İnsanlık için küçük benim için büyük bir aile kazığı

Ailesinin bukadar gonulsuz olmasi sizin icin cok zor. Yapici aileler evliliklerin iyi yurumesinde gercekten asiri buyuk etken. Yinede sozlun gayet saglam duruyor gibime geldi, bi sekilde idare etmeye calisiyor. Bu tavri devam ederse, ailesini gerektigi zaman gerekenleri soyleyebilirse, sorun olmaz gibi sanirim.

Sizi zor zamanlar bekliyor, ailede pek istenmiyorsunuz .sözlünüzün zoruyla bir takim girişimler olmuş ,bu gidişat büyük olaylara gebe, mantığınızı kaybetmeyin,gerektiğinde resti çekecek güçte olun,tecrübelerime gore zamanla sozlunuzde ailesine meyledebilir,hazırlıkli olun...hakkinizda hayırlısı olsun,ama ne olur ailenizi karşınza almayin....

ben de sandım ki kızla nişanlanan senin sözlün çıkacak, ne var bunda anlamadım sen sözlüsün bekliyorsun diye erkek tarafından kimse nişanlanıp evlenemeyecek mi? tamam senin işler çok uzamış haklısın ama nişanlananların sözlünün ailesiyle ne alakası var amcası olabilir, öyle bi bahsediyorsun ki sanki seni sözlü bırakıp küçük çoçuklarını evlendirmişler

Sözlüm başta ailesini öve öve bitiremiyordu açıkçası, toz kondurmuyordu ama süreç boyunca o da ortada bir tuhaflık olduğunu fark etti çok şükür, ondan yana bir sıkıntım yok. Benim anlamadığım bu insanlar daha ilk tanışmalardan itibaren her ne kadar gönülsüz olsalar da beni haftada 3-4 kez arayıp hal hatır sormaya başladılar, ara sıra ailemi bile aradılar hal hatır sormak için. Bu nasıl bir istememek nasıl bir gönülsüzlük ben anlamadım. Kuzenin nişanını büyütüyor olabilirim evet, ama madem onların nişanlanmasında sakınca yok bizim saçma sapan bir söz yapmamız dahi niye amcaya ayıp ilan edildi bunu da anlamadım.
Gerçekten her şeyi abartıyor olma ihtimalimi asla göz ardı etmeyerek söylüyorum; evde yapılacak, birkaç yakın akraba çağırılacak, bir-iki fotoğraf çekilip, insanlara bir şeyler yedirip sonlanacak basit bir nişan saçmalığı için bu kadar engel de normal değil heralde değil mi? Ben mi yanlış düşünüyorum?
Bana kalsa asla takılmam böyle prosedürlere ama ailemin tek çocuğuyum, bunları benden başka yaşatacak kimse yok onlara -ki özellikle annem inanılmaz takar böyle şeylere-. Şu an annem bu iş biraz daha uzarsa insanlar laf etmeye başlayacak modunda, nedeni ailelerimizden ayrı bir şekilde sözlümle aynı şehirde çalışıyor olmamız. Tabi ki saçma bu laf söz meseleleri, ortada ayıp bir şey yok, ben bir öğrenci yurdunda kalıyorum sözlüm de bir arkadaşıyla evde kalıyor, birbirimizi hafta 2-3 kez ancak görebiliyoruz, ama annemin cephesinden her an evlilik dışı çocuk yapacak imajı veriyor gibiyiz, sağolsun abartmak esas annemin işi çünkü.
Her şeye rağmen ikimizin arasında bir sorun olmadığı sürece gayet iyi anlaştığım, kafamın uyuştuğu biriyle ilişkimi böyle saçmalıklara kurban vermek istemiyorum, iki aile birbirine girse yine de ayrılmaya değmez diye düşünüyorum çünkü ortada bizlik bir sorun yok, her şey bizim dışımızda gelişiyor. Ama ne yapacağımı da hiç bilmiyorum. Annem bu durumu illa ki öğrenecek, ama haftaya ama bir ay sonra. Benden ya da sözlümden değil ama öğrenecek. Öğrendiğinde de asla soğukkanlı ya da düşünceli yaklaşamaz biliyorum çünkü karşı tarafın isteksizliğinin o da farkında, patlayacak artık. O zamana kadar fırtına öncesi sessizliği dinleyip huzur mu bulsam ne yapsam?

Sözlüm başta ailesini öve öve bitiremiyordu açıkçası, toz kondurmuyordu ama süreç boyunca o da ortada bir tuhaflık olduğunu fark etti çok şükür, ondan yana bir sıkıntım yok. Benim anlamadığım bu insanlar daha ilk tanışmalardan itibaren her ne kadar gönülsüz olsalar da beni haftada 3-4 kez arayıp hal hatır sormaya başladılar, ara sıra ailemi bile aradılar hal hatır sormak için. Bu nasıl bir istememek nasıl bir gönülsüzlük ben anlamadım. Kuzenin nişanını büyütüyor olabilirim evet, ama madem onların nişanlanmasında sakınca yok bizim saçma sapan bir söz yapmamız dahi niye amcaya ayıp ilan edildi bunu da anlamadım.
Gerçekten her şeyi abartıyor olma ihtimalimi asla göz ardı etmeyerek söylüyorum; evde yapılacak, birkaç yakın akraba çağırılacak, bir-iki fotoğraf çekilip, insanlara bir şeyler yedirip sonlanacak basit bir nişan saçmalığı için bu kadar engel de normal değil heralde değil mi? Ben mi yanlış düşünüyorum?
Bana kalsa asla takılmam böyle prosedürlere ama ailemin tek çocuğuyum, bunları benden başka yaşatacak kimse yok onlara -ki özellikle annem inanılmaz takar böyle şeylere-. Şu an annem bu iş biraz daha uzarsa insanlar laf etmeye başlayacak modunda, nedeni ailelerimizden ayrı bir şekilde sözlümle aynı şehirde çalışıyor olmamız. Tabi ki saçma bu laf söz meseleleri, ortada ayıp bir şey yok, ben bir öğrenci yurdunda kalıyorum sözlüm de bir arkadaşıyla evde kalıyor, birbirimizi hafta 2-3 kez ancak görebiliyoruz, ama annemin cephesinden her an evlilik dışı çocuk yapacak imajı veriyor gibiyiz, sağolsun abartmak esas annemin işi çünkü.
Her şeye rağmen ikimizin arasında bir sorun olmadığı sürece gayet iyi anlaştığım, kafamın uyuştuğu biriyle ilişkimi böyle saçmalıklara kurban vermek istemiyorum, iki aile birbirine girse yine de ayrılmaya değmez diye düşünüyorum çünkü ortada bizlik bir sorun yok, her şey bizim dışımızda gelişiyor. Ama ne yapacağımı da hiç bilmiyorum. Annem bu durumu illa ki öğrenecek, ama haftaya ama bir ay sonra. Benden ya da sözlümden değil ama öğrenecek. Öğrendiğinde de asla soğukkanlı ya da düşünceli yaklaşamaz biliyorum çünkü karşı tarafın isteksizliğinin o da farkında, patlayacak artık. O zamana kadar fırtına öncesi sessizliği dinleyip huzur mu bulsam ne yapsam?
Sorun sadece annenin tepkileri bana kalırsa;söz le nişan arası çok uzun olan ilişkilerde var yani ,ne kadar sorunlu bir bakış açısı bu?

Basit konular degil ama cok takilmamaya calisin. Sözlünüzle aranizda bi sorun olmasin da gerisi cok da onemli degil. Evlilik asamasina kadar cok terslemeyin aileleri en azindan evlenene kadar disinizi sıkın. Evlendikten sonra bunlari gülerek hatirlarsiniz insallah...

Anneniz sizi neredeyse hadi git evlen diye sokaga atacak yalniz,bu ne acele,bu ne uzun konusmalar anlam veremedim ozur dilerim.
Bu arada kimsenin de sucu yok. Nisanliniz dogru durust bir insan olup su tarihte gidip isteyecez bu tarihte de nisan yapicaz deyip ailesini ona gore organize etmeliydi.

amcanın oğlunun nişanıyla sizin kazık yemenizin ne alakası var anlamadım..
amca kendi oğlunun nişanını istediği zaman yapar sizin sevgilinin babasıyla alakası ne ?
amcanın oğlunun nişanını sizin sevgilinizin babası mı yaptı ki kazık attılar diyorsunuz..
bu sözle nişan arasındaki ince farkı da oldum olası bilemedim..
ha söz ha nişan gelmişler istemişler yüzük takılmış işte.. nişan olunca farklı birşey mi oluyor ki?
Ya bana kalsa söz nişan düğün ne varsa hepsini beraber yapın geçin derim de ailelere bunu anlatmak o kadar zormuş ki... Fark varmış işte ben de yeni öğreniyorum bunları. Amcasının oğlu nişanlansın evlensin beni alakadar etmez de amca hasta diye bizim nişanı belirsizliğe erteleyip nispet yapar gibi oraya nişan yapmak da pek iyi hissettirmedi malesef. Hiç de sevmediğim şeyler bunlar, bana da saçma geliyor bir yandan hepsi ama bri gariplik de var ortada diye düşünüyorum.

Çok saçmaymış. Bir kere ailede hasta biri oldu mu çocukları evlilik gibi işleri hızlandırır genelde, anne-baba hayattayken görsün diye. Büyük törenlerle değil de sade bir şekilde kutlanır. Oğlunun nişanı normal geldi o nedenle bana.

Ama amcanın hasta olmasının yeğenini etkilediğini ilk defa görüyorum. Tamam saygı tabi ki duyulmalı da isteme, nişan alt tarafı. Cenaze evi varken düğün yapılmıyor ki.

Bahane ama neden bahane buluyorlar, onu da anlamış değilim. Bence siz de bunu anlamaya çalışın.
Ailesi genelde kendi yaşadıkları çevreden birileriyle evlendirmek istiyor çocuklarını ama sözlüm bana açık açık dedi ki okulu bitirip çalışmaya başladığımda aileme açıkça söyledim uygun buldukları biri varsa evleneceğimi dedi, sırf gönül koymasınlar diye, umursamadılar bile dedi, uzakta olduğu için üvey çocuk gibi davranıyorlar biraz, gerçekten bu kadarını biliyor o da bu konuda. Ki bizimle tanıştıklarında da kesinlikle ters bir lafları imaları da olmadı. Ben de anlamıyorum gerçekten.

T turuncudolap karşı taraf ayak sürüyor bence oğullarına düşündükleri başka biri var gibi. Amca çocukları nişanlanabiliyorsa bu aile içinden biri bile olabilir. Ayrıca sözlün ne yapsın ailesi böyleyse annenle konuş amca hasta olunca kendisi çok istemş filan diye

Bana tuhaf bı durum gıbı gelmedı neden.
Amcanın cocugu varken sızın once nısanınızın yapılmaması cok normal bence adam hastaymıs zaten cocugunun muruvetını gormesın mı ? Neye bu kadar takıldınız anlamadım
Ya tabi ki görsün haklısınız ama bizim en ufak bir işi ciddiye bindirme hareketimiz resmen amcaya hakaret olarak addediliyor, benim takıldığım bize amca bahane edilip izin verilmezken amcanın güle oynaya kendi oğlunu nişanlaması. Demek ki ayıp sadece bize diye düşünüyor insan istemez. Biliyorum biraz abartıyorum şu an ama amca sadece bize kanser sanki, zaten bir sürü engel çıkmış, bıraksınlar tamamlansın bizim prosedür de, akla kara değil altı üstü basitin de basiti bir nişan töreni. Ya da sürekli engel çıktığı için ben her şeye takar oldum galiba, hiç bilmiyorum.

Amca oğlunun nisanında bir şey yok. Normal.

Ama kuzeni olarak sözlünün haberi olmamasını çok inandırıcı bulmadım. O işte bir bit yeniği var.

Ailen resmen zorla evlendirmeye çalışıyor, karşı taraf çok nazlı gibi.

Bu iş zor.

Nişanlımla sorunum yok deme, zira ağırlığını koyamaması yeterince sorun.
Yanımda öğrendi sözlüm ya o anki şoku görmesem ben de inanmazdım. Ailem ben istediğim için kabul etti bu işi, yoksa onlar da pek gönüllü değildi. tam iki taraf da içten olmasa da razı oldu dedik, hep bir şey çıktı. İkimizin de ailelere fazla takıldığı yok ama prosedürlere takılıyormuş herkes işte, hepsi tamamen mecburiyet.
Sözlüm ailesinden ayrı büyümüş okumak için, belki de o yüzden pek dinlemiyor kimse ailede, ancak işleri düşerse arıyorlar o kadar. Yine de elinden geleni yaptı bu zamana kadar hakkını yiyemem ama, kimseye de kefil olmam tabi ki. Hakkımızda hayırlısı...

4 Yıl süregelen bir ilişkileri varmış. Babası rahatsızmış.
Onlara öncelik tanınması çok normal.
Bence senin yediğin kazığın k sı değil.
Ailesi o hengamede bide bizim oğlan çıkmasın deyip biraz ötelemişler hepsi bu..
Sakince düşününce evet haklısınız. Yine de bize amca hasta deyip nişan olmasın deyip amcanın oğlunu nişanlamak nispet yapmak gibi geliyor. En azından haber verebilirlerdi amca oğlunun nişanını, durumu açıklayabilirlerdi, taaa askerdeki kardeşten duyduk.

Bu kadar yangından mal kaçırır gibi illa söz olsun yok nişan hemen olsun demenin ne anlamı var anlamadım görende 6-7 ay geçti üzerinden zanneder şurada bayram geçeli sadece 1.5 ay oldu. Ayrıca kanser denilen hastalık öyle kolay tedavi edilen bir şey değil ki tedavisinin 1 haftası kalmış diyorsunuz. Kemoterapi alıyordur ve her kemoterapi alan yatak döşek yatacak değil derecesi önemli kanserin. Kaldı ki kendi oğlunu nişanlamış olabilir belki ölür kalırım mürüvvetini göreyim demiştir ben annenizin de sizin de acelenizi anlamadım yani daha 1.5 aydır sözlüsünüz. Adamın tedavisi bitince zaten konuşursunuz. He illa sözledik diye millete yaymaları mı gerekiyor? biri bizi de böyle sık boğaz etse sinirlenirdik yani. Ailesi ayıp olur diye yapmamış konuşulur halledilir olur yani.

Sizi zor zamanlar bekliyor, ailede pek istenmiyorsunuz .sözlünüzün zoruyla bir takim girişimler olmuş ,bu gidişat büyük olaylara gebe, mantığınızı kaybetmeyin,gerektiğinde resti çekecek güçte olun,tecrübelerime gore zamanla sozlunuzde ailesine meyledebilir,hazırlıkli olun...hakkinizda hayırlısı olsun,ama ne olur ailenizi karşınza almayin....
Bir de ailesine meylederse o zaman bu iş bana patlar işte, iyice pisliğe sarar durum. Çünkü benim ailemin bu işi kabul etmesinin en en en büyük sebebi sözlümün gerektiği zaman benim yanımda durmayı bilmesiydi, benimle olumlu ilişkisiydi. İnşallah iş oralara gelmez...

Ya tabi ki görsün haklısınız ama bizim en ufak bir işi ciddiye bindirme hareketimiz resmen amcaya hakaret olarak addediliyor, benim takıldığım bize amca bahane edilip izin verilmezken amcanın güle oynaya kendi oğlunu nişanlaması. Demek ki ayıp sadece bize diye düşünüyor insan istemez. Biliyorum biraz abartıyorum şu an ama amca sadece bize kanser sanki, zaten bir sürü engel çıkmış, bıraksınlar tamamlansın bizim prosedür de, akla kara değil altı üstü basitin de basiti bir nişan töreni. Ya da sürekli engel çıktığı için ben her şeye takar oldum galiba, hiç bilmiyorum.
evet amca sadece size kanser:))
öyle gerekli görmüş ailesi.
yaa inanma Allah aşkına.
amca kanser tedavisi görüyor diye nişan ertelenir mi?
ayıpsa en büyük ayıp amcanın oğlunun.
babası hastayken evlenme derdine düşmek kadar büyük ayıp var mı.
tabi onların bakış açısına göre.
benim görüşüm değil elbette.

X