bu yüzden ilk cümlelerinizi düzeltirseniz sevinirim
"allah onlara bir dert versin" cümlesinin beddua olduğunu söylediğim kısmı mi?
Size haksızlık yapana 'hakkim helal değil, ilahi adalet bir gün ona da sorar, boynuzsuz koyunun boynuzlu keciden hakkını alacağı bir ahirete inanıyorum' falan deseniz neyse diyeceğim ama insanlar sizle ugrasmasin diye Allah'ın onlara dert dağıtmasıni istemek sizi iyi insan yapmaz..
'yalnızca kendi dertlerine düşsünler de bir daha hiçbir insanı incitemesinler' demişsiniz. Bu kadar büyük ,başka bir şeyle uğraşamayacagi dert ya evini kaybetmektir , ya amansız hastalıktır,ya sevdiğini toprağa gömmektir . İnsanların sırf sizle ugrasmasin diye başlarına musibet gelmesini istemek ne zamandır erdemli bir davranış oluyor? Ben de bunu merak ettim

"allah onlara bir dert versin" cümlesinin beddua olduğunu söylediğim kısmı mi?
Size haksızlık yapana 'hakkim helal değil, ilahi adalet bir gün ona da sorar, boynuzsuz koyunun boynuzlu keciden hakkını alacağı bir ahirete inanıyorum' falan deseniz neyse diyeceğim ama insanlar sizle ugrasmasin diye Allah'ın onlara dert dağıtmasıni istemek sizi iyi insan yapmaz..
'yalnızca kendi dertlerine düşsünler de bir daha hiçbir insanı incitemesinler' demişsiniz. Bu kadar büyük ,başka bir şeyle uğraşamayacagi dert ya evini kaybetmektir , ya amansız hastalıktır,ya sevdiğini toprağa gömmektir . İnsanların sırf sizle ugrasmasin diye başlarına musibet gelmesini istemek ne zamandır erdemli bir davranış oluyor? Ben de bunu merak ettim
Ben bu bir beddua değil demedim
beddua olsun diye değil kendi dertlerine dönsünler diye bu duayı ediyorum dedim
ayrıca benimle ilgili hiçbir söylemenize karışmam ama annemle ilgili en ufak eleştiriyi kabul etmem

Ne güzel hislerinizi bize ifade etmişsiniz.
Sizi kiran insanları rica ediyorum lutfen incitmekten çekinmeyin.
Örneğin deyin ki
Kıyafetim ucuz olabilir marka olmayabilir. Şimdi sen bunu söyledin ya eline ne geçti ben en çok onu merak ediyorum deyiverin ya ne korkuyorsunuz .
insanın kalbi çakma olmasın gerisi hikaye.
anlatmak için kelime hep var da anlayan kafa olsa nur hanım...
teşekkürler desteğiniz için

Yalnız değilsiniz...
Bende tamda böyle düşünen bir bireyim..
Bazen diyorum ki keşke insan gibi bir varlık olarak değilde yerdeki bir taş yada daldaki bir yaprak olarak dünyaya gelseydim... Ama insan olmasaydım.
İnsanları tanıdıkça insan olduğumdan utanıyorum. Ve insan olmak istemiyorum..
Ama gelmişiz bir kere işte katlanacağız bu varlıklara bir süre.

Yalnız değilsiniz...
Bende tamda böyle düşünen bir bireyim..
Bazen diyorum ki keşke insan gibi bir varlık olarak değilde yerdeki bir taş yada daldaki bir yaprak olarak dünyaya gelseydim... Ama insan olmasaydım.
İnsanları tanıdıkça insan olduğumdan utanıyorum. Ve insan olmak istemiyorum..
Ama gelmişiz bir kere işte katlanacağız bu varlıklara bir süre.
Evet yer yer bunun bir sorun olduğunu unuttuğum da oluyor ama öyle bir şey oluyor ki tekrar doluyor bu düşünce
bir hayvana zarar veren insan görsem de aynı utancı yaşıyorum
insanlar çok zor canlılar

Bence susmanız özgüvenle alakali bir durum.
Böyle insanlara ağızlarının payını öyle bir vereceksin ki felekleri şaşacak. Onların içi şişecek, sizin şişeceğinize.
Hassas olduğunuzu belli ediyorsanız, daha çok zevk verir oradan vurmak.
Hassas bir insansanız bile bunu bir kusur olarak görmezseniz, tam tersi kendinizi olduğunuz gibi sevip ve savunursansız, kimse size böyle ukala şekilde konuşamaz.
Siz kendinizi korumazsanız, kıymet vermezseniz, kimse vermez.
Babam iyi bir insan demişsiniz ya.
Anneniz babanız elalem gelsin sizi ezsin diye doğurup büyütmedi. Sırf bu sebep için bile tokat gibi yapıştırın lafları, bir daha da yüzlerine bakmayın.

Tek çaren bu insanlarla artık görüşmemen öok yakınların mı neyin oluyolar? Benimde sevmediğim insankar car ama aile içi olduğu için kaynana görğmce yenge istemesemde bazen görüşmek zorunda kalıyorum mesela

Online okey oynarken bile bir eli başkası açsa komple oyundan çıkar,yeniden oynar,sayısını az görmeye tahammül edemediği için😅 Oysa hayatı boyunca hiç ayrımcılığa uğramamış benim için on saat başkasını ovsunler,çok da tın. Umrumda bile olmaz,yaw he he der geçerim..
E tamam işte sendeki kafa bende de var. Hiçbir şey umrumda olmaz isteyen istediğini söylesin yapsın. Ama birçok insan bunu yapabilecek bakış açısına sahip değil. Onları tarif için hassas sıfatı kullanılıyor. Dolayısıyla bu vız gelir tırıs gider olayına girmeleri mümkün değil çünkü kafa... olaylara da senden benden daha dramatik bakarlar arabeske bağlarlar. Yani takma, iş sende bitiyor desen de onlar bunu yapamaz. inşallah anlatabilmişimdir.

Beddua degil diyorsunuz da basbaya beddua ediyorsunuz. Boyle susup susup arkadan kotu dileklerde bulunmak yerine gerekirse bagirin, tepki gosterin.
Ben agzima bu kadar kolay beddua alabilen bir insan degilim iki kendini bilmez laf edildi diye. Bilmiyorum, anneniz hiç iyi ornek olmamiş...
Bana sizin yaptiginiz da en az o kadar kotu geldi.
Kendinizi savunmayi, konuşmayi ogrenin.

İyi akşamlar
Bugün nasıl başlasam bilemiyorum, sürekli üzücü şeyler yazıyorum ama galiba benim için iç dökmeli bir blog gibi oldu burası
neyse başlayayım

Az önce iki kişi maddi durumumun kötü olması ile dalga geçti, çaktırmadım ama bozuldum biraz açıkçası... Şöyle bir durup düşününce de kendimi artık bu dünyaya ait hissedemiyorum
insan gibi hissedemiyorum çünkü insanlar benim olamayacağım kadar kötü kalpli oldular
seneler öncesinde de bundan şikayet ederdim, o zaman bir eski dostum şöyle demişti: ''Sen yanlış toprağa dikilmişsin.''
Hani bazı cümleler aklınızda yankılanır durur, benim için o cümle buydu.
Üzerinden yıllar geçti ve bu yabancılığım sürüyor yine...
Bugün öyle durduk yere aşağılandıktan sonra biraz düşündüm dediğim gibi
Acaba dedim... Acaba bana şimdi bir şey olsa bu insanlar bu yükün altından kalkabilecek mi? ''Ya biz böyle kalp kırmıştık, keşke yapmasak'' diyecekler mi? Deseler de hangi yüzle diyecekler?
Ya da şimdi ellerine ne geçti? Bu onlara ne kazandırdı, daha iyi hissettiler mi?
Birini bozmak daha iyi geldi mi?
Birini elinde olmayan şeylerden bozmak iyi geldi mi?
Veya hiç ''Bu insan neler yaşıyor?'' diye sorarlar mı kendilerine? Sormazlar... O lafı edebilen insanlar bunları düşünmezler
Zaten düşünmesinler
Böyle şeyler dedikten sonra düşünmesinler, ben istemem.
Hani bazı şeylerin mizahı da izahı da olmaz ya... Bu öyle bir şeydi
Benim babam iyi adamdır, çokta çaba veriyor ama bazı şeyler bir yere kadar oluyor işte
keşke bunla dalga geçilmesiydi
inanın kendimden çokta babamı düşününce üzüldüm
ve bunun öfkesi de var içimde galiba
bu öfkeyi dışarıya vuramayacak olmanın da üzüntüsü var
Neden bir şey demiyorum, neden bağırmıyorum, neden yüzlerine vurmuyorum? Merak ettiniz mi?
Çünkü bu insanlar laftan anlamazlar.
Bu insanlarda azıcık akıl yok, azıcık kalp yok, vicdan yok, merhamet yok, duygu yok
bunlar iğrenç insanlar...
Ama annemden çok erdemli bir hareket öğrenmiştim, böyle öfkem içimde kalırsa onu deniyorum hep
Ben bu insanlara bir şey söylemem ama allah onlara bir dert versin de onlar da kendi dertlerinin peşine düşsünler.
İçim soğusun diye, beddua etmek için değil bu cümle
yalnızca kendi dertlerine düşsünler de bir daha hiçbir insanı incitemesinler diye
bir daha kimsenin canı böyle yanmasın
bir daha kimsenin aklına bunlar takılmasın diye...
fazlamı duygusalsınız, ben tüm insanların aynı hamurdan yapıldıgına inanırım. kimse çok iyi değildir, kimse de çok kötü değildir. etkileyici faktörler vardır. zaman , imkan gibi.
maddi durumunuzu çok kafanıza takmayın. rahatsız oldugunuz zamanda belli edin bir daha yapmazlar yaparlarsada kızın .

Maddi durumunu kendine bir statü alanı olarak görmek nasıl bir şeydir, hele bundan dolayı bir insanı incitmeye/dalga geçmeye cesaret edebilmek. Yeryüzü ne kadar gereksiz/çiğ insanla dolu. Bu insanlara ne oldu böyle....
geçenlerde konusu geçti diye yazmak istiyorum. Arakadaşları dalga geçmemişte olabilir konu sahibi alınmış ta olabilir. sonuçta arkadaşlarıda kraliyet ailesinden çıkma değildir. hepimizin durumu belli .

Giysimin ucuz olmasıyla ilgili

acaba giysinizin ucuz olmasından kaynaklı öncelikle siz kendiniz bu durumdan mutsuz ve kendinizi sorguluyor olabilir misiniz? belki küçük bi komplex??

zira şu an üzerimde 59 tl lik bi elbise var ve bayılarak giyiyorum.. herkes çok yakıştırıyor. fiyatını sorduklarında ben neden bulamıyorum böylesini diye hayıflanıyorlar.
biri kalkıp bu ucuz şeyi mi giyiyorsun dese, önemli olan yakıştırmak der geçer gider ve kafama takmam..

umarım mevzuyu sorgulatabilmişimdir..

Babam kağıt toplardı evimizin damına biriktirir ayda bir çuvalları almaya eskici gelirdi. Eskiciydi çöpçüydü yani. Çok zor şartlar yaşadık. Bir gün sokakta ablama komşunun oğlu eskicinin kızı başka bir komşu oğlu da çöpçü dedi, o anda ablam ne cevap verdi hatırlamıyorum. Eve gidelim falan demiştim.
Yıllar geçti...
Ben öğretmenim. Bu sözü duyan ablam üniversite bitirdi bir işi olmasa da sorun değil. Büyük ablam da hemşire bu arada. O sokakta üniversite mezunu olan komşu çocukları çok az. Hemşire ablam ve ben devlette memuruz.
Ama bizden başka hiçbir komşu çocuğu atanamadı. O alay edenlerden biri evlendi sonra boşandı. Yani hayat kime ne getirir bilemeyiz. Çok yağmur varsa ayakkabım ıslanmasın diye eve kadar çorapla yürüdüğümü bilirim çünkü ertesi gün okula giderken hangi ayakkabıyı giyeceğim ki başka ayakkabım yoktu.
Ama geçiyor her şey. Çok şükür... Sağlık olsun yeter ki. Ve inancınızı yitirmeyin...

acaba giysinizin ucuz olmasından kaynaklı öncelikle siz kendiniz bu durumdan mutsuz ve kendinizi sorguluyor olabilir misiniz? belki küçük bi komplex??

zira şu an üzerimde 59 tl lik bi elbise var ve bayılarak giyiyorum.. herkes çok yakıştırıyor. fiyatını sorduklarında ben neden bulamıyorum böylesini diye hayıflanıyorlar.
biri kalkıp bu ucuz şeyi mi giyiyorsun dese, önemli olan yakıştırmak der geçer gider ve kafama takmam..

umarım mevzuyu sorgulatabilmişimdir..
hayır değil

Maddi durumunuza laf etmek, onların eksikliği, acizliği, basitliği. Kendinizi bunun için hırpalamayın.
Size değer katan babanızın parası değil, kendi karakteriniz, saygınız, iyiliğiniz. Siz kendi değerinizi içinizde bulun. Boş insanların boş laflarına takılmayın.

İyi akşamlar
Bugün nasıl başlasam bilemiyorum, sürekli üzücü şeyler yazıyorum ama galiba benim için iç dökmeli bir blog gibi oldu burası
neyse başlayayım

Az önce iki kişi maddi durumumun kötü olması ile dalga geçti, çaktırmadım ama bozuldum biraz açıkçası... Şöyle bir durup düşününce de kendimi artık bu dünyaya ait hissedemiyorum
insan gibi hissedemiyorum çünkü insanlar benim olamayacağım kadar kötü kalpli oldular
seneler öncesinde de bundan şikayet ederdim, o zaman bir eski dostum şöyle demişti: ''Sen yanlış toprağa dikilmişsin.''
Hani bazı cümleler aklınızda yankılanır durur, benim için o cümle buydu.
Üzerinden yıllar geçti ve bu yabancılığım sürüyor yine...
Bugün öyle durduk yere aşağılandıktan sonra biraz düşündüm dediğim gibi
Acaba dedim... Acaba bana şimdi bir şey olsa bu insanlar bu yükün altından kalkabilecek mi? ''Ya biz böyle kalp kırmıştık, keşke yapmasak'' diyecekler mi? Deseler de hangi yüzle diyecekler?
Ya da şimdi ellerine ne geçti? Bu onlara ne kazandırdı, daha iyi hissettiler mi?
Birini bozmak daha iyi geldi mi?
Birini elinde olmayan şeylerden bozmak iyi geldi mi?
Veya hiç ''Bu insan neler yaşıyor?'' diye sorarlar mı kendilerine? Sormazlar... O lafı edebilen insanlar bunları düşünmezler
Zaten düşünmesinler
Böyle şeyler dedikten sonra düşünmesinler, ben istemem.
Hani bazı şeylerin mizahı da izahı da olmaz ya... Bu öyle bir şeydi
Benim babam iyi adamdır, çokta çaba veriyor ama bazı şeyler bir yere kadar oluyor işte
keşke bunla dalga geçilmesiydi
inanın kendimden çokta babamı düşününce üzüldüm
ve bunun öfkesi de var içimde galiba
bu öfkeyi dışarıya vuramayacak olmanın da üzüntüsü var
Neden bir şey demiyorum, neden bağırmıyorum, neden yüzlerine vurmuyorum? Merak ettiniz mi?
Çünkü bu insanlar laftan anlamazlar.
Bu insanlarda azıcık akıl yok, azıcık kalp yok, vicdan yok, merhamet yok, duygu yok
bunlar iğrenç insanlar...
Ama annemden çok erdemli bir hareket öğrenmiştim, böyle öfkem içimde kalırsa onu deniyorum hep
Ben bu insanlara bir şey söylemem ama allah onlara bir dert versin de onlar da kendi dertlerinin peşine düşsünler.
İçim soğusun diye, beddua etmek için değil bu cümle
yalnızca kendi dertlerine düşsünler de bir daha hiçbir insanı incitemesinler diye
bir daha kimsenin canı böyle yanmasın
bir daha kimsenin aklına bunlar takılmasın diye...
Yaş en fazla 19 galiba

X